Mená pre psov

Aké mená pre psov a aké pre fenky. Najkrajšie sú netradičné a originálne

Možno aj vy patríte k tým majiteľom štvornohých miláčikov, ktorí pri vyberaní mena pre psa rozmýšľajú nad symbolikou, významom, praktickosťou, zvučnosťou, eleganciou, dravosťou či láskavosťou. V takom prípade dá výber mena zabrať. Ideálne meno pre psa či fenku neexistuje, to by sa všetci volali rovnako. Okrem širokej ponuky mien je aj niekoľko zásad, ktoré by pri výbere mali ostať dodržané. Skvelou pomôckou môže byť napríklad psí kalendár či inšpirácia v podobe netradičných mien pre psov.

Publikované: 11.01.2023
Aktualizované: 14.11.2023
Obsah článku:

Komunikácia medzi človekom a psom prebieha na viacerých úrovniach. Tým primárnym komunikačným kanálom je jednoznačne zvuk. Meno pre psa predstavuje akustický podnet, na základe ktorého upútate jeho pozornosť a môžete s ním ďalej komunikovať vrátane zadávania povelov. Pes s človekom zasa komunikuje štekaním, zavíjaním či kňučaním. Vyjadruje tým svoju radosť, strach, komfort i nedostatok. Druhá úroveň je emocionálna – jedna aj druhá strana vníma určité emócie v danej situácii a dokáže na základe nich reagovať. Tu však nie vždy musí dôjsť k pochopeniu, čo je prirodzené. Tretia je vizuálna úroveň, ktorá vyplýva z toho, čo na psíkovi vidíte, ale platí to aj naopak.

Ako vybrať meno pre psa?

Možno sa výber mena pre psa či fenku nejaví ako téma pre rozsiahlu analýzu, no minimálne sa nad výberom zamyslieť nemusí byť na škodu. Len si to predstavte, ak by ste psa oslovili 10-krát za deň, do roka jeho meno vyslovíte v priemere 3 650-krát. Ak berieme do úvahy, že pes sa dožije veku 12 rokov, jeho meno za ten čas vyslovíte takmer 44 000-krát. Pri výbere teda pozor, aby sa vám na mene nevylámal jazyk. Meno by malo byť krátke, zvučné, zrozumiteľné a ľahko rozpoznateľné. Bez ohľadu na to, či hľadáte mená pre sučky psov alebo psie mená pre psov, dodržiavať by ste mali nasledujúce zásady. Ako teda postupovať?

  • Meno psa by malo byť krátke a zvučné. Ideálne je, ak je meno psa dvojslabičné a obsahuje zvučné obojaké alebo tvrdé spoluhlásky, B, R, S, D, T, L, CH, H, G alebo K. Ešte lepšie je, ak sa zároveň končí na samohlásku A alebo O (Goro, Gora, Adar, Luna, Kubo a iné). Prečo by to tak malo byť? Napríklad počas výcviku psov sa potvrdilo, že dobre reagujú na mená, ktoré sa dajú rýchlo vysloviť a obsahujú práve zvučné tvrdé spoluhlásky. Vďaka tomu si pes oslovenie nezamení s pomenovaniami iných javov. S vhodným výberom mena psy ochotnejšie reagujú aj na povely.
  • Meno psa nesmie pripomínať žiadny povel. Sú mená, ktoré už na prvé počutie môžu pripomínať niektoré z povelov, ktoré psa budete chcieť učiť. Sandy. Sadni! Cloe. K nohe! Lui. Fuj! V tomto prípade určite nejde o vhodnú voľbu, pretože si pes veľmi ľahko zamení povel s menom či naopak. Takéto meno psa pri komunikácii môže spôsobovať chaos a dezorientáciu.
  • Meno psa by nemalo byť podobné žiadnemu inému členovi rodiny. Podobne ako v bode predtým platí, že môže dôjsť k neželanej zámene a k chybnej komunikácii. Ak máte doma syna s menom Jakub alebo dcéru s menom Lucia a psa s menom Kubo alebo Lucy a zakričíte z kuchyne meno Kubóóó či Lucííí, nečudujte sa, že jeden z dvojice nebude reagovať alebo sa pri vás ocitnú nečakane obaja.
  • Meno psa nemusí nutne vystihovať výzor psa ani jeho povahu. Nenechajte sa obmäkčiť výzorom psíka, jeho roztomilosťou alebo naopak vyzývavosťou. Áno, meno do istej miery môže vystihovať to, čo v psíkovi vidíte, no nezabúdajte, že aj zo šteniatka nemeckej dogy sa raz stane dospelý pes. Meno s ním bude rásť. Ak ho raz nazvete Bertík, v neskoršom veku to môže pôsobiť divne.
  • Meno psa by nemalo byť zosmiešňujúce. Áno, poviete si, že psovi je úplne jedno, ako sa volá a keby sa ho spýtate, možno povie, že jeho meno je „sadni“, „ľahni“ alebo „fuj“. Tak či onak. Meno psa by nemalo byť dehonestujúce. Napriek tomu, že pes význam mena nevníma (pravdepodobne), smiešne meno nemusí byť dobrou vizitkou ani pre majiteľa. Ak dáte vašej fenke meno Magnólia a pes sa bude volať Rumcajs, pri ich oslovovaní v psom výbehu s ostatnými psíčkarmi si kredit určite nezdvihnete. Vtipné mená pre psov nemusia byť práve šťastnou voľbou.

