Canicross

Canicross – beh so psom na postroji. Tréning a potrebná výbava pre psa

Beh je fyzická aktivita, ktorú ľudia obľubujú z dôvodu množstva benefitov, ktoré prináša. Ak aj vy patríte k vášnivým bežcom a rozmýšľate nad tým, kto by s vami pravidelne zbieral kilometre, možno práve beh so psom môže byť pre vás zaujímavou možnosťou. Behanie so psom alebo canicross je druh športovej aktivity, ktorá spája majiteľa a jeho psa. Pre veľa plemien psov je beh prirodzeným pohybom. Canicross dáva majiteľovi psa možnosť spojiť svoj voľný čas so zábavou pre jeho domáceho miláčika. Ak vás možnosť behania so psom zaujala, mali by ste vedieť niekoľko dôležitých vecí. Ako so psom začať behať a aký prístup k tréningu psa zvoliť? Akú výbavu pre psa potrebujem a čoho sa vyvarovať? Na všetko vám v našom článku odpovieme.

Publikované: 03.03.2023
Aktualizované: 06.12.2023
Obsah článku:

Canicross je skvelou možnosťou, ako efektívne tráviť čas s vaším psom. Okrem toho, že si vy odtrénujete, doprajete štedrý „výklus“ aj vášmu štvornohému priateľovi. Ak vás táto spoločná aktivita začne baviť viac a budete mať pocit, že už máte natrénované, môžete toto hobby povýšiť na vyššiu úroveň. Existujú rôzne viac či menej prestížne canicross preteky, ktorých sa zúčastňujú desiatky až stovky milovníkov canicrossu. Začínajte však postupne. Ako na to?

Čo je to canicross?

Primárne je to aktivita, počas ktorej sú pes a bežec vzájomne spriahnutí za pomoci špeciálneho postroja pre psa a odpruženého vodítka na canicross – vodítko s amortizérom. Cieľom je, aby psovod (bežec) a pes tvorili záprah a spoločnými silami vytvorili výkonný a vytrvalý tím. V tomto športovom vzťahu je bežec ten, kto určuje smer povelmi. Pes je vpredu a ťahá s cieľom danú trať zdolať čo najrýchlejšie. Trať canicross pretekov je najčastejšie členitá (lesy, kopce, lúky, hory) a vo svojej podstate predstavuje obdobu cezpoľného behu. Dĺžka trate je veľmi rôznorodá od 2 do 10 km. Existujú však aj preteky, ktorých trať je dlhšia. Behanie so psom je voľnočasovou aktivitou, no venovať sa možno canicrossu aj na profesionálnej úrovni – záprahu ide o výsledok.

Behanie so psom na vyššej úrovni je ideálne pre aktívnych športovcov alebo ľudí, ktorí si chcú so svojím psom vyskúšať niečo nové a uspokojiť tiež jeho potreby. Aj neskúsení bežci si v tomto prípade prídu na svoje. So štvornohým kamarátom týmto spôsobom trávite vzácny čas a súčasne robíte niečo i pre svoje zdravie.

V minulosti bol canicross len doplnkovou aktivitou pre ľudí a psy, ktorí cez zimu praktizovali preteky psích záprahov. S tým rozdielom, že pes nie je pripevnený k saniam – záprahu, ale k bežcovi. Dnes ide o samostatný šport, ktorý sa predovšetkým v Európe teší z veľkej popularity a canicross preteky sú organizované na vysokej úrovni po celom kontinente. Viacero podujatí sa organizuje i na Slovensku (Canicross Martinky, Havkárenský beh na Králikoch, Hornonitriansky canicross a iné). Existujú dokonca canicross preteky pre deti.

Canicross – beh so psom na postroji

Ako začať behať so psom – tipy pre začiatočníkov

V praxi je najlepšie dodržiavať určité pravidlá, ktoré súvisia s tým, ako by mal majiteľ psa postupovať, pokiaľ chce takúto športovú aktivitu s jeho domácim miláčikom praktizovať. Dôležité je vedieť, ako začať, ako psa na beh trénovať, akú výbavu k tomu budete potrebovať a tiež nezabudnúť na niektoré bezpečnostné zásady. Tu je zhrnutie toho najdôležitejšieho, čo potrebujete vedieť, aby ste s behom so psom mohli začať.

