Veľké plemená psov

Veľké plemená psov k deťom aj na stráženie

Kategória veľkých plemien psov má množstvo zástupcov, ktorí patria k najznámejším psím plemenám na svete. Rovnako ako malé plemená psov aj veľké sú u majiteľov veľmi obľúbené. Ich história šľachtenia je úplne odlišná, pretože boli často využívané na úplne odlišné účely. Veľké psy mali šľachtiteľský význam pre stráženie, lovenie, ťahanie, boli spoločníkmi alebo sa využívali na boj, pričom samotná kategória „bojové plemená psov“ oficiálne neexistuje, pretože pes sa ako bojový nerodí, ale sa ním ľudskou výchovou stáva. Samozrejme, chov väčšieho psa so sebou prináša úplne iné starosti a je potrebné mu vytvoriť iné, primerané, podmienky na chov. Neplatí, že čím je pes väčší, tým náročnejší sa tréning stáva, všetko je o správnom prístupe počas výcviku. Riadny výcvik je pre veľkých psích plemenách za účelom zvládania ich povahy a fyzických parametrov o to dôležitejší.

Publikované: 16.10.2023
Aktualizované: 16.10.2023
Obsah článku:

Najväčšie plemená psov dosahujú hmotnosť 70 až 100 kg a v kohútiku môžu merať 80 až 90 cm, výnimočne dokonca aj viac. Koniec koncov, v záznamoch Guinessovej knihe rekordov je oficiálne ako najvyšší pes vedený Zeus (2008 – 2014) – nemecká doga z USA, ktorá v kohútiku merala 112 cm a vážila 70 kg. Napriek tomu, že mnohé veľké a obrie psie rasy sú považované za hrozivé práve pre svoju veľkosť či vzhľad, faktom je, že môžu byť rovnakým, ak nie lepším rodinným spoločníkom ako malé či stredne veľké plemená psov. Potvrdzuje to aj súčasnosť, pretože veľké psy k deťom či do rodiny sú veľmi často žiadané. Myslite však na to, že výcvik každého a veľkého psa „detto“ si vyžaduje zodpovedného majiteľa a riadny výcvik.

Najobľúbenejšie veľké plemená psov

Do nášho výberu veľkých psov sme vybrali tie najznámejšie plemená, ale taktiež také, ktoré v našom regióne nepatria k najpopulárnejším. Mnohé z týchto psov sú skvelými spoločníkmi do rodiny. Zároveň však budú ochotne strážiť vás i váš majetok. A nájdu sa aj také, ktoré možno využiť vyslovene na služobné účely, psy záchranári, terapeuti, lovci, pátrači alebo oddaní strážcovia. Bez ohľadu na to, či sa držíte motta „väčšie je lepšie“ alebo nie, možno práve v tomto výbere objavíte presne to plemeno, ktoré budete mať zakrátko doma.

Nemecká doga

Radí sa k obrím psím plemenám, všeobecne patrí medzi najväčšie psie plemená a je typickým zástupcom tejto kategórie. Nezameniteľné plemeno psa s priateľskou a pokojnou povahou. Len ťažko by ste medzi veľkými psami a možno aj psami všeobecne hľadali psa vhodnejšieho do rodiny. Svojimi fyzickými parametrami budí náležitý rešpekt, veď v priemere môže nemecká doga vážiť 50 až 90 kg a v kohútiku by nemala merať menej ako 80 cm, pričom FCI štandard stanovuje, že 90 cm by nemalo byť prekročených. Nemecké dogy majú výrazne osvalené telo, prirodzene visiace uši a krátku, priliehajúcu srsť.

Ak hľadáte veľké plemeno psa k deťom, potom je nemecká doga vhodnou voľbou. Doga je sebavedomé, vyrovnané, trpezlivé a pokojné plemeno, ktoré nekoná impulzívne. Toto plemeno má svoju loveckú minulosť. Dnes je to spoločenský pes, ktorý sa nerád cíti izolovane. Doga je učenlivá, rozvážna a zároveň si vyžaduje dostatok pohybu. Zvykne si aj na život v byte, no rozhodne nie v garsónke. Potrebuje mať svoj osobný priestor na hry i odpočinok. Azda najhoršou charakteristikou tohto mierumilovného obra je, že sa často dožíva krátkeho veku. V priemere 7 až 10 rokov, pričom veľmi často sa stáva, že aj dolná hranica je nedosiahnuteľnou métou. Veľmi časté sú vývojové poruchy, dysplázie, torzie žalúdka alebo srdcové ochorenia.

