Ako odnaučiť psa hrabať

Ako odnaučiť psa hrabať

Krásne upravená a okopaná záhrada plná úrody, nádherný kvetinový záhon alebo kvitnúca skalka plná zelene a kvetov? Avšak len dovtedy, čo nespustíte oči z vášho domáceho miláčika, ktorý sa radostne rozhodne rozhrabať všetko, čo mu príde pod labky. Život v rodinnom dome so psom a záhradou so sebou neraz prináša aj takéto úskalia. Hrabanie psa v záhrade má svoje príčiny a môže sa stať, že sa na vášho psa hneváte neprávom. Niekedy sa pes snaží dohrabať k chodbám hlodavcov, inokedy hrabe z nudy či pre zábavu a niekedy môže byť hrabanie pri plote pokusom o útek s cieľom navštíviť susedovu fenku počas hárania. Treba tiež brať na vedomie, že hrabanie je pre psa veľmi prirodzené. Pre niektoré plemená viac, pre iné menej. Vyhrabaná diera uprostred kvetinového záhonu však určite nie je dobrou správou. Ako odnaučiť psa hrabať v záhrade, záhone alebo pri plote?

Publikované: 10.08.2023
Aktualizované: 09.01.2024
Obsah článku:

A je vlastne možné odnaučiť psa hrabať? Odpoveď na túto otázku je komplikovanejšia. Faktom je, že najlepším spôsobom, ako odnaučiť psa hrabať v záhrade je, že zabránime tomu, aby mal pes dôvod sa takto správať. Ak sa nám to nepodarí, možnosťou je jedinca od hrabania odradiť rôznymi metódami alebo zábranami pre psa. Ideálne je, ak si psa ešte ako šteňa vychováte tak, aby pochopilo, že hrabanie mu nebude tolerované. Ak u vášho domáceho miláčika takéto správanie pozorujete, najdôležitejšie je identifikovať príčinu, prečo pes v záhrade hrabe. Na základe toho je možné aplikovať opatrenia, ktoré budú takémuto správaniu predchádzať.

Prečo pes hrabe v záhrade?

Často sú to práve temperamentnejšie, aktívne, lovecké – poľovnícke plemená psov, ktoré majú záľubu v hrabaní sa v zemi. Nie však zákonite. Pes môže hrabať nielen pre svoje lovecké inštinkty. Dôvodom môže byť, že sa snaží prehrabať k hrabošom a hlodavcom v zemi. Prostým dôvodom môže byť, že psovi nevenujete dostatok času. Hrabanie z nudy či pre zábavu je často najživelnejšie. Hrabanie pri plote je zvyčajne snahou o útek za inými psami alebo hárajúcimi fenami v okolí. Dôvodom hrabania môže byť aj snaha o schladenie sa alebo hľadanie si miesta na oddych. Postupne si ďalej rozoberieme možné príčiny, prečo psy rady v záhrade hrabú.

Prečo pes hrabe v záhrade?

Dôvodom hrabania sú hlodavce v zemi

Veľmi častým neduhom, hlavne poľovníckych psov, je hrabanie plytkých či hlbokých jám nepravidelne po celom pozemku. Čuch psa je násobne senzitívnejší než v prípade človeka. Psy lovci, duriče či brlohári sú pre účel vyhľadávania zverstva v zemi šľachtené. Častým dôvodom zbesilého hrabania v záhrade môže byť, že pes zacítil myš, hraboša, krtka, plcha alebo iný druh hlodavca. Pes si tak dal za cieľ dostať sa k nemu a loviť. Niekedy môže psa vyprovokovať aj obyčajný hmyz v zemi. Pes v zemi môže cítiť rôzne pachy, ktoré ho prijmú k tomu, aby začal hrabať.

