Mačka zvracia

Mačka zvracia vodu, krv, žlč, bielu penu. Čo robiť, ako zastaviť zvracanie?

Zvracanie u mačky nie je neobvyklým javom a zažila ho väčšina majiteľov. Dôvodom môže byť obyčajné nestrávenie chumáča srsti, ale aj závažné ochorenie. Preto je dôležité dokázať rozpoznať príčinu zvracania, všímať si prípadné prímesi v zvratkoch a vedieť, kedy je potrebné vyhľadať pomoc veterinára.

Publikované: 12.01.2023
Aktualizované: 24.01.2023
Obsah článku:

Ak vaša mačka zvracia, neprepadajte hneď panike. Dôležité je počas nasledujúcich hodín mačku pozorovať a snažiť sa zistiť, prečo zvracia. Všímajte si hlavne nasledovné:

  • Koľkokrát mačka zvracala? Ako často zvracia?
  • Zmenili ste nedávno jej stravu?
  • Má chuť do jedla? Koľko pije?
  • Užíva nejaké nové lieky? Dostala nedávno odčervovaciu tabletu?
  • Je možné, že užila nejaké chemikálie, vaše lieky alebo nebezpečné potraviny (napr. čokoládu)?
  • Má prístup k jedovatým izbovým rastlinám?
  • Má aj nejaké iné príznaky (napr. hnačka)?
  • V akom stave je po zvracaní? Správa sa ako inokedy alebo je apatická a má neobvyklé prejavy?

Ak ide len o 1 – 2 zvracania, nemusí to znamenať nič vážne. V prvom rade odložte na pár hodín misku s jedlom mimo dosahu. Počkajte, kým sa upokojí žalúdok a keď zvracanie prestane, ponúknite len menšie množstvá ľahko stráviteľnej potravy. Pokiaľ mačka ďalej nezvracia, po 24 hodinách sa môže vrátiť k bežnej strave. Prístup k vode by mala mať mačka nepretržite.

Čo robiť, keď mačka zvracia

Možné príčiny zvracania

Zvracanie je pomerne bežný symptóm, ktorý môže sprevádzať rôzne ochorenia. Na druhej strane môže byť aj následkom pomerne banálnych príčin, ako rýchla konzumácia potravy. Dôvodov, prečo mačka zvracia, tak môže byť naozaj veľa. Toto sú tie najbežnejšie príčiny:

  • Chumáče srsti: Srsť sa do žalúdka mačky dostáva na jazyku, keď si čistí kožuch. V bežnom prípade sa srsť strávi a vylúči, no vo väčšom množstve vznikajú chumáč srsti, ktoré mačka vyvracia. Ak sa to stane ojedinele, nemusíte sa obávať. V prípade, že mačka zvracia chumáče srsti bežne, konzultujte so svojím veterinárom možnosti zmeny potravy alebo liečby.
  • Zmena stravy: Ak ste nedávno zmenili granuly alebo stravu, príp. ste dovolili mačke konzumovať niečo, čo bežne nejedáva, môže to mať za následok zvracanie. Zmenu potravu robte postupne – k starým granulám primiešajte nové najprv v menšom množstve, potom viac, kým ich úplne nenahradíte.
  • Pokazený žalúdok: Môže ísť len o pokazený žalúdok a po pár dňoch bude mačka fit. Stane sa, že mačka skonzumuje niečo pokazené, mŕtveho hlodavca, potraviny po záruke alebo niečo iné, čo jej nesadne a vyvolá zvracanie.
  • Príliš rýchle jedenie alebo konzumácia veľkého množstva potravy naraz: Ak máte doma pažravú mačku, ktorá svoju večeru zhltne za pár sekúnd, výsledkom môže byť zvracanie. Skúste jej jedlo dávkovať v menších porciách, postupne, nie naraz. Pomáhajú aj rôzne puzzle hračky a misky na pomalé kŕmenie.
  • Vedľajší účinok liečiv: Pokiaľ užíva vaša mačka lieky, prečítajte si príbalový leták, môže ísť o nežiaduci účinok. Týka sa to napr. odčervovacej tablety, liekov proti parazitom či antibiotík.

