Gravidita psa

Gravidita psa deň po dni – ako sa prejavuje gravidita fenky (príznaky), trvanie

Ak ste si zaobstarali psa s preukazom pôvodu a zvažujete založiť vlastný registrovaný chov, je na čase, aby ste si naštudovali všetko potrebné ohľadom gravidity u psa. Toto obdobie nie je zásadné len pre budúcu psiu maminu, ale taktiež pre jej ešte nenarodené šteniatka. Vývoj plodov v maternici má totiž zásadný dopad na vývoj a rast mláďat po pôrode a zároveň na ich celý život.

Publikované: 19.01.2023
Aktualizované: 15.11.2023
Obsah článku:

Pripravili sme si pre vás podrobný článok o gravidite psov, v ktorom sa pozrieme na všetko, čo potrebujete vedieť. V začiatku článku si povieme základné informácie o ruji a samotnom pripustení feny, pretože jej tehotenstvo sa začína práve v tomto bode. Následne vám vysvetlíme, na čo si dávať pozor, ako vašu fenu správne kŕmiť, ako sa o ňu starať a v akých prípadoch je nevyhnutný zásah veterinárneho lekára.

Gravidita feny – kedy je vhodná doba na jej pripustenie?

Predtým, než sa dostaneme k samotnej gravidite u psov, sa pozrieme na obdobie pred ňou, ktoré je rozhodujúce pre úspešné počatie potomstva. Feny, v závislosti od plemena, pohlavne dospievajú v priebehu 7. až 9. mesiaca. V tomto období sa u nich objavuje prvá ruja (hovorovo háranie), ktorá v priemere trvá 2 až 3 týždne a má niekoľko fáz.

  • Začiatok ruje sa nazýva proestrus, ktorý trvá 7 až 10 dní. V tomto období môžete pozorovať opuch pohlavných orgánov a krvavý vaginálny výtok. Počas proestru je samica atraktívna pre samcov, ktorých však odmieta, pretože ešte nie je pripravená na párenie.
  • Druhou fázou je estrus alebo tzv. vlastná ruja, ktorý nastupuje na cca 9. až 13. deň. Ide o vhodnú dobu na pripustenie fenky. Estrus spoznáte na základe zmeny konzistencie a farby vaginálneho výtoku (obsahuje menšie množstvo krvi). Výrazná je aj zmena v správaní. Sučka môže značkovať, aby feromónmi prilákala potenciálnych sexuálnych partnerov, o ktorých zároveň začína javiť záujem. Okrem toho môže byť nervóznejšia alebo, naopak, nezvyčajne prítulná a pokojná.
  • Po estre fena prechádza do fázy metestru, ktorého priebeh závisí od toho, či bolo párenie úspešné. V každom prípade dochádza k vymiznutiu vaginálneho výtoku a opuchu pohlavných orgánov. Fenka sa celkovo upokojí a prestane javiť záujem o samcov.

INFO: Vlk patrí k monoestrickým zvieratám, čo znamená, že má ruju len raz za rok. Naše zdomácnené psy sú diestrické zvieratá (ruja 2x za rok), avšak i medzi nimi nájdeme plemená, ktoré majú ruju len raz ročne. Ide napr. o československého a saarloosovho vlčiaka či tibetskú dogu.

Gravidita feny

Stanovenie vhodnej doby pre pripustenie pomocou veterinárnych testov

Ak neviete, kedy presne je vhodné fenku pripustiť, poraďte sa s veterinárnym lekárom. Ten môže zrealizovať testy na určenie ideálneho času párenia. K najvyužívanejším metódam patrí:

  • Vaginálna cytológia/stery: Ide o jednoduché neinvazívne mikroskopické vyšetrenie vaginálnych buniek, na základe ktorého je možné zistiť zmeny v ich vzhľade a počte. Táto metóda je využívaná mnoho rokov a patrí k pomerne spoľahlivým. Jej výhodou je, že psovi nespôsobuje stres ani bolesť.
  • Sérový progesterónový test: Test na meranie hladiny progesterónu v krvi na stanovenie dátumu ovulácie je o niečo presnejší. V niektorých prípadoch ho bude nutné zopakovať opakovane počas niekoľkých dní za sebou, čo môže byť nepohodlné a finančne náročnejšie. Ovuláciu je možné stanoviť taktiež na základe iných hormonálnych vyšetrení, napr. vyšetrenia luteinizačného hormónu.

