Malé plemená psov

Malé plemená psov na dvor, do bytu aj k deťom

Budúci majitelia psov výber často prispôsobujú určitým špecifikám, kritériám a preferenciám. Rolu zohráva aj to, na aký účel psa majiteľ chce. Okrem bezhraničnej lásky, ktorú si každý štvornohý kamarát zaslúži, môže rozhodovať aj to, na aký účel je pes šľachtený – strážne psy, poľovnícke plemená, ovčiarske psy, služobné psy a mnohé iné. Sú však milovníci psov, ktorí vyhľadávajú malé plemená psov, pričom dôvodov môže byť viac. Malé plemená psov majú svoje špecifické vlastnosti a práve vďaka nim ich majitelia vyhľadávajú. Často vyhľadávané sú malé plemená psov k deťom alebo mini plemená psov do bytu. Prirodzene, chov veľkého psa v byte s menšou dispozíciou je náročnejší. Zároveň však treba pri výbere vhodného malého plemena pozerať aj na jeho povahové črty a nároky. V našom článku vám predstavíme niekoľko malých psích plemien, z ktorých si možno vyberiete svojho budúceho štvornohého miláčika.

Publikované: 02.10.2023
Aktualizované: 24.01.2024
Obsah článku:

Mnoho budúcich majiteľov psov sa domnieva, že malé plemená psov sú pre deti ideálne. Faktom je, že to tak vôbec byť nemusí a každý pes má svoje špecifické povahové črty. Kým čivave bude vyslovene detská prítomnosť prekážať, bernský salašnícky pes bude zábavu s deťmi milovať. Opäť tak platí, že je dôležité si u každého plemena naštudovať, aký životný štýl jedinec preferuje a aký by mal byť jeho majiteľ. Aj na prvý pohľad najmenšie plemená psov nemusia byť typickým bytovým gaučovým psom. Viaceré malé psy sú vhodné na von a milujú pohyb. Ktoré malé psie plemená sú najobľúbenejšie?

Najobľúbenejšie malé plemená psov

U chovateľov sú malé plemená psov veľmi obľúbené a vyhľadávané. Najznámejšie malé alebo mini plemená psov boli celé generácie šľachtené tak, aby sa docielil želaný vzrast i povahový charakter. Malé plemená psov si dodnes nájdu uplatnenie ako poľovnícke či služobné psy, alebo psy na športové účely. Primárne sú mnohé z nich považované za spoločenské, resp. rodinné psy. To, že malé plemená psov do bytu si na život v interiéri zvyknú jednoduchšie, je často pravda, no neznamená to, že bígl, jorškírsky teriér alebo jazvečík nepotrebuje pohyb a výdatnú aktivitu. Práve malé plemená psov sa často vyznačujú napriek svojej veľkosti neúmerným temperamentom, egom, odvahou a aktívnym životným štýlom. Vybrali sme niekoľko známych a obľúbených malých psích plemien a pripravili aj krátku charakteristiku.

Jorkšírsky teriér

Len ťažko by ste medzi malými plemenami psov hľadali známejšieho spoločníka do bytu, než akým je jorkšírsky teriér. Mimoriadne obľúbené malé plemeno psa s vlasmi, ktoré nepĺzne a pre život v byte ho predurčujú aj jeho fyzické parametre. Hmotnosť dospelého jorkšíra sa pohybuje niekde medzi 2,5 až 3,5 kg. V kohútiku môžu mať 18 až 24 cm. Existujú dokonca aj mini verzie tohto plemena, ktoré sú ešte menšie. Hoci má pôvodne dlhú srsť, majitelia ho často nechávajú strihať nakrátko. Často sa označuje ako hypoalergénny pes, čo je však zavádzajúce, pretože hypoalergénne psy neexistujú. Nároky na pohyb nemajú najvyššie, nevadí im relaxovanie na gauči, no rady sa s vami aktívne zahrajú aj vonku a vedzte, že vás svojou rýchlosťou a obratnosťou prekvapia.

