Jack Russell

Jack Russell teriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

V malom tele tohto plemena sa ukrýva nekonečné množstvo energie. Je to energický a aktívny pes, ktorý má nároky na pohyb, ako niektoré veľké psy. Potrebuje pána, ktorý mu bude stíhať a ponúkne mu dostatok možností pre pohybové aktivity. Je to inteligentný a zároveň tvrdohlavý pes, ktorý sa učí povelom rýchlo. Dôležitý je pozitívny prístup k tréningu a trpezlivosť. Exceluje v mnohých psích športoch.

Publikované: 24.02.2023
Aktualizované: 05.06.2023
Obsah článku:

Jack Russell teriér má hlboko zakorenený lovecký inštinkt a dôležitá je jeho socializácia od malička. S inými psami nie vždy vychádza dobre. Je nebojácny, no verný a priateľský. S deťmi si naopak rozumie dobre. Zvykne si tiež na spolužitie v byte. Nezanedbávajte však jeho aktívnu povahu.

Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy

Zastupuje kategóriu malých plemien psov. Jack Russell má krátke, no dlhšie nohy ako jazvečík. Prispôsobené sú na rýchly beh, preto sú pomerne svalnaté. Jeho telo je veľmi agilné a pružné. Napriek svojmu malému vzrastu má robustnú a osvalenú postavu s výrazným hrudníkom. Trup je dlhší, preto môže trocha pripomínať práve jazvečíka.

Chrbát je rovný a symetricky plynule spojený s krkom a ramenami. Na konci je krátky chvost, často nosený vo vzpriamenej polohe. Výška Jack Russella v kohútiku dosahuje u dospelých psov v priemere 25 až 32 cm. Hrudník má obvod okolo 40 cm. Hmotnosť je v priemere 5 až 7 kg. Rozdiely medzi sučkami a samcami sú minimálne. Plemeno Jack Russell teriéra nemá žiadne kategorické delenie druhov.

Samostatné plemeno možno rozlíšiť len na základe farby a typu srsti. Hladkosrstý Jack Russell je najpopulárnejším. Má hustú a krátku srsť, ktorá prilieha k jeho telu. Ľudovo sa zaužíval aj pojem dlhosrstý Jack Russell teriér, ktorý má v oblasti očí a brady dlhšie osrstenie. Často sa však zamieňa s hrubosrstým Jack Russellom, ktorého srsť môže u niektorých jedincov viac či menej odstávať. V srsti musí vždy prevažovať biela farba s kombináciou škvŕn rôznych farieb – čierna, hnedá, tmavohnedá. Výrazné sú vždy škvrny okolo očí. Známy je tiež druh Parson Russell teriér, čo je však samostatné plemeno schválené FCI štandardom.

Zdravie, choroby a vek

Jack Russell teriéry sa môžu vo všeobecnosti pochváliť veľmi dobrým zdravím. Ako už býva zvykom u iných plemien, tiež sa v tomto prípade zvyknú objaviť niektoré ochorenia častejšie. Primárne ide o genetické predispozície, ktoré súvisia s kosťami alebo kĺbmi jedincov. Ktoré ochorenia sa môžu u tejto rasy častejšie vyskytovať?