  • Na začiatku je nutné venovať čas tréningu poslušnosti, aby mal pes dostatočné návyky a neskôr mohol majiteľ venovať energiu kontrolovanému tréningu behu s človekom. Pes musí vždy reagovať na zavolanie a s pánom/pani musí mať silné puto.
  • Trénujte spočiatku chôdzu a beh psa pri nohe. S takýmto tréningom môžete začať už okolo 6. – 7. mesiaca veku psa. Ideálne je v rámci tréningu poslušnosti zaradiť aj cvik vedenia psa pri nohe. Pes tak bude mať perfektný základ a vytvorí si pri takomto behu skvelú asociáciu. Tréning canicrossu tak bude ďalším levelom.
  • S tréningom dospievajúceho psa začínajte postupne a nepreťažujte ho. Ideálne je začať kratšími a dlhšími prechádzkami na vôdzke a až následne krátkymi behmi na voľno či menej náročnou turistikou.
  • Intenzívnemu a pravidelnému behaniu so psom, keď bude ťahať, sa venujte až po dosiahnutí 1 – 1,5 roka života. Krátke ťahanie môžete skúšať i skôr. Z hľadiska vývoja nie je pre zdravie šteniatka vhodné s výdatnou záťažou začínať príliš skoro.
  • Následne už zaraďte do tréningu ťahanie s postrojom na krátku vzdialenosť. Objem behov prispôsobujte kondícii psa, inak hrozí pretrénovanie. Psa pri tréningu motivujte odmenami a pochvalou.
  • Zaobstarajte si potrebnú výbavu, ktorá pozostáva z postroja na canicross, vodítka s amortizérom a opasku či sedáku, ktoré má na sebe bežec. Vhodnou doplnkovou výbavou je i bežecký batoh na vodu, ktorú potrebujete vy i váš pes.
  • V tréningu so správnou výbavou naučte psa kontrolovane ťahať a učte ho potrebné povely určujúce smer. Pes musí vedieť, že s postrojom na tele nebude nič očuchávať a ani sa zastavovať. Musí si zvyknúť, že jeho úlohou je byť na čele a ťahať, keď treba.
  • Namiesto asfaltu voľte pre tréning radšej prírodné povrchy – lesné a poľné cesty, polia, lúky a pod. Vhodná je i pestrosť prostredia a taktiež zmeny v intenzite a dĺžke behov.
  • Vyhýbajte sa tréningom v horúcom počasí a v čase po kŕmení psa. Radšej sa vyberte na beh skoro ráno alebo večer ešte predtým, ako pes bude prijímať potravu.

Ako začať behať so psom

Canicross – nezačínajte priskoro

Aktívne behanie so psom je dôležité správne načasovať v prípade súťažných ambícií je potrebný poctivý tréning. Rekreačný beh môžete praktizovať už v skoršom veku okolo šiesteho mesiaca. Behanie so šteniatkom a intenzívne trénovanie ťahania určite nie sú najvhodnejšie aktivity v období, keď sa psík vyvíja. Pes nie je vo fáze psychickej ani fyzickej dospelosti. Ideálny vek na začatie canicrossu je okolo 12. až 18. mesiaca. Väčšie plemená dospievajú dokonca neskôr. Dovtedy je najlepšie, ak psa učíte povelom, praktizujete tréning poslušnosti a budujete si s ním silný vzťah. V počiatkoch je vhodné, ak psa naučíte na vôdzku, socializujete ho s inými psami a ľuďmi. Vyberte sa so psom na prechádzky do lesa alebo na turistiku. Ak máte istotu, že poslúchne na povely, behajte s ním na voľno. Vyhýbajte sa behu v čase po kŕmení psa.

