Labrador

Labrador – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Labrador či labradorský retriever patrí dlhodobo k jedným z najobľúbenejších plemien na svete. Charakteristická je jeho priateľská povaha a vysoká inteligencia, čo z neho robí skvelého spoločníka do rodiny. Je to vhodný pes k deťom i starším ľuďom. Majiteľa pri tréningu poteší ochotou a veľmi dobrou schopnosťou učiť sa.

Publikované: 20.02.2023
Aktualizované: 01.12.2023
Obsah článku:

V mladom veku je to pomerne energické plemeno, no zároveň je to rozvážny a trpezlivý pes. Je to stredne veľké plemeno s krátkou srsťou. Ideálnym prostredím je dom so záhradou, no dobre sa adaptuje aj na život v byte. Labradory sú zvyknuté na fyzickú záťaž, majú rady hry a pohybové aktivity. Dnes sú labradory využívané ako záchranárske, policajné, drogové či slepecké psy.

Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy

Labradorský retriever je stredne veľké plemeno psa. Postava labradora pôsobí mohutným dojmom. Dôvodom je relatívne široký trup a osvalenie, ktorým plemeno disponuje. Labrador má veľmi kompaktné – symetrické telo. Predné i zadné končatiny sú svalnaté a pre psa predstavujú hlavný zdroj sily. Hrudník je hlboký a široký. Výška labradora v kohútiku u samcov dosahuje 56 až 58 cm, sučky sú spravidla nižšie 54 – 56 cm. Hmotnosť samcov je od 30 do 36 kg, sučky pôsobia útlejšie, ich hmotnosť sa pohybuje okolo 25 až 31 kg.

Na širokej hlave sú visiace uši. Na opačnej strane tela je hrubý chvost, ktorý sa ku svojmu koncu zužuje. Labrador má krátku a hustú srsť, ktorá veľmi dobre odoláva vlhkosti i vode. Zároveň hustá podsada funguje ako skvelá izolácia a labrador tak nemá problém so znášaním nízkych teplôt a nevadí mu ani celoročný pobyt vonku. Štandardom sú prípustné len niektoré farby srsti. Typický je čierny labrador, čokoládovo hnedý labrador alebo labradorský retriever žltej farby. Súčasťou štandardu môže byť biela škvrna na hrudi alebo čierne sfarbenie na nohách. Prípustná nie je napríklad biela alebo strieborná farba.

Oficiálne neexistuje žiadny iný druh labradorského retrievera. V rámci plemena je prípustný len krátkosrstý labrador s vyššie uvedenými farbami srsti. Interne sa rozlišuje len medzi, tzv. show retriever – anglický labrador určený pre výstavy a tzv. field bred – americký labrador na pracovné účely. Ani labradoodle nie je samostatným druhom tohto plemena. Ide o kríženca pudla a labradora, no nie o ich poddruh. Zároveň labradoodle nie je oficiálne schváleným plemenom FCI – Medzinárodnou kynologickou federáciou.

Zdravie, choroby a vek

Podlomené zdravie sa u labrador retrieverov prejavuje hlavne s pribúdajúcim vekom. U starších psov sa prejavujú problémy s pohybovým aparátom. Pomerne častým zdravotným problémom môžu byť ochorenia očí. Mnohé z týchto ochorení sú dedičné.

  • Dysplázia bedrového kĺbu – ochorenie je dedičným stavom, pri ktorom stehenná kosť nezapadá správne do puzdra bedrového kĺbu. Dochádza následne k nesprávnemu pohybu kĺbu, čo spôsobuje u psa bolesť alebo problematický pohyb. V neskoršom veku môže byť tento stav spätý s artrídou. Tento problém sa typicky prejavuje práve u starších jedincov. Podobný stav môže nastať aj v prípade lakťového kĺbu a kostí, ktoré dorastajú nesúmerne a vzniká neželený pohyb kĺbu (luxácia).
  • OCD – Ostechondrosis Dissecans predstavuje ortopedické ochorenie kostí, ktoré spôsobuje nesprávny rast chrupavky v kĺboch. Tento stav je možné diagnostikovať aj u mladých psov. OCD spôsobuje tŕpnutie kĺbov a komplikuje ich ohyb.
  • Progresívna atrofia sietnice – pri PRA sa zhoršuje citlivosť sietnice na svetlo a u psa sa postupne prejavuje slepotou, najskôr nočnou a následne i dennou až pes úplne stratí zrak. Viacero psov s týmto ochorením žije takmer plnohodnotne, pričom je oslabená len ich schopnosť orientácie v priestore.
  • Torzia žalúdka – alebo dilatácia žalúdka je stav, pri ktorom dochádza k otočeniu žalúdka. Ide o život ohrozujúci stav. Pes je nafúknutý a nedokáže uvoľniť nahromadený plyn v tráviacom trakte. Žalúdok je naplnený plynom, znižuje sa prietok kyslíka a pes upadá do šoku. Nutný je chirurgický zákrok veterinára.
  • Obezita – labradorské retrievery sú dobre známe svojím vysokým apetítom, preto je dôležité mať pod kontrolou dávkovanie krmiva. Majú totiž vyššie riziko vzniku obezity, čo môže mať za následok vznik ďalších ochorení.

