Vek mačiek

Koľko rokov sa dožíva mačka? Vek mačky v porovnaní s človekom

Ak ste majiteľom mačky alebo len nad jej adopciou uvažujete, určite vám napadne otázka, akého veku sa mačky dožívajú. Dobrou správou je, že dnes je už dĺžka života mačky omnoho vyššia než v prípade ich predchodcov a dokonca možno urobiť mnoho preto, aby vaša mačka zostala čo najdlhšie fit. Správanie a prejavy mačky sa budú počas života meniť a aj vďaka nim je možné určiť približný vek mačky, ak ho nepoznáte.

Publikované: 12.01.2023
Aktualizované: 24.01.2023
Obsah článku:

Vo všeobecnosti sa mačky v dobrých podmienkach dožívajú 12 až 20 rokov, no dnes už mnohé dosahujú aj vyšší vek. Možno ste počuli o rekordérke Creme Puff z Texasu, ktorá sa dožila úctyhodných 38 rokov, a stala sa tak najstaršou mačkou na svete. Nie je jediná – dlhoveké mačky žijúce viac než 20 rokov už dnes nie sú výnimkou. Vďaka čomu sa mačky v súčasnosti dožívajú takého vysokého veku?

Koľko rokov sa dožíva mačka a čo na to vplýva

Dĺžka života mačky záleží na mnohých faktoroch, akými sú strava, genetika, zdravie či prostredie, v ktorom mačka žije. Rozhodujúce sú tieto faktory:

  • Pohlavie – Mačky sa dožívajú v priemere o 2 roky dlhšie než kocúry.
  • Sterilizácia a kastrácia – O dĺžke života sterilizovaných mačiek a kastrovaných kocúrov boli vedené štúdie, ktoré došli k záveru, že sterilizované mačky žijú o 39 % dlhšie než tie nesterilizované a kastrované kocúry až o 62 % dlhšie než nekastrované.
  • Plemeno – Vo všeobecnosti sa mačky zmiešaných plemien dožívajú dlhšie než čistokrvné. Keďže majú rôznorodejšie gény, znižuje sa u nich riziko rôznych ochorení a genetických porúch. V prípade konkrétnych plemien sa vek rôzni a záleží od konkrétnej rasy.
  • Prostredie – Zdá sa, že najznačnejší rozdiel v dĺžke života je medzi mačkami žijúcimi v interiéri a v exteriéri. Mačky chované prevažne v dome sa dožívajú o 2 – 5 rokov viac než tie chované vonku. Tam na nich číha viac rizík zranenia a ochorení, čo skracuje dĺžku ich života.

Ruská modrá mačka

Dĺžka života podľa plemena mačky

Ako sme už uviedli, dĺžka života záleží od konkrétneho plemena. Niektoré sa dožívajú viac, iné menej rokov. Ponúkame prehľad priemernej dĺžky života najobľúbenejších plemien:

  • Mainská mývalia mačka: 10 – 14 rokov
  • Bengálska mačka: 10 – 15 rokov
  • Sphynx: 10 – 15 rokov
  • Britská krátkosrstá: 12 – 15 rokov
  • Perzská mačka: 12 – 15 rokov
  • Nórska lesná mačka: 12 – 16 rokov
  • Savannnah: 12 – 18 rokov
  • Ragdoll: 15 – 18 rokov
  • Ruská modrá mačka: 15 – 20 rokov
  • Siamska mačka: 15 – 20 rokov

Ako predĺžiť dĺžku života vašej mačky

Mnohé faktory ovplyvňujúce dĺžku života nie sú vrodené. Kým pohlavie alebo plemeno mačky neovplyvníte, viete jej zabezpečiť čo najlepšie podmienky pre život vhodnou starostlivosťou. Nejde pritom o žiadne drastické opatrenia, stačí, ak budete dodržiavať tieto zásady.

