Shiba Inu

Shiba Inu – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

V preklade z japončiny Shiba Inu znamená malý pes. To v prípade opisu tohto plemena sedí. V malom psovi sa však ukrýva vysoká miera nezávislosti. Je to sebavedomé a inteligentné zviera, ktoré dáva rado najavo svoju dominanciu. Pán musí mať skúsenosti s výcvikom psov a nie je to teda plemeno pre začiatočníka. Shiba je učenlivý, no tvrdohlavý pes. Nemožno podceniť socializáciu, Shiba sa totiž neznáša príliš dobre s cudzími psami. K návštevám je pes nedôverčivý.

Publikované: 06.03.2023
Aktualizované: 08.12.2023
Obsah článku:

Život v rodine má rád a rozumie si aj so staršími deťmi. Skvele sa adaptuje na život v byte a zvládne aj celoročný pobyt vonku. Rád trávi čas na prechádzkach s majiteľom. Pozor však na jeho silný lovecký inštinkt. Má krásnu hustú srsť a dobré zdravie. Dožíva sa dlhého veku.

Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy

Pes Shiba Inu je známy predovšetkým pre svoju huňatú srsť. Na prvý pohľad nie je nereálne si ho zameniť s líškou. Ide o japonské plemeno psa uznané štandardom FCI (Medzinárodná kynologická federácia). Pri pohľade na jeho tvár uvidíte roztomilého spoločníka so špicatými stojacimi ušami a usmievavým výrazom. Hlava má skoro až štvorcový tvar, čo má na svedomí objemná srsť a hrubý krk. Trup je veľmi symetrický a zvyčajne býva rovnako dlhý ako vysoký. Shiba Inu má výrazné osvalenie končatín a hrudníka. Chvost je výrazne osrstený a vždy zahnutý smerom nahor.

Výška v kohútiku dosahuje hodnotu 35 až 40 cm u dospelých samcov. Sučky majú výšku 35 – 37 cm. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 7 do 12 kg. Srsť Shiba Inu je krátka, hustá a má veľmi celistvú podsadu. Vďaka tomu je Shiba dobre chránený pred chladným počasím či vlhkosťou. Najdlhšia srsť je na chvoste. V okolí hlavy a hrudníka má väčší objem.

Z hľadiska sfarbenia sú povolené len určité farby. Najčastejšie je srsť červená (hrdzavá), sezamová čierna s pálením. Výnimočne sa uznáva čokoládová farba. Na základe schváleného štandardu je nutná prítomnosť bielej srsti (tzv. urajiro), ktorá sa vyskytuje na hrudníku, bruchu, lícach a zadnej – vnútornej strane nôh. Plavé chlpy má Shiba Inu aj na chvoste. Samostatné druhové delenie tohto plemena neexistuje.

Zdravie, choroby a vek

Toto japonské plemeno sa radí k najzdravším vôbec. Dôležitá je čistokrvnosť jedinca, aby bolo zrejmé, že nedošlo k žiadnemu kríženiu. Shiba Inu je veľmi odolná rasa a ak je zabezpečená riadna starostlivosť aj vo vyššom veku sa uňno neobjavujú žiadne závažné ochorenia. V prípade, že áno, zvyčajne ide o vrodené zdravotné problémy.

  • Dysplázia bedrového kĺbu – objavuje sa ako vrodené ochorenie. Prejavuje sa krívaním psa alebo problematickým pohybom a bolesťami. V neskoršom veku môže prerásť až do artrídy. Dysplázia bedrového kĺbu je problém s luxáciou – pohybom stehennej kosti v kĺbovej jamke. Komplikáciou je, že stehenná kosť nezapadá do puzdra bedier.
  • Luxácia petely – ide o zmenu polohy jabĺčka v kolennom kĺbe, jabĺčko má tendenciu vyskakovať do strany. Niektoré psy s týmto problémom vedú plnohodnotný život. Problémom je hlavne, ak by k luxácii dochádzalo príliš často.
  • Alergie – niektoré jedince Shiba Inu sú citlivejšie na určité potraviny, materiály alebo látky. Pokojne môže ísť o alergiu na zložku v krmive, na látku v šampóne či klasické alergie na peľ, prach a iné. Možná je liečba dostupnými medikamentami.
  • Chylothorax – toto ochorenie spôsobuje nahromadenie tekutiny v hrudnom koši. Tento tekutý výpotok spôsobuje zhoršené dýchanie, kašeľ u psa alebo nechutenstvo a apatickosť. Liečba je možná len za pomoci chirurgického zákroku.
  • Glaukóm – (zelený zákal) je ochorenie oka spôsobené zvýšeným očným tlakom. Najčastejšie je to dedičný stav. Produkcia tekutiny v oku je znížená a v dôsledku toho dochádza k zhoršeniu zraku. V počiatočnej fáze je možné podávať kvapky. V horších štádiách je nutný chirurgický zákrok.

