Zlatý retriever

Zlatý retriever – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Rodinný pes s disciplinovanou a priateľskou povahou. Zlatý retriever je stredne veľké plemeno s energickým a láskavým charakterom. Miluje pohyb a rôzne hry od aportovania cez frisbee až po tréning agility. Svojou úslužnosťou, vernosťou a empatiou je vždy ochotný vyhovieť majiteľovi a pomôcť mu. Retriever patrí k veľmi inteligentným plemenám. Výcvik s ním je príjemné dobrodružstvo, pretože sa rád učí novým povelom.

Publikované: 10.02.2023
Aktualizované: 24.04.2023
Obsah článku:

Rozumie si s deťmi i cudzími psami. Zvládnuteľný je tiež ako prvý pes pre začiatočníka. Často ho využívajú ako asistenčného či slepeckého psa, no aj ako psa záchranára či pátrača. Zároveň ide o veľmi populárne plemeno, ktoré podobne ako nemecký ovčiak dokázalo preraziť vo filmovom priemysle.

Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy

Zlatý retriever je stredne veľké plemeno. Telo je veľmi symetrické, hoci anatomicky je trup dlhší ako vyšší. Hrudník psa je osvalený, vďaka čomu je srsť mierne vystúpená. Na hlave má ovisnuté uši pokryté dlhším osrstením. Zadné končatiny psa sú robustnejšie, predné nohy sú rovné a dlhé. V kohútiku dosahuje zlatý retriever výšku od 56 po 61 cm u samcov, 51 až 56 cm u sučiek. Hmotnosť sa u dospelých psov pohybuje na úrovni 30 až 40 kg, sučky vážia zvyčajne od 25 do 30 kg. 

Stredne dlhá srsť zlatého retrievera je mierne zvlnená a veľmi hustá. Srsť sa nikdy nekrúti a nie je kučeravá. Dlhšiu srsť majú retrievery na hrudi, krku, zadnej strane končatín, bruchu a silno osrstený má táto rasa aj chvost. Vďaka hustej podsade retriever veľmi dobre odoláva chladnému počasiu i vode. U tohto plemena sa vyskytuje široká škála odtieňov žltej, krémovej až zlatej. Objaviť sa môžu aj miesta s bielou srsťou. Vyskytujú sa tiež tmavšie farebné odtiene zlatohnedej. Biely zlatý retriever nie je schválený štandardom FCI a tento vzhľad bol dosiahnutý krížením plemien.

Z hľadiska druhového delenia neexistujú žiadne iné oficiálne uznané štandardy FCI (Medzinárodná kynologická federácia) v rámci plemena zlatého retrievera v Európe. Mierne odlišnosti však môžeme pozorovať medzi regiónmi, v ktorých je toto plemeno chované. Existuje napríklad anglický zlatý retriever alebo kanadský zlatý retrievier (vyznačuje väčšou výškou v kohútiku). American Kennel Club (AKC) určuje samostatný štandard pre plemeno amerického zlatého retrievera. Všeobecne sa však retrievery v Európe odlišujú len farbou srsti a jej odtieňmi.

Zdravie, choroby a vek

Plemeno je u tuzemských chovateľov veľmi populárne a obľúbené. Vďačí za to tiež „reklame“ v podobe filmov. Zvýšenou frekvenciou množenia sa u tohto plemena začali čoraz viac vyskytovať ochorenia, ktoré sú pre stredne veľké plemená veľmi typické. Najviac však retrieverov trápia ochorenia pohybového aparátu, ochorenia očí či alergie.

  • Dysplázia bedrového kĺbu – často sa vyskytuje u väčších psov. Problémom je vôľa v kĺbovej jamke, ktorá spája stehennú kosť a bedrový kĺb. Toto ochorenie je, bohužiaľ, dedičné a aktívne retrievery sú na tento problém veľmi náchylné. Podobný problém môže nastať aj v prípade lakťového kĺbu.
  • Progresívna atrofia sietnice (PRA) – predstavuje postupné zhoršovanie zraku u zvieraťa. Sietnica stráca citlivosť na svetlo a postupne prechádza od nočnej slepoty k zakalenému zraku až úplnej slepote.
  • Šedý zákal – katarakta nie je ani u iných plemien nič nezvyčajné. U retrieverov má tendenciu vznikať v akomkoľvek veku, nielen u starších jedincov. Preto je na mieste oči vášho psa pravidelne kontrolovať. Poznávacím znakom sú škvrny na očnej šošovke.
  • Alergie – viac a viac psov je citlivejších na konkrétne látky, materiály, potraviny či peľ. U zlatých retrieverov je taktiež výskyt rôznych alergií vysoko pravdepodobný. Dôležité je poznať pôvod alergie.
  • Epilepsia – ide o akútne záchvaty a kŕče, ktoré sú vyvolané poruchou v mozgu. Možná je liečba liekmi.
  • Subvalvulárna aortálna stenóza – zúženie prietoku krvi medzi srdcovou komorou a aortou môže u psíka spôsobovať mdloby a kolapsy. Psík môže byť dýchavičný a dokonca upadnúť do bezvedomia. Sú prípady, kedy dokonca došlo k náhlej smrti. Pri problémoch so srdcom je potrebné so psíkom podstúpiť kompletnú diagnostiku.

