Ako naučiť psa na podložku?

Ako naučiť psa na podložku – plienku?

Skôr či neskôr sa to stať môže. Ak máte doma šteniatko, začína sa proces učenia, výchovy a rituálov. Tomu všetkému musí váš štvornohý kamarát porozumieť. Je veľmi pravdepodobné, že k prvým nezhodám so psíkom dôjde preto, že sa vyciká alebo vyšpiní na podlahu alebo hrošie, koberec. Napriek tomu, že psy sú od prírody čistotné, ich návyky je potrebné budovať. A to, že pes má močiť a vykonávať potrebu v byte či dome len na určité miesto, patrí často k nevyhnutným návykom. Samozrejme, ideálny scenár je šteniatko vziať von, kde sa vyciká, vyšpiní aj vyvenčí. Sú však prípady, keď si majiteľ stanoví, že pes môže vykonávať potrebu aj doma. Na tento účel slúžia podložky na cikanie alebo psie záchody. Ako naučiť psa na podložku na cikanie? Je vhodné psa za vyšpinenie sa na nesprávne miesto trestať?

Publikované: 25.09.2023
Aktualizované: 25.09.2023
Obsah článku:

Chcete naučiť vášho psa na podložku? V takom prípade je dôležité, aby ste si ujasnili, či je pre vás v poriadku, že pes potrebu bude vykonávať aj v interiéri vášho bytu či domu. Majitelia psov sa totiž delia na dve skupiny. Tí, ktorí od malička psa učia na venčenie vonku a vykonávanie potreby tam, alebo tí, ktorým neprekáža, že pes bude mať doma podložku – plienku, kde bude môcť potrebu vykonávať taktiež. Táto výučba sa hodí hlavne vtedy, ak so psíkom nemôžete byť celé dni doma a venčenie vonku teda logicky nemôžete praktizovať. Veď mnohé šteniatka potrebujú vykonať potrebu každé 2 až 3 hodiny a pre slabé zvierače dlhšie nevydržia ani keby chceli. Štandardne je učenie šteniatka cikať a špiniť na plienku len dočasným riešením a následne je vhodné psa naučiť chodiť cikať von. Ako naučiť psa cikať na podložku?

Šteniatko v byte vyžaduje porozumenie

Budúci majitelia, ktorí si domov prinesú šteniatko, sa musia obrniť trpezlivosťou a predovšetkým musia mať dostatok porozumenia pre malého štvornohého tvora, ktorý sa ocitá na úplne cudzom mieste. Šteniatko je tak trochu ako dieťa a všetko sa učí postupne, pričom si vyžaduje určité usmernenie. Aj vášho psíka musíte naučiť, čo je správne a čo naopak nie. Hneď ako si domov šteniatko prinesiete, nie je na čo čakať a výcvik sa krok po kroku môže začať.

Jedným z prvých nedorozumení, ku ktorým zaručene príde a majiteľ s nimi musí rátať je, že natrafíte, kde tu na mláčku a možno aj nejaké tie hromádky. Zvierače šteniatok sú ešte slabé a bez močenia nevydržia veľmi dlho. Zároveň ešte nemajú stabilizovanú mikroflóru a žalúdok všetko spracúva relatívne rýchlo. S takýmito nehodami je preto potrebné počítať a šteniatko za to netreba karhať, keďže aj tak si nedokáže spojiť trest s tým, čo urobilo. Aby ste sa takýmto nedorozumeniam vyhli čo najviac, je dôležité začať s učením psa na záchod. Je na vás, či sa rozhodne so psom chodiť von alebo ho naučíte na podložku – plienku.

Šteniatko v byte a podložka na cikanie

Pes vykonáva potrebu doma – žiadne tresty

V prípade, že sa rozhodnete, že váš pes bude môcť vykonávať potrebu aj v byte či dome, predchádzať môžu výcviku dve situácie. Ak ste doma a práve sa dívate na to, že pes práve vykonáva potrebu, okamžite ho vezmite a položte na plienku – absorpčnú podložku. Uchopte ho za kožu za krkom. Toto miesto využívajú na úchop aj psie matky, ktoré v niektorých prípadoch takto praktizujú aj výchovu. Pokojným tónom prízvukujte, že toto je miesto, kde môže cikať a kakať. Ak čo i len časť vykonanej potreby skončí na plienke, pochváľte ho.