Rozmermi sa nedajte oklamať. Tento mini pes do bytu má sklony k dominancii. Neváha si „vyšteknúť“ aj na násobne väčšie psy. Dôležitá je skorá socializácia, za iných okolností bude návšteva vždy vítaná hlasitým štekotom, pretože cudzincom príliš nedôveruje. Práve voči cudzím ľuďom a iným psom sa môže prejaviť ich ostrejšia povaha. Rozhodne mu však nevadia ani deti. Jorkšírske teriéry sa dožívajú relatívne vysokého veku. Ak im praje zdravie, pokojne dovŕšia vek 13 až 16 rokov.

Jorkšírsky teriér

Francúzsky buldoček

Zábavný a priateľský malý pes k deťom a do rodiny. Ide o malé plemeno psa vhodné na chov v byte. Je priateľský, tolerantný, hravý a zároveň sa na život v byte adaptuje veľmi rýchlo. Zbožňuje leňošenie a spánok. Vhodný je tak aj pre menej aktívnych majiteľov. Vážiť môže v dospelosti 8 až 14 kg. V kohútiku dorastá do výšky 24 až 35 cm. Sučky bývajú menšie. Veľmi dobre znášajú odlúčenie a samota im neprekáža. Ani z hľadiska štekania nepatria k najaktívnejším plemenám. Čo však určite postrehnete, je slintanie, chrápanie u týchto psov a takisto prdenie. Nepovažujú sa za úplne učenlivé plemená a dokážu byť poriadne tvrdohlavé. Sú však hravé, zabezpečte im preto hračky a občas sa s nimi zahrajte, veľmi to ocenia. Postačia im aj krátke prechádzky. Dožívajú sa 10 až 12 rokov.

Francúzsky buldoček

Jazvečík

Populárne plemeno, ktoré si po prvom pohľade zamiluje každý. Podlhovasté telo, krátke nohy a ovísajúce ušká sú doslova ikonou. Patrí medzi malé plemená psov na von, dvor, do bytu, ale vhodne zapadne aj ako rodinný pes k deťom. Jazvečíky sa delia podľa veľkosti od najväčšieho na štandardného jazvečíka, trpasličieho jazvečíka a najmenšieho králičieho jazvečíka. Rolu vo veľkosti hrá primárne obvod hrude. Práve trpasličie a králičie sú najčastejšie preferované v chove v bytoch. Okrem toho sú vyšľachtené v troch druhoch srsti. Najtypickejšia je rasa jazvečíka s krátkou srsťou, na von sa ideálne hodí jazvečík hrubosrstý alebo jazvečík dlhosrstý. S odlišnou srsťou sa menia aj nároky na jej starostlivosť.

Jazvečíky sú veľmi odolné a vitálne psy. Dožívajú sa v priemere 12 až 16 rokov. Sú to nebojácne, inteligentné a sebavedomé psy s energickou povahou. Pôvodne boli šľachtené ako poľovnícke psy. Sú učenlivé, no dokážu byť aj tvrdohlavé. Jazvečíky sú dodnes využívané ako poľovnícke psy, no dnes sú to z veľkej časti aj spoločenské psy, ktoré si zvyknú na život v byte alebo na dvore spolu s rodinou a deťmi. Vonku im zabezpečte kvalitne zateplený koterec. Ak ich chováte v byte, doprajte im počas dňa viacero krátkych prechádzok.

Jack Russell teriér

V takom malom psovi sa toľko energie len tak nevidí. Jack Russell teriér je aktívne psie plemeno, ktoré má vyššie nároky na pohyb. Je to malé plemeno psa vhodné do bytu, no zvládne aj pobyt vonku na dvore. Ideálna je kombinácia domu so záhradou. Ak bude pes celoročne vonku, zabezpečte mu teplý prístrešok, podobne ako v prípade jazvečíka. Je to agilný pes, ktorý váži okolo 5 až 7 kg a dorastá v kohútiku do výšky 25 až 32 cm. Má svoju špecifickú charizmu. Rozlišovať môžete medzi hladkosrstým, dlhosrstým a hrubosrstým Jack Russellom. Dožíva sa priemerného veku 12 až 15 rokov. Je to aktívny spoločník do rodiny. Vychádzať si bude dobre aj s deťmi. Je inteligentný a relatívne učenlivý, pričom hlavnou motiváciou je vždy odmena. Hodí sa na psie športy a k dispozícii musí mať v byte i na dvore dostatok podnetov. Jeho zásoba energie je nevyčerpateľná.