Hoci sú retrievery húževnatou rasou, predovšetkým u starších jedincov sa nie vždy vyhnete niektorým z typických ochorení. Zvlášť, ak má na to jedinec genetické predispozície. Priemerne dosahuje zlatý retriever vek 10 až 13 rokov.

Zlatý retriever zdravie

Povaha a správanie

Pes, najlepší priateľ človeka. Toto tvrdenie sedí na zlatého retrievera veľmi presne. Objektívne je zlatý retriever považovaný za jedno z najpriateľskejších plemien vôbec. Je veľmi poslušný, učenlivý, verný, no svojou aktívnou povahou môže dať niekedy majiteľovi zabrať. Jeho empatický a chápavý postoj voči ľudom je dôkazom lojality a snahy vyhovieť im. 

Plemeno patrí k veľmi obľúbeným aj v prípade rodín s deťmi. Pes s deťmi vychádza veľmi dobre a platí to aj o ostatných psoch či zvieratách v domácnosti. Zvlášť, ak je psík od malička socializovaný. Aj v spoločných výbehoch sa dospelý zlatý retriever nespráva nekontrolovateľne a jeho vyrovnaná povaha je v tomto ukážková. Retriever má rád hry, dlhé prechádzky a pokojne si s ním môžete ísť zabehať, zabicyklovať i zaplávať. Tieto psíky sa rady maznajú, samotu neobľubujú, preto je vhodné predísť príznakom úzkosti skorým tréningom, aby si psík zvykol aj na čas bez majiteľa. Inak očakávajte hlasný štekot, náreky, hlboké jamy na záhrade alebo obhryzený gauč v byte.

Správanie psíka predurčuje na pomoc ľuďom. Historicky bol „zlaťák“ vyšľachtený tak, aby pomáhal človeku, a to mu ostalo dodnes. Vďaka svojej inteligencii a skvelým schopnostiam učiť sa je často vychovávaný ako vodiaci, asistenčný alebo terapeutický pes. Zabúdať netreba na to, že zlatý retriever je v DNA lovec a jeho lovecké inštinkty možno uplatniť aj pri hľadaní a pátraní. Neraz takéhoto psa uvidíte s nepriestrelnou alebo záchranárskou vestou.

Zlatý retriever povaha

Výchova, výcvik a starostlivosť

Šanca vytrénovať si z retrievera príkladne poslušného a verného psíka je vysoko pravdepodobná. Inteligencia, vyrovnanosť, vnímavosť a ochota učiť sa novým veciam sú skvelým predpokladom pre efektívny tréning. Pokojne sa so psom môžete venovať aportovaniu, frisbee či tréningom agility. Aktívny majiteľ si s retrieverom môže vyraziť na turistiku, zabicyklovať si alebo si natrénovať beh so psom – canicross. Zlatý retriever je veľmi energický a pohyb miluje

Priam zbožňuje spoločnosť ľudí a cíti sa s nimi v bezpečí. Potrebuje sebavedomého chovateľa, ktorý mu bude autoritou a príkladom. Pre chovateľa začiatočníka je zlatý retriever vhodný ako prvý pes. A to práve z dôvodu relatívne jednoduchej výchovy a skvelej učenlivosti. Pri výchove je kľúčové, aby psíkovi majiteľ venoval dostatok času. Počas tréningu je vhodné aplikovať metódu odmeňovania. Tresty či agresívne správanie počas výcviku môžu u citlivého retrievera vyvolať traumy a stane sa z neho bojazlivé alebo agresívne plemeno.

Čo sa týka ďalšej starostlivosti o retrievery, nezanedbávajte ich srsť. Pĺznu spravidla dvakrát do roka, no pĺznutie je veľmi postupné, preto sa môže zdať, že srsť strácajú celoročne. Pravidelné kefovanie a česanie je dôležité. Retriever sa nebojí zašpiniť, blato, vodu, hlinu či piesok nevníma ako nevhodný terén. Ak budete mať psa v interiéri domu či bytu, rátajte s tým, že chlpy budú prítomné na mnohých miestach. Psíkovi pravidelne kontrolujte uši, keďže sú pomerne osrstené a visia nadol. Vhodné je kŕmiť dva razy do dňa. Striedajte suché a mokré krmivo.

Zlatý retriever výcvik

Zlatý retriever do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?

Ak je na blízku jeho pán, retriever je spokojný tam, kde je. Na život v byte si dokáže zvyknúť, samozrejme, do úvahy treba brať nevýhody, ktoré život v paneláku pre psa predstavuje. Preto je nutné pravidelné venčenie a pes určite ocení aj občasné výlety mimo mesta, kde sa dosýta vybehá. Dom so záhradou je z tohto dôvodu lepšia alternatíva pre jeho výchovu. Nečakajte však, že zlatý retriever je typickým strážcom, vyhľadávať bude teplo domova a vašu spoločnosť. Chladné počasie mu neprekáža, naopak, prílišné teplo nemá v obľube.

