Siamská mačka

Siamská mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Je veľmi aktívna, hravá a energická. Majiteľa bude všade prenasledovať a sledovať ho. Je to typická bytová mačka, ktorá miluje teplo. Celoročný pobyt vonku pre ňu nie je vhodný, no vonkajší priestor (v teplom počasí) je vhodný aj keď je chovaná v byte. Mňaukanie a vydávanie pazvukov je jej rituálom a keď prídete domov, bude vás okamžite vítať. Siamské mačky dokážu byť tvrdohlavé, no taktiež sú učenlivé a chápavé. Dokážu sa naučiť povelom a bavia ich aj niektoré mačacie športy. Naučia sa aj na vôdzku.

Publikované: 06.03.2023
Aktualizované: 10.03.2023
Obsah článku:

Exotický vzhľad siamskej mačky je veľmi pútavý. Pôvod siamskej mačky siaha do 14. – 15. storočia, konkrétne do orientálneho Thajska. Do Európy sa toto plemeno dostalo v 19. storočí. Najčastejšie boli siamské mačky spoločníčkami urodzených princezien.

Povaha

Siamská mačka je veľmi priateľskáspoločenská a komunikatívna. Časté hlasné mňaukanie je jej veľmi prirodzené a tichý spoločník to určite nie je. Skúsení chovatelia dokážu podľa mňaukania rozlíšiť aj to, či sú zvuky negatívne alebo naopak radostné. Na majiteľa sú rýchlo naviazané. Ich náruživá a maznavá povaha je často využívaná na účely felinoterapie (liečba mačkami). Ak hrozí, že mačku budete nechávať často dlho osamote, je lepšie, ak jej zaobstaráte spoločnosť. Ideálne druhú „siamku“, s ktorou sa spoločne nebudú cítiť osamelo. Aktívne sa zabavia aj s hračkami alebo s poschodovým mačacím domčekom.

Ak existuje mačka, ktorá má vlastnosti podobné psovi, je to práve siamské plemeno. Tieto mačky sú veľmi inteligentné a učenlivé. Ak si zaobstaráte clicker a mačka bude mať svoj deň, dokážete ju správnou metódou čo to naučiť. Taktiež majú tieto mačky tendenciu majiteľa všade prenasledovať. Niektoré jedince si bez väčších problémov zvyknú na vôdzku. Sú zvedavé a pomerne nebojácne. V interiéri sa dokážu dostať na rôzne miesta a nerobí im problém ani šplhanie. Ak sa im niečo nepáči, neboja sa použiť svoje pazúry.

Siamska mačka povaha

Vzhľad a srsť – seal point, blue point a red point

Je to stredne veľká mačka. Telo je atletické a má štíhle línie. Hlava siamskej mačky má trojuholníkový ostrý tvar. Vpredu je pretiahnutá vďaka dlhšiemu ňufáku a hore má vysoko postavené stojaté uši. Oči sú mierne zúžené a typická je ich bledá modrá farba. Dospelá siamská mačka váži okolo 2,5 až 4 kg. Hmotnosť kocúrov môže byť 5 až 6,5 kg. Dĺžka tela bez chvosta je medzi 30 až 40 cm. Výška v kohútiku sa pohybuje na úrovni 20 až 30 cm. Zadné nohy „siamky“ sú dlhšie ako predné. Chvost môže byť dlhý 20 až 30 cm.

Kožuch siamskej mačky je tvorený krátkou srsťou bez hustej spodnej podsady. Preto mačka príliš dobre neznáša chladné počasie. Sfarbenie srsti ovplyvňujú špecifické gény vrátane toho albinotického (spôsobuje albinizmus). Mačiatka sa spravidla sfarbujú počas prvých troch týždňov od narodenia. Sfarbenie srsti ovplyvňuje podľa laboratórnych výskumov tiež okolitá teplota. Nižšia teplota znamená tmavšie sfarbenie. Originálna farba srsti je v podstate tmavá až čierna a následne práve albinotický gén spôsobuje unikátne svetlé sfarbenie na chvoste, labkách a hlave či na tele. Takémuto sfarbeniu sa hovorí aj seal point. Existuje aj variant blue point – modrá farba s tmavými labkami, chvostom a hlavou. Schválené je tiež sfarbenie srsti lilac point, red point, cream point alebo tortie point.

Z minulosti niektorým siamským mačkám prislúchala vlastnosť škúlenia a zalomeného chvostu. Dnes je takáto genetická mutácia menej frekventovaná, no aj napriek takýmto defektom sú takéto mačky považované za originálne. V minulosti tiež niektoré siamské mačky boli nositeľkami génu, ktorý spôsoboval, že im narástla dlhá srsť. Zvykli sa označovať za siamské mačky dlhosrsté. Neskôr sa však toto už šľachtené plemeno zaregistrovalo ako samostatné a získalo názov balinézska mačkaSiamská dlhosrstá mačka tak už nie je oficiálne plemeno.

Siamska mačka vzhľad

Starostlivosť a zdravie

Siamská mačka si bude pozornosť vždy pýtať. Je veľmi sociálna a na svojho pána a rodinu sa veľmi fixuje. Nerada trávi dlhý čas osamote. Je pomerne aktívna a bude rada, ak sa s ňou zahráte vy alebo deti. Je tolerantná a trpezlivá. Poteší sa hračkám a taktiež ocení mačacie stromydomčekyúkryty, ktorých objavovanie uspokojí jej zvedavosť. Je učenlivá a dokonca sa hodí na tréning agility. Ak u nej budete vidieť potenciál, skúste ju učiť poslušnosti alebo rôznym trikom. Je veľmi pohyblivá a vnímavá. Voľný výbeh v teplom počasí ju veľmi poteší. K tréningu sa určite zíde pomôcka, akou je clicker.