  • Dbajte na zdravú stravu – Mačka potrebuje pestrú stravu bohatú na dôležité živiny, vitamíny a minerály. Nie je vhodné používať len granuly, keďže tie nezabezpečia plnohodnotnú výživu. Do stravy zaraďte aj konzervy alebo surovú stravu, ktoré obsahujú vodu a pomáhajú predísť dehydratácii.
  • Zabezpečte mačke pravidelnú zdravotnú starostlivosť – Tak ako pre ľudí, aj pre mačky sú kľúčové preventívne prehliadky u lekára. Vďaka nim včas odhalíte ochorenia, ktoré budete môcť lepšie zvládnuť. Dôležité sú aj vakcinácie, ktorými predídete rôznym ochoreniam, a pravidelné odčervovanie či iné preventívne opatrenia, na ktoré vás váš veterinár upozorní.
  • Vytvorte jej bezpečné prostredie – Na mačky chované vonku číhajú nástrahy v podobe predátorov, áut a zranení pri prechádzaní cez cestu, zranení zo stretov s inými mačkami, ochorenia, parazity a blchy. Zvážte, či môžete mačku chovať aspoň čiastočne v interiéri a pouvažujte nad tým, ako ju čo najlepšie chrániť pred danými rizikami.
  • Dajte mačku začipovať – Mikročip obsahuje všetky dôležité informácie o mačke a jej majiteľovi. Ak sa vám teda zatúla, ten, kto ju nájde, vás bude môcť vďaka údajom z mikročipu kontaktovať. Nezabudnite ho preto registrovať a vypísať údaje.
  • Doprajte jej dostatok pohybu – Pohyb a cvičenie sú dôležité pre zdravie tela aj ducha. Ak vaša mačka nie je prirodzene aktívna, povzbuďte ju k pohybu za pomoci hračiek, ktoré môže chytať a naháňať. Vytvorte jej prostredie, v ktorom môže byť aktívna – napr. zavesením rôznych políc, postavením mačacích stromov a iného vybavenia, po ktorom bude môcť loziť.  
  • Podporte aj psychickú stimuláciu – Je rovnako dôležitá ako cvičenie, a to najmä v staršom veku, keď už môže mačka zabúdať. Stimuláciu docieliť úplne jednoducho – hrou. Nechajte ju naháňať lúč lasera, čím sa aktivujú jej inštinkty lovca. Doprajte jej možnosť liezť, použite rôzne puzzle hračky, pri ktorých musí maškrtu nájsť alebo zistiť, ako ju vybrať.

Ako predĺžiť dĺžku života vašej mačky

Životné štádiá mačky podľa veku

Život mačky je možné rozdeliť do 6 štádií – mačiatko, junior, dospelá mačka, zrelá mačka, senior a super senior. Počas týchto štádií sa menia ich nároky na stravu, pohyb, zdravotnú starostlivosť a mnohé ďalšie aspekty. Porozumieť  v ktorom životnom štádiu sa vaša mačka nachádza, je kľúčové pre zabezpečenie optimálnej starostlivosti.