Jack Russell teriér

Čivava

V tomto výbere malých psích plemien nesmie určite chýbať typický zástupca kategórie mini psov do bytu. Čivava je dlhodobo považovaná za najmenšie plemeno na svete, ktoré je schválené FCI štandardom. Každý pozná jej legendárny temperament, tvrdohlavosť a prekvapivo aj výbušnú povahu, vďaka ktorej sa nezľakne v prítomnosti ani násobne väčších psov. Dokáže mať veľmi uštekanú náladu, no vníma sa ako strážca. Nemá výdatné potreby po pohybe, no na prechádzky zabúdať netreba, pretože energie má dostatok. Čivavy sú náladové a deťom nie vždy musia rozumieť, no ak sa im chce, dokážu byť veľmi láskavé. Dožívajú sa okolo 12 rokov. Tento mini pes dokáže vyčarovať úsmev na tvári, je svojský, no zároveň dokáže opätovať to, čo mu dávate.

Čivava

Nemecký špic

V spojitosti s nemeckým špicom si polovica milovníkov psov predstaví psa dedka večerníčka a polovica si predstaví malého huňatého Pomeraniana. V oboch prípadoch je predstavivosť správna. Pomoranský špic je totiž v zásade nemecký trpasličí špic ideálny na chov v byte. Zabúdať však netreba ani na malého nemeckého špica, ktorý dorastá do výšky približne 23 až 28 cm v kohútiku, váži od 5 do 10 kg a považuje sa za verného, odvážneho a pozorného psa. Je to pes do každého počasia, preto si svoje ideálne miesto nájde toto malé plemeno psa na dvore. Je to pes strážca, často označovaný ako dedinčan. Vďaka odstávajúcej srsti s hustou podsadou má pes schopnosť odolať aj nižším teplotám. Je to vhodný partner k deťom. Nebojte sa chovať ho v byte. Pripravte sa však na to, že srsť pĺzne.

Je to inteligentný a aktívny pes, ktorý je rád zamestnaný. Šľachtené generácie špicov si história pamätá ako spoločníkov a strážcov statkov a dvorov, kde strážili domáce zvieratá. K cudzím ľudom je nedôverčivý a dokáže vytrvalo štekať, aby na ich prítomnosť upozornil. Správnym prístupom v tréningu je nemecký špic veľmi dobre učenlivý. Priemerný vek dožitia je 12 až 14 rokov a ide o veľmi zdravé psie plemeno. Len ťažko nájdete oddanejšieho spoločníka do slnka i do dažďa.

Nemecký špic

Bišon

Ďalší spoločník do bytu, bišon má na tvári permanentný úsmev, je prítulný a hravý. Pre chovateľov, ktorí žijú v byte, je potešujúca informácia, že ide o malé plemeno psa s vlasmi bez podsady, teda dlhá či stredne dlhá srsť nepĺzne. Považovaný je za psa vhodného pre alergikov. Je to spoločenský pes do rodiny a pre deti. Rád sa hrá a učí novým trikom. Rád sa prebehne po záhrade či vo výbehu, je totiž energický a veľmi pohyblivý. Malými rozmermi sa nedajte oklamať, pohybových aktivít potrebuje dostatok. Dospelé psy dosahujú v kohútiku 23 až 30 cm, pričom sučky sú zvyčajne tie menšie. Hmotnosť sa pohybuje na úrovni 3 až 5 kg. Tešia sa dobrému zdraviu, preto sa ich dĺžka života pohybuje na úrovni 12 až 15 rokov.