Hrabanie pri plote

Snaha podhrabať sa pod plot alebo diery popri oplotení pozemku zvyčajne signalizujú snahu prehrabať sa na druhú stranu. Dôvodov môže byť viac. Pes mohol zacítiť pachy iného zvieraťa a dal si za cieľ sa k nemu dostať. Niekedy sa môže prejavovať hrabaním pri plote aj nuda a ako to už býva, máte doma psa tuláka, ktorý vyhľadáva nové kontakty a túži po dobrodružstvách. Veľmi častým dôvodom je, že vo vašom okolí môže byť hárajúca fena, ktorá svojimi pachmi psa doslova vábi. V tomto období sú feny iniciatívnejšie a ochotné sa páriť. Pre psa tento fakt predstavuje pokušenie a volanie prírody je v tomto smere niekedy enormne silné, pretože hormóny je náročné oklamať. Tento jav sa nevyskytuje len u mladých psov, ale aj u starších jedincov.

Nuda alebo zdroj zábavy

Pre psa hrabanie predstavuje činnosť, ktorú možno považovať za spôsob psej zábavy. Majiteľovi však takéto správanie pre zábavu môže spôsobiť poriadne vrásky. Väčšinou táto aktivita prichádza na rad, keď chce pes zahnať nudu. Aktívne psy, ktoré nemajú dostatok podnetov na hranie alebo im majiteľ nevenuje dosť času nezačnú hrabať preto, aby niečo poškodili alebo majiteľa vytočili, hrabú, pretože tak uvoľňujú nadbytočnú energiu a stres. Týmto spôsobom sa snažia upútať aj vašu pozornosť. Koniec koncov, pes, ktorý sa nudí, len málokedy nečinne sedí, väčšinou hľadá rôzne zdroje zábavy.

Pes hrabe v zemi z nudy

Pes hrabe, aby sa schladil

Možno to znie divne, no hlavne počas horúcich letných mesiacov pes môže hrabať za účelom toho, aby si našiel miesto na oddych a odpočinok. Dôvodom takéhoto správania môže byť zlé umiestnenie búdy či pelechu. Napríklad pes nemá žiadny tieň a v búde mu je teplo. Jama v trávniku môže slúžiť ako oddychová zóna alebo ako miesto, kde sa pes počas horúcich dní schladí. Mokrá zem mu v tomto smere padne na úžitok.

Zahrabávanie potravy – koristi

Nie je to len „realita“ v rozprávkach. Psy majú naozaj tendenciu si kosti alebo zvyšky jedla zahrabávať do zeme. Pokojne môže ísť o obľúbený pamlsok, ktorý si chcú odložiť na horšie časy alebo si chcú svoju maškrtu schovať pred ostatnými psami na dvore. Pes si často svoju korisť odnesie na miesto, kde ju neskôr zakope. Niekedy teda máte čas mu jeho korisť vziať ešte skôr, ako vyhĺbi do zeme jamu. Niektoré psy môžu mať tendenciu zahrabávať aj obľúbené hračky.

Čo robiť, aby pes prestal hrabať?

Potom, čo poznáte dôvod, prečo pes hrabe, jedinou možnosťou je eliminovať podnety, ktoré psa k takémuto správaniu vedú. Ak máte malé šteňa, ktoré sa chce týmto spôsobom zabaviť, v šteňacom veku je ešte dostatok priestoru na výchovu a výcvik, vďaka ktorým sa pes môže naučiť správnym návykom. V tomto prípade platí, že jedinou vhodnou tréningovou metódou je zákaz, nie však trest.

Čo robiť, aby pes prestal hrabať

Zóna na hrabanie

Hoci sa to nie každému majiteľovi psa bude páčiť, ak raz máte psa „baníka“ so sklonmi k hrabaniu, je to súčasť jeho prirodzenosti. Netreba jej za každú cenu brániť. Psovi môžete v záhrade vyčleniť zónu, kde môže hrabať. Veľmi vhodným riešením je, ak máte možnosť psovi vybudovať voliéru s výbehom. Práve tam psovi môžete vyčleniť priestor na hrabanie. Naučíte ho tam hrabať tak, že na toto miesto zakopete hračku, pamlsok alebo kosť tak, aby trčala zo zeme. Psa dáte do voliéry a budete sledovať, ako sa hrabaním baví. Za tento spôsob hrabania ho pokojne pochváľte. Ak začne jamu hĺbiť mimo voliéry alebo vyčleneného miesta, psovi dajte rázne najavo, že „nesmie“ a navigujte ho k miestu či do voliéry, kde hrabať môže.