  • Mačiatko (0 – 6 mesiacov): Je to štádium najrapídnejšieho rastu a vývoja. Mačiatko začína spoznávať svet a učiť sa o ňom, preto je v tomto období potrebné vystaviť ho rôznym podnetom. Malo by spoznať bežné zvuky v domácnosti (vysávač, zvonček, práčka), zoznámiť sa s ostatnými domácimi miláčikmi a s deťmi. Je potrebné zvykať ich na česanie a zastrihávanie pazúrikov či čistenie zubov. Sú potrebné pravidelné návštevy veterinára pre začipovanie, vakcinácie a odčervovanie. Ku koncu tohto obdobia (od 4. mesiaca) je možné začať uvažovať o kastrácii alebo sterilizácii.
  • Junior (7 mesiacov – 2 roky): Aj počas tohto obdobia potrebujú mačky spoznávať svet a učiť sa hraniciam, napr. nepoužívať pri hre s vami pazúry a nehrýzť. Mačky juniorky sú veľmi aktívne a zvedavé, no neskúsené, preto je treba ochrániť ich pre možnými zraneniami a zamedziť zatúlaniu sa na cestu. Počas tohto obdobia dorastie mača do plnej veľkosti a dosiahne sexuálnu zrelosť. Pokiaľ sa rozhodnete mačku nesterilizovať, začnú sa ruje a bude pripravená na graviditu.
  • Dospelá mačka (3 – 6 rokov): V tomto štádiu dosiahne mačka dospelosť, a to fyzicky aj správaním. Mnohé mačky pohybujúce sa vonku rady lovia hlodavcov alebo vtáčikov, preto sú dôležité prehliadky u veterinára, aby ste sa vyhli parazitom. V tomto období sú mačky náchylnejšie aj na zubný kameň a ochorenia ďasien, preto je potrebná zvýšená dentálna starostlivosť. Dospelé mačky oproti juniorskému veku mierne spomalia, takže je treba sledovať aj ich hmotnosť.
  • Zrelá mačka (7 – 10 rokov): V tomto veku si môžete všímať, že mačka začína spomaľovať, je menej aktívna, pokojnejšia a menej sa hráva. Práve vtedy sú mačky náchylnejšie na priberanie, čo môže viesť k nadváhe až obezite, preto je potrebné sledovať ich príjem potravy a zabezpečiť dostatok pohybu. Vhodné je zvoliť krmivá pre staršie mačky, ktoré majú iné energetické zloženie. Môžu sa objaviť aj ochodenia spojené s vyšším vekom.
  • Senior (11 – 14 rokov): S vyšším vekom pribúdajú aj rôzne zdravotné problémy. Mačka je menej aktívna, znižuje sa jej fyzická aktivita, a vtedy je dôležité zamerať sa na psychickú stimuláciu. Venujte sa rôznym hrám, chytaniu lasera a puzzle hračkám, ktoré podporia mentálnu činnosť. Začnú sa vyskytovať zdravotné komplikácie spojené s vyšším vekom, ako problémy s obličkami, vysokým krvným tlakom, štítnou žľazou, artritída, diabetes či rakovina. V tomto čase sledujte správanie a stravovanie mačky a už pri prvých príznakoch ochorenia alebo nezvyčajnom správaní navštívte veterinára.
  • Super senior (15+ rokov): V tomto štádiu ide už o skutočné mačky seniorky, ktoré potrebujú predovšetkým veľa pokoja, kvalitnú stravu a pravidelné návštevy veterinára. V tomto veku sa môže vyskytnúť množstvo zdravotných problémov, často aj viacero naraz. No mnohé sa dajú liečiť pri skorom zistení, preto nezanedbávajte preventívne prehliadky. Staršie mačky môžu mať problémy s trávením a dehydratáciou, ich srsť stráca lesk a často sa už veľmi nevenujú osobnej hygiene, preto potrebujú o to viac starostlivosti.

Zrelá mačka

Vek mačky v prepočte na ľudské roky

Zaujímavým pohľadom na vek mačky je aj prepočítavanie mačacích rokov na ľudské. Nejde o žiadnu exaktnú vedu, skôr len o záujem lepšie porozumieť, čo prežíva a aké potreby má mačka v jednotlivých štádiách života. Nejestvuje presná korelácia medzi ľudským a mačacím vekom, a teda neplatí, že by sa 1 mačací rok rovnal 7 ľudským rokom. V prvých 2 rokoch života sa totiž mačka vyvíja omnoho rýchlejšie, potom sa proces spomalí. 1. rok mačky predstavuje približne 15 rokov života človeka, k 2. roku sa pripočíta 9 rokov (teda 24 rokov) a k 3. roku zase 4 roky (28 rokov), pričom od 3. roku sa k veku pripočítavajú vždy len 4 roky.

Vek mačky

Vek v ľudských rokoch

1 mesiac

1 rok

3 mesiace

4 roky

6 mesiacov

10 rokov

1 rok

15 rokov

1,5 roka

21 rokov

2 roky

24 rokov

3 roky

28 rokov

4 roky

32 rokov

5 rokov

36 rokov

10 rokov

56 rokov

15 rokov

76 rokov

20 rokov

96 rokov

25 rokov

116 rokov

Ako určiť vek mačky

Nie vždy je vek mačky známy, hlavne ak ste si ju adoptovali v neskoršom veku. Našťastie je na základe fyzických atribútov možné určiť aspoň približne jej vek. Najjednoduchšie je určiť vek niekoľkotýždňového mačiatka, keďže jeho vývoj sa každým týždňom mení. Neskôr sa jeho vek určuje hlavne na základe zubov a hmotnosti.

