Novofundlandský pes

Novofundlandský pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Toto veľké silné plemeno vás očarí nielen svojím výzorom, ale aj láskavou povahou. Huňatý obor bol pôvodne ťažným psom, v súčasnosti ide skôr o spoločenského psa a vodného záchranára. Najlepšie sa bude cítiť v dome so záhradou, avšak je veľmi priateľský a svoju rodinu miluje, preto s ňou potrebuje pravidelný kontakt. V klasifikácii FCI (Féderation Cynologique Internationale) sa radí do 2. skupiny – Pinče, bradáče, molosoidné plemená a švajčiarske salašnícke psy.

Publikované: 23.02.2024
Aktualizované: 23.02.2024

Novofundlanďan je veľký pes s mohutnou postavou a silným telom. Veľká hlava s malými, pomerne hlboko uloženými očami je cez silný a svalnatý krk spojená so svalnatým telom. Pre toto plemeno sú typické silné a svalnaté končatiny s okrúhlymi labami, medzi prstami sa nachádzajú plávacie blany. Husto osrstený chvost pes využíva pri plávaní ako kormidlo. Srsť je dlhá a hustá, odolná proti vode a tvorená je krátkou, hustou podsadou a dlhšou krycou srsťou. Podľa štandardu sú povolené 3 farebné varianty – čierna, hnedá alebo bielo-čierna. V kohútiku môže merať novofundlandský pes 69 až 73 cm, sučky sú o niečo menšie, dosahujú 64 až 68 cm. Samce sú oproti sučkám mohutnejšie a hmotnosť dospelého jedinca môže byť 50 až 70 kg. Toto veľké plemeno sa môže tešiť z priemerného veku dožitia 8 až 12 rokov. Hoci ide o zdravého a otužilého psa, nevyhýbajú sa mu choroby typické pre veľké plemená, napr. torzia žalúdka alebo dysplázia bedrového či lakťového kĺbu. Problémom uňho môže byť aj šedý zákal, epilepsia či rakovina.

Novofundlandský pes má láskavé srdce a miluje ľudí aj zvieratá. Dobre vychádza s deťmi a správa sa k nim jemne a starostlivo. Pokojná povaha a vernosť z neho robia ideálneho spoločníka do rodiny s deťmi. Toto plemeno zle znáša samotu, preto potrebuje majiteľa, ktorý mu bude venovať veľa svojho času. Novofundlanďan je učenlivý a aj pri ňom ukazuje svoju povahu. S tréningom treba začať už od šteňaťa, dôležitá je konzistentnosť a pozitívny prístup. Pochvaly a odmeny budú psíka motivovať. Tréning by nemal byť jednotvárny a mal by byť zábavou. Novofundlandský pes potrebuje denne primeranú dávku pohybu, nielen v podobe dlhých prechádzok, ale aj psích športov, napr. aport a agility. Dobrým spoločníkom vám bude pri jazde na bicykli i pri turistike.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.6%)