Sú pomerne umňaukané a rady komunikujú, vďaka zvukom o nich vždy budete vedieť. Majú tiež určité psie vlastnosti, napríklad, že vás budú prenasledovať všade, kam pôjdete. Srsť siamskej mačky je veľmi hebká a hladká. Nemá takú hustú podsadu, takže aj pĺznutie nie je také intenzívne. Postačí prečesanie raz do týždňa. Pazúriky si musí mať kde brúsiť a obstarajte jej škrabadlo. Z pohľadu výživy nie je siamská mačka prieberčivá. Obstarajte jej mokré i suché krmivo.

Zdravotný stav siamských mačiek sa odvíja hlavne od genetiky. Všeobecne nepatria k plemenám, ktoré by trpeli mnohými ochoreniami. V rámci predispozícií sa môžu objaviť ochorenia očí, srdca (kardiomyopatia) alebo nervovej sústavy – lyzozomálne ochorenie, ktoré spôsobuje paralýzu niektorých nervových zakončení hlavy a končatín. V menšom množstve sa u siamských jedincov vyskytuje aj problém so spomaleným rastom (mukopolysacharidóza). Častejšie sa objavujú astmy. Jedným z dedičných ochorení očí je škúlenie. Objaviť sa môže aj anémia alebo gangliosidóza. Zdravé siamské mačky sa môžu dožívať veku 15 – 20 rokov.

Siamska mačka zdravie

Najčastejšie otázky – FAQ

Predstavuje siamská mačka domáceho miláčika, ktorého by ste chceli mať doma? Čím je siamská mačka taká špeciálna? Čomu vďačí za svoje unikátne sfarbenie? Siamská mačka je špecifickým plemenom. V našom článku sa dočítate o dôležitých vlastnostiach tohto plemena i jeho povahe. Máte skúsenosti s chovom siamských mačiek alebo sa chcete niečo spýtať? Naša sekcia FAQ je vám k dispozícii. Pod článkom máte možnosť komentovať a zapojiť sa tak do diskusie ohľadom tejto mačacej rasy.

Veľmi spoločenskú a aktívnu. Na majiteľa sa veľmi fixuje a rada sa mazná. Je to ideálna bytová mačka. Je však hravá a energická, preto potrebuje dostatok aktivít, ktoré ju zabavia. Intenzívne mňauká a vydáva zvuky. Nemá rada samotu. Je inteligentná a učenlivá. Je možné ju naučiť i povelom a venčiť na vôdzke. Je priateľská a ochotne sa zahrá aj s deťmi. Ak sa jej niečo nepáči, nebojí sa použiť svoje pazúriky.

Patrí do kategórie stredne veľkých mačiek. Má štíhlu a atletickú postavu s dlhými nohami a guľatými labkami. Dĺžka tela môže byť 30 až 40 cm, pričom chvost samotný môže mať dĺžku až 30 cm. Výška v kohútiku je okolo 20 až 30 cm. Kocúry sú ťažšie a robustnejšie. Hmotnosť tohto plemena sa pohybuje v rozmedzí 2,5 až 6,5 kg.

Áno, no tento štandard nenesie takéto oficiálne označenie. Niektoré siamské mačky boli v minulosti nositeľkami génu dlhej srsti. Takéto mačky však neboli ďalej chované, pretože mohli poškodiť krátkosrstý štandard plemena originálnej siamskej mačky. Šľachtením sa tak tento druh s dlhou srsťou oddelil a vzniklo samostatné plemeno balinézskej mačky.

Siamské mačky sa dožívajú 15 až 20 rokov a patria medzi dlho žijúce plemená.

V našom regióne nepatria siamské mačky medzi najdrahšie plemená. Mačiatko siamskej mačky s papiermi kúpite od 300 do 800 eur. Ak máte záujem len o mačiatko, ktoré vám bude robiť spoločnosť a nepotrebujete preukaz pôvodu, cena sa pohybuje od 50 do 200 eur.


Komentáre
Maťa 07.Sep.2023

Mám otázku k plemenu siamska mačka. Mám doma siamku 1,5 ročnú, a začala jej siviet srsť okolo oči. Pôsobí akoby mala 15 rokov. Čím to môže byt spôsobené. Neviem sa na nete dopátrať odpovede. Dakujem

Odpovedať

redakcia Animals.sk 18.Sep.2023

Pekný deň, sl./p. Maťa,
v tomto prípade je náročné presne ozrejmiť príčinu osivenia srsti u vašej mačky. Sfarbenie srsti ovplyvňuje podľa laboratórnych výskumov u tohto plemena tiež okolitá teplota (ročné obdobie). Počas chladnejšieho počasia srsť tmavne, naopak počas vyšších teplôt srsť šedivie, resp. bledne. To do akej miery srsť bledne u vašej mačky je ťažké z opisu posúdiť. Rozhodne však nemusí ísť o nič závažné. Ak ale u mačky pozorujete zmeny správania, odlišné reakcie alebo sa objavujú iné chyby srsti, je lepšie navštíviť veterinára, aby ste mali istotu.

Ďalšie články z kategórie Mačacie plemená

Vaše hodnotenie:
(88.4%)