Nemecká doga

Stredoázijský ovčiak

Známe je toto plemeno aj pod pomenovaním turkménsky alabaj či turkménsky vlkodav. Pochádzajú z regiónu Strednej Ázie. Odnepamäti to boli psy strážcovia, ktorí boli známi svojou nebojácnosťou a lojalitou. Nezľaknú sa vlka, medveďa ani inej divej zveri. Dodnes sa využívajú na ochranu majetku alebo pastvín s dobytkom a inými domácimi zvieratami. Majú silný ochranársky inštinkt. Sú to sebavedomé, samostatné a hrdé psy, ktoré si vyžadujú byť užitočnými. Je u nich enormne dôležitá výchova, výcvik a socializácia už od malička, aby boli zvládnuteľné. Sú to vytrvalci a potešia sa dlhým prechádzkam. Stredoázijský ovčiak nepatrí do bytu ani na reťaz.

Majiteľ musí byť autoritou. Určite to nie je typický hravý spoločník k deťom, no ako rodinný strážca dvora sa určite uplatní. Návštevy však bude skôr vítať štekotom. Opäť platí, že pre zvládanie psa je dôležitý precízny tréning. Majú veľmi robustnú stavbu tela. Existuje variant s krátkou srsťou 3 až 5 cm a tiež dlhosrsté – 7 až 10 cm. Srsť je drsnejšia a s veľmi hustou podsadou. Bez väčších problémov zvládajú celoročný pobyt vonku. Dosahujú hmotnosť 40 až 80 kg a výšku v kohútiku 65 až 70 cm, pokojne však aj viac. Na veľké psie plemená sa dožívajú relatívne vysokého veku 12 až 15 rokov.

Cane Corso

Typický strážca, ktorý budí rešpekt svojím vzhľadom, ale aj mohutným štekotom, ak je to treba. Toto veľké psie plemeno môže vážiť až 55 kg a v kohútiku dosahuje výšku 56 až 69 cm. Má výrazne tvarovanú čeľusť, veľké ovisnuté uši a krátku – hladkú srsť. Dnes sa Cane Corso využívajú primárne ako strážne psy. Vyžadujú si dostatok fyzickej i psychickej aktivity. Sú to odvážne psy, ktoré sa neboja štekaním zastrašiť votrelca. Rozhodne však nejde o agresorov a útočníkov, sú to psy, ktoré výhradne bránia svoje teritórium. Ak vyrastajú s deťmi, vnímajú ich ako súčasť svorky. Plemeno si vyžaduje počas výchovy a výcviku čas a ideálne aj skúsenosť chovateľa. Napriek veľkosti je to aktívne plemeno, ktoré je dobrým spoločníkom na dlhých prechádzkach. Rozhodne nejde o psa do bytu. Dožíva sa v priemere okolo 9 až 12 rokov.

Cane Corso

Bernardín

Medzi veľkými plemenami nemôže chýbať ani tento „fenomén z Holywoodu“. Bernardín, resp. svätobernardský pes je medzi psími hercami legendou. A nielen vo filmoch je bernardín úžasným rodinným spoločníkom. Perfektne bude vychádzať s deťmi a svojich blízkych bude milovať nadovšetko. Ako strážca budí dostatočný rešpekt a je ostražitý. Preto sa niektoré psy tohto plemena, hlavne v horských oblastiach, využívajú na strážne účely. Bernardín sa vyznačuje pokojnou a priateľskou povahou. Šľachtené boli bernardíny ako spoločenské a služobné – záchranárske lavínové psy. Majú skvelý čuch. Bez väčších problémov zvládnu pobyt vonku aj počas chladných mesiacov. Samozrejme, treba im zabezpečiť krytý pelech.

Objavujú sa v krátkosrstom alebo dlhosrstom variante s hustou podsadou a typická je pre nich kombinácia bielej a červenohnedej farby. Pripraviť sa treba na výdatnú spotrebu krmiva a výrazné slintanie. Sú to veľmi učenlivé psy, ktoré sú trpezlivé, lojálne a rozvážne. Majú mohutnú postavu a obrovské laby, pretože v minulosti sa využívali aj na ťahanie bremien. Dosahujú hmotnosť 50 až 91 kg a v kohútiku môžu mať 65 až 93 cm. Dožívajú sa 8 až 10 rokov.