Správne kŕmenie počas ruje zvyšuje šance na otehotnenie feny

Úspešné otehotnenie u feny nezávisí len od správneho času, ale taktiež od jej výživového stavu. Do reprodukčného cyklu by mali byť zaradení len jedinci v dobrom kondičnom staveObézne feny majú nižšiu schopnosť otehotnieť, majú menej početné vrhy a problémy s laktáciou.

  • V prípade, že má vaša fena podváhu, pred pripustením by ste ju mali kŕmiť vysoko-energetickou potravou, ktorá obsahuje min. 15 % tuku a 25 % hrubého proteínu v sušine. Tieto informácie nájdete priamo na obale krmiva.
  • Počas proestru (prvých 7 – 10 dní ruje) vám odporúčame realizovať tzv. flushing, čo znamená, že kŕmnu dávku navýšite o 5 až 10 %. Po pripustení sa môžete vrátiť k bežným dávkam jedla. Pokiaľ je vaša sučka vo vyslovene dobrom výživnom stave, flushing nie je nevyhnutný.
  • Kritickým obdobím býva vrchol estru, vtedy fenám zvykne klesať apetít, môžu zvracať a byť celkovo nervózne. Kŕmnu dávku preto rozdeľte na viacero menších porcií počas dňa. Takto predídete možným problémom a nepohodliu feny a zároveň zvýšite šance na jej otehotnenie po párení.

Ako sa prejavuje gravidita u psa

Ako sa prejavuje gravidita u psa?

Ak čakáte, že po pripustení feny, budete do niekoľkých dní s istotou vedieť, či je alebo nie je kotná, sklameme vás. Príznaky gravidity psa v prvých týždňoch neexistujú. Niektoré fenky, naozaj výnimočne, môžu trpieť nevoľnosťou, ktorá je spôsobená hormonálnymi zmenami. Tá sa spravidla neobjaví skôr ako v 4. až 5. týždni.

USG vyšetrenie (tzv. sono) má zmysel zrealizovať až medzi 22. a 25. dňom. Pri skoršom vyšetrení môže šikovný veterinár rozpoznať plody, so stopercentnou istotou však graviditu nepotvrdí. To isté platí aj o vyšetrení pohmatom, pri ktorom veterinár pomocou ohmatania bruška vašej sučky nahmatá alebo nenahmatá plody. Táto metóda sa využíva ešte o niečo neskôr, približne na 28. až 35. deň gravidity.

Koľko trvá gravidita u psa?

Trvanie gravidity psa sa pohybuje medzi 59 až 70 dňami. Za priemer je považovaných 63 dní, ktoré sú rozdelené na 3 trimestre (3 x 21 dní). V každej fáze je potrebné prihliadať na aktuálne požiadavky feny a vyvíjajúcich sa plodov v maternici.

V niektorých prípadoch sa môže dĺžka gravidity psa predĺžiť na 72 dní. Pokiaľ vaša fenka neporodí do 63. dňa, je na mieste navštíviť veterinárneho lekára. Poznáme celý rad možných komplikácií, pričom väčšina z nich môže spôsobiť smrť nenarodených šteniat alebo samotnej feny.

  • Veľkosť a tvar panvy: Jedinci s úzkou panvou môžu mať problém porodiť prirodzene. Dôvodom je plemenná predispozícia, prípadne prekonaný úraz panvy (napr. zlomenina). S týmto problémom sa pomerne často stretávame u psov, ktoré majú veľkú hlavu v pomere k veľkosti panvy.
  • Plemenná predispozícia k dystokii (sťažený pôrod): Francúzsky a anglický buldog, boxer.
  • Veľkosť šteniat: Ak sú šteniatka príliš veľké, nemôžu prirodzene prejsť cez pôrodné cesty. Tento problém sa objavuje napr. vtedy, ak fenka čaká len 1 šteňa. Stretnúť sa môžeme aj s rôznymi vývojovými vadami, pri ktorých je abnormálne zväčšená len niektorá časť tela.
  • Poloha šteniat: Najjednoduchšie sučka šteniatka porodí, keď sú hlavou napred, 2. možnosť je pozícia zadnými nohami/zadočkom napred (pôrod môže byť o niečo ťažší). Pokiaľ je však šteňa otočené nabok, prípadne sa nachádza v inej polohe, je možné, že ho fenka nebude schopná vytlačiť z pôrodných ciest.
  • Úhyn šteniat v maternici: Ak má fena v maternici mŕtve plody, ich pôrod môže byť sťažený z dôvodu neprirodzenej polohy. Mŕtve môže byť len 1 šteňa, avšak i to dokáže „zablokovať“ tie ostatné (živé).

