Pomeranian

Pomeranian – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Výzorom rozkošnej plyšovej hračky sa darí pomeranianovi maskovať svoju energickú povahu plnú elánu. Ide o známeho extroverta, ktorý má rád spoločnosť blízkych ľudí. Cudzích upozorní štekotom, ktorý je akusticky veľmi výrazný. Radí sa k malým až trpasličím plemenám. Dnes ide primárne o výstavného psa, ktorého dominantným vizuálnym prvkom je huňatá a nadýchaná srsť. Hriva okolo hlavy naznačuje, že „levieho“ sebavedomia má dosť. Súčasne je však pomeranian veľmi inteligentný.

Publikované: 09.02.2023
Aktualizované: 27.11.2023
Obsah článku:

Tešiť sa môže z dobrého zdravia a dlhého veku dožitia. Pomoranský špic je vhodný aj ako prvý pes. Vizuálna podobnosť s nemeckým špicom je veľmi nápaditá, no pôvod plemien je odlišný.

Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy

V terminológii pojmov môžete natrafiť aj na názov pomoranský špic (podľa provincie Pomoransko v Nemecku, kde je jeho pôvod) alebo nemecký špic trpasličí. Pomeraniana pokojne možno radiť k plemenám, ktoré si s inými tak ľahko určite nespletiete. Patrí do kategórie malých plemien a klamať môže jedine svojou huňatou „nafufnanou“ srsťou, ktorá vzbudzuje dojem, že je pes väčší ako v skutočnosti. Maximálna hmotnosť dospelého pomeraniana je 1,5 až 3,5 kg. V kohútiku dosahuje výšku v priemere od 15 do 22 cm, zriedkavo vyrastie viac. 

Prirodzene svoj pôvod toto plemeno nezaprie, keďže len v podstate ide o vizuálnu mini verziu nemeckého špica, s ktorým majú rovnakú druhovú kategóriu (špice). Telo pomeraniana je typické svojím krátkym chrbtom. Hlava je zaguľatená a na jej vrchu spod srsti vyčnievajú malé špicaté uši. Husté osrstenie okolo hlavy tvorí golier, ktorý vytvára u pomeraniana hustú „leviu“ hrivu. Pri pohľade naň si vás získajú aj mierne vystúpené guľaté oči. Nohy sú krátke, no osvalené. Napriek svojim malým rozmerom pomeranian zaujme práve hustým kožuchom, ktorý mu môže nejedno plemeno závidieť. Pre majiteľa je dôležité dbať o zdravie a dobrú kondíciu srsti.

Nadýchaná srsť je na dotyk veľmi jemná. Vďaka hustej podsade má kožúšok plyšový vzhľad a neraz pomeranian pôsobí ako malý obláčik. Na konci chrbta dominuje výrazne osrstený a krátky chvost smerujúci nahor. Ide o výstavné plemeno psa (špic pomeranian – kategória špice). Medzinárodná kynologická federácia (FCI) uznáva viac ako 20 farieb pomeraniana. Farby srsti sú svetlá hnedá, hnedá, krémová, gaštanová, biela, sivá a iné. Srsť môže často meniť odtiene. Pod krkom je svetlejšia, naopak, pri nohách a na hlave tmavšia. Často môže mať nemecký trpasličí špic aj melírovanú srsť, ktorá kombinuje bielu a hnedú, bielu a sivú alebo mieša spomenuté odtiene jednej farby.

Zdravie, choroby a vek

Pomeranian je zdravé a odolné plemeno, ktoré sa dožíva vysokého psieho veku. Sú však ochorenia, ktoré sa u týchto mini špicov vyskytujú častejšie. Budúci majiteľ by mal rátať s tým, že rovnako ako ostatné trpasličie rasy aj pomeranian má vyššiu náchylnosť k týmto zdravotným komplikáciám.

  • Luxácia jabĺčka – častým problémom, s ktorým sa majitelia tejto rasy stretávajú, je práve vyskočenie jabĺčka. Kolenný kĺb sa u psíka vysunie. Spôsobuje mu bolesť a limituje jeho pohyb. Pomeranian má na tento problém anatomickú predispozíciu.
  • Alergie – často ide o kontaktné alergie na niektoré látky, materiály alebo pachy. Taktiež o alergiu na potraviny.
  • Tracheálny kolaps – ide o kolaps priedušnice a u psíka sa objavia vážne problémy s dýchaním. Priedušnica je zúžená a psík má tak obmedzený prísun kyslíka do mozgu. Súčasťou kolapsu býva panický záchvat, pri ktorom sa pes dusí suchým záchvatovým kašľom. Možná je medikamentózna alebo chirurgická liečba.
  • Problémy so zubami – vyššia náchylnosť k problémom so zubami a ďasnami. Občas sa môžu objaviť aj pretrvávajúce šteňacie zuby.
  • Epilepsia – u niektorých pomeranianov sa vyskytujú častejšie epileptické záchvaty. Spravidla je vhodné nastaviť medikamentóznu liečbu.