  • Legg-Calve-Perthesova choroba – patrí k častým ochoreniam malých plemien. Ide o deformáciu jamky – puzdra bedrového kĺbu, čo u psíka spôsobuje problematický pohyb. Nejde o dyspláziu, ktorá je typická u stredne veľkých a veľkých psov. V prípade tohto ochorenia je možná liečba. Vyžaduje si chirurgický zákrok a následné rehabilitácie.
  • Luxácia pately – ide o ortopedický defekt, ktorý je zapríčinený pohybom jabĺčka do strany. Patela sa skladá z troch častí (stehenná kosť, jabĺčko, lýtko) a v prípade, že je v ich spojení nesúmernosť, psík kríva alebo má neprirodzenú a bojazlivú chôdzu. Závažné stavy si môžu vyžadovať chirurgický zákrok.
  • Luxácia očnej šošovky – pohyb v očnej šošovke je spôsobený narušením spájacieho väziva. Zvyčajne je tento stav možné liečiť liekmi, no v kritických prípadoch oko stráca citlivosť až sa stáva nefunkčným.
  • Glaukóm – prejavuje sa vysokým očným tlakom. Oči zvieraťa neustále vylučujú sekrét, no so zvyšujúcim sa očným tlakom sa zhoršuje produkcia tejto tekutiny a dochádza k poškodeniu zrakového nervu. Môže ísť o dedičný stav alebo o sekundárny jav, ako poranenie či nádor. Typickým príznakom sú slziace a začervenené oči s belavým povlakom na povrchu. Liečba je vo väčšina prípadov operačná, no v počiatočnej fáze je možné nasadiť i medikamentóznu liečbu.
  • Hluchota – je vrodená a u Jack Russell teriérov sa môže objaviť už od narodenia. Psy s vrodenou hluchotou by sa nemali ďalej rozmnožovať.

Priemerný vek, ktorého sa Jack Russell dožíva, je 12 až 15 rokov. Ide teda o dlhoveké plemeno. Dobrý zdravotný stav je ovplyvnený okrem dedičných chorôb aj starostlivosťou majiteľa. Hoci nejde o úplne typické ochorenia tohto plemena, dávajte pozor na príznaky potravinovej alergie, ktorú môžu vyvolať niektoré druhy krmiva. U Jack Russellov v USA sa častejšie objavujú aj príznaky epilepsie – kŕčovitých záchvatov.

Jack Russell zdravie

Povaha a správanie

Skúsenosti chovateľov sa vždy zhodujú v tom, že Jack Russell teriér je malé plemeno s energiou veľkého psa. Počítajte teda s tým, že je to aktívny spoločník, ktorý si vyžaduje vysokú mieru angažovanosti majiteľa či rodiny. Je to energický a hravý pes, ktorý s vami príliš času na gauči tráviť nebude. Toto inteligentné plemeno má v sebe dávku temperamentu. V tejto kombinácii možno povedať, že má perfektné nadanie na tréning, no zároveň dokáže byť poriadne tvrdohlavý. Vyžaduje si proaktívny prístup pána, ktorý bude uspokojovať jeho potrebu po pohybe.

Jack Russell je veľmi iniciatívny a priateľský. Rád trávi čas v spoločnosti ľudí a je stredobodom pozornosti. S deťmi si dokáže vytvoriť skvelý vzťah. Pozor len na neopatrné zaobchádzanie u menších detí. Voči ostatným psom si trúfa a jeho ego nepozerá na veľkosť. Bude to asi tým, že Jack Russell teriér seba vníma ako veľkého psa, preto toľká nebojácnosť. K cudzím ľuďom je priateľský, no spočiatku môže znervóznieť a dá to okamžite najavo. Spoznáte to podľa hlasitého a vytrvalého štekotu, ktorý je jeho doménou. Pes tejto rasy vyžaduje skorú socializáciu, aby sa dalo jeho ego zvládať.

Malý, ale učenlivý pes sa perfektne hodí na nácvik rôznych psích športov. Zároveň týmto spôsobom psíka nielen učíte disciplíne a poslušnosti, ale taktiež míňate jeho nekonečné zásoby energie. Dôsledná výchova a výcvik sú dôležité aj pre jeho dobre vyvinuté lovecké inštinkty. Dokáže byť veľmi impulzívny a akčný. Nemá problém šprintovať desiatky metrov, len aby skontroloval pohyb, ktorý zahliadol. Lovec a zvedavosť však idú dohromady.

