Hnačka u mačky

Hnačka u mačky. Pomáha čierne uhlie aj probiotiká pre mačky

Hnačka je jeden z najčastejších zdravotných problémov vyskytujúcich sa nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Je to prirodzená reakcia imunitného systému, avšak nie prirodzená forma vyprázdňovania. Aj vášho domáceho miláčika často trápia hnačky? Nie vždy redšia stolica znamená vážne zdravotné problémy, ale čo keď sa v stolici u mačky nachádza krv? Príčin vzniku hnačky je niekoľko – vírusy, parazity, rakovina alebo len potravinová intolerancia. Ako zastaviť mačke hnačku a aká liečba sa odporúča? Pomôžu na hnačku probiotiká?

Publikované: 24.01.2023
Aktualizované: 13.06.2024
Obsah článku:

Hnačka signalizuje zdravotné ťažkosti. Je to obranný mechanizmus organizmu – telo sa snaží zbaviť toxických alebo aj nadbytočných látok. Pri hnačke je nesmierne dôležité sledovať farbu, tvar a aj konzistenciu stolice. Je potrebné sledovať stav vášho domáceho maznáčika a zároveň aj všetky sprievodné príznaky. Hnačku trvajúcu viac ako tri dni nepodceňujte a radšej vyhľadajte pomoc veterinára. Tak ako to môže byť len klasická hnačka spojená so zažívacími problémami kvôli potrave, môže ísť aj o hnačku život ohrozujúcu. Čo spôsobuje hnačku u mačiek a ako si s ňou poradiť?

Príznaky hnačky u mačiek

Rozlišujeme dva typy hnačiek – akútnu a chronickú. Akútna hnačka môže potrápiť vášho domáceho maznáčika v prípade požitia nevhodného krmiva, pokazenej stravy alebo pri otrave. Akútna hnačka sa môže objaviť taktiež pri potravinovej intolerancii. S pomocou liekov a diéty zvyčajne do pár dní akútna hnačka zmizne. Dlhodobá, teda chronická hnačka predstavuje závažnejší problém. A ak sa chronická hnačka správne nelieči, pre zviera môže mať smrteľné následky.

Symptómy riedkej stolice u mačiek:

  • konzistencia stolice je riedka až vodnatá,
  • bolesť brucha,
  • horúčky,
  • nechutenstvo,
  • únava a slabosť,
  • bolesti pri vyprázdňovaní,
  • dehydratácia,
  • nevoľnosť,
  • zvracanie,
  • prítomnosť krvi alebo hlienu vo výkaloch,
  • slabý pulz a zrýchlený tep.

Riedka stolica u mačky

Čo vám napovie farba stolice u mačky?

Sledovať farbu stolice pri hnačkách je obzvlášť dôležité. Farba stolice vám napovie, či máte bezodkladne navštíviť veterinára alebo problém dokážete zvládnuť sami s pomocou diétneho režimu a voľnopredajných liekov na hnačku.

  • Hnedá stolica – pokiaľ má klasický tvar a konzistenciu, predstravuje normálnu zdravú stolicu. Hnedá hnačka signalizuje, že mačka skonzumovala nevhodnú potravu.
  • Žltá stolica – signalizuje problém. Žlté mačacie výkaly môžu súvisieť s ochorením pečene, otravou zinkom, imunitne sprostredkovanou hemolytickou anémiou alebo nadmerným rastom určitých bakteriálnych patogénov.
  • Zelená stolica – nemusí vždy predstavovať medicínsky problém. Môže slúžiť ako indikátor potravy vášho maznáčika. Niekedy sa stolica sfarbí do zelena aj po požití trávy.
  • Červená až krvavá stolica – indikuje závažný problém a okamžite musíte navštíviť veterinára. Tmavočervená farba signalizuje krvácanie alebo trávenie krvi v hornej časti trávacieho systému. Jasnočervené sfarbenie značí problém v dolnej časti tráviaceho systému (konečník, hrubé črevo).

Čo spôsobuje hnačku u mačiek?

Príčin hnačky u vášho štvornohého miláčika je niekoľko. Riedka stolica sa u mačky úplne bežne vyskytuje aj pri zmene krmiva. Preto je pri prechode zo starého krmiva na nové dôležité postupovať pomaly. Ďalšími bežnými dôvodmi hnačky u mačky sú infekčné látky, ako vírusy, parazity alebo baktérie.