Hoci sa zdravotným komplikáciám nemusí táto rasa vždy úspešne vyhnúť, to že pomeranian je veľmi životaschopné plemeno, ktoré sa dožíva úctyhodného veku, je fakt. Priemerný vek sa pohybuje okolo 12 až 16 rokov. Výnimočne sa tento príbuzný nemeckého špica môže dožiť až 18 rokov.

Pomeranian zdravie

Povaha a správanie

Ak by ste medzi psími plemenami hľadali extroverta, pomeranian bude jedným z hlavných zástupcov. Hoci tieto jedince pôsobia ako prítulné plyšové medvedíky, pravdou je, že svojou energickosťou si budú pýtať neustále pozornosť a aktívny prístup. Pomeranian je veselý, rád sa blázni a zbožňuje dobrodružstvo. Za vysokou inteligenciou sa ukrýva aj vysoké sebavedomie. Počas výchovy ho netreba rozmaznávať, inak sa z neho stane arogantný ignorant. Nejeden majiteľ by si povzdychol, aby bol jeho pomeranian väčším ignorantom. Je to strážca, ktorý dokáže štekať na všetko okolo a veru vydrží veľmi dlho. Temperament sa ani u tohto mini plemena nezaprie.

V rámci rodiny potrebujú tieto psy skorú socializáciu. V rodine sa pomoranský špic bude cítiť milovaný a bude lásku rád opätovať. Pri deťoch však pozor, aby ho nevnímali ako hračku (hoci tak pôsobí), nenechá si skákať po hlave. K cudzím ľudom je mierne odťažitý a štekotu sa nikto nevyhne. Aj tu sa ukazuje jeho výrazný hlasový prejav. Štekotom vyjadruje aj žiadosť o pozornosť alebo frustráciu, že sa mu niečo nepáči. Ideálne je pomeraniana naučiť na povely, ktorými ho dokážete upokojiť – sadni, ľahni, miesto a iné. Ostatné psy sú pre túto rasu tak trochu konkurenciou, preto si k nim ťažšie hľadá pomeranian cestu a neraz mu jeho sebavedomie dovolí „vyskakovať“ si aj na väčších a silnejších psov.

Pomeranian povaha

Výchova, výcvik a starostlivosť

S pomeranianom si dokáže poradiť aj začiatočník. Učenlivosť je jeho silnou doménou. Vzhľadom na to, že sa odmalička pes výrazne fixuje na majiteľa, chovateľ so správnym prístupom si jeho pozornosť určite získa. Z hľadiska výchovy a silného puta, ktoré si pomeranian tvorí je dobré naučiť ho pocitu samoty, aby sa zbavil stresu. Inak svoju úzkosť z osamotenia bude dávať najavo štekaním. Tomu sa susedstvo rozhodne nepoteší, keďže tento mini špic dokáže štekať aj celé hodiny

Tréning pomeraniana nie je vôbec náročný. Ak je ako motivácia použitá správna a chutná odmena, pes veľmi rýchlo pochopí, čo od neho majiteľ chce. Základné povely, disciplína a návyky sú pri tomto plemene veľkou výhodou, hlavne ak s ním chodíte do spoločnosti. Celkovo má táto rasa motiváciu učiť sa novým veciam a skúmať. Pokojne si s vami užije i dlhšie výlety. Do výcviku môžete zahrnúť rôzne pohybové aktivity, ako agility, prekážkový beh, skákanie cez prekážky a určite dá svoju inteligenciu najavo aj pri hlavolamoch pre psy. Niektorí chovatelia dokážu z tohto špica vycvičiť skvelého terapeutického psa. Napriek tomu, že ide o aktívne plemeno, rado bude robiť spoločnosť tiež starším ľuďom.

Hoci je považované za nenáročné plemeno, pre spokojný život potrebuje dostatok pohybu. Jeho srsť je krásna, no vyžaduje starostlivosť. Pravidelné česanie, kefovanie a kúpanie (nie je nutné, ak sa psík príliš nešpiní). Častým problémom s chrupom sa dá predísť tým, že psíkovi budete zuby umývať. Pozor na prílišné prekrmovanie. Pre malé psy je obezita výraznou zdravotnou komplikáciou. Doprajte mu kvalitné granule pre malé psy a kroťte sa s pamlskami. Hlavne pri starších jedincoch. Chladné počasie pomeranianovi nevadí, pokiaľ má k dispozícii teplý pelech so zastrešením. V horúcom počasí potrebuje tieň a odpočinok. Prípadne mu na leto kožúšok pristrihnite.

Pomeranian výcvik

Pomeranian do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?