Bišon

Mopslík

K malým psím plemenám, opäť vhodným do bytu, patrí aj mops alebo ak chcete mopslík či anglicky pug. Hoci v tvári mops vyzerá podľa niektorých vtipne, je roztomilý, hravý a veľmi pozorný. Má rád spoločnosť ľudí a cíti sa komfortne, ak sa mu venuje pozornosť. Spoločnosťou detí zaručene nepohrdne. Osamote môže byť smutný, no je potrebné mu zabezpečiť dostatok hračiek. Každodenné venčenie je nevyhnutné, pričom si mops taktiež rád výdatne pobehá. Pohyb potrebuje aj preto, aby si udržal kondíciu. Je to tichý spoločník, ktorý sa nie príliš často prejavuje hlasitým štekaním. Dospelý jedinec váži 6 až 8 kg a v kohútiku výšku 25 až 28 cm. Srsť je krátka. Dĺžka života je na úrovni 12 až 15 rokov.

Mopslík

Taliansky chrtík

Zmenšená verzia chrta, presne tak by sa dal charakterizovať milujúci, inteligentný a atletický taliansky chrtík. Jeho šľachovitá, no osvalená konštitúcia tela ho predurčuje k tomu, aby miloval pohyb. Rôzne behavé psie športy alebo jednoduchý aport, to všetko si taliansky chrtík zamiluje. Zvlášť, ak bude mať čo naháňať a vedzte, že rýchlosť chrta v menšej verzii vás takisto ohúri. Budúci majiteľ by mal byť aktívnejší. Chrtík však je skvelým spoločenským psom k rodine a aj k menším deťom si nájde cestu. Je to inteligentný pes, ktorý sa dobre trénuje. V byte si ochotne zvykne, no takisto mu nebude vadiť dom so záhradou, kde sa vybehá dosýta. Dosahuje hmotnosť 3,5 až 5 kg a v kohútiku má výšku maximálne 35 cm. Dožíva sa 12 až 15 rokov.

Taliansky chrtík

Lhasa Apso

Možno menej typický a menej známy zástupca kategórie malých psích plemien. Lhasa Apso je tradičné plemeno pôvodom z Ázie (Tibet), kde bol chovaný ako spoločník v kláštoroch alebo palácoch. Ideálne prostredie tak preňho bude v byte alebo dome s prístupom na záhradu. Je malý, ale silný a oplýva dávkou vytrvalej tvrdohlavosti. Je to malé plemeno psa k starším deťom, do rodiny. Cudzích ľudí si vyberá a dokáže byť voči nim rezervovaný. Nebojí sa prejaviť hlasitým štekaním a funguje ako alarm. Je to inteligentný a sebavedomý pes, no príkazy často prijíma len od svojho pána. V kohútiku dorastá do výšky okolo 25 cm a jeho váha sa pohybuje okolo 5 až 7 kg. Má relatívne vysoké nároky na pohyb, no stačiť mu budú kratšie prechádzky. Jeho hodvábna srsť si vyžaduje údržbu a pravidelné česanie, no opäť je výhodou, že takmer nepĺzne.

Lhasa Apso

Malé plemená psov a špecifiká výberu

Pri výbere malého plemena psa na von, do bytu či k deťom je potrebné zvážiť práve to, do akých podmienok je pes vhodný. Nie každý pes vydrží vonku a nie každé malé plemeno psa musí byť naučené na život v uzavretom priestore bytu. Zohľadniť treba aj stupeň aktivity psa, spoločenskú či naopak introvertnú povahu alebo jeho hlasové prejavy. Zatiaľ čo jedno malé psie plemeno bol šľachtené ako poľovník, iné bolo v minulosti strážcom či typickým spoločníkom. V neposlednom rade platí, že majiteľ si psa vždy musí vychovať.

