Mačacia tráva

Mačacia tráva (šachor, tráva pre mačky) – pestovanie Cyperus Zumuly

Každý majiteľ mačky vie, že jeho štvornohý miláčik je mäsožravec a jeho strava si vyžaduje vysoký podiel kvalitných živočíšnych bielkovín. Napriek tomu nie je nezvyčajné zazrieť mačku pochutnávať si na tráve. Takéto správanie je pre mačky úplne prirodzené. Konzumácia rastlinných zložiek im pomáha pri trávení ťažko stráviteľného obsahu žalúdka a prináša aj ďalšie benefity.

Publikované: 19.01.2023
Aktualizované: 13.06.2024
Obsah článku:

Kým pre mačky žijúce vonku je tráva bežnou súčasťou jedálnička, na bytové mačky sa často zabúda. Aj pre ne je zeleň lákavá, a tak sa neraz spontánne pustia do izbových rastlín. Predísť tomu možno celkom jednoducho. Zadovážte si mačaciu trávu, ktorá je pre mačky bezpečná, chutná a prospešná.

Čo je to mačacia tráva

Keď sa povie mačacia tráva, mnohí si predstavia kocúrnik. Ten sa často používa v mačacích hračkách, pretože jeho vôňa môže mať na mačky omamné účinky a vyvoláva až euforický stav. Kocúrnik však pochádza z čeľade hluchavkovité a s mačacími trávami si ho netreba mýliť. Pod pojmom mačacia tráva sa skrýva skrátka tráva, ktorá je pre mačky bezpečná. Pestuje sa najčastejšie zo semien ovsa, jačmeňa, lucerny alebo pšenice, no môže ísť aj o šachor (Cyperus zumula).

Mačacia tráva sa používa ako maškrta pre bytové mačky, ktoré nemajú prístup k zeleni. Pri jej pestovaní v domácich podmienkach máte istotu, čo vaša mačka konzumuje. Na rozdiel od akejkoľvek trávy rastúcej vonku viete, aký druh trávy má mačka k dispozícii, že omylom neskonzumuje rastliny, ktoré môžu byť toxické a že táto tráva nie je hnojená alebo postrekovaná.

Čo je to mačacia tráva

Prečo mačky jedia trávu

Konzumácia trávy nie je u mačiek neobvyklým javom a je bežná dokonca aj u iných mačkovitých šeliem, ako sú levy, tigre či pumy. Hoci sa nám ľuďom nemusí tráva zdať ako ktovieaká pochúťka, mačky zeleň prirodzene láka. Príčin tohto správania je niekoľko. Tráva je skvelým doplnkom stravy pre zlepšenie trávenia. Obsahuje kyselinu listovú, ktorá podporuje tvorbu hemoglobínu, množstvo vlákniny, ktorá je pre zažívanie dôležitá, a viacero vitamínov a minerálov, ktorými si mačka obohatí stravu.

Ak je mačka prejedená, enzýmy z trávy jej pomôžu s trávením. Pokiaľ má podráždený žalúdok, tráva ho pomôže upokojiť alebo naopak, vyvolať zvracanie, čím sa žalúdok zbaví ťažko stráviteľných alebo nestráviteľných zložiek (srsť, perie, parazity). Zvýšený obsah vlákniny v žalúdku môže pôsobiť preventívne pred vznikom chumáčov srsti a ich zaseknutiu sa v tráviacom trakte. Tráva má navyše mierne laxatívne účinky a pôsobí ako prírodné preháňadlo, takže mačka po nej siaha tiež vtedy, ak má problém so zápchou. Pojedanie trávy môže pôsobiť upokojujúco pri úzkosti a strese, podobne ako nadmerné olizovanie srstiOkrem toho mačky trávu konzumujú z jedného jednoduchého dôvodu – že im chutí.

Aký druh mačacej trávy zvoliť

Mačacia tráva sa môže skladať z jedného alebo viacerých druhov tráv. Každý druh má určité kvality – líšia sa vzhľadom, chuťou, zložením a pod., ktoré si môžete sami namiešať alebo zakúpiť ako zmes rôznych druhov.