Bernardín

Aljašský malamut

Hoci na to podľa každého milovníka zvierat nevyzerá, je to priateľský pes spoločník, ktorý na prvý pohľad môže pripomínať vlka, no povahou je to starostlivý člen domácnosti. Hoci sa javí na pohľad ako strážca, nie je to úplne tak, pretože má k ľudom mieru inklinovať. V našom regióne ich je čoraz menej a menej. Sú to odolné psy, pôvodom zo Strednej Ázie, ktoré sa neskôr využívali ako ťažné psy na Aljaške. Aljašský malamut môže byť na prvý pohľad podobný s huskym, no malamut je mohutnejší a silnejší. Má hustú srsť s hustou podsadou, takže zvláda dobre aj chladné počasie. Napriek tomu, že sa to nezdá, patrí medzi veľké krátkosrsté plemená psov, no s odstávajúcim chlpom.

Hmotnosť malamuta sa pohybuje okolo 34 až 42 kg a výška kohútiku 58 až 63 cm. Povahou je to inteligentný, oddaný a vnímavý pes, ktorý si vyžaduje psychickú i fyzickú stimuláciu. Potrebuje dostatočnú aktivitu. Dlhé túry alebo spoločné behy lesom sú pre malamuta vhodnou aktivitou. Voči iným psom je menej priateľský, čo súvisí s jeho súťaživosťou v stáde. Jeho výcvik je ťažší, dôvodom je jeho tvrdohlavosť. Dožíva sa 11 až 13 rokov.

Aljašský malamut

Anglický mastif

Impozantne osvalená postava, veľká hlava a mohutný štekot. Anglický mastif sa právom radí k najväčším psím plemenám na svete. V priemere váži toto plemeno 79 až 86 kg a dosahuje v kohútiku výšku 70 až 76 cm. Výnimočné však nie sú ani psy, ktorých váha dosahuje na hranicu 100 kg. Napriek vysokej hmotnosti je mimoriadne agilný a dynamický. Navzdory svojmu vzhľadu je mastif chápavý a priateľský obor, ktorý si bude skvele rozumieť s deťmi v akomkoľvek veku. Jeho trpezlivosť je niekedy obdivuhodná. Nevadí mu naťahovanie, ťahanie ani lezenie detí. Vyžaduje ľudskú spoločnosť a pohladenie. Na cudzích ľudí často ani nereaguje, až kým sa mu niečo nepáči. Ide o veľké krátkosrsté plemeno, takže starostlivosť o srsť je nenáročná.

Nie je to práve uštekané plemeno psa. Typické sklony k slintaniu sa u mastifa dajú očakávať. Na druhej strane je anglický mastif nesmierne pokojný a nevyžaduje si také množstvo aktivity, no požaduje od pána dostatočnú pozornosť. Napriek tomu, že v minulosti ľudia mastifa hnali do bojov, arén, kde zápasili s býkmi, levmi alebo lovili medvede či vlky, stali sa z nich neskôr pokojné strážne psy obydlí. Ide o jedno z mála plemien, ktorého vzhľad sa zachoval v zhode s jeho primárnym. V priemere dosahuje vek 8 až 10 rokov.

Anglický mastif

Tibetská doga

Typické obrázky tibetskej dogy s osrstenou hrivou a huňatou srsťou sú naozaj ikonické. Toto starodávne plemeno pochádza z Tibetu, kde sa využívalo ako strážny pes zvierat, obydlí, ale aj celých dedín. Dosahuje hmotnosť 45 až 75 kg a minimálna výška v kohútiku je 61 cm. Dožíva sa približne 10 až 14 rokov. Je to mimoriadne ostražitý pes, ktorý svojím vzhľadom a vzrastom budí rešpekt. Ako iné veľké psy, vyžaduje si skorú socializáciu a výcvik. S pribúdajúcim vekom je tibetská doga maximálne samostatná, nezávislá a ak má dostatok priestoru na pohyb, nevyžaduje si žiadne extra aktivity navyše.

K deťom príliš vzťah nemá a celkovo je k mnohým podnetom flegmatická, kým nejde o majetok alebo majiteľa. Vtedy sa tento strážny pes nebojácne postaví na odpor. Svoje úlohy si plní svedomito. Je to pes, ktorý sa dokáže naučiť povely, no vyžaduje si čas a trpezlivosť. Ide o veľkého psa pre skúseného chovateľa.

Tibetská doga

Írsky vlkodav

Pes alebo kôň? Mnoho ľudí pri pohľad na dobre stavaného vlkodava zaváha. Írsky vlkodav je vzácne plemeno obrích rozmerov. V kohútiku dosahuje tento kríženec chrtov a dogovitých plemien výšku 76 až 90 cm a vážiť môže až 81 kg. Vyšľachtený bol na území Írska ako lovec vlkov a vysokej lesnej zveri. Oproti dogám má írsky vlkodav atletickejšiu postavu, nie takú osvalenú, čo vidno na nohách, ktoré nesú dobre stavané a harmonické telo. Je to neagresívne plemeno psa vhodné k rodine aj s deťmi.

