Cane Corso

Cane Corso – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Inteligentný, rozvážny a sebavedomý Cane Corso radíme k veľkým až obrím psím plemenám. Plemeno má svoj pôvod v Taliansku, ľudovo sa mu hovorí tiež „talianska doga“. Geneticky je uňho vyvinutý silný ochranársky inštinkt, takže práca strážcu, stopára či záchranára je preň ako stvorená. Budúci majiteľ by mal byť skúsenejší, aby dokázal byť pre Cane Corso dostatočnou autoritou.

Publikované: 06.02.2023
Aktualizované: 24.04.2023
Obsah článku:

Ide o dobre učenlivého psa so skvelou asociačnou schopnosťou pre povely. Pes svojou mohutnou stavbou tela vzbudzuje rešpekt, no napriek tomu ide o vhodnú voľbu k rodinám, kde nebude mať problém ani pokiaľ ide o vzťah k deťom. Z hľadiska časového fondu si Cane Corso vyžaduje pozornosť, dostatok pohybu, ale tiež láskavý prístup.

Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy

Už prvý pohľad na dospelého jedinca tohto plemena vzbudzuje rešpekt. Kategoricky patrí medzi veľké až obrie plemená. Pes má totiž dlhé, robustné a svalnaté telo zakončené relatívne krátkym a hrubým chvostom. Na hlave sú výrazné ovisnuté stredne veľké uši. Natrafiť však veľmi často môžete aj na psy, ktoré majú uši od malička kupírované a stoja im tak vzpriamene. Psy samce dosahujú v kohútiku výšku od 60 do 69 cm, sučky od 56 do 64 cm. Priemerná hmotnosť Cane Corso sa pohybuje okolo 40 až 55 kg u samcov a 32 až 45 kg u sučiek.

Plemeno psa Cane Corso má krátku, hustú, hladkú a lesklú srsť, ktorá je nenáročná na starostlivosť. Farba srsti býva najčastejšie čierna, svetlosivá, tmavosivá (až modrá), hnedá, plavá, tmavohnedá, ale môže byť aj červená alebo olovená. Biele Cane Corso nie je štandardne akceptované a nejde o pôvodnú farbu srsti tohto plemena. Srsť je spravidla jednofarebná, no môže mať tiež melírovaný (žíhaný) vzor, ktorý je prelínaný bledšími a tmavšími odtieňmi daného sfarbenia. Pĺznutie srsti prebieha dvakrát do roka, pričom zhadzovanie srsti je zväčša nárazové. Z hľadiska druhov, dĺžky srsti, vzrastu či stavby tela neexistujú žiadne iné druhy tohto plemena.

Zdravie, choroby a vek

Vo všeobecnosti sa toto plemeno teší dobrej kondícii. Vzhľadom na telesnú stavbu a rozmery sa u Cane Corso objavujú typické genetické ochorenia charakteristické pre veľké a obrie plemená. Najčastejšie má toto plemeno predispozície trpieť nasledovnými chorobami:

  • Dysplázia bedrového kĺbu – genetické ochorenie, ktoré zapríčiňuje zlý zrast kĺbovej jamky a hlavy stehennej kosti.
  • Entropium alebo ektropium – ide o ochorenia očí, pri ktorých viečko oka smeruje k vnútornej časti oka alebo, naopak, viečko oka odstáva.
  • Ochorenia srdca – u psov tejto veľkosti je kardiovaskulárny systém zaťažovaný vo väčšej miere, preto sa môžu objaviť ochorenia ako aortálna stenóza, dilatačná kardiomyopatia alebo šelest, či viac alebo menej závažné arytmie. Ochorenia srdca môžu byť sprevádzané aj chronickým kašľom, apatiou či dýchavičnosťou.
  • Vyššie riziko obezity – pre Cane Corso je charakteristický zvýšený apetít, následné prekrmovanie tak môže zapríčiniť vznik obezity, čo má za následok vznik ďalších sprievodných ochorení.
  • Alergie – najčastejšie na niektorý druh bielkoviny, ale taktiež môže ísť o alergiu na peľ. Prejavovať sa môže alergia škrabaním alebo hnačkami.

Napriek tomu, že má toto plemeno hustú srsť, podrast je krátky, preto je vhodné v chladnejšom počasí poskytnúť psovi prístrešok a teplý pelech mimo vetra a prievanu. Predídete tak prípadnému prechladnutiu. Menej často môže byť prítomná geneticky podmienená hluchota – šteniatko sa s touto poruchou už narodí. Za ideálnych podmienok s dobrou životosprávou sa tieto psy dožívajú 9 až 12 rokov.