  • 1 týždeň: Hneď po narodení majú mačiatka zatvorené oči. Uši sa začnú otvárať okolo 3. dňa. Mačiatko sa v tomto veku nevie postaviť a loziť začína až koncom 1. týždňa.
  • 2 týždne: Mačiatka už majú plne otvorené oči a chodia, ale veľmi nemotorne, učia sa.
  • 3 týždne: Ušné kanáliky mačiatka sa otvoria a bude tak reagovať na zvuky. Zároveň mu začnú rásť prvé zuby.
  • 4 – 5 týždňov: Mačiatka začínajú byť hravé, ale aj sa samy umývať a používať mačací záchodík. Začínajú naberať hmotnosť, vážia okolo 0,5 kg.
  • 6 – 7 týždňov: Mačiatka získavajú skúsenosti, sú veľmi zvedavé a mení sa farba ich srsti na stálu. Mali by mať už všetky zuby.
  • 8 – 9 týždňov: Mačiatko sa začne podobať na dospelú mačku v zmenšenej podobe. Váži okolo 0,7 – 0,85 kg.
  • 10 – 12 týždňov: Mliečne zuby začnú mačiatku vypadávať a rásť trvalé.
  • 5 mesiacov: Všetky mliečne zuby nahradia trvalé. 

Určovanie veku dospelej mačky je náročnejšie a určite nie také presné, keďže mačka neprechádza podobnými fázami. Vek sa určuje skôr približne na základe fyzických atribútov, ako zuby, oči, srsť či svalstvo a hmotnosť. Záleží taktiež aj na správaní – mladšie mačky sú aktívnejšie, hravejšie a zvedavejšie.

  • Zuby: Čím staršia mačka, tým opotrebovanejší chrup. Už 1- až 2-ročná mačka začne mať na zuboch žlté škvrny, ktoré sa vyskytnú sem-tam. Ak pokryjú všetky zuby, mačka bude mať 3 – 4 roky. Staršie mačky (5 a viac rokov) už majú na zuboch nielen povlak, ale aj zubný kameň. Môže sa objaviť aj zápal ďasien. Seniorkám od 10 rokov a vyššie môže niekoľko zubov chýbať.
  • Oči: Zahmlené oči prezrádzajú starší vek mačky. Po 12. roku začnú pôsobiť stále viac zahmlene, stráca sa z nich lesk a iskra.
  • Srsť: Mačiatka a juniori majú jemnejšiu srsť, ktorá dospievaním zhrubne a zhustne. V dospelom veku (3 – 6 rokov) by mala byť hustá a lesklá, dobre udržiavaná. Vo vyššom veku (od 10 rokov) môže strácať hustotu a lesk a mačka sa o ňu môže starať menej. Neobvyklá nie je ani strata pigmentácie a objavenie sa sivej a bielej srsti.
  • Svalstvo: Svalstvo začína časom ochabovať a svalová hmota sa znižuje. Často sa to prejavuje aj na aktivite mačky a môže to indikovať vyšší vek.
  • Hmotnosť: Mladé mačky bývajú štíhle, keďže sú aktívnejšie a viac sa hýbu. Vekom pribúda hmotnosť, nielen pre pokojnejšiu povahu, ale aj pre hormonálne zmeny a niekedy pre problémy so štítnou žľazou.
  • Zdravotný stav: S určením približného veku mačky vám môže pomôcť zverolekár na základe jej zdravotného stavu. Môže urobiť krvné testy a prehliadku, ktoré odhalia jej zdravotný stav.

Ako určiť vek mačky

Ako sa prejavuje starnutie mačky

Starnutie mačky sa môže prejavovať už od 8 – 10 rokov, avšak veľa záleží na genetike mačky aj podmienkach, v akých žije, či zdravotnom stave. Starnutie si môžete všimnúť na fyzických zmenách a zmenách v správaní.