Druhá situácia súvisí s tým, že pes sa vyčúral alebo vykakal, kým ste vy neboli doma. Ako sme spomínali, šteniatka vyžadujú venčenie každé 2 až 3 hodiny, čo v čase, keď ste v práci a nemá vás, kto doma zastúpiť, nie je možné. Psík tak jednoducho inštinktívne vykoná potrebu tam, kde uzná za vhodné, pretože dlhšie nevydrží. Nie je to nič, čo by pes urobil úmyselne. Opäť sa teda vyvarujte zbytočných trestov. Šteňa si nedokáže spojiť to, že pred hodinou sa vycikalo na koberec s tým, že ho teraz trestáte. Žiadne namáčanie ňufáka do kaluže, krik ani bitie po zadku. Nič z toho efektívne nebude. Či sa rozhodnete pre učenie psa na podložku v byte alebo pre venčenie vonku, ide o dva efektívne spôsoby, ako zabrániť tomu, aby vás váš domáci miláčik nemilo prekvapil tam, kde to nečakáte.

Učíme psa na podložku na cikanie

Prvým krokom je zaobstarať si kvalitné absorpčné podložky na cikanie. Dôležité je, aby boli dostatočne veľké a mali dobrú saciu schopnosť. Tie lepšie podložky dokonca disponujú samolepkami, ktorými ich môžete prichytiť na podlahu, vďaka čomu sa nebudú šmýkať a zostanú na svojom mieste.

V skutočnosti je návod, ako naučiť psa na podložku, založený len na opakovaní. Keď sa pes zobudí, naje, napije, postavte ho na plienku – to v ňom vzbudzuje potrebu cikať alebo kakať. Ak sa to nepodarí hneď, skúste to za 10 minút zopakovať. Ak aj nastane situácia, že uvidíte psa, ako chce potrebu vykonať inde, pokojne ho vyrušte, preložte na podložku a dajte mu povel, aby cikal – kakal. Ak potrebu na podložku vykoná, nešetrite pochvalou a odmeňte ho pamlskom. Netreba očakávať, že vždy psíka pri jeho potrebe pristihnete, no ak áno, okamžite ho usmernite. Postupne si začne uvedomovať, že mláčky a hromádky sa robia len na podložku. Vždy psíka pochváľte a uvidíte, že si tento systém osvojí.

Treba však otvorene priznať, že pes si na komfortné „interiérové venčenie“ ochotne zvykne a aj potom, čo už viac nebude šteňaťom bude mať tendenciu sa tohto návyku pridŕžať. Odnaučenie môže nejakú dobu trvať. Preto väčšina chovateľov pri učení šteniat na záchod preferuje možnosť venčenia psa vonku. Na druhej strane, ak dokážete svojho psa plynule naučiť na prechod z podložky na venčenie, prípadne vám neprekáža, že pes v čase vašej neprítomnosti vykoná potrebu na podložku, nie je dôvod na obavy. Počas venčenia pes vykoná, čo potrebuje a rovnako tak, ak nastane situácia, že ho vziať von môcť nebudete, podložka bude stále jeho miestom na vykonanie potreby a neprekvapí vás hromádka na koberci či mláčka na podlahe.

Učenie psa na podložku na cikanie

Psí záchod

Prenosné psie záchody sú na trhu relatívnou novinkou. Vhodné sú na použite v interiéroch. Ak nechcete používať absorpčné podložky na cikanie, skúsiť môžete túto modernú alternatívu. Najprepracovanejšie psie záchody sa skladajú z hornej vrstvy, ktorú tvorí syntetická tráva a imituje tak psovi prírodné prostredie, a druhá časť je zberný kontajner, do ktorého moč steká. Nádoba je utesnená a moč tak nezapácha. Čistenie a samotná údržba sú však menej praktické.

