Odčervenie mačky

Odčervenie mačky – Tablety proti parazitom, pasta aj prírodné antiparazitiká

Odčervovanie mačiek nie je vôbec príjemná téma, no každý majiteľ sa ňou musí z času na čas zaoberať. Červy a ďalšie črevné parazity môžu mačiatkam aj dospelým mačkám spôsobovať celý rad zdravotných problémov, a preto odčervovanie nemožno zanedbávať. V tomto článku sa dozviete, kedy a ako často mačku odčervovať, aké sú možnosti a ako spoznať, že je odčervovanie potrebné.

Publikované: 13.01.2023
Aktualizované: 14.11.2023
Obsah článku:

Odčervovanie je proces, pri ktorom sa mačka zbaví črevných parazitov – červov. Nachádzajú sa v črevnom trakte a niekedy ich možno nájsť aj vo výkaloch. Najčastejšie ide o škrkavky a pásomnice. Škrkavky sa môžu dostať do tela napr. požieraním hlodavcov, ktoré majú v tele parazity z vajíčok nachádzajúcich sa na obilí. Pásomnice sa môžu dostať do tela požieraním bĺch a môžu byť aj viditeľné v zadnej oblasti – majú tvar maličkých bielych zrniečok ryže.

Spočiatku si prítomnosť parazitov nemusíte vôbec všimnúť, no ak sa neliečia, môžu spôsobovať rôzne zažívacie problémy, podráždenie tráviaceho traktu, zápaly žalúdka a čriev. V zriedkavých prípadoch sa môžu dostať aj do krvi a spôsobovať vážne problémy až smrť. V prípade mačiatok dochádza pri neliečení k zástave rastu a vývoja, imunitný systém nebude zvládať s parazitmi bojovať, mačiatko sa oslabí a dôjde až k smrti.

Ďalším dôvodom, prečo s parazitmi bojovať, je ochrana vlastného zdravia, keďže sa môžu preniesť aj na človeka, príp. iné domáce zvieratá. Pri bežnej hygiene a dôkladnom umývaní rúk by k nákaze nemalo dôjsť, no spozornieť by mali rodiny s malými deťmi, u ktorých môže byť hygiena znížená a je vyššia pravdepodobnosť nákazy.

Prečo odčervovať mačku

Ako poznať, že má mačka červy

Nie každá nakazená mačka má viditeľné príznaky, aspoň nie spočiatku. Červy ako malé zrnká ryže bielej farby alebo vajíčka možno spozorovať vo výkaloch alebo zvratkoch, aj keď v takých prípadoch sú už zväčša poriadne premnožené. Objaviť sa môžu aj nasledovné symptómy:

 • nafukovanie,
 • opuchnuté bruško (u mačiatok),
 • nevoľnosť, zvracanie,
 • nechutenstvo,
 • dehydratácia,
 • hnačka,
 • krv v stolici,
 • únava, letargia,
 • úbytok hmotnosti,
 • srsť bez lesku, zhoršená kvalita srsti,
 • šmýkanie sa po zadku.

Jednoznačnú odpoveď vám však poskytne len laboratórny rozbor z výkalov, ktoré prinesiete k veterinárovi. Ide o najúčinnejšiu a najspoľahlivejšiu metódu zisťovania, či má vaša mačky červy. Zároveň výsledok testov ukáže, či vaša mačka netrpí aj inými parazitmi, takže takýto rozbor sa minimálne raz za čas oplatí nechať si vykonať.

