Československý vlčiak

Československý vlčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Podobu s vlkom vidno u tohto plemena už na prvý pohľad. Ide o neúnavneho a odolného psa, ktorý potrebuje skúseného majiteľa. U tohto nadpriemerne inteligentného plemena je podstatná skorá socializácia, týka sa to ľudí i ostatných zvierat. S deťmi vychádza veľmi dobre, berie ich ako členov svorky.

Publikované: 09.02.2024
Aktualizované: 09.02.2024

Československý vlčiak sa radí medzi ovčiarske a pastierske psy a má v sebe hlboko zakorenený lovecký pud. Toto odvážne a učenlivé plemeno vzhľadom pripomína vlka, a to nielen srsťou a stavbou tela, ale i spôsobom, akým sa hýbe. Stredne veľké plemeno s atletickým telom, rovným chrbtom, dlhým huňatým chvostom a prirodzene stojacimi trojuholníkovými ušami je pokryté odolnou rovnou srsťou. Má žltosivé až striebristosivé sfarbenie, povolená je i tmavosivá farba. Typickým znakom je svetlá (prípadne tmavá) maska, na hrudi a spodnej časti krku sa nachádzajú biele znaky. Vzhľad srsti sa líši podľa obdobia, v zime je vďaka hustej podsade výrazne nadýchaná. Dospelé psy dosahú v kohútiku výšku približne 65 cm, sučky sú o niečo menšie – nemajú viac ako 60 cm. Hmotnosť sa v závislosti od pohlavia pohybuje od 20 do 40 kg. Po svojich vlčích predkoch zdedil československý vlčiak pevné zdravie a je veľmi odolný. Choroby ho trápia len zriedka, môže sa u nich vyskytnúť dysplázia bedrového alebo lakťového kĺbu, tráviace problémy či degeneratívna myelopatia.

Vlčiak je odolný proti rozmarom počasia a bez problémov vydrží celoročne vonku, avšak potrebuje mať pravidelný kontakt s členmi svojej svorky. Má energie na rozdávanie, denne potrebuje veľa pohybu. Jeho vytrvalosť ho predurčuje na psie športy, vyskúšať môžete canicross, dog-trekking, bikejöring či skijöring. Pri výcviku je nutný trpezlivý prístup, pes musí cítiť, že je majiteľ preň autorita a vnímať ho ako vodcu svorky. Vlčiak je svojhlavý a neurobí nič, čo považuje za zbytočné. Jeho srsť nenesie výrazný psí zápach, kožuch je odolný proti nečistotám. Susedov poteší, že vlčiak veľmi nešteká, problematické môže byť jeho zavýjanie.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(92.2%)