Gravidita psa – trvanie

Gravidita psa deň po dni

Fena neotehotnie hneď po pripustení. Spermie samca sú vajíčko schopné oplodniť počas nasledujúcich 3 až 7 dní od párenia. To je dôvod, prečo by ste mali fenku držať oddelene od iných potenciálnych sexuálnych partnerov. Jedna matka môže totiž porodiť šteňatá od viacerých otcov súčasne.

  • 1. – 2. deň po 1. párení: Spermie samca „hľadajú“ vajíčko na oplodnenie
  • 3. deň: Je vhodné zopakovať párenie pre zvýšenie šancí na otehotnenie.
  • 4. deň: Dochádza k oplodneniu 1. „várky“ vajíčok.
  • 5. – 11. deň: Oplodnené vajíčka sa cez vajíčkovody dostanú do rohov maternice. V nej postupne vznikajú a rastú embryá.
  • 12. – 14. deň: Embryá sa pohybujú v maternici naplnenej tekutinou a hľadajú vhodné miesto na hniezdenie. V tomto čase majú priemer okolo 0,5 až 0,8 mm.
  • 15. deň: Embryám sa začínajú vyvíjať vnútorné orgány. Pozor, nasledujúce 2 týždne sú kľúčové. Fena bude potrebovať zvýšenú starostlivosť vrátane väčšej kŕmnej dávky. Zároveň je nebezpečné užívanie akýchkoľvek liekov či antiparazitík (vnútorných aj vonkajších), ktoré môžu mať negatívny dopad na vývoj plodov.
  • 16. deň: Embryá majú priemer cez 1 mm. Môžete pozorovať prvé zmeny na bradavkách feny.
  • 17. – 19. deň: Začína sa vyvíjať placenta spolu s nervovým systémom, hlavou a telom embryí, ktoré majú cca 2 – 3 mm. V tomto čase je možné zrealizovať USG vyšetrenie, na definitívne potvrdenie gravidity je však príliš skoro.
  • 20.  22. deň: Približne na 20. deň gravidity sa objavuje slabý výtok z vagíny. Na 21. deň začína vznikať placenta a plody majú 5 – 8 mm. Fenka môže trpieť nechutenstvom spojeným s nevoľnosťou v dôsledku hormonálnych zmien a zväčšujúceho sa tlaku v maternici.
  • 23. – 24. deň: Plodom sa začínajú vyvíjať oči, nos, uši, čeľusť a pečeň. Bradavky feny sa viditeľne zväčšujú. Príznačný je aj číry výtok z vagíny.
  • 25. – 29. deň: Začína sa vývoj chrbtice, osifikácia čeľuste a plody dorastajú na veľkosť okolo 1,5 – 2,5 cm. Medzi 23. a 25. dňom je preto možné zrealizovať USG vyšetrenie na jednoznačné potvrdenie gravidity. Pozor, počas 4. týždňa sú rastúce plody najzraniteľnejšie na poškodenie a vznik rôznych defektov.
  • 30. – 32. deň: Dochádza ku kompletnej osifikácii čeľuste a lebky. Plodom začínajú rásť zmyslové chĺpky na brade, obočí a nose. V tomto čase, teda v približnej polovici gravidity, plody dosahujú 20 % z ich veľkosti pri narodení.
  • 33. – 35. deň: Plodom rastú prsty, osifikuje sa nos, kosti nôh a rebier. Medzi 33. a 35. dňom vrcholí vývoj všetkých orgánov. Fenka začína meniť správanie. Môžete byť tichšia a citlivejšia. Typická je zvýšená chuť do jedla.
  • 36. – 38. deň: Končí sa obdobie pomalého rastu plodov. Začína sa im vyvíjať reprodukčný systém a pokračuje osifikácia kostry. Od 37. dňa sa začína fáza najrýchlejšieho rastu. Maternica fenky sa intenzívne rozširuje, čo môžete pozorovať aj „zvonku“, teda na zväčšení objemu bruška v oblasti posledných rebier.
  • 39. – 43. deň: Rast plodov je opäť rýchlejší. Na ich hlavách sa objavuje prvé ochlpenie. Oči sú ešte zatvorené, pri USG vyšetrení však už môžete pozorovať „niečo“, čo sa podobá na šteniatka.
  • 44. – 48. deň: Plody sa dajú jednoducho nahmatať. Začína im rásť srsť, tvorí sa jej pigmentácia a dochádza k tvorbe očných viečok. Fenka má v tomto čase zvýšené potreby na kŕmenie. Okolo 48. dňa jej apetít môže klesať z dôvodu zväčšujúcej sa maternice, ktorá tlačí na okolité orgány.
  • 49. – 56. deň: Plody pomaly dosahujú pôrodnú veľkosť, ich telo je pokryté srsťou a majú vyvinuté pazúriky. Pri sledovaní brucha môžete vidieť ich pohyb. Sučke v tomto období začínajú vypadávať chlpy na bruchu, môže jej opäť klesnúť apetít a jej hlavnou činnosťou sa stane odpočinok.
  • 57. – 59. deň: Fenka má viditeľne opuchnuté mliečne žľazy. Plody majú v tomto období vyvinuté pľúca, čo znamená, že sú životaschopné aj mimo maternice. Od 58. dňa fene doprajte pokoj. Koncom 8. týždňa sa jej začne tvoriť mlieko a od 59. dňa sa začne intenzívne pripravovať na pôrod.
  • 60. – 65. deň: Pripravte sa, že pôrod môže nastať kedykoľvek.