Jack Russell povaha

Výchova, výcvik a starostlivosť

Výchova i následný výcvik sa musia niesť v pozitívnom mode. Psík sa musí zo svojej poslušnosti tešiť. Takýto tréning by mal byť založený na odmeňovaní psa. Tlačenie tvrdohlavého Jack Russella do niečoho, čo nechce robiť, je zbytočné. Ak chce, veľmi rýchlo sa dané povely naučí. Je bystrý a ani náročnejšie triky alebo úlohy nie sú pre jeho hlavu náročné pochopiť. Ak s tréningom začnete, robte to pravidelne a pokojne si ho rozdeľte na kratšie pasáže predelené hrami. Jack Russell teriér je síce temperamentný, no návykom sa dokáže naučiť a pravidelným tréningom či hrami udržíte jeho pozornosť omnoho viac ako kričaním a trestaním. Spokojný pes sa vždy učí rýchlejšie.

Vášeň lovca nemožno tomuto plemenu uprieť. V jeho DNA je lovecký inštinkt hlboko zakorenený. Preto môže mačky, sliepky, zajace či iné zvieratá vnímať ako korisť. Dôsledným tréningom však je možné tieto silné pudy zmierniť a vychovať z „Jacka“ skutočného spoločníka. Je to talent, ktorý exceluje v pohybových aktivitách. Dokonale sa hodí na rôzne psie športy – agilityflyballdogdanceskok do výšky alebo prekážkový beh. Ak je váš pes dobre vycvičený, nebojte sa ho vziať si s vami zabehať alebo ho vezmite na turistiku. Dlhé prechádzky ocení viac ako krátke vypustenie pred panelák. Miluje niečo naháňať, preto ho zabavia aj loptové hry alebo obyčajné aportovanie. Nezabúdajte ho ani v tomto prípade pochváliť či odmeniť.

Ak plánujete domov k dospelému Jack Russellovi priniesť nové zviera, opatrnosť je na mieste. Pokiaľ s ostatnými zvieratami vyrastá, dokáže sa dobre adaptovať a zároveň je to skvelý proces socializácie. Na nováčikov vie byť veľmi žiarlivý a môže reagovať impulzívne. Socializácia od šteniatka je preto nevyhnutnosťou a ani u takéhoto malého plemena by ste to nemali podceňovať. Z hľadiska starostlivosti o srsť postačí pravidelné kefovanie. Kontrolujte pravidelne jeho oči s ohľadom na niektoré častejšie vyskytujúce sa ochorenia očí. Pri kŕmení dbajte na primeranú dávku. Všeobecne majú malé psy vyššiu náchylnosť k obezite. Hlavnú zložku krmiva by malo tvoriť mäso.

Jack Russell výcvik

Jack Russell do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?

Plemeno Jack Russell teriéra je vhodné chovať v byte i v dome. Ide o malé plemeno, ktoré síce nie je na priestor také náročné, no pohybu si vyžaduje rovnako veľa ako väčšie psie plemená, napríklad ako zlatý retriever. Pravidelné venčenie, pobyt vo výbehoch, tréning a hry sú pre spokojnosť Jack Russella nevyhnutnosťou. Krátky pobyt vonku pred panelákom uňho nebude plniť správny účel. Pri chove v byte musíte rátať aj s možnosťou, že toto plemeno vie byť miestami poriadne uštekané a susedia nemusia mať radosť. Na samotu si musí zvykať od malička.

Dom s veľkou záhradou je za každých okolností pre takéhoto psa lepším útočiskom. Tento energický pes má potrebu byť neustále v pohybe. Jeho tvrdohlavá povaha si vyžaduje výcvik a skorú socializáciu. V rodinách bude šťastný a s deťmi sa ochotne zahrá. Pán však musí byť autorita, inak bude jeho ego ešte väčšie ako by malo. Svoju inteligenciu prejavuje počas výcviku, keď sa učí povelom, veľmi rýchlo. Dôležité je na psíka netlačiť a tréningy zbytočne nenaťahovať. Lepšie sú kratšie a intenzívne jednotky. Z jeho energickosti ukrojíte najlepšie rôznymi hrami a pohybovými aktivitami. Tréning a následné hry psíkovi dodajú motiváciu.

