Ako odnaučiť psa ťahať na vodítku?

Ako odnaučiť psa ťahať na vodítku?

Ťahanie psa na vodítku je jeden z mnohých prejavov správania, ktorý si majitelia psov neželajú. Takéto chovanie sa na prechádzke nie je príjemné pre samotného pána ani pre psa. Ťahanie na vodítku pes nevníma ako niečo zlé, ale skôr ako prirodzené. Chôdza psa je rýchlejšia než naša ľudská. Prirodzená zvedavosť psov, snaha sledovať stopu, preskúmať neznáme prostredie a hľadať si nové kontakty, je veľmi inštinktívna. A hoci sa to majiteľom nebude páčiť, že pes ťahá na vôdzke, je hlavne pričinením ich samotných. Kráčať so psom na vodítku predstavuje základnú zručnosť výcviku psa, no u všetkých psov si aj takáto bežná aktivita vyžaduje tréning. To, že bude pes kráčať popri vás alebo len mierne pred vami je možné dosiahnuť výcvikom. Ako odnaučiť psa ťahať na vodítku? Prečo psy na vôdzke ťahajú?

Publikované: 14.08.2023
Aktualizované: 06.12.2023
Obsah článku:

Tréningové metódy na tento druh výcviku sú rôznorodé, no overené. Netreba sa preto vzdávať s tým, že práve vášho psa nie je možné naučiť chodiť kultivovane po vašej pravici či ľavici, a to bez toho, aby sa zbesilo ťahal za všetkým, čo vo vzduchu zavetrí. Cieľom odnaučenia psa ťahať na vodítku je, aby s majiteľom kráčal pokojne a smerovo správne. A aká je hlavná zásada preto, aby pes na vodítku neťahal? Nikdy mu nedovoľte ťahať. V okamihu, ako psa učíte na vodítko a absolvujete s ním prvé prechádzky, zameriavajte sa na to, aby ste počas prechádzky využívali tréningové metódy, ktorými budete pokusy psa o ťahanie postupne redukovať a úplne ich zamedzíte. Tu sú rady, ktoré vám zaručene pomôžu.

Dôvody, prečo pes ťahá na vôdzke

Prechádzka pre psa predstavuje určitý stimul a vzrušenie. Často sa v súvislosti s venčením psov hovorí o tom, ako je rýchly pohyb pre psov úplne prirodzený. A je to tak. Pes kráča rýchlejšie ako človek, preto má tendenciu ťahať a tempo si prispôsobiť. Pohyb psa by sme mohli prirovnať k nášmu poklusu. Samozrejme, sú psy, ktoré sa na vôdzke ťahajú, pretože sa pohybujú rýchlo, potom také, ktoré rady zastavujú a menia smer na základe pachových či vizuálnych podnetov, chcú značkovať teritórium a výnimočne sú psy s takou povahou, ktorým pomalá prechádzka popri vašich nohách nerobí problém. Nie je pravda, že psy, ktoré na vodítku ťahajú, sú nutne agresívne alebo hyperaktívne. Vôdzka pre ne jednoducho predstavuje obmedzenie.

Dôvodom, prečo pes môže na prechádzke reagovať ťahaním, je tiež fakt, že na pravidelné venčenie jednoducho nie je zvyknutý. Čím menej často chodíte so psom na prechádzky, tým viac je pre psa takáto aktivita vzrušujúcejšia a teší sa na všetky nové podnety, pričom nekontrolovane ťahá. Naučte sa teda chodiť so psom von pravidelne. V neposlednom rade pes pohyb miluje a často ho vníma ako zdroj zábavy.

Prečo pes ťahá na vodítku?

Ako má pes chodiť na vôdzke?