Pôrodný box pre psa

Ako zistím, že fenka ide rodiť

Gravidita u psov trvá v priemere 58 až 70 dní. V tomto období by ste si mali vašu budúcu psiu maminu všímať o čosi viac. Pôrod zvládne väčšina feniek bez ľudskej asistencie, samozrejme, tak ako u ľudí sa môžu aj u psov vyskytnúť rôzne komplikácie, preto by ste jej mali byť nablízku.

  • 12 až 24 hod. pred pôrodom začne fenke klesať telesná teplota z normálnych 38 – 39 °C na cca 36,5 až 37 °C. Nižšiu telesnú teplotu bude mať až do, resp. aj počas pôrodu.
  • 48 – 72 hod. pred pôrodom môžete pozorovať brušné kontrakcie a stvrdnutie bruška. Kontrakcie prežíva každá fenka inak. Niektorá ich neregistruje, iná môže nepríjemné pocity prejavovať celkom okato, napr. kňučaním alebo celotelovou triaškou.
  • Sučka zvykne krátko pred pôrodom meniť správanie. Môže byť nervózna alebo nezvyčajne prítulná. Niektoré maminy sa budú snažiť skryť, dostať sa, takpovediac, z vašich očí. Naopak, iné budú vyhľadávať vašu spoločnosť viac ako je bežné. Toto správanie pozorujeme hlavne u jedincov, ktorí majú s majiteľom vytvorený dobrý vzťah a majú k nemu hlbokú dôveru.
  • V deň pôrodu väčšina feniek prestáva prijímať potravu. U niektorých sa objavuje aj zvracanie. Výrazné je hľadanie miesta na pôrod alebo tzv. hniezdenie. Fena môže prenášať pelech či celý pôrodný box. Obvyklé je hrabanie na miestach, kde plánuje rodiť.
  • Tesne pred pôrodom si fenka začne intenzívne olizovať genitálie a oblasť v ich okolí.

Ako upraviť kŕmnu dávku kotnej feny

Strava počas gravidity je alfou a omegou. Nezabúdajte, že nekŕmite len kotnú sučku, ale taktiež jej nenarodené šteniatka, ktoré sa intenzívne vyvíjajú. Strava, ktorú jej poskytnete, má zároveň dopad na kvalitu laktácie po pôrode.

V priebehu gravidity by mala fena pribrať o 15 až 25 %. Podvýživa a nedostatočný príjem krmiva vrátane dôležitých živín, ale rovnako tak i prekrmovanie môžu mať negatívny dopad na priebeh gravidity (napr. abnormálny vývoj plodov, embryonálna mortalita, rezorpcia plodov, nízka životaschopnosť/hmotnosť šteniat pri narodení).

POZOR: Dôsledkom obezity feny na konci gravidity je náročný pôrod spojený s nízkou pôrodnou hmotnosťou šteniat.