Pre koho je táto rasa vhodná? Jack Russell teriér je vhodný aj pre ľudí, ktorí ešte nemajú s chovom psov veľké skúsenosti, no podmienkou je si plemeno poriadne naštudovať a poradiť sa o vhodnom tréningu. Jack Russell si rád vytvára návyky a ak si osvojí tie zlé, skrz jeho tvrdohlavosť sa len ťažko dopracovať k zmene. Taktiež zvážte, koľko času dokážete psovi venovať, toto plemeno patrí k časovo náročnejším a dožaduje sa pozornosti. Potrebuje byť stále zaneprázdnený. Majiteľ, ktorý obľubuje šport a rád si s Jack Russellom zabehá, zabicykluje alebo ho vezme na dlhé prechádzky, bude v očiach tohto psa hrdina.

Jack Russell v byte

Najčastejšie otázky – FAQ

Uvažujete nad kúpou Jack Russell teriéra? Chcete vedieť, či je lepšie ho chovať v byte alebo dome? Zaujímajú vás informácie o jeho povahe či zdravotnej kondícii? Radi vám pomôžeme a poradíme. Ak máte skúsenosti s chovom tohto plemena, budeme veľmi radi, ak nám o svojich postrehoch napíšte do komentárov pod článkom. Môžete tým pomôcť aj ostatným čitateľom a budúcim chovateľom.

Zdravé jedince Jack Russell teriéra sa dožívajú priemerne 12 až 15 rokov.

Na základe FCI štandardu neexistujú žiadne iné druhy plemena Jack Russell teriér. V praxi sa rozlišuje len Jack Russell s krátkou a dlhšou srsťou. Taktiež môže byť odlišný typ srsti – hladká alebo drsná.

Patrí k malým plemenám. Je aktívny, hravý a veľmi inteligentný. Je skvelým spoločníkom do rodiny aj k deťom. Dôležitá je jeho skorá socializácia. Jeho prílišný temperament a vysoké ego môžu spôsobovať horšiu znášanlivosť s cudzími psami. Rady dávajú nervozitu najavo hlasným štekaním. Učia sa veľmi rýchlo. Dôležitý je pozitívny prístup k tréningu a metóda odmeňovania. Toto energické plemeno si vyžaduje veľké množstvo pohybu. Aktívne sa dokáže realizovať v rámci psích športov, hier alebo pri aktivitách so svojím majiteľom. Sú verné, no ich lovecký inštinkt má niekedy na svedomí impulzívne reakcie.

Tieto psy nemajú problém sa adaptovať na život v byte. Brať ohľad musíte na ich zvýšenú potrebu pohybu. Výhodou domu so záhradou je práve neustály prístup na čerstvý vzduch. Celoročný pobyt vonku je možný, no psovi musíte zabezpečiť miesto, ktoré ho bude chrániť pred nízkymi teplotami (pre krátku srsť). Zároveň je potrebné psovi venovať dostatok času a pozornosti. Dopriať mu pohybové aktivity, ktoré ho zamestnajú a ideálne unavia. Energie má totiž toto plemeno na rozdávanie. Ideálne praktizujte nejaké psie športy (agility, flyball a iné) alebo sa venujte aktívnemu tréningu poslušnosti.

Cena šteniatka Jack Russella sa v našom regióne pohybuje približne v cenovom rozpätí od 500 do 1 500 eur, pričom na cenu vplývajú rôzne faktory od rodokmeňa, pôvodu, súťažných úspechov, ale aj od regiónu, z ktorého pes pochádza. Vždy myslite na to, aby ste dokonale poznali pôvod psa, ktorého kupujete a podmienky chovateľov.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.8%)