Shiba Inu je veľmi húževnatým a životaschopným plemenom s dlhým vekom dožitia okolo 13 až 16 rokov. V prípade, že u Shiba Inu nie je diagnostikovaná žiadna genetická predispozícia na niektoré z vyššie uvedených ochorení, tešia sa z dlhého života a dobrej kondície.

Shiba Inu zdravie

Povaha a správanie

Shiba Inu je veľmi autonómny pes, ktorý má veľmi špecifickú povahu. Kým taký pomeranian vás bude nadšene vítať doma, skákať a štekať, Shiba Inu vás privíta často obyčajným pohľadom. Je to pes, ktorý sa nerád podriaďuje. Socializácia je preto v prípade tohto plemena veľmi podstatná. Musíte sa zmieriť s tým, že s inými psami si príliš nerozumie, pretože je veľmi teritoriálny. Pojem agresivita však nie je na mieste, pretože hlavný efekt na chovanie psa má výchova a výcvik. Napriek tomu je to oddaný introvert, ktorý sa dokáže zžiť s rodinou. Vie sa túliť, maznať, usmievať, no razom sa z neho stane pes strážca bez emócie.

Počas výcviku počítajte s tým, že vás nečaká jednoduchá úloha. Shiba je inteligentný a často vie, čo od neho očakávate, no neurobí to ani vtedy, keď už povel ovláda. O to viac je dôležité, aby bol pán prirodzenou autoritou, ktorú toto plemeno nevyhnutne potrebuje. Inak môže byť spolužitie s touto povahou veľmi náročnéZískať si priazeň takého sebavedomého plemena je niekedy poriadne namáhavé.

Shiba má rád pohybhry aj zábavu, no rovnako tak potrebuje mať svoje tiché a pokojné miesto. Dokáže pána na prechádzke preháňať a vie sa adaptovať aj na „gaučový“ štýl života. Pes tejto rasy je vždy pozorný, hoci často pôsobí veľmi flegmaticky. Lovecký inštinkt je prítomný, preto venčenie bez vôdzky nie je vždy ideálny nápad. Zvlášť v prírode, kde môže reagovať na rôzne podnety. Nepatrí k plemenám, ktoré niečo ľahko rozruší, vďaka tomu nie je uštekaný a nervózny.

Shiba Inu povaha

Výchova, výcvik a starostlivosť

Skorá socializácia je u tohto plemena enormne dôležitým krokom vo výchove a výcviku. Je to tvrdohlavá povaha. Shiba má veľmi ráznu osobnosť a výcvik je niekedy poriadny hlavolam. Ak do istého momentu stačil za vykonanie povelu pamslok alebo pochvala, razom to môže byť inak. Systematický a dôsledný tréning je jedinou cestou, ako Shiba Inu presvedčiť, že disciplína je kamarát. Hrubé zaobchádzanie nie je na mieste, Shiba si to zapamätá a ignorancia pána bude jediný výsledok. Trpezlivosť, trpezlivosť a znova len trpezlivosť.

Jeho pán musí byť vodca a silná autorita. Pes musí vedieť, že majiteľ je alfa svorky. V opačnom prípade Shiba Inu len ťažko bude počúvať a robiť to, čo chcete. Spojenie inteligencie, dominancie a samostatnosti predznamenáva, že nie každý si s výchovou tohto plemena dokáže poradiť. Venčenie v prírode bez vôdzky sa neodporúča, pretože lovecký inštinkt je pre Shiba Inu niekedy neovládateľný. Aj ak je pes trénovaný, často prestane reagovať na pokyny, keď zacíti korisť. Práve vtedy sa prejaví nezávislosť tohto psa.

Je to aktívny pes milujúci pohyb. Nedá sa však povedať, že sa dokáže pre psie športy nadchnúť. Shiba Inu si síce rád zabehá a ponaháňa aj loptičku, no ak nejde o výnimku, psie športy na vyššej úrovni nebudú vhodným druhom programu. Dlhé prechádzky či beh popri bicykli pes Shiba Inu naopak ocení a hravo zvládne. Na vôdzke sa s ním môžete vybrať do hôr na turistiku. Poteší vás, že Shiba Inu je veľmi čistotný pes, ktorý starostlivosťou o svoju srsť pripomína mačku. Hustá srsť si vyžaduje pravidelnejšie česanie a počítať musíte aj s pĺznutím, ktoré je pomerne výdatné. Na základe energetického výdaja – množstva pohybu prispôsobte dávku krmiva. Malé plemená neprekrmujte, pretože majú predispozície k obezite.

Shiba Inu výcvik

Shiba Inu do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?

