Cavalier King Charles Španiel

Cavalier King Charles Španiel – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Ak hľadáte psíka do bytu, Cavalier King Charles Španiel je rozhodne dobrá voľba. Malé plemeno psa sa totiž radí k typickým bytovým psom, ktoré obľubúju nielen pohyb, ale aj leňošenie. V kohútiku dosahuje výšku 30 až 33 cm a jeho hmotnosť je v priemere 6 až 8 kg. Srsť je dlhá a hodvábna, pripomína skôr vlasy, napriek tomu sa miernemu pĺznutiu nevyhnete. Stavba tela je u Cavalier King Charles Španiela jemná, charakteristické preňho sú veľké, tmavé oči a dlhé uši spustené pozdĺž hlavy. Vyskytovať sa môže viacero farebných variantov, biela so sýto gaštanovými znakmi, čierna s pálením, gaštanová alebo trojfarebná.

Publikované: 19.01.2024
Aktualizované: 19.01.2024

Na prvý pohľad na to nevyzerajú, ale ide o psíkov milujúcich aktívny pohyb. Sú veľmi hravé a veľmi dobre si rozumejú s deťmi. Nevyhýbajú sa ani leňošeniu na gauči a dokážu ním stráviť hodiny. Obľubujú jedlo a majú sklony k obezite, preto je dôležité dávať pozor na prísun pamlskov a dodržiavanie pohybových aktivít. Tento psík vám bude ochotne sekundovať pri vašich športových aktivitách, nepohrdne ani psím športom, napr. agility, dogfrisbee či dogdance. Ide o prirodzene inteligentné a učenlivé zviera, preto jeho výcvik zvládnu aj menej skúsení chovatelia. Pri výcviku používajte maškrty, za ne spraví psík takmer čokoľvek. Žiaľ, ani tomuto plemenu sa nevyhýbajú choroby, najčastejšie sa vyskytujú ochorenia srdca (mitrálna regurgitácia chlopne), očí a uší, preto ich treba pravidelne kontrolovať, i pohybového aparátu.

Ide o spoločenského psíka, ktorý sa hodí skôr do bytu ako do domu. Nemá sklony k štekaniu, preto nebude návštevy hlasno vítať. Hoci je nekonfliktný, netreba zabúdať už od šteniatka na socializáciu s inými zvieratami. Pri správnej starostlivosti môže vo vašej spoločnosti stráviť až 14 rokov.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(92.4%)