Zvyšovanie hmotnosti plodov počas prvých 35 dní gravidity predstavuje len 2 % a do 40. dňa len 5,5 %. V tomto období teda fenka nepotrebuje zmenu v kŕmení. Rýchly rast plodov sa začína na 40. deň, od 5. do cca 8. týždňa sa preto zvyšujú jej nároky na príjem energie.

  • Energetická potreba fien s málopočetnými vrhmi je vyššia o 30 %.
  • Feny s početnými vrhmi majú potrebu energie zvýšenú až o 50 – 60 %.

Potreba energie je najvyššia v poslednom týždni gravidity. V tomto období je však príjem krmiva limitovaný z dôvodu naplnenia brušnej dutiny (maternica s plodmi, plodová voda atď.). Niektoré feny prestávajú jesť úplne. S týmto problémom sa stretávame najmä u obrích plemien. Preto vám odporúčame sučku kŕmiť krmivom s vysokou koncentráciou energie (4 kcal na gram telesnej hmotnosti), a to obzvlášť u spomínaných veľkých a obrích plemien.

Gravidita feny – kŕmna dávka

Nároky na živiny u gravidnej fenky

Počas gravidity má fena zvýšené požiadavky na niektoré živiny. Základom je dostatočný príjem bielkovín, tukov a sacharidov. Zabúdať by ste nemali ani na vitamíny a minerály.

  • Bielkoviny: V období pokročilej gravidity sa potreba bielkovín zvyšuje o 40 – 70 %, preto by ste mali používať krmivo so zvýšenou koncentráciou vysokokvalitných bielkovín (krmivo s obsahom 20 – 25 % dusíkatých látok v sušine). Ich deficit má za následok vyššiu úmrtnosť šteniat v prvých 48 hod. po narodení, ich nižšiu pôrodnú hmotnosť a oslabenú imunitu.
  • Tuky: Vyššia koncentrácia tukov v strave zlepšuje jej stráviteľnosť a uchovávanie dusíka. Na začiatku gravidity psa nie je potrebné zvyšovať podiel tukov v kŕmnej dávke. K tomu pristúpte až v poslednom trimestri, vtedy je vhodné fenku kŕmiť krmivom so 4,0 kcal metabolizovateľnej energie v 1 grame.
  • Sacharidy: Viac ako 50 % energie pre vývoj plodov pochádza z glukózy, počas gravidity je preto nutné fenu kŕmiť krmivom s obsahom sacharidov, a to najmä v posledných týždňoch. Vhodné sú diéty, pri ktorých cca 20 % z energiu zabezpečujú sacharidy.
  • Vápnik a fosfor:posledných 35 dňoch gravidity sa potreba vápnika a fosforu zvyšuje o 60 %. Pozor, nadmerný príjem týchto minerálnych látok vedie k poklesu činnosti parathyreoidnej žľazy a eklampsii (popôrodná tetania). Preto je nutné dbať na to, aby bol v strave dodržaný pomer vápnika a fosforu 1,1 – 1,5 : 1.
  • Zinok: Deficit tohto minerálu spôsobuje rezorpciu plodov a narodenie menej životaschopných šteniat. Väčšina komerčných krmív by však vašej fene mala zabezpečiť dostatočný príjem zinku.
  • Železo: Tento minerál suka potrebuje vo zvýšenom množstve až v poslednom týždni gravidityUkladá sa priamo do pečene plodov. Mlieko feny je na železo chudobné, počas prvých 3 týždňov ho preto šteňatá prijímajú len zo svojich vlastných zásob z pečene.

Čo je to falošná gravidita u psa?

Falošná gravidita u psov je stav, pri ktorom fena nie je gravidná, no jej organizmus „si myslí“, že áno. Dôvodom sú hormóny. Upozorňujeme, že falošná gravidita nastáva po každej ruji, počas ktorej sučka neotehotnela, o čom nevedia ani mnohí skúsení chovatelia. V skutočnosti však iba niektoré fenky toto obdobie prežívajú viac okato a iné naň svojho majiteľa neupozornia. Fena sa môže napr. pripravovať na pôrod (prenášanie pelechu, tvorba hniezda atď.), zhromažďovať hračky, starať sa o ne ako o šteniatka, niektorým fenkám sa dokonca môže spustiť laktácia.

TIP: Ak sa fene počas falošnej gravidity tvorí mlieko, obmedzte príjem sacharidov v strave. Laktóza, jedna z hlavných zložiek mlieka, je totiž sacharid.