Zvracanie môže byť aj znakom závažnejších dôvodov a ochorení, ktoré si neraz vyžadujú okamžitú návštevu veterinára:

  • Parazity: Parazity bývajú príčinou zvracania skôr u mačiatok. Ak nie sú pravidelne odčervované, môže sa objaviť zvracanie. Skúste stav konzultovať s veterinárom.
  • Alergie a intolerancie: V prípade, že sa zvracanie často objavuje hneď po jedle, môže ísť o rôzne alergie a intolerancie na niektoré zložky potravy. Vyhľadajte veterinára, ktorý urobí rozbor a určí, akej strave sa vyhýbať a čo mačka môže konzumovať.
  • Cudzie teleso v žalúdku: Môže sa strať, že vaša mačka prehltla väčšie cudzie teleso, ktoré nedokáže prejsť tráviacim traktom a spôsobuje prekážku. Môže ísť o hračky, kúsky odevov, gumičky a pod. Je potrebné okamžite vyhľadať veterinára.
  • Otrava: Mačka sa môže otráviť konzumáciou jedovatých rastlín, chemikálií, liečiv a iných látok. Vonku mohla chytiť hlodavca, ktorý bol otrávený, alebo nájsť potravu, ktorá je pre ňu toxická. Je potrebné okamžite vyhľadať veterinára.
  • Žalúdočné ochorenia: Prejavom viacerých žalúdočných ochorení je zvracanie. Môže ísť o zápal žalúdka, vredy, rôzne vírusové a bakteriálne infekcie a pod. Je potrebné dodržiavať liečbu stanovenú veterinárom a chodiť na pravidelné prehliadky.
  • Ochorenia obličiek a pečenie: Často sú sprevádzané aj stratou chute do jedla, chudnutím, zvýšeným smädom či zažltnutými ďasnami. Musia byť liečené a pri akútnom zvracaní je potrebné vyhľadať veterinára.
  • Rakovina: Rakovina žalúdka alebo tráviaceho traktu môže spôsobovať nevoľnosť, zvracanie a rôzne zažívacie problémy. Ochorenie je potrebné okamžite liečiť podľa pokynov zverolekára.

Zvracanie trávy u mačky

Čo robiť, keď mačka zvracia krv, žlč alebo penu?

Môže sa stať, že zvratky vašej mačky budú mať prímes krvi, žlče či vody, ktoré je potrebné rozoznať a prediskutovať s veterinárom. Pomôžete tým rýchlejšej a presnejšej diagnóze.

  • Mačka zvracia krv – Červené zvratky znamenajú aktívne krvácanie a je potrebné okamžite sa dostaviť na veterinárnu pohotovosť. Hnedasté zvratky až do čierna môžu znamenať, že je už krv trochu strávená a môžu indikovať vredy. Krv v zvratkoch je vždy závažným signálom, že niečo v tele nie je v poriadku a nikdy sa nesmie ignorovať. Ak v zvratkoch nájdete krv, vždy ihneď kontaktujte veterinára.
  • Mačka zvracia žlč/žlté zvratky – Ide o mierne natrávenú potravu zo žalúdka a žalúdočné šťavy. Keď mačka zvracia na prázdny žalúdok, vylučuje len žlč, ktorá má tiež žltkastú farbu. Tvorí sa v pečeni a ukladá v žlčníku. Žlté zvratky môžu indikovať aj vážnejšie problémy s pečeňou, pankreasom a obličkami. Ak je mačka letargická, má hnačku, často zvracia alebo vykazuje iné neobvyklé správanie, rýchlo kontaktujte veterinára.
  • Mačka zvracia zelené zvratky – Zelená farba zvratkov indikuje značne natrávenú potravu a prítomnosť žlče alebo to, že mačka skonzumovala niečo zelené. Postupujte ako pri zvracaní žlče.
  • Mačka zvracia vodu – Číra tekutina, ktorú mačka zvracia, je často zo žalúdka a ide o žalúdočné šťavy. Môže sa stať aj to, že pôjde o vodu – naraz rýchlo vypije veľké množstvo. Veľká potreba pitia môže byť indikátorom ochorenia ako cukrovka či choroby obličiek.
  • Mačka zvracia bielu penu – Zvracanie peny zvyčajne znamená to, že má mačka prázdny žalúdok. Pena môže indikovať, že je mačka alergická na danú potravu alebo má intolerancie. Niekedy sa biela pena spája so zvracaním chumáča srsti. Pokiaľ ide len o zvracanie 1 – 2x, malo by byť všetko v poriadku, ak zvracia častejšie, poraďte sa so svojím veterinárom.
  • Mačka zvracia nestrávené jedlo – Môže to znamenať to, že skrátka rýchlo jedla, z čoho sa spustilo zvracanie. Ďalšou príčinou môžu byť alergie a intolerancie, ktoré treba riešiť s veterinárom. V najhoršom prípade ide o obštrukciu – mačka zjedla niečo, čo sa zaseklo a zabraňuje priechodu potravy. Vtedy je potrebné rýchlo vyhľadať pomoc. Všímajte si, kedy mačka naposledy jedla. Zvracanie hneď po jedle môže byť výsledkom rýchleho jedenia. Ak celý deň nejedla a predsa zvracia nestrávenú potravu, pôjde skôr o obštrukciu.