  • Pšenica je najrozšírenejším druhom mačacej trávy. Má široké a hrubé tmavozelené listy. Obsahuje vysoký podiel vlákniny a pomáha tak s črevnou mobilitou aj s problémom s chumáčmi srsti. Veľmi ľahko sa pestuje a udržiava, takže je určite skvelou voľbou.
  • Jačmeň má sýtozelené listy strednej hustoty. Chutí sladko, z tráv je snáď najsladší. Mačke dodáva dostatok vlákniny a ďalších živín, podobne ako pšenica. Podporuje trávenie a pomáha predchádzať tvorbe chumáčov srsti.
  • Ovos má dlhé, no tenšie lístky svetlozelenej farby. Je typický bohatým zastúpením bielkovín a vláknin, takže je skvelou nutričnou voľbou. Obsahuje vitamíny B, železo, mangán či zinok.
  • Lucerna je pomerne rozšírená rastlina so zelenými lístkami a fialovými kvetmi. Je bohatá na bielkoviny a aminokyseliny, obsahuje viacero vitamínov, hlavne A, B, C a E, a minerálov, ako vápnik, horčík, zinok a železo. Často sa považuje za najlepšiu voľbu z mačacích tráv.
  • Šachor (Cyperus Zumula) je trvalka s dlhými sýtozelenými listami a súbormi kvetov. Je skvelou izbovou rastlinou, pretože sa ľahko pestuje, mačkám pomáha s chumáčmi chlpov v žalúdku a kyselina listová zase trávenie upokojuje.

Tráva pre mačky

Ako vypestovať mačaciu trávu

Mačaciu trávu môžete zakúpiť už zasadenú v kvetináči alebo si zadovážiť semená a vypestovať si ju doma. Pestovanie mačacej trávy je úplne jednoduché a potrebujete naň semienka trávy podľa vlastného výberu, zeminu, nádobu, do ktorej trávu vysejete, a vodu na zálievku. Pri výbere nádoby voľte radšej tie z ťažších materiálov, teda radšej keramické nádoby než plastové. Ťažšie nádoby sú bezpečnejšie a ťažšie sa prevrátia. Nádoba by mala myť na dne diery, aby mohla voda odtekať, a byť dostatočne hlboká na to, aby sa tráva dobre zakorenila.

  1. Do nádoby nasypte zeminu.
  2. Na vrch rozsejte semienka, ktorými nešetrite.
  3. Semienka prikryte vrstvou zeminy (stačí 1 cm vrstva).
  4. Zasadené semienka pokropte vodou.
  5. Nádobu umiestnite na teplé a slnečné miesto, no vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu.

Tráve stačí zvyčajne len pár dní na vyklíčenie. Predtým, než ju ponúknete mačke, počkajte 1 – 2 týždne, kým podrastie do výšky aspoň 5 – 8 cm. Medzitým ju nezabudnite pravidelne zalievať (2 – 3x do týždna), najlepšie jemne, rozprašovačom. Príliš veľa vody by mohlo viesť k vzniku plesní, príliš málo zase k vyschnutiu trávy.

Tip: Namiesto toho, aby ste sadili trávu do obrovskej nádoby, si zvoľte 2 – 3 menšie kvetináče, môžete ich postupne vymieňať, aby tráva stihla dorásť. Suché alebo zožltnuté konce trávy môžete odstrihnúť. No ak začne väčšina trávy schnúť alebo žltnúť, mačke ju už nepodávajte – je čas ju skompostovať.

Kam umiestniť mačaciu trávu

Mačaciu trávu je vhodné umiestniť tam, kde bude pre mačku ľahko dostupná a zároveň bude mať vhodné podmienky na rast. Vhodné je umiestnenie na okenný parapet alebo do svetlejších miestností, napr. do kúpeľne, ak nechávate dvere pootvorené a mačka má do nej voľný prístup. V prípade, že do okna svieti prudké slnko, trávu umiestnite ďalej, inak sa spáli. Vhodné je aj umiestnenie v blízkosti misky s vodou, keďže mačky si na tráve rady pochutnávajú po jedle.

Najčastejšie otázky – FAQ

Na záver sme si pripravili často kladené otázky spojené s mačacou konzumáciou trávy. Ak vám napadli ďalšie alebo by ste sa radi podelili o svoje skúsenosti s mačacou trávou, radi uvítame váš komentár v diskusii.

Áno, mačka môže bezpečne konzumovať trávu v primeranom množstve. Je potrebné dbať na to, akú trávu konzumuje, keďže tráva z trávnika môže obsahovať pesticídy a herbicídy alebo sa v nej môžu nachádzať rastliny, ktoré sú toxické, napr. iskerník.

Tráva nie je pre mačky toxická, a to ani vo väčších množstvách, avšak je dobré dohliadnuť na to, koľko trávy vaša mačka skonzumuje. Jej množstvo by nemalo presiahnuť 10 % celkovej potravy. Nadmerná konzumácia trávy môže viesť k vyvolaniu zvracania a v horších prípadoch k uviaznutiu trávy v žalúdku. Ak je teda vaša mačka pažravejšia, trávu jej radšej dávkujte v menších množstvách.

Tento problém značí nadmerné zalievanie vodou a príliš teplé prostredie. Skúste ju premiestniť na iné miesto a na pár hodín nechať na slnku, aby navlhčená pôda trochu preschla.


Ďalšie články z kategórie Život s mačkou

Vaše hodnotenie:
(91.6%)