Prechádzky so psom, ktorý ťahá na všetky smery, nie sú vôbec príjemné. Skôr ako sa dostaneme ku konkrétnym tréningovým metódam a výcviku, mali by ste vedieť, ako by mal výsledok samotného snaženia vyzerať. Taktiež je dôležité si uvedomiť, že ťahanie je najlepšie eliminovať hneď od začiatku, ako vášho psa učíte na vôdzku. Cieľom odnaučenia zlozvyku, ťahať na vodítku, je, že pes bude so svojím majiteľom pokojne popri ľavej alebo pravej nohe. Chybou nie je ani to, ak kráča vpredu alebo pozície občas strieda. Základom je, aby bola vôdzka voľná a nie napnutá. Dobrým znamením je tzv. check in, pri ktorom s vami pes občasne udržuje očný kontakt. Vytvára sa tak určité puto, ktoré je následkom správneho tréningu a zároveň prehĺbenia vzájomného vzťahu.

Rady pred výcvikom

Je dôležité si uvedomiť, že ťahanie malo byť eliminované ešte v čase, keď ste psa začali učiť na vodítko a na programe začali byť prvé prechádzky. Od toho okamihu ste už psovi nemali dovoliť ťahať. S obojkom a vodítkom je ideálne psa začať zoznamovať okolo 2 – 3 mesiacov. Vtedy mu dajte vodítko a obojok očuchať. Ak ste ťahanie v tréningu neobmedzili, nepoužili ste správnu tréningovú metódu alebo ste tento jav zanedbali, je potrebné sa vrátiť o krok späť. Buďte trpezliví a dôslední. Odnaučiť psa nerobiť niečo, čo preňho doteraz bolo prirodzené, môže byť v neskorších fázach vývinu psa náročnejšie a môže to trvať rôzne dlho. Výsledkom správneho výcviku by malo byť, že pes nebude mať potrebu ťahania a naučí sa chodiť na prechádzky po boku majiteľa.

  • Predpokladá sa, že pes by mal ovládať základné povely – sadni, ľahni, miesto, k nohe a počúvať by mal aj na svoje meno.
  • Vodítko na venčenie by malo mať dĺžku 1,5 až 2 metre – neodporúča sa využívať samonavíjaciu vôdzku.
  • Pi výcviku na vodítko i pri odnaúčaní od ťahania využívajte obojok, nie psí postroj – obojok by mal byť dostatočne voľný.
  • Vzhľadom na vysokú energickosť niektorých psov urobíte dobre, ak pred pripnutím na vôdzku psa zabavíte, zahráte sa s ním, aby sa upokojil. Vodítko psovi nasadzujte len vtedy, ak je pokojný, pokiaľ šteká alebo skáče, vodítko mu nenasadzujte a urobte tak, až keď sa upokojí.
  • Zabezpečte si dostatočné množstvo pamlskov a maškŕt pre psov na motiváciu a odmenu.
  • Počas tréningu so psom komunikujte, venujte sa mu, nerozptyľujte seba ani jeho inými podnetmi (telefonáty, chatovanie...) a sústreďte sa na výcvik.
  • Psa nechajte čuchať aj zastaviť, dôležité je, aby pohyb nebol príliš dynamický a impulzívny a dokázal sa na vôdzke správať bez prehnaného vzrušenia.
  • Odporúčame prispôsobiť tempo chôdze pohybu psa. Nie utekať, no rýchlejší krok hlavne pri začiatkoch výcviku môže byť veľmi nápomocný.
  • Počas prechádzky so psom komunikujte, tým, že pes vníma váš hlas, menej reaguje na okolité podnety. Občas ho len pohladkajte, prejavte mu, že trávite čas spoločne a nevenčíte ho len za účelom, aby si vyprázdnil mechúr a črevá.

Pamätajte, že pri výcviku je niekedy nutné urobiť krok späť. Ak sa už zdá, že pes povel ovláda a o deň neskôr sa zdá, ako by ho nikdy nepočul, je potrebné to nevzdať a vytrvať. Pri odúčaní psa od ťahania platí to isté a niekedy je potrebné postupy opakovať pravidelne a dlhšie obdobie, aby si pes takéto návyky osvojil.

Pes ťahá na vodítku výcvik

Čo pri výcviku psa nerobiť?