Viac času a hračiek

Pes, ktorý sa nudí, je vynaliezavejší, než by sa mohlo zdať. Aby nuda nezapríčinila, že na vašom pozemku vznikne tankodrom, venujte sa vášmu domácemu miláčikovi. To, že mu umožníte pol dňa stráviť na záhrade, ešte neznamená, že jeho potreby sú uspokojené. Nezabudnite mu zabezpečiť dostatok hračiek a hlavne mu venujte svoj čas. Hrajte s ním hry, skúšajte psie športy, trénujte ho a nezabúdajte ho brávať na prechádzky aj mimo dvor. Aj keď pes môže mať k dispozícii obrovskú záhradu, túži poznávať, čo je za plotom. Zároveň psa socializujte s inými psami a ľuďmi.

Kvalitné oplotenie

Pes je inteligentné zviera. Dokáže pochopiť, že niektoré prekážky jednoducho neprekoná, čo ho zaručene odradí. Ak máte okolo pozemku jednoduché pletivo, ktoré je poddajné a v zemi nemá žiadne základy, pes bude odolnosť takejto prekážky ochotne testovať. Ideálne je oplotenie so základom v zemi alebo aspoň s povrchovou betónovou stielkou. Riešením tiež môže byť umiestnenie kameniny – drenáže v šírke aspoň 30 cm od plotu k pozemku, aby pes vnímal, že podhrabanie by ho stálo príliš veľa energie. Prípadne miesto pred plotom môžete vydláždiť.

Kvalitné oplotenie, aby pes prestal hrabať

Správne umiestnenie búdy

Hrabanie si jamy na oddych alebo na schladenie môže byť zapríčinené nevhodným umiestnením pelechu či búdy. Hlavne v horúcich mesiacoch zabezpečte psovi tienisté miesto, kde nebude vystavený prudkému slnku a bude sa môcť schladiť. Takisto je potrebné, aby malo zviera k dispozícii vlažnú pitnú vodu a pokojne aj miesto, kde sa bude môcť zvlhčovať. Napríklad plastovú vaničku s vodou alebo psí bazén. Potreba schladiť sa v chladnejšej či mokrej zemi totiž môže byť podnetom pre hrabanie jám na pozemku s cieľom nájsť si pohodlie.

Špeciálne prípravky proti hrabaniu psov

Existujú špeciálne prípravky, ktoré fungujú na princípe silíc a iných zložiek. Tie svojím pachom psov odpudzujú. Tieto špeciálne prípravky nijakým spôsobom neubližujú rastlinstvu. Vo forme spreja nimi môžete postriekať okrem záhonov aj niektoré miesta na plote. Vhodný je napríklad Beaphar Stop it. Často sa využívajú preto, aby pes prestal miesta značkovať močom. Tiež existujú špeciálne granuláty, ktoré môžete rozhodiť do záhrady alebo na trávnik. Nie je však zárukou, že takéto prostriedky odradia od hrabania každého psa.

Plátky cibule, ocot alebo chilli

Tieto spôsoby riešenia môžeme označiť za tzv. babské rady. Ak nechcete, aby vám pes hrabal v záhrade, na trávniku či v kvetinovom záhone, môžete skúsiť rozhodiť na tieto miesta plátky či kúsky cibule. Avšak, pozor, aby pes nezačal cibuľu konzumovať. Vo väčšom množstve môže byť pre psa toxická. Lepšou, no pre psa nie práve príjemnou skúsenosťou môže byť, ak počas čuchania okolo plotu, v záhrade či v predzáhradke natrafí na čierne korenie alebo chilli. Tieto koreniny psa zaručene odradia od hrabania. Ak si všimnete, že to funguje a psa tieto pachy od hrabania odradili, potom už nemusíte v ich rozsýpaní pokračovať, aby pachy psa zbytočne nedráždili a nespôsobovali kýchanie.

Pes hrabe v záhrade

Ohradník či elektrický obojok pre psy

Mnohými chovateľmi zamietaná metóda, no faktom je, že elektrické obojky pre psov využívajú aj mnohí profesionálni tréneri. Elektrický obojok spravidla disponuje troma formami varovania psa, že robí niečo nesprávne. Záleží tiež od typu elektronického obojka. Prvým varovaním je akustický signál, ktorý má odpútať pozornosť psa a upozorniť, že robí niečo nesprávne. Druhú úroveň predstavujú vibrácie.