Ako vybrať meno pre psa?

Zmena mena u psa

Pes si na svoje meno zvykne zvyčajne v priebehu pár dní či týždňov. Ak ho menom oslovujete pravidelne a chválite ho za to, že naň počúva, pes si tento proces rutiny rýchlo osvojí a následne predstavuje jeden z hlavných komunikačných kanálov medzi psom a človekom. Psa je na začiatku za počúvanie na meno vhodné vždy odmeniť pamlskom či pochvalou.

Berte na vedomie, že prípadná zmena mena u psa nie je úplne ideálny jav. Určite to však nie je nemožné. Psy z útulku, ktoré dostali meno od zamestnancov, si po adopcii zvyknú na nové meno bez väčších problémov. Dôležité je frekventovane používať nové meno a opätovne využívať princíp odmeňovania a pochvaly. Vždy je však dobré vybrať psovi či fenke psa také meno, ktoré nebudete musieť meniť či variovať.

Je v poriadku, ak na oslovenie psa neskôr použijete zdrobneninu, skratku alebo prezývku, pes si dokáže na variácie svojho mena bez problémov zvyknúť. V prvotnej fáze vývoja či výcviku však vždy dbajte na to, aby ste ho oslovovali menom v pôvodnom tvare.

Zmena mena u psa

Psí kalendár ako pomôcka

Významnou pomôckou pri výbere mena pre vášho psa môže byť aj psí kalendár. Nájdete v ňom psie mená pre psov či mená pre sučky. Psie mená sú veľmi rôznorodé. Neexistuje žiadna formálna inštancia, ktorá by podobu psieho kalendára štandardizovala na medzinárodnej či národnej úrovni. Aj preto v kalendári nájdete slovenskéamerickéanglickéjaponské či indiánske mená pre psov. Výhodou používania psieho kalendára je, že presne viete, kedy môžete vášmu domácemu miláčikovi usporiadať meninovú oslavu.

Existuje veľké množstvo psích kalendárov, ako u nás, tak i vo svete a každý môže obsahovať iné mená či disponuje odlišným usporiadaním mien, ktoré pripadajú na rôzne dátumy. Je tak len na majiteľovi, ktorým kalendárom sa bude riadiť. Dostupné sú aj rôzne online psie kalendáre, kde mená pravidelne pribúdajú.

