Ragdoll

Ragdoll – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Patrí k najväčším mačacím plemenám. Vyznačuje sa pokojom, mierumilovnosťou a ochotou maznať sa. Veľmi úzko sa socializuje so svojím majiteľom a rodinou. Hodí sa k deťom i starším ľuďom, naopak, ragdoll nerád trávi čas osamote. Iné mačky či psov vo svojej spoločnosti bude bez väčších problémov tolerovať. Na život v byte si zvykne veľmi rada. Ragdoll je inteligentné plemeno mačky, ktorého správanie miestami pripomína psíka. Dokáže sa naučiť aportovať alebo chodiť na vôdzke pre mačky.

Publikované: 03.03.2023
Aktualizované: 06.12.2023
Obsah článku:

Zvykne rád a hlasno komunikovať a o jeho prítomnosti určite budete vedieť. Má stredne dlhú srsť, o ktorú je potrebné sa starať. Ide o relatívne mladé plemeno, ktoré bolo po prvýkrát vyšľachtené v Kalifornii. V našom regióne nie je chov tejto rasy príliš rozšírený.

Povaha

Veľmi prítulné, dôverčivé, priateľské a kontaktné plemeno mačky, ktoré sa v spoločnosti majiteľa a rodiny cíti najlepšie. Mačka ragdoll sa vo veľkej miere fixuje na svojho pána a rada ho sprevádza všade, kam ide. Deti si bezhranične zamiluje. Je to mačka, ktorá sa vyžaduje pozornosť a maznanie každý deň. Bez problémov sa prispôsobí akémukoľvek prostrediu, no je to typický bytový maznáčik. Má pokojnú povahu, ale rada komunikuje a o jej mňaukaní zaručene budete vedieť. Jej vrčanie a hrkútanie miestami pripomína iné zvieratá. Tieto mačky sa rady hrajú a bavia, preto im nesmú chýbať hračky alebo škrabadlá pre občasné dobrodružstvá.

Sú zvedavé, verné a učenlivé a naučia sa dokonca aj aportovať. Venčenie na vôdzke je taktiež reálnou možnosťou, na ktorú si ragdoll zvykne. Dokáže zvládnuť čas osamote, no ak jej zabezpečíte spoločnosť v podobe mačky rovnakého alebo iného plemena, bude sa cítiť lepšie. Socializovať sa dokáže aj v spoločnosti so psíkom. S cudzími ľuďmi nebude mať problém a ochotne sa nechá pohladkať aj návšteve. Vďaka svojej pokojnej a prítulnej povahe sú tieto mačky vhodné na felinoterapiu (liečba mačkami).

Ragdoll povaha

Vzhľad a srsť – ragdoll lynx, bicolor a colorpoint

Ragdoll je neprehliadnuteľnou mačacou šelmou, ktorá upúta predovšetkým svojou mohutnosťou. Dospelý kocúr môže vážiť 8 až 10 kg. Mačky sú menšie a váha sa pohybuje okolo 5 až 7 kg. Výška v kohútiku sa pohybuje od 25 do 40 cm. Dĺžka tela s chvostom môže byť 90 až 120 cm. Robustnosť je znásobená masívnym hrudníkom a hustou srsťou. Výrazné osrstenie má tiež mačka na chvoste a okolo hlavy, kde sa tvorí výraznejšia hriva. Stredne veľká hlava má charakteristický klinovitý tvar a hore sa nachádzajú relatívne malé od seba vzdialené uši. Známym rysom tohto plemena sú veľké guľaté oči modrej farby.

Srsť ragdolla je veľmi hebká a má na dotyk hodvábny plyšový efekt. Po narodení bývajú mačiatka čisto biele a srsť sa sfarbuje až do veku štyroch rokov, toto veľké plemeno totiž dospieva neskôr. Na základe štandardu je povolených viacero farebných variet, pričom na výstavách je na farbu braný veľký dôraz. Farebné variácie sa radia do troch základných kategórií – colorpoint, mitted a bicolor. Typické je aj pruhovanie, ktoré sa označuje ako sfarbenie lynx (farebné pruhy na nohách, chvoste i tele). Štandardom uznané sú taktiež variácie seal-point (biela-krémová srsť a čierne body na hlave, ušiach a končatinách), blue-point (sivá farba s tmavým sfarbením nosa, uší a končatín), chocolate-point, red point, cream-point alebo lilac-point. Existuje i farebný variet tortie – kombinácia dvoch alebo viacerých farieb či vzorov.