Postupný tréning psa, povely a jeho kondícia

Ďalšou fázou raného tréningu je, že vášho štvornohého miláčika naučíte na postroj. V prvom rade musí byť nasadzovanie postroja bezproblémové. To si taktiež vyžaduje nejaký ten zvyk a čas. Pes si rýchlo veci asociuje a pochopí, že postroj rovná sa beh. Musí sa naučiť, čo sa od neho pri nasadení postroja očakáva – žiadne očuchávanie, značkovanie či hrabanie. Ak je však pes trénovaný a poslúcha vás, tréning canicrossu bude veľkou zábavou. Koniec koncov, beh je pre psa len zábava. Nemá súťažné ambície ani snahu behať na čas.

Ak sa pes zžíva s postrojom, na krátku vzdialenosť si môžete vyskúšajte ťahanie. Netreba to však preháňať a nepraktizuje príliš fyzicky náročné tréningy. Ťah na 50 či 100 metrov je na začiatok pre mladého psíka dostačujúci. Zhruba okolo 8. až 10. mesiaca môžete začať s náročnejšími behmi na 100 až 500 metrov. Aj to však len 2- až 3-krát do týždňa. Za takýto výkon vždy vášho verného priateľa pochváľte a odmeňte pamlskom. V mladom veku psa začnite učiť aj smerové povely. Zaužívané sú povely vpred (choď), stop (stoj), ľavá pravá. Niekto sa pri tréningu canicrossu snaží povely odlíšiť a zaužívali sa tiež povely go (vpred), stop (stoj), hoo (vľavo) a gee (džíí – vpravo). Počas tréningov si občas robte prestávky, rozptýľte psa hrou a zabezpečte mu prísun tekutín.

Rovnako ako u človeka aj u psa sa kondícia buduje postupne tréningom. Verte však, že ak vám spočiatku váš štvornohý kamoš nestíhal, čoskoro to bude inak. Stále však nezabúdajte, že psa netreba preťažovať. Je to stále rastúce šteňa a prílišná záťaž môže vo vývoji psíka poznamenať. Prípadne sa stane to, že ho prestane ťahanie s postrojom pri behaní baviť. S pribúdajúcimi tréningami a dospievaním psa intenzitu i objem tréningu zvyšujte. Je to však veľmi individuálne, vzdialenosť i vhodná intenzita ťahania závisia od toho, ako sa váš pes cíti.

Canicross – tréning psa

Behanie so psom v rôznom prostredí

Spočiatku je vhodné, ak pes bude chodiť trénovať do známeho prostredia. Keď si zvykne na ťahanie i povely, je vhodná zmena. Tréning musí psa baviť a rozmanitosť v tréningu je pre tento účel priam potrebná. Pes, no aj vy máte lepšiu motiváciu, ak počas tréningu vyskúšate rôzne prostredia, zmeníte dĺžku tréningu alebo terén. Taktiež si môžete vyskúšať ísť zabehať v skupine s ostatnými bežcami.

Eliminujte behanie po asfalte alebo po betóne. Taktiež sa vyhnite behaniu so psom v príliš horúcom počasí. Pre psa i pre človek predstavuje beh na priamom slnku a pri vysokej teplote vysokú záťaž pre kardiovaskulárny systém. K tomu si domyslite, že máte na sebe hustý kožuch ako váš štvornohý spoločník.

Postroj na canicross a vodítko na behanie – dôležitá výbava

Čo všetko potrebujete okrem vytrvalého psa, tréningu, motivácie a odhodlania pre tento šport? V prvom rade je dôležité obstarať si potrebné vybavenie, bez ktorého by ste beh so psom na vyššej úrovni len ťažko mohli realizovať. Namiesto obojka budete potrebovať kvalitný postroj na canicross, ktorý bude vášmu psovi veľkostne vyhovovať. Pokiaľ sa chcete canicrossu venovať profesionálne, váš pes musí mať čo najvyšší komfort.

Dôležitým vybavením je tiež vodítko na behanie. Nie je to však úplne obyčajné vodítko na beh so psom. Ide o vodítko s amortizérom. Takáto vôdzka obsahuje špeciálnu gumu, ktorá tlmí prudké ťahanie psa počas behu či chôdze. V prípade, že pes prudko zrýchli a potiahne majiteľa, amortizér – guma sa postará o to, že trhnutie je plynulé a nie také prudké.