S deťmi si bude rozumieť veľmi a rád sa im bude venovať, no ak už pocíti únavu, deti by mu mali dopriať odpočinok. Je to pokojný pes, ktorý sa nenechá ničím rozhodiť. Jeho vzhľad je elegantný až buržoázny. Ide o veľké dlhosrsté plemeno psa, ktoré si vyžaduje aj náležitú starostlivosť o srsť. Ako to už býva, zdravie týmto obrím plemenám príliš nepraje – rakovina kostí, dysplázie alebo problémy so srdcom. Priemerne žije okolo 8 rokov, čo je skôr vyššia veková hranica.

Írsky vlkodav

Bernský salašnícky pes

Pes, ktorý miluje pohyb a výrazom tváre si vás získa okamžite na svoju stranu. Kedysi primárne ťažný a pastiersky pes, dnes spoločník alebo strážca. Skvele si rozumie s deťmi. Napriek tomu, že môže vážiť od 36 do 55 kg a v kohútiku dosahuje 64 až 70 cm, je to pes aktívny a živelný. Má dlhú hustú srsť a celoročný pobyt v exteriéri preňho nepredstavuje prekážku. Zdravotné problémy sa tomuto plemenu príliš nevyhýbajú. V priemere sa dožíva 7 až 10 rokov. Povahou je bernský salašnícky pes priateľský, chápavý, učenlivý a využíva sa aj ako terapeutický pes. V našom regióne je to primárne rodinný spoločník, no na západe je to stále pastier a strážca stáda. Slobodu miluje a určite s ním môžete skúsiť rôzne behavé psie športy. Miluje pozornosť ľudí a dokáže si užívať každé pohladenie.

Komondor

Je to ukážkovo vyšľachtené plemeno, ktoré dokáže byť spoločníkom do rodiny, ale takisto nebojácnym a vytrvalým strážcom majetku. Napriek jeho špecifickému vzhľadu, pod dlhou a atypickou povrázkovitou srsťou sa ukrýva robustná postava nebojácneho ovčiarskeho psa, ktorý sa nezľakne žiadneho nepriateľa. Nie je to pes útočník, ale obranca. Komondor má pôvod v Ázii, no často sa za krajinu pôvodu považuje Maďarsko. Cestu k deťom si nájde, no nie je považovaný za vyslovene rodinný typ psa.

Jeho strážne pudy sa prejavujú pri návštevách, keď sa na jeho teritórium dostane cudzia osoba len v sprievode majiteľa. Komondor je voči cudzím psom zväčša rezervovaný, no pri dostatočnej socializácii sa zabaví aj s inými psami. Je však samostatný a pomerne dominantný. Na výchovu je potrebný skúsený majiteľ. Vážiť môže 40 až 60 kg a v kohútiku dosahuje výšku 64 až 76 cm. Napriek veľkosti je obratný a miluje pohyb. Je to oddaný pes a zvyčajne má len jedného pána, pričom rozumie aj blízkym ľuďom.

Komondor

Veľké plemená psov a špecifiká výberu

Ak sa rozhodujete pre kúpu veľkého psa, musíte myslieť na to, aký je účel mať doma psa týchto rozmerov. Ani náhodou neuvažujte nad kúpou veľkého psa, ak vám ide o zdvíhanie si vlastného ega alebo dokazovanie si sily. Veľký pes si vyžaduje majiteľa, ktorý bude mať skúsenosti s chovom a výcvikom. Sú plemená, ktoré si vyžadujú špecifický prístup. Mnohé psy tejto kategórie sú strážcovia, lovci alebo služobné psy, ktoré potrebujú mať v novom domove určitú úlohu. Počítať musíte aj s odlišnými podmienkami, ktoré musíte takémuto psovi vytvoriť. Veľké psy sú úžasnými spoločníkmi a pomocníkmi, no skôr ako sa rozhodnete, zvážte niektoré špecifiká.