Pes tohto plemena si pohodlne zvykne na život v mestskom byte, no rovnako dobre sa mu bude dariť vonku na dvore rodinného domu. Trvalý prístup k voľnému výbehu je totiž veľkou výhodou. Shiba Inu sa však dobre adaptuje na život v byte a rád si poleňoší na gauči. Psovi vyčleňte v byte alebo na dvore miesto, kde bude mať svoj pokoj. Tento „Japonec“ si hravo poradí aj v zime. Má hustú srsť, ktorá ho chráni pred chladom. Na teplú búdu s dekou a prístrešok určite nezabúdajte. V horúcom počasí ho pre zmenu šetrite, námaha v kombinácii s hustým kožuchom môžu zapríčiniť prehriatie. Zatváranie v koterci určite nepraktizujte. Ak necháte Shibu osamote, zvláda to zvyčajne veľmi dobre, nešteká, nekňučí a nedemoluje okolie. V tomto smere je jeho samostatnosť výhodou.

V rodine si Shiba Inu osvojí návyky a vychádzať bude aj so staršími deťmi, no na nekonečné jašenie sa s nimi náladu mať nebude, takže ich skôr odignoruje. Ak už máte doma iné zvieratá, alebo chcete, aby k Shiba pribudli nové, nemusí to vždy chápať dobre. Je to teritoriálny pes, ktorý je vo svojom rajóne rád dominantný a cudzie zvieratá i ľudí odmení nedôverčivosťou. Je to pes lovec a pri venčení si ho držte na vôdzke, impulzívne totiž reaguje na rôzne podnety.

Budúci majiteľ Shiba Inu musí zvážiť niekoľko dôležitých vecí. Nie je to pes pre začiatočníka. Jeho povaha a vysoké sebavedomie môžu byť pre nováčika komplikáciou a so psom si nebude zaručene rozumieť. Vhodné je mať skúsenosti s výchovou i starostlivosťou o psa. Pri výcviku potrebujete trpezlivosť a veru, viac ako pri mnohých iných plemenách. Ak psa budete mať prevažne v interiéri, zaobstarajte si kvalitný vysávač na psie chlpy, v období pĺznutia ich bude všade hojne. Psa neprekrmujte a starajte sa o jeho srsť prečesávaním, kefovaním a z času na čas je vhodný i kúpeľ.

Shiba Inu do bytu či do domu?

Najčastejšie otázky – FAQ

Je Shiba Inu psie plemeno vhodné pre vás? Chceli by ste vedieť, akú má povahu alebo koľko rokov sa dožíva Shiba Inu? Ak ste chovateľom a máte skúsenosti so starostlivosťou o túto rasu, budeme radi, ak sa komentármi zapojíte do diskusie a prispejete k téme. Zároveň, pokiaľ máte ako budúci majiteľ otázky, týkajúce sa Shiba Inu, neváhajte nás kontaktovať komentárom pod článkom alebo nám napíšte správu.

Toto japonské plemeno možno radiť k veľmi životaschopným. Teší sa z veľmi dobrej kondície a dožíva sa 13 až 16 rokov. V Japonsku často dosahuje hornú vekovú hranicu tohto rozpätia.

Neexistuje žiadne oficiálne druhové delenie tohto plemena. Existujú variácie plemena na základe farby srsti – červená (hrdzavá), sezamová, čierna pálená a výnimočne čokoládová. Na určitých častiach tela musí byť vždy prítomná biela farba, tzv. urajiro.

Shiba Inu je plemeno psov, ktoré sa vyznačuje svojou sebavedomou, nezávislou a lojálnou povahou. Sú to aktívné psy, ktoré milujú prechádzky a fyzickú aktivitu, ale tiež potrebujú zvládať základy tréningu poslušnosti. Shiba Inu je veľmi inteligentný a rád sa učí, ale zároveň môže byť aj tvrdohlavý. Vyžaduje si trpezlivosť a dôslednosť vo výchove. Má silný lovecký inštinkt, preto má tendenciu prenasledovať menšie zvieratá. S cudzími psami sa neznáša príliš dobre, pretože je teritoriálny. Často pôsobí flegmaticky alebo naopak prejavuje svoju náruživosť. Je vhodný pre skúsenejších majiteľov, no pokojne si zvykne aj v rodinách s deťmi.

Pes nemá problém si zvyknúť na život v byte a rovnako dobre sa mu bude dariť aj v dome s trvalým prístupom k výbehu. Je to aktívny pes, ktorý má rád pohyb, no má tiež rád pokoj a rád si poleňoší v pelechu alebo s pánom na gauči. Ako bytový pes je vhodný i vďaka svojej veľkosti. Nevýhodou je hustá srsť, ktorá pĺzne dvakrát do roka. Pes môže byť vonku aj celoročne. Zabezpečte mu však teplé miesto a prístrešok, kde bude chránený pred vplyvmi počasia.

Cena týchto psov je vzhľadom na ich pôvod a špecifické povahové vlastnosti relatívne vysoká. Šteniatka Shiba Inu s papiermi začínajú na cene okolo 800 až 1 000 eur, pričom na základe pôvodu, rodokmeňa a ďalších faktorov sa cena môže vyšplhať na sumu cez 2 000 eur.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(89.4%)