Jednotlivé metódy, ako odnaučiť psa od ťahania a trhania na vodítku, je v zásade možné použiť pri klasickom tréningu na vodítko. Samotné postupy sú vhodné pri výcviku šteniat, ale aj dospelých psov, u ktorých ťahanie z dôvodu nesprávneho postupu pri výcviku (alebo jeho absencii) v skorom veku pretrváva. Pozor by ste si mali dávať na niektoré veci, ktorých je dobré sa pri tréningu psa za týmto účelom vyvarovať.

Odnaučiť psa ťahať tým, že ho budete prudko brzdiť a preťahovať sa s ním, rozhodne k úspechu nevedie. Rovnako tak ani mätúce pokyny, stoj, prestaň, zlý pes či fyzické tresty. Pes ani náhodou netuší, prečo ho karháte. Dosiahne sa tým len to, že pes bude viac zmätený. Potrebná je trpezlivosť a správne zvolená metóda pri tréningu.

Metóda stoj a choď (červená – zelená)

Asi najzaužívanejšia metóda pri výcviku psa na vodítko. Práve ju je možné prirodzene použiť aj pri snahe odnaučiť psa od ťahania na vôdzke. Predpokladom pre úspech tohto druhu metódy je, aby pes ovládal základné povely „sadni“ a „k nohe“ alebo „sem“. Samozrejmé je zoznámenie psa s vôdzkou a obojkom.

Ideálne je najskôr si na tréning nájsť pokojnejšie prostredie. Ideálne psovi známe. Psa zapnite na vodítko a kráčajte s ním. Hneď ako začne byť vodítko napnuté, zastavte a počkajte, kým sa vôdzka uvoľní. Následne psa zavolajte k sebe. Ak pribehne, prikážte mu sadnúť k nohe a odmeňte ho pamlskom. Následne pokračujte v prechádzke. Ak sa váš pes pozerá na vašu tvár, realizuje „checking“, občas zastavte a odmeňte ho pamlskom. V prípade, že opätovne vodítko napne a začne ťahať alebo trhať, postup so zastavením, privolaním, povelom sadni a odmenou opäť opakujte.

Pes by mal pochopiť, že ak sa drží vo vašej blízkosti a nie je ďaleko od vás s napnutým vodítkom, dostáva odmenu. Zároveň si bude asociovať, že ak ťahá, musí zastaviť a ísť naspäť k vám. V tomto tréningu vytrvajte. Je to vhodný postup ako pre šteňatá, tak aj pre dospelé psy.

Rady, ako odnaučiť psa ťahať na vodítku

Lákadlo a odmena

Aj pri tejto tréningovej metóde pes musí ovládať základy poslušnosti. Potom, čo psa máte na vôdzke, je dôležité, aby ste si do ľavej ruky dali obľúbené pamlsky. Ruku majte v takej výške, aby ju pes mohol počas prechádzky nasledovať. Pamlsky držte tesne pred jeho ňufákom. Ak vás pes nasleduje, spomaľte a psa odmeňte. V chôdzi ďalej pokračujte. Ak pes odbehne, počkajte na to, kým sa vôdzka povolí a privolajte ho. Dajte mu povel sadni, potom ho odmeňte. Psa pochváľte a odmeňte taktiež vtedy, ak si vás pohľadom kontroluje počas chôdze (checking).

Postup s chôdzou a pamlskami v ruke opäť opakujte. Začínajte krátkymi vychádzkami, postupne čas vychádzok predlžujte. Z rúk postupne môžete pamlsok presunúť do ľavého vrecka. Pes si to určite všimne a bude evidovať, že tam sa nachádza jeho motivácia. Pokiaľ bude kráčať plynule a vo vašej blízkosti, pochopí, že odmenu dostane. Časový interval medzi odmeňovaním predlžujte, aby pamlsok nedostával každých pár sekúnd.

Výcvik psa podľa Turid Rugaas

Nórska cvičiteľka psov využíva špecifickú prevenčnú metódu, ktorá umožňuje odnaučiť psa ťahaniu sa na vôdzke. Dokonca táto forma tréningu funguje ako prevencia, pričom spočiatku sa nevyužíva ani vôdzka.