  • Aktivita – stupeň aktivity psa môže byť veľmi odlišný. Niektoré plemená psov sú veľmi aktívne, pohyblivé a agilné. Preto si vyžadujú väčšie množstvo pohybu. To znamená, že aj majiteľ musí počítať s väčším množstvom prechádzok, dlhšími vychádzkami, možno aj vyskúšať rôzne psie športy. Aktívnejšie psy nie úplne vždy rady trávia čas osamote. Ich zvýšená potreba zamestnať svoje zmysly je dôležitá, aby sa neobjavilo nežiaduce správanie. Okrem vášho času im doprajte aj dostatok hračiek. Naopak, mnohé malé plemená psov sú pokojné a nevadí im ani dlhé leňošenie v pelechu či na gauči.
  • Tolerancia – tolerantnosť voči iným psom, cudzím ľuďom a v neposlednom rade voči členom domácnosti. Väčšina budúcich majiteľov vyhľadáva malé plemená práve preto, že ich považuje za roztomilé, spoločenské a vhodné pre rodiny. Nie každé malé spoločenské plemeno je ideálne na hranie sa s deťmi. Niektoré sú voči hrám s deťmi rezervované, iné si ich pozornosť užívajú. Prekvapí vás, že niektoré malé plemená sú veľmi dominantné a teritoriálne a skorá socializácia je veľmi dôležitá. S cudzími psami niektoré vychádzajú viac, iné vôbec. Rozhodne teda pri výbere nehádžte všetky malé psy do jednej kategórie.
  • Hlasový prejav – u malých psov platí často jeden paradox, čím je pes menší, tým dokáže byť ostrejší. Typickým príkladom je čivava. Mnohé malé psy dokážu na rôzne podnety upozorniť vytrvalým štekaním. Návštevu privítajú štekaním. Hlavne, ak ide o chov psa v byte, môže byť neprestajné štekanie problémom. Okrem správnej výchovy tento faktor ovplyvňuje aj povaha psa a niektoré psy sa týmto neduhom nezaprú. Naopak, ak ide o malé plemeno psa, ktoré bude tráviť čas na dvore, štekanie ako alarm môže byť žiaduce.
  • Podmienky pre chov – malé plemená psov nie sú automaticky predurčené na život v byte. Niektoré malé plemená psov sú omnoho viac spokojné na dvore rodinného domu. Pri výbere si všímajte, akým podmienkam sú malé psy schopné odolať, predovšetkým, aký typ srsti majú. Aby pes odolal aj chladnému počasiu vonku, je nevyhnutné, aby mal dostatočne hustú podsadu, ktorá ho pred chladom chráni.

Najčastejšie otázky – FAQ

Hľadáte malé psie plemeno, ktoré bude ideálne vyhovovať vašim preferenciám a potrebujete sa poradiť? Zapojte sa do diskusie a poraďte sa s ostatnými chovateľmi. Bez ohľadu na to, či chcete malé plemeno psa do bytu alebo hľadáte malého psa na dvor, ochotní chovatelia vám poradia, ktoré plemeno je pre vaše potreby to ideálne. Inšpirovať sa môžete aj naším článkom a vybranými rasami psíkov. Ak máte zaujímavé rady, tipy, príbehy či skúsenosti s jednotlivými malými plemenami, budeme radi, ak sa podelíte o svoj názor. Máte tip, ktoré malé plemeno psov by ste budúcim majiteľom odporučili?

Najobľúbenejšie trpasličie plemená psov do bytu sú čivava, bišon, maltézsky psík, pekinský palacový psík, shih-tzu, trpasličí pinč alebo bostonský teriér.

Áno, takéto psy sa označujú ako psy s vlasmi, resp. nepĺznuce plemená psov. Vyznačujú sa tým, že disponujú len vrchnou vrstvou srsti a nemajú spodnú hustú podsadu. Preto takéto psy nie sú vhodné do vonkajších podmienok, resp. v chladnom počasí potrebujú mať teplé miesto, kde chladné počasie zvládnu. Výhodou však je, že malé psy bez podsady nepĺznu alebo pĺznu len veľmi málo. Paradoxom je, že zvyčajne sú takýmto druhom srsti obdarené práve dlhosrsté plemená.

Pes s vlasmi je taký pes, ktorý disponuje len vrchnou vrstvou srsti a chýba mu spodná hustá podsada. Vďaka tomu je vyčesávanie jednoduchšie a zároveň srsť takýchto psov nepĺzne alebo pĺzne len minimálne. Srsť je podobná ľudským vlasom. Medzi malé plemená psov s vlasmi môžeme radiť jorkšírskeho teriéra, bišona, trpasličieho pudla, basenjiho alebo maltézskeho psíka.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(89.2%)