  • Strata hmotnosti – Seniorské mačky mávajú ochorenia svalstva a kostí, ako artritída, ktoré môžu viesť k strate svalovej hmoty a úbytku hmotnosti. Chudnutie však môže byť aj známkou iných ochorení, ako ochorenia obličiek alebo srdca.
  • Zažívacie problémy – Nie je zriedkavé, že sa u seniorov prejavia problémy s trávením, zvracanie, nevoľnosť, zápcha alebo hnačka. V tomto veku sa im ťažšie trávia bielkoviny a tuky, preto je potrebná úprava stravy. Dôvodom môžu byť aj ochorenia tráviaceho traktu, obličiek a štítnej žľazy.
  • Ochorenia ústnej dutiny – U mačiek senioriek sú veľmi rozšírené a môžu sa prejaviť ako zapáchajúci dych, červené a zapálené ďasná, zubný kameň i strata zubov. Tieto problémy môžu viesť k strate apetítu a hmotnosti.
  • Znížená mobilita – Viaže sa ako na vyšší vek, tak aj na ochorenia svalov, kostí a kĺbov. Mnohé mačky majú bolestí kĺbov, ktoré im nedovolia dlho chodiť. Môžete si to všimnúť už pri prvých náznakoch, ako vyhýbanie sa schodom a skákaniu na nábytok.
  • Problémy so srsťou – Vo vyššom veku začne srsť strácať lesk a hustotu. Mačka sa o ňu začne starať menej z rôznych dôvodov – môže to byť pre bolesť pri hýbaní sa, problémy v ústnej dutine aj kognitívne problémy.
  • Zhoršený zrak a zahmlené oči – Časom dochádza k zhoršenému videniu. Môže sa vyskytnúť šedý zákal alebo iné ochorenia očí. Tie sa stávajú na pohľad zakalené, aj keď samotné zahmlenie neovplyvňuje videnie. Zhoršený zrak si možno všimnúť ako zhoršenú koordináciu pri pohybe a vrážanie do objektov.
  • Zmeny správania – Môžu sa prejaviť ako náladovosť, agresívne správanie, nadmerný spánok a rôzne nezvyčajné prejavy. Za zmenou správania bývajú hlavne zdravotné problémy, bolesť, ale aj zmätenie a strata kognitívnych schopností, čo môže viesť k úzkosti.

Ako sa starať o mačku v seniorskom veku

Staršie mačky si vyžadujú najmä veľa lásky a trpezlivosti. Pre rôzne ochorenia sa im môžu stávať nehody – vyšpinia sa mimo toaletu, môžu viac zapáchať, mať redšiu a zanedbanejšiu srsť a výkyvy nálad. Tieto prejavy je potrebné rozoznať ako príznaky starnutia, nehnevať sa pre ne na mačku a už vôbec ju nejako trestať. Práve naopak, pomôžte jej s údržbou srsti česaním, upravte stravu vhodnú pre seniorov a pravidelne jej čistite zuby. Prostredie domova upravte tak, aby mala v blízkosti vodu, jedlo a toaletu a nemusela chodiť po schodoch. Nezanedbávajte návštevy u veterinára a vždy jej podávajte potrebné lieky podľa pokynov. A v neposlednom rade nezabúdajte na pohladenie a kvalitný čas strávený spolu, napr. hraním sa.

Najčastejšie otázky – FAQ

Dlhoveké mačky dnes nie sú výnimkou. Vek ovplyvňuje strava, genetika, zdravie, ale aj prostredie či pohlavie. Pokiaľ ste sa o veku mačky nedozvedeli všetko, čo potrebujete, prípadne sa chcete podeliť o svoje skúsenosti s dlhovekosťou mačky, budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie. Na niekoľko častých otázok ohľadom veku mačiek sme už odpovedali.

Priemerný vek dožitia Európskej krátkosrstej mačky je 15 až 20 rokov. Nie je náchylná na žiadne choroby a má veľmi odolný systém, čomu vďačí za svoju dlhovekosť. Podobne sú na tom aj siamská a ruská modrá mačka. K dlhovekým sa radia napr. aj Ragdoll a Savannah, obe sa dožívajú max. 18 rokov, v tesnom závese za nimi je Nórska lesná mačka, ktorá môže s vami pobudnúť cca 16 rokov.

Dĺžku života mačky ovplyvňujú mnohé faktory, strava je len jednou z nich. Mala by obsahovať všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály a pozostávať nielen z granúl, ale aj konzerv a surovej stravy.

Celkovo sa hovorí o 6 životných štádiách mačky. Za mačiatko sa jedinec považuje do veku 6 mesiacov, potom je z neho junior. Za dospelú je mačka považovaná vo veku 3 až 6 rokov, potom nasledujú štádiá zrelá mačka (7 až 10 rokov), senior (11 až 14 rokov) a super senior (15+ rokov).


Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(88.6%)