Ragdoll vzhľad

Starostlivosť a zdravie

Ragdoll sa síce javí ako mačka, ktorá vďaka svojej srsti zvládne i chladné počasie a poradí si vonku, no omnoho lepšie sa cíti na gauči v interiéri domu či bytu. Ak sa s touto mačkou vyberiete von, môžete ju skúsiť navyknúť na vôdzku. Nie nadarmo sa ragdoll označuje za „mačkopsa“. Je to spoločenská mačka, ktorá je rada v centre diania. Nerada sa cíti ignorovaná alebo osamotená. Vhodná je pre ňu spoločnosť v podobe inej mačky. Rozumieť si bude aj so psom. Mačke zabezpečte dostatok podnetov pre jej mentálnu a fyzickú aktivitu – hračky, škrabadlá alebo mačacie domčeky. Nie je to žiadny skokan ani lezec, no kvôli nude je takáto výbava pre ragdolla vhodná.

Nie je to mačka pre zaneprázdnených ľudí, dožaduje sa pozornosti a maznanie bude na každodennom poriadku. O stredne dlhú srsť ragdolla je potrebné sa pravidelne starať. Rituálne srsť kefovať a vyčesávať je teda určite nevyhnutné pre kvalitnú a zdravú srsť tejto mačky. Ak budete mať mačku prevažne v interiéri, počítajte s pĺznutím a častejšiemu vysávaniu sa nevyhnete. Pomerne precízne sa čistí i samotná mačka, preto majte po ruke špeciálnu pastu alebo mačaciu trávu, vďaka ktorej prehltnutú srsť mačka pretrávi. Mačka dospieva až okolo štvrtého roku života a je potrebné zabezpečiť v tomto veku prísun kvalitného krmiva. Dávku vždy prispôsobte aj podľa toho, aká je mačka aktívna. Sú jednotlivci, ktorí dokážu preležať i celé hodiny. Zaraďte do jedálnička i surovú stravu (mäso).

Priemerná dĺžka života mačky ragdoll je 12 až 15 rokov. Sú však jedinci, ktorí sa bez problémov dožívajú aj hranice 20 rokov. Toto veľké plemeno najčastejšie trpí na srdcové ochorenia – hypertrofická kardiomyopatia. Vyskytnúť sa častejšie môžu tiež močové kamene. Všeobecne je však ragdoll odolnou mačacou šelmou.

Ragdoll zdravie

Najčastejšie otázky – FAQ

Zdá sa vám, že mačka ragdoll je pre vás vhodným plemenom? V našom článku sa dočítate základné informácie o tom, akú má ragdoll povahu, koľko rokov sa dožíva, ale aj množstvo iných vlastností. Ak máte otázku ohľadom tohto plemena, neváhajte sa na nás obrátiť v rámci diskusie pod článkom. V prípade, že máte skúsenosti alebo odporúčania týkajúce sa chovu ragdolla, budeme radi za vaše poznatky, ktorými môžete prispieť do diskusie pod článkom.

Je to priateľské a spoločenské plemeno. Ragdoll rada trávi čas so svojím majiteľom. Obľubuje maznanie a hry. Obľúbi si deti i iné domáce zvieratá. Je to mačka ideálna na chov v byte. Má schopnosť učiť sa a zvykne si i na vôdzku. Je pokojná, no rada komunikuje mňaukaním a rôznymi zvukmi.

V priemere sa ragdoll mačky dožívajú 12 až 15 rokov.

Po mainskej mývalej mačke je ragdoll považovaná za druhé najväčšie plemeno v mačacej ríši. Váha dospelého kocúra môže byť 8 až 10 kg. Robustnosť mačke dodáva huňatá srsť. Na dĺžku má telo mačky 90 až 120 cm (s chvostom). V kohútiku môžu mať 25 až 40 cm.

Cena za mačku ragdoll, ktorú si budete chcieť obstarať ako domáceho miláčika bez papierov, bude okolo 350 až 600 eur. Chovné stanice špecializujúce sa na chov ragdollov predávajú mačiatka okolo 1 000 až 2 000 eur.


Ďalšie články z kategórie Mačacie plemená

Vaše hodnotenie:
(89.6%)