Tendencia upozorňovať na rôzne podnety štekaním je tejto rase prirodzená, predsa má lovecký pôvod. Psík je citlivý a túži ľuďom pomáhať. Nečudo preto, že je to pes záchranár, pátrač i terapeut. Rozumie si s deťmi a po krátkom zoznámení si porozumie aj s ostatnými psami či zvieratami. Ide asi o jedno z najlepších plemien, ktoré vo svojej prítomnosti toleruje mačky. Zlatý retriever je priateľský, inteligentný a spoločenský pes

Vyššie nároky bude mať na čas, ktorý by s ním mal majiteľ tráviť. Pokiaľ nie je na vašu neprítomnosť zvyknutý, hrabanie, štekanie či obhrýzanie predmetov je vedľajším efektom. Je však učenlivý, tréning ho baví a naučiť ho poslušnosti by nemal byť problém ani pre začiatočníka bez väčších skúseností. Ideálne je, ak ste aktívny človek a so psom budete realizovať rôzne pohybové aktivity – aportovanie, beh, bicyklovanie, frisbee alebo turistiku.

Zlatý retriever do domu

Najčastejšie otázky – FAQ

Považujete zlatého retrievera za vhodné plemeno pre vás? Uvažujete nad jeho kúpou alebo ste naopak skúseným chovateľom zlatých retrieverov? Zaujímajú vás konkrétne otázky, ako, koľko sa dožíva rokov zlatý retriever alebo či je táto rasa vhodná do bytu? V každom prípade budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a prispejete vašimi otázkami, skúsenosťami či názormi k tejto problematike.

Plemeno zlatého retrievera sa dožíva približne 10 až 13 rokov.

Oficiálne existuje len jeden štandard plemena. V Európe sa odlišujú len rôznym sfarbením srsti. Na základe lokality, v ktorej je plemeno chované, sa však môžete stretnúť aj s pomenovaniami, ako anglický retriever alebo kanadský retriever. Medzi nimi možno nájsť drobné vizuálne odlišnosti. V Spojených štátoch amerických je registrovaný AKC (American Kennel Club) aj samostatný štandard plemena americký zlatý retriever.

Zlatý retriever je priateľské, inteligentné a verné plemeno psa. Aj pre svoje povahové charakteristiky ide o obľúbeného rodinného spoločníka. Retriever je veľmi vnímavý, empatický a ľuďom sa snaží vždy vyhovieť. Poslušnosť pri tréningu je ukážková a zlatý retriever je veľmi učenlivý. Veľmi dobre vychádza aj s ostatnými psami či ľuďmi. Je veľmi vyrovnaný a pokojný. Má aktívnu povahu a pohyb miluje, preto je nutné mu venovať dostatok času. Samotu nemá rád. Ochotu učiť sa možno aplikovať pri tréningu agility, poslušnosti, frisbee alebo aportovaní. Často retrievera nájdete medzi policajnými pátračmi alebo záchranármi. Ľuďom ochotne pomáhajú ako asistenčné alebo slepecké psy.

Nejde o plemeno, ktoré sa v byte cíti najlepšie. To však možno povedať aj o celoročnom pobyte v koterci. Zlatý retriever nie je typický strážca dvora, no vďaka hustej srsti mu nerobí problém zvládnuť vonku aj zimy. Ak ho budete mať v byte, pripravte sa na to, že časté venčenie je jedinou možnosťou, ako uspokojiť jeho fyzické potreby. Taktiež budete potrebovať kvalitný vysávač, ktorý si poradí s chlpmi na koberci alebo na gauči. Psíky z tohto plemena nemajú rady samotu, preto dlhý čas v uzavretom priestore nemusí dopadnúť k vašej spokojnosti. V dome so záhradou sa retriever cíti lepšie. No myslite na to, že je vhodné, ak má k dispozícii teplý pelech so zastrešením. Ideálne, ak vám neprekáža aj jeho občasná návšteva interiéru, čo však nie je podmienkou. Podstatné je, aby pes cítil, že je súčasťou rodiny.

Prakticky existuje zlatý retriever s bielou srsťou, no oficiálne nie je biela srsť u tohto plemenu uznávaná Medzinárodnou kynologickou federáciou. Povolené sú len farby srsti – žltá, svetlohnedá, krémová či tmavohnedá. Tolerované sú len miesta s bielou srsťou, ktoré sa vyskytujú okolo goliera hlavy, na nohách alebo na bruchu. Často ide o veľmi bledé odtiene zlatej, čo vyvoláva dojem bielej srsti.

Šteniatko zlatého retrievera s papiermi stojí v závislosti od pôvodu rodičov, kvality chovu a prestíže chovateľskej stanice v priemere od 300 do 1 600 eur. Psy určené na výcvik pre rôzne povolania (policajný pes, pes záchranár, slepecký pes) môžu byť aj drahšie.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(92.8%)