Vek dožitia je u labradorov priemerne 10 až 12 rokov. Labradorovi sa v mladom veku ochorenia relatívne vyhýbajú a môže sa pochváliť dobrým zdravím. V prípade, že sa v chove objavujú niektoré dedičné ochorenia (dysplázia, atrofia sietnice), takéto psy by sa nemali ďalej rozmnožovať.

Labrador zdravie

Povaha a správanie

Dokáže byť poctivým pracovným psom a súčasne príkladným rodinným spoločníkom k deťom. V každom prípade je to spoločenský a priateľský pes s vysokou dávkou inteligencie a lojality. Je aktívny a hravý, pričom sa dokáže hodiny baviť i rutinnou zábavou pri aportovaní. Predovšetkým mladé psy sú známe svojou vynaliezavosťou a hyperaktivitou, ktorá časom ustupuje. Ich kreativita má niekedy na svedomí, že si nájdu únikovú cestičku za plot tam, kde ju vy nevidíte.

Plemeno má veľmi dobre vyvinutý zmysel pre empatiu. Preto sa psy snažia ľudom vyhovieť a porozumieť. Je len málo plemien, ktoré sú k deťom, psom, mačkám a cudzím ľuďom také priateľské. U labradora sa nemusíte obávať nerozvážnych reakcií či agresívneho správania. Je učenlivý a nemá problém naučiť sa základné povely i pokročilé triky. V minulosti ich využívali na ťahanie rybárskych sietí z vody alebo pri love vtáctva.

Labradory sú zvyknuté na fyzickú záťaž a svoju energickosť musia do niečoho investovať. Zabavte ich aportovaním, zabicyklujte či zaplávajte si s nimi, zoberte ich na dlhú prechádzku alebo na turistiku. Pokojne s nimi môžete vyskúšať rôzne psie športy ako agility, dog dance, flyball, canicross alebo s nimi trénujte poslušnosť. Ide o praxou overené a spoľahlivé záchranárske psy či pátračov, ktorí pomáhajú hľadať obete pri rôznych katastrofách od povodní cez lavíny až po zemetrasenia. Osvedčili sa ako slepecké psy pre nevidiacich alebo ako psy terapeuti (canisterapia).

Labrador povaha

Výchova, výcvik a starostlivosť

Výchova a tréning labradora ani náhodou nepatria k hlavolamom. Labradorský retriever je veľmi prispôsobivýinteligentný a učenie ho veľmi baví. Zvlášť naňho funguje jednoduchý princíp odmeňovania. S pamlskami to však netreba preháňať, aby pes nenadobudol pocit, že ide len o ďalší čas kŕmenia. Na nové povely pes spravidla reaguje veľmi ochotne, no vyhnite sa trestom. O jeho schopnosti učiť sa novým veciam vypovedá aj jeho účel. Ak by bol pes neovládateľný, len ťažko by poslúžil policajtomzáchranáromnevidiacim alebo ako terapeutický pes.

Čím lepšie si vášho labradora vycvičíte, tým viac aktivít s ním môžete v budúcnosti realizovať. V puberte majú labradory tendenciu k útekom a o to dôležitejšie je naučiť psa disciplíne. Je to energický pes a pracant, vyžaduje si pohyb a zamestnanie tela i zmyslov. Má rád hry a rád veci prenáša, majte preňho k dispozícii psie hračky. Obľubujú napríklad rôzne aportovacie hry, skúsiť môžete tréning poslušnosti alebo si choďte so psom zabehať či zabicyklovať. Sú neúnavné a problém im nerobia ani dlhšie vzdialenosti.

Starostlivosť o labradora zvládane i majiteľ, ktorý ešte nemá skúsenosti s chovom psov. Vďaka jeho povahe a dobrej schopnosti osvojenia si rutiny dokáže začiatočnícke chyby odpustiť. Od malička ho socializujte a učte samote. Tým že labrador spoločnosť obľubuje, zvykanie môže byť náročnejšie. Srsť je na údržbu jednoduchá, veľmi dobre odoláva vode a stačí ju raz za týždeň vyčesať. Dbajte o stravu jedinca a primeranú dávku krmiva. Dôležitú zložku by mali tvoriť živočíšne bielkoviny (mäso), ale aj vitamíny (zelenina). Predispozície k nadváhe sú vyššie, a to primárne u starších psov. Nepreháňajte to ani s maškrtami. Dávku prispôsobte dennej aktivite a veku psa.

Labrador výcvik

Labrador do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?