  • Veľkosť – pri veľkých plemenách psov je potrebné počítať s tým, že potrebujú adekvátny životný priestor. Majitelia by mali mať dostatok priestoru v interiéri či exteriéri, aby mohli svojho psa uspokojiť. Malý byt v centre mesta môže byť pre veľkého psa úplne nevhodný z hľadiska jeho komfortu. Predtým, ako si psa kúpite, overte si, či máte dostatok priestoru pre jeho pohyb a odpočinok.
  • Vyššie náklady na starostlivosť – okrem toho, že mnohé veľké psie plemená majú často vyššie obstarávacie náklady, myslite na to, že väčší pelech, väčší koterec, prepravný box, väčšia miska a podobne, stoja aj viac peňazí. S tým súvisia náklady na stravu. Veľké psy jednoducho jedia viac a náklady na ich stravu môžu byť násobne vyššie ako u menších plemien. Mali by ste byť pripravení investovať do kvalitného krmiva, aby ste zabezpečili optimálne zdravie a výživu svojho psa.
  • Zdravotné problémy – Veľké plemená psov sú náchylné na určité zdravotné problémy, vrátane dysplázie bedrových kĺbov, problémov s dýchacími cestami (u niektorých psov), torzie žalúdka, výskyt rakoviny a srdcových ochorení. Je dôležité byť pripravený na pravidelné návštevy veterinára a možné náklady na liečbu, ktorú sú všeobecne pri veľkých psoch väčšie.
  • Výcvik a výchova – Veľké plemená môžu byť náročnejšie na výcvik z dôvodu ich fyzickej sily a veľkosti. Je dôležité mať trpezlivosť a investovať do výcviku a poslušnosti. Ideálne je, ak máte s tréningom a výchovou psa skúsenosti. Dôležité je tiež poznať charakteristiky daného plemena.
  • Dĺžka života – Veľké plemená majú tendenciu žiť kratšie ako menšie plemená. Musíte byť pripravení na to, že váš veľký pes bude mať kratšiu dĺžku života.

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte doma veľké alebo obrie psie plemeno? Budeme radi, ak sa s nami a ostatnými chovateľmi podelíte o svoje skúsenosti s chovom takéhoto psa. Je možné chovať veľkého psa v byte? Čím je chov veľkých plemien špecifický? Ak chcete, aby bol práve váš veľký pes súčasťou galérie v našom článku, môžete nám zaslať fotografie vašich domácich miláčikov na mail info@animals.sk. Budeme veľmi radi. Ak máte otázky, neváhajte sa pýtať a zapojte sa do diskusie pod článkom. Ostatní chovatelia vám radi poradia a pomôžu.

Áno, je možné chovať veľké plemená psov v byte, ale je dôležité zabezpečiť, aby mali dostatok priestoru na pohyb a oddych. Veľké plemená budú vyžadovať viac miesta na spanie a svoje aktivity v porovnaní s menšími plemenami. Aktívny životný štýl a dostatok prechádzok sú pre veľké plemená rovnako, ak nie viac dôležité, bez ohľadu na to, či žijú v byte alebo dome. Zároveň je veľké množstvo plemien veľkých alebo obrích rozmerov, ktoré by sa pri chove v byte necítili komfortne. Preto si pred obstaraním daného plemena prečítajte o jeho potrebách a podmienkach na chov.

Dĺžka života veľkých plemien psov individuálne závisí od konkrétneho plemena a jeho genetiky. Všeobecne platí, že veľké plemená majú tendenciu žiť menej rokov ako malé, resp. menšie plemená. Priemerná dĺžka života veľkých psov sa pohybuje od 8 do 12 rokov. Niektoré veľké plemená, ako napríklad Nemecká doga, majú sklon dožívať sa veku v priemere 7 až 10 rokov, zatiaľ čo iné, ako napríklad Stredoázisjký ovčiak, žijú v priemere 12 až 15 rokov.

Agresivita u psov nezávisí od ich veľkosti, ale od ich výchovy a socializácie. Veľké plemená psov môžu byť rovnako mierumilovné a priateľské ako malé plemená, ak sú správne trénované a socializované od mladosti. Dôležité je mať na pamäti, že niektoré veľké plemená majú výraznejšie ochranné inštinkty a môžu byť viac teritoriálne, čo niekedy môže byť interpretované ako rezervovanosť voči cudzím osobám alebo iným zvieratám. Venovať dostatok pozornosti výchove veľkých psov, aby sa zabránilo nežiaducim správaniam, je dôležité u každého plemena, zvlášť u väčších psov, ktoré sú historicky známe ako psy strážcovia, ochranári či lovci.

Pre veľké plemená psov je často odporúčané používať špeciálne krmivo, ktoré je navrhnuté tak, aby zabezpečilo ich špecifické výživové potreby. Veľké plemená majú tendenciu mať iné potreby na výživu a rastové požiadavky v porovnaní s menšími plemenami. Predovšetkým v období rastu – dospievania, ktoré u väčších plemien trvá dlhšie, je dôležité sledovať v krmive obsah vápnika, proteínov, kalórií a vitamínov. Individuálne potreby psa sa však môžu líšiť v závislosti od konkrétneho plemena.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(92.2%)