Ideálne je začať s týmto tréningom v šteňacom veku, no môže zabrať i na dospelých psov. Vhodné je najskôr trénovať psa v známom a pokojnom prostredí. Je potrebné, aby sa pes naučil pozornosti, hlavne, aby reagoval na oslovenie. Ak ho zavoláte menom alebo povelom „sem“ či „k nohe“, pochváľte ho alebo odmeňte pamlskom. Následne, ako psa odmeníte, urobte pár krokov dopredu a opäť ho zavolajte povelom. Používajte jeden povel. Ak pes príde, opäť ho odmeňte. Následne namiesto 2-3 krokov pôjdete niekoľko metrov a pes by vás mal nasledovať aj bez zavolania, ak to tak je, odmeňte ho.

Postupne, ak pes bude chodiť za vami a sledovať vás očami, odmeňujte ho aj za vzájomný očný kontakt (check in). Ak máte istotu, že vaše kroky pes nasleduje, je vhodné vybrať sa von. Možno ste si práve všimli, že doteraz nebola o vôdzke ani reč. Každopádne, hneď ako idete von, psovi vôdzku pripnite, pochváľte ho a odmeňte. Pri pripínaní vôdzky pes nesmie vyvádzať. Už po pár metroch chôdze vonku, psa znova odmeňte. Vďaka tejto metóde je veľký predpoklad, že pes bude na vôdzke chodiť poslušne a bez ťahania. V prípade, že sa objaví náznak trhania, zastavte a zavolajte psa k sebe povelom, ktorý máte zaužívaný. Keď príde, odmeňte ho.

Najčastejšie otázky – FAQ

Je váš pes nekontrolovateľný a na vôdzke sa správe neposlušne? Neviete si dať rady s tým, ako ho odnaučiť od ťahania na vodítku? V našom článku nájdete viaceré praktické a overené rady, ktoré chovateľom pomáhajú už celé roky. Ide o osvedčené tréningové metódy profesionálnych cvičiteľov. Máte skúsenosť s tým, ako odnaučiť psa tento zlozvyk? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje skúsenosti a pomôžete tak ostatným majiteľom psov, ktorých tento problém možno trápi. Zapojte sa komentárom do diskusie pod článkom.

Ideálne je naučiť psa na vodítko a ešte v tejto fáze eliminovať pokusy o ťahanie. Začínať by ste s tým mali v šteňacom veku okolo 2 až 4 mesiacov. Ak je už pes dospelý a na vodítku stále ťahá, tréning si vyžaduje väčšiu trpezlivosť i dlhší časový úsek. Existuje však viacero tréningových metód, ktoré na dospelých psov fungujú rovnako ako na šteňatá a dokážete tak odnaučiť psa ťahať na vodítku.

Z hľadiska výcviku je najlepšie štandardná vôdzka pre psa s dĺžkou 1,5 až 2 metre. Vodítko pri výcviku psa pripínajte primárne na obojok až neskôr psa učte na postroj. Neodporúčame pri výcviku samonavíjacie vodítko.

Pre psa ide o prirodzený pohyb, pričom vôdzka ho v pohybe obmedzuje. Pes má rýchlejšie tempo chôdze než človek, čo takisto spôsobuje, že sa pes ťahá. Prirodzená je aj zvedavosť psa, sledovanie pachovej stopy alebo potreba socializovať sa s inými psami. Pes často ťahá, pretože reaguje na pachové alebo vizuálne podnety. A zabúdať netreba ani na to, že pohyb je pre psa zábava.

Áno, elektrické obojky proti ťahaniu dokážu byť pri odúčaní psov od tohto zlozvyku nápomocné. Umožňujú psa kontrolovane upozorniť na to, že hneď ako je vodítko napnuté, zvukový, vibračný alebo elektrický impulz psa upozorní na nevhodné správanie a pes reaguje na pokyny majiteľa. Umožňuje tak získať pozornosť psa. Využívajú sa však v menšej miere a niektorí cvičitelia ich neodporúčajú.


Ďalšie články z kategórie Tréning/výcvik

Vaše hodnotenie:
(90.6%)