Najkrajšie mená pre psov a sučky

Výber mena je vec vkusu. Keď prichádza na svet bábätko, niektorí rodičia majú okamžite jasno, ako sa bude ich potomok volať. Iné páry zasa zvažujú „xy“ možností a že ich nie je málo. Pri voľbe mena pre psa to nie je inak. Výber najkrajšieho meno pre psa je veľmi vágnou úvahou, pretože univerzálna voľba neexistuje. Za fenomén možno považovať len meno Rex, ktoré bude navždy nesmrteľné.

My sme vybrali niekoľko kategórií a uviedli príklady zaujímavých mien psov a sučiek podľa pôvodu. Čoraz častejšie ľudia hľadajú netradičné mená pre svojich psíkov, no sú aj takí, ktorí ostávajú verní tradíciám. Nezabúdajte, meno sa musí páčiť v prvom rade vám.

Najkrajšie meno pre psa

Slovenské mená pre psov

Mená slovenského pôvodu pre psov môžeme považovať za tradičné, no zároveň veľmi originálne. Takéto mená sú známe hlavne staršej generácii. Typické pre slovenská mená pre psov je, že ide veľmi často o skratky z reálnych mien pre ľudí, zdrobneniny alebo pomenovania určitých predmetov. Všeobecne sú však aj mnohé zahraničné mená natoľko poslovenčené, že ich považujeme za naše.

Slovenské mená pre psov

Kráľovské mená pre psov

U majiteľov psov majú veľkú popularitu. Takéto mená majú svoju históriu spojenú s vladármi, kráľmi, princeznami, princami, kráľovstvami či monarchiami. Práve z toho dôvodu má z takéhoto mena vyžarovať ušľachtilosť a noblesa. Hoci ide miestami o netradičné mená pre vášho psíka, skutočne môžu vzbudiť dojem „modrej krvi“. Okrem konkrétnych mien sa môžete stretnúť aj s hodnosťami Sir, Princ, Lord, Sultán, Admirál, Faraón, Vojvoda, Barón či Lady.

Kráľovské mená pre psov

Kráľovské mená pre psov

Filmové mená pre psov

Veľkým hitom je pomenovanie psov podľa filmových postáv – hrdinov alebo rozprávkových postavičiek. Môže ísť o staršie kultové mená, no do popredia vystupuje predovšetkým moderná kinematografia, preto ide často aj o veľmi netradičné, no vskutku unikátne mená. Ak teda považujete vášho psíka za filmovú hviezdu, prečo nevyužiť túto kreatívnu možnosť.

Filmové mená pre psov

Indiánske mená pre psov

Tajomnosť v sebe ukrýva vždy niečo zvláštne, divné a ťažko identifikovateľné. Mystický nádych majú aj indiánske mená, ktoré na prvé počutie nepovedia nič, no ich skrytý význam môže byť nositeľom významnej symboliky. Navyše, tieto mená po vyslovení znejú veľmi pútavo. Väčšinu z nich je možné univerzálne použiť pre psov i sučky.

Indiánske mená pre psov

Indiánske mená psov

Keltské mená pre psov

Historický a mystický kontext nájdeme aj u Keltov. Ich mená sú spravidla nositeľom určitého prívlastku, ktorý sa väčšinou viazal na fyzické vlastnosti, povahu človeka, predmety alebo prírodné živly. Kelti sú dobre známi aj na našom území, prišli sem ešte v 5. storočí pred naším letopočtom. Okrem historických artefaktov nám zanechali aj mená svojich keltských božstiev i panovníkov. Možno vhodná inšpirácia i na pekné keltské meno pre psa.

Keltské mená pre psov

Anglické mená pre psov

U nás, ale aj vo svete sú najpopulárnejšie mená psov, ktoré nájdete vo väčšine prípadov v psom anglickom kalendári. Často ide o štandardné mená, ktoré nájdete aj v bežných kalendároch pre ľudí, no vo veľkej miere vznikol presah do zvieracej ríše. Či máte doma milú a pokojnú fenku psa alebo samca s poriadnou dávkou energie, niektoré z anglických mien sa pre vášho psa môže náramne hodiť.