Kedy začať s odčervovaním mačiatok

Odčervovať je potrebné už malé mačiatka a to aj také, ktoré vonku nikdy neboli a teoreticky neprišli do styku s hlodavcami či nakazenými zvieratami. Tieto parazity sa totiž do tela mačiatka dokážu dostať prostredníctvom materského mlieka, takže sú predsa vystavené nebezpečenstvu. S odčervovaním sa začína v rozmedzí 2. až 4. týždňa. Prvé odčervovacie prípravky by mal podať veterinár, preto je najlepšie nechať rozhodnutie o začatí liečby na ňom. Po podaní prvej dávky liečiva sa odčervuje opakovane každé 2 týždne do dosiahnutia 3 mesiacov. Od 3. mesiaca sa odčervuje už len raz do mesiaca. Toto dávkovanie platí do dosiahnutia 6 mesiacov. Potom sa pokračuje tak, ako pri odčervovaní dospelých mačiek.

Kedy začať s odčervovaním mačiatok

Ako často odčervovať mačku

Dospelé mačky sú červami nemej ohrozované, resp. ich symptómy nemusia byť až také vážne, avšak aj napriek tomu je potrebné pravidelné odčervovanie. Vo všeobecnosti sa odporúča mačku dať odčerviť každé 3 mesiace, no nemusí to vždy platiť. Pokiaľ máte mačku chovanú len v interiéri a vonku sa vôbec nepohybuje, môže vám veterinár odporučiť odčervovanie 2x do roka. Ak sa však vaša mačka pohybuje aj vonku alebo dochádza ku kontaktu so zvieraťom, ktoré sa pohybuje vonku (napr. pes), dodržiavajte odporúčané odčervovanie v 3-mesačných intervaloch.

Pasty, spot-on alebo tablety na odčervenie mačky

V rámci odčervovania mačky sa netreba spoliehať na nejaké prírodné spôsoby odčervenia a už vôbec nie na to, že to nejako prejde a mačka sa červov zbaví sama. Najúčinnejším spôsobom liečby je použitie liekov na odčervenie, ktoré je možné dostať vo viacerých formách – od klasických tabliet cez pasty a tekuté suspenzie až po spot-on prípravky.

 • Tablety na odčervenie mačiek: Tablety sú klasickou voľbou. Používajú sa skôr pre dospelé mačky, ktoré už tabletu zvládnu prehltnúť. Mnohí majitelia majú obavy, že mačka tabletu vypľuje, no existujú rôzne triky na to, ako ju úspešne podať. Najčastejšie sa balí do niečoho chutného, napr. do šunky alebo paštéty. Ďalšou možnosťou je tabletu podrviť a primiešať do tekutého jedla z konzervy. Pozor, nie všetky tablety sa môžu drviť – pozorne si prečítajte príbalový leták. Potom sú tu aj ochutené tablety, ktoré môže mačka skonzumovať len tak, alebo sa tiež ukryjú v potrave, kde jej už chuť tablety nebude prekážať. Ak si s podaním tablety neviete rady, požiadajte o pomoc veterinára, ktorý vie tabletu podať, alebo použite inú formu prípravku.
 • Pasta na odčervenie mačiek: Pasty a tekuté suspenzie sa používajú hlavne v prípade mačiatok, no zvoliť si ich môžete aj vtedy, ak ste s tabletou nemali úspech. Pasta alebo suspenzia sa podáva v striekačke alebo pipete priamo do úst mačky, najlepšie ku koreňu jazyka, aby celý obsah mačka prehltla. Pasty bývajú ochutené a s podávaním nezvykne byť problém.
 • Spot-on prípravky: Spot-on predstavuje druh prípravkov, ktoré sa aplikujú priamo na kožu mačky. Sú určené tým mačkám, ktoré veľmi bojujú s tabletami a je ťažké ich odčerviť. Aplikujú sa tak, že prstami odkryjete chlpy, aby sa odhalila koža mačky, na ktorú nanesiete prípravok. Podáva sa na kožu na krku, pretože na tomto mieste si mačka prípravok nezlíže. Aj keď sa spot-on prípravky podávajú zvonku, účinne bojujú s vnútornými parazitmi a často majú aj účinok proti blchám a kliešťom.