Majiteľ si okrem vhodnej bežeckej obuvi a oblečenia musí vybrať takisto vhodný canicross opasok alebo sedák. Účelom je pripevnenie vôdzky k opasku, aby ste boli so psom navzájom spojení. Rozdiel medzi canicross opaskom a sedákom je v tom, že opasok klasicky obopína pás a ťah je sústredený do spodnej časti chrbta. Správne by mal opasok vždy sedieť trocha nižšie. Sedák má popruhy, ktoré vedú pomedzi nohy bežca a nemá tendenciu sa posúvať pri ťahu smerom nahor alebo nadol. Ťah je tak viac rozložený. Vďaka tomuto vybaveniu bežíte „handsfree“ a nemusíte v ruke držať vôdzku. Za vhodnú výbavu považujeme aj bežecký batoh na vodu pre vás i pre psa.

Canicross – postroj na behanie

Vhodný pes na canicross

Na vytrvalé behanie či pretekársky canicross sú najvhodnejšie plemená, ktoré sú aktívne a majú vysokú potrebu pohybových aktivít. Je však potrebné dodať, že behaniu so psom sa možno venovať s mnohými plemenami a zoznam je veľmi široký. Ak však chcete praktizovať canicross súťažne, ideálne plemená sú napríklad sibírsky husky, nemecký ovčiakaljašský malamut, border kóliazlatý retriever, dalmatínec, weimarský stavač, írsky seter alebo také menšie plemeno, akým je Jack Russell.

Nie každé plemeno je na vytrvalé behanie s majiteľom stvorené. Úlohu tu hrá predovšetkým genetika a anatómia tela psíka. Na vytrvalé behanie či pretekársky canicross nie sú úplne vhodné psy s krátkymi nohami (jazvečíkpomeranian) alebo psy s krátkym a splošteným nosom (francúzsky buldoček). Ideálnou voľbou nie sú ani mnohé obrie a ťažké plemená, ktorých pohybový aparát môže pri členitom teréne a vytrvalom behu trpieť. Taktiež výdrž, rýchlosť i schopnosť držať tempo môže byť u jednotlivých plemien odlišná.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujala vás možnosť vyskúšať si s vaším domácim miláčikom canicross? Radi by ste praktizovali pravidelné behanie so psom? Chcete vedieť, čo k tomu potrebujete? V našom článku vám zodpovieme na vaše otázky. Ak by ste mali ďalšie otázky ohľadom tréningu canicrossu alebo sa chcete dozvedieť niečo viac, napíšte nám mail alebo komentár pod článok. Pokiaľ máte skúsenosti s behom so psom, budeme radi, ak sa podelíte o svoje názory, rady a tipy v diskusii pod článkom.

Ide o psí šport, ktorý spočíva v behu psovoda so psom. Pes je za pomoci špeciálneho postroj a vodítka s amortizérom pripútaný k opasku, ktorý má na sebe majiteľ. Pes behá vpredu, majiteľ udáva smer a cieľom je počas pretekov canicrossu zdolať trať v čo najkratšom čase.

V oboch prípadoch ide o športové aktivity, kedy je pes spriahnutý s človekom a cieľom je zdolávať stanovenú trať. Canicross sa behá na kratšiu vzdialenosť, približne od 2 do 10 km. Dogtrekking je synonymom turistiky pre psy. Trasu od 20 do 100 km je potrebné zdolať v časovom limite.

Základ tvorí kvalitný postroj na canicross pre vášho psa. Taktiež je dôležité kvalitné vodítko s amortizérom na behanie so psom. Sám majiteľ bude potrebovať opasok na canicross, prípadne sedák. Obe variácie plnia rovnakú funkciu, záleží však od preferencie.

S tréningom behu psa môžete začať už vo veku 6 mesiacov. S prvým tréningom canicrossu a ťahaním môžete začať vo veku okolo 8 až 10 mesiacov. S riadnym behom a tréningom až okolo 12. – 18. mesiaca, keď je pes fyzicky i mentálne dospelý.


Ďalšie články z kategórie Tréning/výcvik

Vaše hodnotenie:
(91.8%)