Anglické mená pre psov

Anglický chrt, anglické mená pre psov

Japonské mená pre psov

Možno trocha netypické, no vybrať zaujímavé meno pre psa či fenku z takej vzdialenej kultúry má svoje špecifiká. Hoci by sa mohlo zdať, že pôjde o poriadnu „exotiku“, japonské mená pre psov sú v niektorých krajinách v zahraničí veľmi populárne. Silným motívom je význam niektorých mien, často duchovný, no miestami veľmi raritný až vtipný, ale takisto ich skvelá zvučnosť.

Japonské mená pre psov

Nórske mená pre psov

Novému štvornohému kamarátovi môžete vybrať aj meno, ktoré má korene u dávnych Vikingov. Mená sú často inšpirované lokalitami, ktoré sa v Nórsku nachádzajú. Niektoré mená pomenúvajú dokonca obce, mestečká či miestne oblasti. Taktiež však ide o typické nórske mená, ktoré nájdete v kalendári danej krajiny.

Nórske mená pre psov

Nórsky losí pes, norské mená pre psov

Mýtické mená pre psov

Vymknúť sa zo štandardu neznamená, že svojmu psovi musíte dať nasilu vtipné meno. Ak chcete, aby váš pes či fenka vynikli a pri oslovení ste pôsobili zaujímavo, siahnuť môžete po mytológii z kníh. Mená pochádzajú z antického Grécka. Keďže grécka mytológia si so sebou nesie stovky až tisícky legiend a povestí, možno práve niektoré z týchto mien bude pre vášho psa či sučku to pravé.

Mýtické mená pre psov

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte problém s výberom mena pre psa? Dochádza vám fantázia alebo sa neviete rozhodnúť? Skúste sa zapojiť do našej diskusie, kde vám môžu poradiť ostatní diskutujúci. Radi vám poradíme a pomôžeme s výberom mena pre vášho psa či sučku. Aké meno ste dali vášmu psovi? Podeľte sa o svoje kreatívne nápady s ostatnými.

Áno, môžete psa oslovovať zdrobneninami, prezývkami alebo skratkami. Dôležité však je stále primárne využívať jeho meno v pôvodnom tvare. Pes si postupne ľahko zvykne na variácie svojho mena (napr. Hero. Herko. Heruško). Dokonca pes dokáže rozlišovať intenzitu vášho oslovenia a vnímať tak to, v akých situáciách a v akom tvare je oslovený. Pes tak dokáže na zdrobneniu či prezývku reagovať a následne sa podľa toho orientovať.

Celosvetovo najpopulárnejšie mená pre psov a sučky sú Luna, Bella, Daisy, Charlie, Milo, Lucy, Cooper, Bailey, Teddy, Max. Medzi frekventované patrí aj Lola, Molly, Duke, Jack, Rocky a Harry.

Takéto meno môžete odvodiť napríklad od názvov farieb v cudzom jazyku. Prípadne môžete aplikovať nejaký prívlastok či pomenovanie podľa predmetu, ktorý má farbu ako váš pes. Black, Blacky, Nero (čierna), Shadow (tieň), Tan, Brownie (hnedý), Red, Rusty, Ginger (červený – ryšavý), White, Cotton, Powder (biely, bavlna, prášok) alebo Forest (les – zelený). Rovnako tak môžete vychádzať z rôznych iných predmetov, ktoré môžu farbou charakterizovať farbu vášho psa.

Áno, hoci ak na to nie je pádny dôvod, nerobte to. Zmena mena psa je možná, vyžaduje si vytvoriť u psa návyk a rutinu tým, že ho budete novým menom oslovovať, odmeňovať ho, ak na meno počúvne a zároveň je potrebné prestať používať pôvodné meno. Tento proces je bežný pri adoptovaných psoch z útulku. Ak však psovi raz meno dáte, mali by ste ho používať a nemeniť meno len preto, že sa vám zrazu prestalo páčiť.


Ďalšie články z kategórie Starostlivosť

Vaše hodnotenie:
(88.4%)