Ako zastaviť zvracanie u mačky

Pokiaľ ide o bežné zvracanie, nemusíte sa pokúšať ho zastaviť, ale mačku skôr sledovať a ponúknuť jej adekvátnu starostlivosť. Zvracanie je však pre organizmus vyčerpávajúce a môže viesť k dehydratácii, preto sa uistite, že má mačky vždy prístup k čerstvej vode a pokúste sa sledovať, či pije. Ak nie, je to potrebné prekonzultovať s veterinárom, hlavne ak zvracia opakovane a môže byť skutočne dehydrovaná.

Ďalej je potrebné zmeniť stravu na ľahšie stráviteľnú, čo sa týka akútneho aj chronického zvracania. S kŕmením je lepšie pár hodín počkať, kým sa žalúdok trochu upokojí, inak by mohla mačka potravu opäť vyvrátiť. Ponúknuť jej môžete špecializovanú stravu, ktorú vám odporučí veterinár, alebo ľahkú stravu v podobe vareného kuracieho mäsa.

Liečba zvracania záleží predovšetkým na tom, akú má príčinu. V akútnych a urgentných prípadoch sa nespoliehajte, že to prejde samo a kontaktujte veterinára. Ten vám môže odporučiť alebo predpísať liek na zvracanie, ktorý zníži diskomfort a nevoľnosť a umožní mačke najesť sa. Je vhodný hlavne vtedy, ak ide o opakované zvracanie a mačka v sebe inak neudrží stravu ani vodu. Keďže zvracanie je veľakrát symptómom iného ochorenia, pre jeho zastavenie alebo zníženie frekvencie je potrebné dodržiavať liečbu navrhnutú lekárom, podávať mačke potrebné lieky a brať ju na pravidelné prehliadky.

Ako zastaviť zvracanie u mačky

Kedy vyhľadať veterinára

Nie vždy zvracanie prejde samo a v niektorých prípadoch je potrebné vyhľadať pomoc odborníka. Na svojho veterinára sa obráťte vtedy, ak:

  • mačka opakovane zvracia,
  • mačka zvracia aj po napití sa vody,
  • máte podozrenie, že sa mohla otráviť,
  • máte podozrenie, že zjedla niečo neobvyklé, napr. hračku,
  • je mačka letargická, apatická, má horúčku,
  • má mačka hnačku alebo špiní na zem, mimo záchoda,
  • ste v zvratkoch našli krv,
  • má mačka aj iné zdravotné problémy.

Ak neviete, čo robiť, ako mačke pomôcť a či ide o vážnu príčinu, neváhajte a radšej sa vždy poraďte s veterinárom. Je lepšie problém prekonzultovať, než varovné znaky ignorovať, čo by mohlo mať pre vašu mačku vážne následky.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zvracanie mačky môže byť jednorazové, teda neškodné, ale taktiež môže ísť o signál vážnejšej choroby. Ak máte k tejto téme nejaké otázky, napíšte nám do komentárov. Odpovieme čo najskôr. Samozrejme, podeliť sa môžete aj o svoje skúsenosti s týmto problémom.

Dôvodov zvracania bielej peny môže byť niekoľko. Napr. poruchy trávenia, srsť v žalúdku, gastritída, ale napr. aj pankreatitída alebo parazity. Ak sa zvracanie opakuje, navštívte radšej veterinára.

Zvracanie u mačky môže spôsobiť niekoľko patogénov. Baktérie, ktoré sa môžu dostať do tela orálne či cez rany (napr. salmonela), vírusy (FPV) a aj parazity (napr. giardia).

Áno, zvracanie môže byť jedným zo signálov, že mačka je napadnutá červami. K príznakom ďalej patria hnačka, strapatá srsť, chudnutie a nafúknuté brucho.


Komentáre
Mária 16.Dec.2023

Dobrý deň, máme mačičku, ktorá bola v kontakte s inou, ktorá mala keukopeniu. Dali sme jej spraviť krvné testy, ktoré nepotvrdili ochorenie, veterinár povedal, že ju prekonal, má protilátky a je zdravá, aj biele krvinky boli v norme, zaockovala ju a odvtedy má problém s vracaním. Jedrm deň papá, druhý vracia, jeden deň má normálnu stolicu, druhý deň hnačky...a takto sa jej to opakuje. Neviete mi prosím poradiť čo by to mohlo byť? Bola ošetrená, dostala injekcie od zvracania ale opakuje sa to znovu, mám doniesť aj trus na vyšetrenie. Ďakujem pekne za radu.

Odpovedať

redakcia Animals.sk 03.Jan.2024

Dobrý deň,
problém už podľa Vašich slov riešite s veterinárom, on podľa vyšetrenia trusu najlepšie zistí, o čo v tomto prípade ide.

Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(91.2%)