Medzi často používané odčervovacie prípravky patria Caniverm, FyprystDrontalDronspot či Milbemax. Cena prípravkov na odčervenie sa pohybuje od 5 do 15 eur za tablety a pasty, no spot-on prípravky bývajú aj drahšie. Nech si už zvolíte ktorýkoľvek druh odčervovacieho prípravku, vždy si dôsledne prečítajte príbalový leták. Dozviete sa v ňom informácie o dávkovaní, keďže množstvo prípravku sa odvíja od hmotnosti vašej mačky, napr. 1 tableta na 4 kg. Ďalej si prečítajte informácie o nežiaducich účinkoch, ktoré sa taktiež môžu vyskytnúť, napr. vo forme zvracania. Pri výbere príápravku sa neváhajte poradiť s veterinárom alebo lekárnikom.

Tablety na odčervenie pre mačku

Dá sa nakazeniu červami predchádzať?

Zlou správou je, že červy sú veľmi bežne sa vyskytujúce parazity a je ťažké predísť kontaktu mačky s nimi. Najúčinnejšou prevenciou je preto pravidelné odčervovanie, ktoré organizmus mačky nezaťažuje, no zbavuje ju parazitov. K prevencii možno rátať aj limitovanie kontaktu s potenciálnou nákazou. Mačky chované len v interiéri majú omnoho menšiu pravdepodobnosť nákazy, keďže vonku nelovia hlodavce a vtáčiky, nedochádza k styku s inými zvieratami, ktoré môžu byť nakazené, ani s ich výkalmi.

Ak máte doma ďalšie, nakazené zviera, je potrebné ho od mačky izolovať, to znamená vlastné misky na jedlo a vodu, vlastný záchodík a pod. Ak nemáte istotu, či mohlo dôjsť k nákaze, je potrebné mačku taktiež preliečiť. Nezabúdajte na dodržiavanie hygieny a pravidelné čistenie mačacieho záchodav ktorom sa môžu nachádzať rôzne zárodky a vajíčka. Tie sa potom na labkách, ktorá si mačka oblíže, dostanú späť do tráviaceho traktu. Preto je potrebné každodenné čistenie záchoda.

Najznámejšie otázky – FAQ

Pravidelné odčervovanie mačky je dôležité nielen pre zdravie vášho štvornohého miláčika, ale aj pre to vaše. Pokiaľ vás ešte niečo ohľadom odčervovania mačiek zaujíma, zapojte sa do diskusie. Budeme radi, ak sa podelíte aj o svoje skúsenosti s jednotlivými prípravkami a pomôžete tak ostatným pri hľadaní toho najvhodnejšieho produktu.

Áno, mačiatko treba odčervovať pravidelne od 2. týždňa až do 3 mesiacov každé 2 týždne. Potom stačí odčervovať raz za tri mesiace.

Tablety sú najčastejšou voľbou majiteľov štvornohých miláčikov. To však neznamená, že sú vhodnou voľbou aj pre vašu mačku. Ak je prieberčivá a tablety odmieta zjesť, zvoľte radšej spot-on prípravok, ktorý sa aplikuje na kožu medzi lopatky/za krk.

Treba podotknúť, že účinok domácich prípravkov (najčastejšie sa spomína kokosový olej a tekvicové jadierka) sa nepodaril v štúdiách preukázať, preto radšej neriskujte a použite bežné prípravky na odčervenie z lekárne. Tie boli testované z hľadiska znášanlivosti, a hoci na ne nemusí každá mačka reagovať dobre (treba vyskúšať viacero, ktoré vašej mačke sadnú najlepšie), sú vhodnejšou voľbou.

Nakaziť červami sa mačka môže rôznymi spôsobmi. K častým zdrojom nákazy patrí konzumácia hlodavcov (myši, vtáky), napadnutie blchami, ktoré v sebe často nosia vajíčka pásomníc, ale aj kontaktom s inými mačkami, ktoré už sú napadnuté červami.


Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(91.2%)