Správne venčenie šteniatka

Ak vykonávaniu potreby v interiéri nefandíte, potom je nevyhnutné psíka učiť na cikanie vonku. Opäť je celý tréning založený na pravidelnom opakovaní a odmeňovaní. Hneď ako sa šteniatko zobudí, je čas vziať ho von vyvenčiť. Počkáte, kým psík vykoná potrebu a patrične ho pochválite. Šteniatko potrebuje pravidelné venčenie hlavne za účelom vykonávania potreby, to znamená krátko po jedle, potom čo sa výdatnejšie napije alebo pri dlhšej hre. Za každú mláčku a kakanie vonku psíka odmeňujte a chváľte ho. Pokiaľ vidíte, že psík ide vykonávať potrebu vo vnútri, prerušte ho a vezmite von, kde potrebu dokončí. Ak to už nestihnete a pes potrebu pred vami vykoná na dlážku či koberec, mierne ho potiahnite za kožu za krkom a dajte mu najavo, že urobil zle. Takto výchovu praktizujú aj psie matky. Rozhodne ho však nijak výrazne netrestajte.

Postupne si pes začne rituál osvojovať a bude vedieť, že ak sa mu chce cikať alebo kakať, dá to signálmi vedieť. Napríklad si sadne k dverám, začne na dvere skákať, bude kňučať alebo čuchať vôdzku a podobne. Všetky tieto signály sú dobrým znamením, že pes si opakovaním tento proces osvojil.

Najčastejšie otázky – FAQ

Práve ste si domov priniesli šteniatko a ono vás už prekvapilo mláčkou na podlahe? Od okamihu, ako si domov prinesiete štvornohého miláčika, je potrebné začať s výcvikom. Na druhej strane s drobnými nehodami musíte počítať. Učili ste svojho psa cikať na podložku? Alebo ste začali praktizovať rituálne venčenie vonku? Budeme radi, ak sa s ostatnými chovateľmi podelíte o svoje osobné skúsenosti týkajúce sa učenia psa na podložku. Pomohla vám plienka v čase, keď ste neboli doma? Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Šteniatko, ktoré sa vycikalo na podlahu v čase vašej neprítomnosti, nie je vhodné trestať, pretože si nedokáže spojiť trest s nežiaducou aktivitou. Ak šteniatko vidíte, ako ciká alebo vykonáva potrebu priamo pred vami, mimo stanovený priestor, skúste šteniatko vyťahať za kožu za krkom, čo je tiež výchovný prostriedok, ktorý využívajú psie matky. Priamo ho preložte na miesto, kde má potrebu vykonať. Žiadne namáčanie psieho ňufáka do mláčky alebo bitie po zadku efekt neprinesie.

Sú chovatelia, ktorí využívajú mačacie záchody aj pre psy. Zvyčajne však ide o malé plemená psov. Tento spôsob nie je na učenie šteniatka veľmi praktický, keďže musí šteniatko preliezať bočné steny. Vzhľadom na to, že šteňa rado experimentuje, zavoňať mu môže aj podstielka, ktorú ochutná, čo môže spôsobiť zdravotné ťažkosti. Preferujte preto skôr špeciálne psie záchody alebo absorpčné podložky na cikanie – psie plienky.

V tomto smere sa majitelia psov čiastočne nezhodnú. Chovatelia, ktorí nie sú vždy doma a nemôžu psíkovi venčenie za účelom vykonania potreby dožičiť, preferujú učenie psa na podložku. Predovšetkým v šteňacom veku. Pes by mal mať stanovené miesto potreby, kam ju bude chodiť vykonávať. V zásade teda nezáleží na tom, či to bude vonku v tráve, na podložku alebo do psieho záchoda. Ak nemáte nič proti tomu, aby sa pes vycikal či vyšpinil na plienku, učenie psa na podložku je vynikajúcim spôsobom, ako sa hlavne v šteňacom veku vyhnúť nehodám. Pravdou je, že ak sa pes naučí na podložku, odnaučenie môže byť neskôr ťažšie. Plynulý prechod z cikania na podložku na venčenie vonku je určite jednoduchší, ako psa odnaučiť od čúrania na podlahu či koberec.


Ďalšie články z kategórie Tréning/výcvik

Vaše hodnotenie:
(92%)