Medzi najčastejšie príčiny patria:

  • vírusy – najznámejšie vírusy, ktoré spôsobujú hnačku u mačky, sú mačacia panleukopénia, koronavírus, vírus leukémie mačiek, vírus mačacej imunodeficiencie,
  • parazity ako škrkavky, prvoky, pásomnice, Tritrichomonas foetus,
  • baktérie (Salmonela, Campylobacter),
  • rakovina,
  • otrava,
  • premnoženie baktérií v tráviacom trakte,
  • potravinové alergie,
  • zápalové ochorenie čriev,
  • liečivá ako antibiotiká,
  • toxíny,
  • pankreatitída (zápal pankreasu),
  • ochorenie pečene,
  • hypertyreóza (ochorenie štítnej žľazy).

Hnedá riedka stolica u mačky

Najefektívnejšia liečba hnačky u mačky

Hnačku u mačky v žiadnom prípade nepodceňujte. Návšteva odborníka je v mnohých prípadoch nevyhnutná. Veterinár vám odporučí, ako zastaviť hnačku, čo pomáha na hnačku a ako jej predchádzať. Pre určenie správnej diagnózy a následne aj správnej liečby je dôležité poskytnúť mu všetky potrebné údaje – celkovú anamnézu zvieraťa (zmena krmiva, predchádzajúce hnačky, celkový zdravotný stav mačky, iné zdravotné ťažkosti, pravdepodobné požitie toxických látok...). Kľúčovú úlohu zohráva vzorka stolice, ktorú budete musieť po dohode s veterinárom so sebou priniesť. Zo stolice dokáže veterinár urobiť parazitologické, bakteriologické a virologické vyšetrenia.

Špeciálne vyšetrenie, ktoré odhalí príčinu hnačky

Po anamnéze nasleduje stabilizácia krvného obehu a keď je krvný obeh v poriadku, veterinár môže začať so špeciálnym vyšetrením, ktoré mu pomôže odhaliť príčinu hnačky a určiť tak diagnózu a liečbu. Jednoduchý odber krvi odhalí, prečo mačku trápi hnačka. Ďalšou možnosťou, ako odhaliť správnu diagnózu, je röntgen alebo ultrazvuk. Veterinár podľa závažnosti zdravotného problému môže urobiť endoskopiu alebo kolonoskopiu a zároveň biopsiu. Pokiaľ veterinár vylúči infekčné príčiny alebo otravy, možno zvieraciemu pacientovi diagnostikovať chronickú hnačku podmienenú stravou pomocou eliminačnej diéty.

Čo pomáha pri liečbe na hnačku

Pri akútnej hnačke nastavte mačke diétu. Ľahkú vyváženú stravu. Napríklad dusené kuracie mäso a varená ryža bez akýchkoľvek pochutín sú typické diétne a ľahko stráviteľné jedlá. Ideálne je, ak mačku kŕmite takýmto jedlom v priebehu celého dňa v malých porciách. Ľahko stráviteľné krmivo odľahčí tráviaci trakt mačky. Samotné lieky proti hnačke je najlepšie najskôr odkonzultovať so zverolekárom.

Liečba hnačky u mačky sa rozdeľuje na:

  • symptomatickú,
  • špeciálnu.

Symptomatická liečba zahrňuje:

  • terapiu infúziami s pridaním cukru a draslíka,
  • lieky proti bolesti a proti nevoľnosti,
  • ľahkú stravu alebo zavedenie hadičky pre prísun umelej výživy.

Špeciálna liečba je posudzovaná v závislosti od príčiny hnačky:

  • zmena polohy čreva vyžaduje chirurgický zákrok,
  • pri otrave sú napr. potrebné lieky vyvolávajúce zvracanie,
  • pri infekcii sa odporúčajú antibiotiká alebo tablety na odčervenie.

Liečba hnačky u mačky

Ako postupovať pri hnačke u mačiatok?

Hnačka u mačiatka, gravidnej mačky, u starej mačky a u mačky s chronickým ochorením je obzvlášť nebezpečná. Organizmus týchto mačiek je veľmi zaťažený. Nikdy nepodceňujte hnačku u mačiatka. Riedka stolica spôsobuje u mačiatka oveľa rýchlejšiu dehydratáciu ako pri dospelej mačke. Návšteva veterinára je preto nevyhnutná. Majte na pamäti, že lieky proti hnačke určené ľuďom nepatria do lekárničky vášho mačiatka.