Ak nefunguje ani jeden, ani druhý spôsob, využiť je možné slabé elektrické impulzy práve v okamihu, keď pes hrabe. Postupne si pes bude asociovať, že keď hrabe, pociťuje nepohodlie a prestane s tým. Riešením je takisto neviditeľný elektrický ohradník, ktorý sa umiestňuje pod zem a reaguje na pohyb psa s elektronickým obojkom. Ohradníkom môžete vyčleniť priestor, do ktorého nechcete, aby pes vstupoval. Týmto spôsobom zabezpečíte, že ak pes prekročí daný priestor, prijímač jeho pohyb zaznamená a upozorní ho vibrovaním alebo elektrickým výbojom. Nevýhodou takéhoto riešenia je náročnejšia inštalácia.

Profesionálny tréner

Ak si so psom neviete dať rady, je na mieste zvážiť služby profesionálneho trénera. Ten dokáže nielen identifikovať, prečo pes hrabe, ale dokáže zrealizovať kroky, ktorými psa od takéhoto správania odnaučí. Investícia do takýchto služieb sa oplatí, ak vám nepomáhajú žiadne iné metódy. Ako sme zdôrazňovali na začiatku, dôležitá je výchova a výcvik psa ešte v šteňacom veku. Pes, ktorý zvláda základy poslušnosti, by mal rešpektovať pokyny majiteľa. Práve so skorým výcvikom vám môže pomôcť profesionálny tréner psov.

Najčastejšie otázky – FAQ

Je hrabanie psa aj vašou nočnou morou? Máte skúsenosti s hrabaním psa v záhrade? Napriek tomu, že ide o prirodzenú vlastnosť mnohých plemien, rozhodne takéto správanie majiteľa nepoteší. Je preto na mieste hľadať spôsoby, akými hrabaniu zabrániť alebo psa od hrabania odnaučiť. Budeme radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti a zapojíte sa do diskusie pod textom. Práve vaše názory, rady a odporúčania môžu vo výraznej miere pomôcť ostatným chovateľom, ktorí tento problém riešia.

Najčastejším dôvodom takéhoto správania je, že pes sa snaží uniknúť. Príčiny môžu byť rôzne. Niekedy sa snaží vyhľadávať kontakty a socializovať s inými psami či ľuďmi. Túži po dobrodružstvách, pretože sa nudí a chce sa túlať. Často môže dôjsť k takejto zmene správania náhle, keď pes hrabe pri plote, pretože vníma hárajúce sa sučky v okolí. Ide tak o pudovú potrebu páriť sa.

Existuje viacero spôsobov, ako odnaučiť psa hrabať v záhrade. Ideálnym scenárom je, ak u psa vytvoríte v šteňacom veku návyk, že hrabanie je niečo, čo robiť nesmie. Ak však pes dospel do fázy, keď začal hrabať, najdôležitejšie je určiť, prečo pes hrabe a eliminovať dôvody takéhoto správania. Zabrániť psovi hrabať môžete aj za pomoci elektrického obojka, špeciálnych odpudzovačov pre psy, čiernym korením alebo chilli, ktoré rozhodíte do záhrady alebo do záhonov. Najlepšie je psovi venovať dostatok času a pozornosti.

Mnoho majiteľov sa domnieva, že po kastrácii pes bude pokojnejší, druhá strana zase hovorí, že pes sa stal po kastrácii agresívnejší. Faktom je, že kastrácia psa predstavuje trvalé zbavenie schopnosti psa rozmnožovať sa. Odstránením semenníkov dochádza k hormonálnym zmenám. Po zákroku trvá približne 3 až 6 mesiacov, kým sa hladina hormónov stabilizuje. Kastrácia však výrazne prispieva k tomu, že pes nebude mať pudovú potrebu páriť sa a preto nebude impulzívne reagovať ani na hárajúce sa sučky. To môže v takom prípade zamedziť potrebe hrabať na záhrade.


Ďalšie články z kategórie Tréning/výcvik

Vaše hodnotenie:
(90.4%)