Čerstvý vzduch a poriadne veľká záhrada sú pre labradora hotovým rajom. Z toho je zrejmé, že pes bude najspokojnejší na mieste, kde sa bude môcť do sýta vybehať, ale zároveň bude mať blízko k ľuďom. Nie je to pes, ktorého by ste mali zatvárať do koterca. Vyžaduje si voľný pohyb. V teplom pelechu s prístreškom zvládne aj celoročný pobyt vonku. Za čisto bytového psa ho nemožno označiť. Napriek tomu, ak máte v byte pre psa miesto a dokážete mu zabezpečiť dostatok pohybu a aktivít, adaptuje sa veľmi dobre. Výdatné prechádzky by však mali byť na dennom poriadku.

Pohyb je pre toto plemeno dôležitý taktiež z hľadiska duševnej pohody. Hoci je labrador trpezlivý a rozvážny, má svoje potreby. Rád trávi čas s majiteľom alebo s rodinou. Perfektne si rozumie s deťmi a bude rád, ak si s ním bude niekto aportovať alebo mu prinesie novú hračku. Pokiaľ patríte k aktívnym ľuďom, s dobre vycvičeným psom si môžete ísť zabehať, zaplávať alebo sa vybrať na turistiku. Dlhé trasy nerobia labradorom problém. Ako horskí záchranári sú zvyknutí aj na výdatné dávky kilometrov. Tréning poslušnosti je dôležitý a zároveň psa veľmi zabaví.

Ak ste majiteľ začiatočník a labrador vás zaujal, nebojte sa si ho obstarať. Je to učenlivé, inteligentné a tolerantné plemeno. Majiteľovi dokáže mnohé odpustiť. Na samotu ho však učte odmalička, inak vás v byte môže prekvapiť obhryzený nábytok alebo na dvore diery v zemi. Rátajte s jeho vyšším apetítom, ktorý netreba ukojiť vždy do sýtosti. U týchto psov je vyššie riziko vzniku obezity a majte na pamäti primeranú dávku krmiva.

Labrador do domu alebo do bytu

Najčastejšie otázky – FAQ

Je labradorský retriever plemeno, ktoré hľadáte? Zaujímate sa o povahu labradora alebo jeho zdravotnú kondíciu? Máte skúsenosti s chovom labradorov? Môžete sa zapojiť do diskusie pod článkom. Budeme radi, ak sa na nás obrátite s vašimi otázkami alebo sa podelíte o vaše poznatky a praktické skúsenosti. Pomôžete tak i ostatným čitateľom.

Priemerný vek labradorov sa pohybuje od 10 do 12 rokov.

Labradorský retriever – labrador je samostatné plemeno psa schválené štandardom FCI – Medzinárodná kynologická federácia a neexistujú žiadne iné druhy či štandardy. Hlavným odlišovacím znakom je farba srsti – čierna, žltá (hnedá), čokoládová hnedá. Prípustná je biela škvrna na hrudi. Biele labradory nespĺňajú schválený štandard plemena a ide pravdepodobne o kríženca. Neoficiálne sa pri šľachtení rozlišuje medzi labradormi – show retriever a labradormi – field bred. Prvé označenie prislúcha výstavným psom a druhé psom pracovným.

Veľmi láskavú, úslužnú a nápomocnú. Labradory sú psy ochotné sa obetovať a človeku vždy opätujú láskavosť. Zároveň je to energické plemeno, ktoré bolo šľachtené na pracovné účely. Vynikajúco vychádzajú s deťmi, cudzími psami i ľuďmi. Sú pokojné, trpezlivé a rozvážné. V ich mohutnom tele sa ukrýva vysoká dávka energie. Tú môžete investovať do tréningu a rôznych hier. Labradorský retriever je učenlivý a je vhodné učiť ho od mala rutine a disciplíne. Dnes sa využívajú tiež ako psy terapeuti, záchranári, pátrači, policajti alebo ako slepecké psy.

Byt pre labradora nepredstavuje optimálne prostredie. Ak však patríte k majiteľom, ktorí môžu so psom tráviť v byte dostatok času a uspokojovať jeho energickú povahu, spolužitie v byte nemusí byť prekážkou. Viac priestoru v rodinnom dome s dvorom je však pre labradora ideálny revír. Labrador nie je kotercový pes. Má rád voľný pohyb a zvládne aj celoročný pobyt vonku. Má hustú srsť, ktorá odolá nižším teplotám i vlhkosti. Zároveň však musí byť v úzkom kontakte s majiteľom či rodinou, aby sa necítil izolovane.

Cena za šteniatko labradora s papiermi sa pohybuje v cenovom rozpätí od 600 do 2 000 eur. Cenu ovplyvňuje kvalita chovu, pôvod, rodokmeň i farby. Jedným z faktorov je aj región alebo účel psa – výstavný či pracovný pes.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91%)