Opakované falošné gravidity vedú k hormonálnej nerovnováhe, ktorá môže mať za následok celý rad vážnych zdravotných problémov. Najčastejším z nich je pyometra (hnisavý zápal maternice), ktorá je neraz akútne a život ohrozujúce ochorenie. Ďalej môžu spôsobiť rakovinu maternice, mliečnych žliaz alebo vaječníkov. Preto apelujeme na všetkých majiteľov sučiek, ktoré nemajú preukaz pôvodu, prípadne ho majú, no majiteľ neplánuje zakladať chov, aby dali fenku vo vhodnom veku vykastrovať.

Najčastejšie otázky – FAQ

Na záver nášho článku o gravidite psov vám zodpovieme niekoľko otázok, ktoré patria medzi chovateľmi k veľmi častým. Vysvetlíme vám, prečo fena nemusí mať šteniatka ani raz za život, kedy je vhodný čas na prvé tehotenstvo a aké sú nevyhnutné „pomôcky“, ktoré potrebujete pri samotnom pôrode.

Táto téma je v súvislosti s graviditou extrémne dôležitá. Príliš skoré „pripustenie“ môže ohroziť život vašej fenky aj šteniatok. Pripustenie pri 1. ruji je príliš skoro. Vo všeobecnosti sa odporúča počkať na 2. až 3. ruju, čo vychádza na vek okolo 1,5 – 2 rokov. V tomto čase máte istotu, že je vývoj fenky ukončený po všetkých stránkach (fyzickej i psychickej), vďaka čomu má omnoho väčšie predpoklady graviditu aj odchov šteniat zvládnuť s prehľadom.

Nie, nie, nie a ešte raz nie. Najznámejšou a zároveň najväčšou fámou o gravidite psov je, že fena musí mať aspoň raz za život šteniatka. Na toto tvrdenie pritom neexistuje ani jeden jediný logický či vedecký argument. Práve naopak, gravidita a odchov šteniat so sebou nesie mnohé riziká. Ak teda nevlastníte fenku alebo psa s preukazom pôvodu a nemáte v pláne zakladať chov, dajte ich kastrovať vo vhodnom veku. Kastrácia je zároveň najlepšou prevenciou vzniku mnohých ochorení, napr. rakoviny mliečnych žliaz, maternice či vaječníkov, pyometry (hnisavý zápal maternice) u samíc a rakoviny semenníkov u samcov.

Pôrodný box pre psa nie je nevyhnutnosťou, na druhej strane podstatne zjednoduší odchov šteniat (vám aj fene). Môžete ho vyrobiť z dosák alebo detskej ohrádky, resp. špeciálnej ohrádky pre šteňatá. Pri menších plemenách si vystačíte napr. s väčšou kartónovou krabicou či termoboxom. Počítajte s tým, že fena na pôrod nemusí využiť práve vami pripravený box. Vždy si nájde miesto, ktoré vyhovuje jej.


Komentáre
Lucinka 20.Jan.2023

My sme teda s nasou Miou pred 5 rokmi riesili trochu chúlostivejsi problém, a to neželaná gravidita a následný potrat. Mali sme to šťastie - nešťastie, že sme videli ako sa ten akt práve končil u nás na záhrade. Už sme nevedeli zasiahnuť. Šli sme v ten den k veterinárovi, čo sa s tým dá robiť. Či neexistuje nejaká tabletka po alebo niečo. :-/ Povedal nám, ze máme prísť o dva-tri týždne na ultrazvuk a budu múdrejší. Bola som vytočená, prečo sa to nedá riešiť hned, ale vysvetlil mi postup. Prišli sme a teda potvrdil, že je gravidná. Nasledovala nejaká injekcia. Na druhý deň druhá injekcia. Zhruba po 10 dňoch sme prišli na kontrolu a ultrazvukom potvrdil, že potratila. Nenapadlo mi ze budem niekedy riesit potrat u psa. Keď mi hovoril o pripade, ze vyberali pred pár dnami z bruška sučky mŕtve šteniatka lebo majiteľ si vsimol, ze je kotná neskoro, tak mi až prišlo zle. Upozornil nás, že to môžu tie injekcie fene rozhádzať háranie. Je pravda, že sa mi zdá, ze sa teraz hára o týždeň či dva dlhšie ako inokedy alebo je to niekedy viac nepravidelné, ale to je malá daň.

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Starostlivosť

Vaše hodnotenie:
(89.6%)