Príčiny hnačky u mačiatka sú rôzne. Zdravotný stav spôsobuje stres, otrava, intolerancia, parazity, infekcia, zmena stravy alebo prítomnosť cudzieho telesa. Pre určenie diagnózy a liečby je potrebné navštíviť veterinára.

Najčastejšie otázky – FAQ

Chceli by ste sa dozvedieť ešte viac ohľadom problematiky hnačky u mačiek? Ktoré lieky na hnačku zabrali u vašej mačky? Vyskúšali ste nejaký „babský“ recept? Aký postup pri zastavení hnačky odporúčate? Nebojte sa zapojiť do diskusii. Aj napriek tomu, že s hnačkou u domáceho miláčika sa s vysokou pravdepodobnosťou stretol každý chovateľ, budeme radi, ak sa s vašimi radami a skúsenosťami, ako postupovať pri hnačke u mačky, podelíte.

Ak ide o klasickú akútnu hnačku spojenú s požitím nesprávnej potravy alebo ide o hnačku pri zmene krmiva, vystačíte si s voľnopredajnými liekmi proti hnačke určené pre mačky. Aj probiotiká na hnačku u niektorých mačiek skvele zaberajú. Ak však ide o chronickú hnačku alebo sa v stolici u mačky objaví krv, je nevyhnutné bezodkladne navštíviť veterinára.  

Hnačka u mačky patrí k bežným zdravotným problémom, avšak ak ju nedostanete pod kontrolu, môžu byť pre mačku životu nebezpečná. Pokiaľ hnačku neliečite, mačka bude dehydrovaná, podvyživená a vyslabnutá. V takom prípade váš domáci miláčik potrebuje okamžitú hospitalizáciu pre intravenóznu tekutinovú terapiu alebo inú oveľa intenzívnejšiu liečbu. Pri neliečenej chronickej hnačke v tele mačky môžu nastať závažné metabolické poruchy. Neodkladajte návštevu veterinára.

Zvracanie v spojení s hnačkou predstavuje vždy urgentný stav, ktorý by mal riešiť odborník – veterinár. Môže ísť o život ohrozujúce poruchy, ako črevná obštrukcia, zlyhanie orgánov, požitie toxínov, závažná infekcia, diabetická ketoacidóza, potravinové alergie.

V prípade, že hnačka pretrváva viac ako dva dni a v stolici u mačky je prítomná krv, je potrebné okamžite navštíviť veterinára. Tak isto je potrebná okamžitá pomoc odborníka, ak okrem hnačky spozorujete u mačky aj iné príznaky, ako vracanie, strata chuti do jedla, slabosť, horúčka, dehydratácia či bolesť brucha.

Veterinár môže vášmu domácemu miláčikovi proti hnačke predpísať klasické lieky proti hnačke, probiotiká alebo odčervovacie tablety ako CanivermDehinel alebo Drontal. Pozitívne ohlasy na zastavenie hnačky u mačky má minerálny prípravok vo forme tabliet Aptus Attapectin alebo detoxikačný gél Entero Zoo, ktorý mačke okrem hnačky pomôže aj pri potravinovej alergii, zvracaní alebo pri poruche zažívania. Pri hnačke netreba zabúdať na probiotiká, ktoré prispievajú k zdraviu črevnej mikroflóry. Medzi najznámejšie probiotiká pre mačky patria GimCat Gastro pasta, Canvit ProbioCatty Care alebo Fortiflora Feline Probiotic.

Prevencia je nadovšetko. Každému zdravotnému problému je lepšie predísť, ako ho liečiť. Hnačka síce patrí k bežným zdravotným problémov, ktorým sa počas života mačky nevyhnete. Avšak ak budete dodržiavať nasledujúce opatrenia, môžete znížiť riziko výskytu riedkej stolice u mačky. Ako prevencia poslúži pravidelné odčervovanie, vyhýbanie sa zmene krmiva (prechod na nové krmivo vykonávajte postupne a pomaly), udržiavanie nebezpečných potravín a izbových rastlín mimo dosah mačky, pravidelné návštevy veterinára, absolvovanie odporúčaných očkovaní.


Ďalšie články z kategórie Zdravie mačky

Vaše hodnotenie:
(90.6%)