Aktívny pes má svoje potreby, no to neznamená, že ho nemožno chovať v byte. Pomeranian je vhodný ako bytový pes a zároveň aj ako pes do domu so záhradou. V oboch prípadoch je kľúčový dostatok pohybu. V byte sa bude pes dožadovať častejších prechádzok. Vonku odolá nízkym teplotám vďaka srsti. Pomeranian je hravý a živelný a hoci svojím vzhľadom pripomína malého lenivého medvedíka, je to živel, ktorý dokáže neúnavne aportovať, skákať, behať a jašiť sa. Vhodné sú preňho rôznorodé pohybové aktivity.

S deťmi si rozumie vynikajúco (včasná socializácia), cudzí ľudia sú v jeho očiach votrelci a štekot ich neminie, no ak zacíti, že si majiteľ s návštevou rozumie, utíši sa a upokojí. Ostatné psy dokáže niekedy viac, inokedy menej tolerovať. Často však pôsobí v konkurencii ako zúrivé klbko, ktoré si trúfne aj na väčších. Je veľmi inteligentný a učenlivý. Preto využite jeho potenciál a naučte ho potrebné povely. Pozor na rozmaznávanie a ústupky, jeho sebavedomie je väčšie ako samotný pes, preto ho nenechajte prerásť do arogancie.

Plemeno je vhodné nielen do rodiny, ale aj k osamelým ľuďom, seniorom alebo pre chovateľov-začiatočníkov. Možné je z neho vychovať úslužného terapeutického psa. Od šteniatka si ľahko osvojí návyky a vytvorí silnú väzbu na majiteľa. Čas nerád trávi osamote, čo dá najavo štekotom, ktorého niekedy môže byť viac ako by ste si vy a susedia želali. Nevyhnete sa precíznej starostlivosti o srsť, hlavne ak sa vonku častejšie zašpiní. Pomeranian nie je žiadny veľký jedák. Vhodné je dávať mu krmivo pre malé psy.

Pomeranian do bytu

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímajú vás konkrétne otázky o plemene pomeranian? Chceli by ste vedieť, koľko sa dožíva rokov alebo akú má tento pes povahu? Možno práve medzi nasledujúcimi odpoveďami nájdete odpovede na vaše otázky. Ak by ste chceli vedieť niečo viac, neváhajte nás informovať. Radi vám odpovieme. Pokiaľ ste majiteľom tohto plemena, budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a prispejete vašimi skúsenosťami a názormi.

Toto psie plemeno sa považuje za veľmi životaschopné a v priemere sa pomeranian dožíva 12 až 16 rokov. Výnimočne aj viac.

Okrem odlišného sfarbenia neexistuje žiadne druhové delenie tejto rasy. Často sa uvádza, že ide o nemeckého špica trpasličieho. Dôvodom je, že ide vizuálne o akýsi variant nemeckého špica, od ktorého sa však odlišuje anatómiu tela, pôvodom a ďalšími vlastnosťami. Pôvodne má toto plemeno korene v Pomoransku u vlkosivého pastierskeho psa. Preto môžete natrafiť na rôzne pomenovania tohto plemena, ako trpasličí nemecký špic alebo pomoranský špic. Často sa objavuje aj pomenovanie „pomeranian boo“. Nejde však o názov plemena. Ide o slávneho pomoranského špica s menom Boo, ktorý mal populárnu stránku na sociálnej sieti Facebook.

Hravý, živý, sebavedomý charakter pomeraniana je sprevádzaný vysokou dávkou inteligencie. Pomeranian sa rád učí novým veciam a je veľmi dobre ovládateľný. S dobrou motiváciou sa učí povely veľmi rýchlo a vie, čo majiteľ požaduje. Má rád spoločnosť ľudí, ktorých pozná. Rodina s deťmi je preňho vynikajúcim spoločenstvom. S cudzími psami vychádza horšie, preto je dôležitá jeho skorá socializácia. Svoju extrovertnú povahu a strážny inštinkt dávajú najavo hlasným a vytrvalým štekaním.

S týmto vzrastom je pomeranian skvelou voľbou pre chov v byte. Ako to už býva, dostatok pohybu je aj preňho kľúčovým. Pomeraniani sú hravé a vytrvalé psy, ktoré sa dožadujú pozornosti. Nezabúdajte teda na prechádzky, pokojne aj viac kratších do dňa. Pre niekoho môže byť prekážkou srsť, ktorej pri pĺznutí môže byť všade požehnane. V dome so záhradou sa toto plemeno cíti taktiež veľmi dobre. Ideálne, ak má prístup do interiéru domu, no neprekáža mu ani chladnejšie počasie vďaka hustej srsti. Ak má teplý pelech s prístreškom, vonku to zvládne bez problémov.

Cena za šteniatko pomeraniana s preukazom sa môže vzhľadom na pôvod, rodokmeň a región, z ktorého pochádza, výrazne líšiť. Často ide o výsostne výstavné psy, čo cenu výraznejšie navyšuje. Cenové rozpätie sa u tuzemských chovateľov pohybuje v rozmedzí od 500 do 2 000 eur. V zahraničí sa cena pokoje vyšplhá aj nad 2 000 eur.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.8%)