Dospelý Cane Corso

Povaha a správanie

Strážny pes s vysokou ostražitosťou vyznačujúci sa inteligenciou a vyrovnanosťou. Ide o veľmi energické plemeno, niektorí psičkári ho charakterizujú ako zdravo temperamentného „Taliana“. Ochranársky inštinkt sa prejavuje naplno v jeho odvahe. Cane Corso nepatria k agresívnym plemenám, ak nemajú dôvod, nikdy neútočia prví a výhradne bránia (seba, majiteľa, majetok a iné). Naopak, ide o rozvážne, rozumné a zdržanlivé plemeno.

Cane Corso dokáže byť perfektným rodinným psom. Nielen pre účel stráženia a ochrany, ale hlavne pre svoju vernosť. Ak je psík od malička dobre socializovaný (začať by ste mali už od veku 3 týždňov), vzťah k deťom v domácnosti je bezproblémový a láskavý. V prípade kamarátov vašich detí treba dávať pozor na príliš hlasité prejavy, ktoré by si mohol pes spojiť s útokom a potrebou zakročiť. Cane Corso sa len zriedka cíti ohrozený, čo je taktiež jeden z dôvodov, prečo nepatrí k agresívnym plemenám. 

Vo vzťahu k iným psom a zvieratám je rovnako ako pri ľuďoch od útleho veku dôležitá disciplína, socializácia, výchova a citlivý prístup. Bez pocitu podriadenosti a pevného vedenia môže byť Cane Corso, ako aj iné plemená, ťažko zvládnuteľný a nebezpečný hlavne pre cudzie osoby alebo psy.

Cane Corso povaha

Výchova, výcvik a starostlivosť

Vďaka svojim povahovým črtám je Cane Corso veľmi učenlivé plemeno. Inteligencia a rozvaha sú pri tréningu a výchove jeho veľkou výhodou. Schopnosť asociovať si povely a osvojiť si vyššiu mieru disciplíny u psa charakterizuje aj jeho predurčenie. Okrem toho, že je Cane Corso strážnym psom, uplatní sa aj ako záchranár či stopovací pes.

Do úvahy pri výchove treba brať, že je vhodné zvoliť výhradne citlivý a láskavý prístup. Vzhľadom na to, že má v génoch vštepený silný ochranársky inštinkt, agresívne podnecovanie v tréningu, napríklad v podobe trestov, u psa môžu vyvolať vzostup agresivity. Rozhodne nejde o plemeno vhodné pre úplných začiatočníkov. Je lepšie, ak má majiteľ predošlú skúsenosť s väčšími plemenami. Naučenie psa len základným povelom je nutnosťou. Je vhodné, ak má majiteľ osvojené určité tréningové metódy, aby bol jasnou autoritou a dokázal psa správne motivovať.

Už od ranného veku je dôležité šteniatka socializovať, a to s inými psami i ľuďmi. V období puberty Cane Corso skúša hranice, čo si môže ku komu dovoliť. Začleňuje sa tak do „svorky“. Plemeno je pomerne náročné na pohyb. Ide o veľmi aktívnu rasu, ktorá potrebuje mať na pohyb dostatočne veľký revír. Ak budete Cane Corso venčiť, naplánujte si radšej dlhšiu prechádzku ako viac kratších. Plemeno dokáže byť dobrým spoločníkom pri chôdzi i behu. Vzhľadom na fyzické parametre nie je vhodný na trénovanie agility. Takisto sa s ním vyhnite častému skákaniu alebo chodeniu do a zo schodov. V neskoršom veku to môže mať negatívny dopad na pohybový aparát jedinca.

Cane Corso výcvik

Cane Corso do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?

Plemeno je vhodné pre aktívnych ľudí. Vzhľadom na potreby Cane Corso je lepšie, ak nejde o majiteľa začiatočníka. Ešte lepšie je, ak má skúsenosti s výchovou veľkých psov. Plemeno nepatrí do bytu, naopak, ide o psa na dvor rodinného domu. Pri správnej výchove bude Cane Corso oddaným spoločníkom, ktorý bude mať skvelý vzťah s rodinnými príslušníkmi vrátane detí. V neposlednom rade bude vynikajúcim strážcom. Počas výchovy je dôležitý citlivý prístup a silná autorita, inak sa môže stať, že pes bude ťažko kontrolovateľný.

Pri zvažovaní o obstaraní si tohto plemena zvážte, koľko času budete môcť psovi venovať. Pri výchove totiž Cane Corso vyžaduje dostatok trpezlivosti, dôslednosti, láskavosti a hlavne pozornosti. Nutné je teda brať na vedomie, že Cane Corso nie je plemeno, ktoré je vhodné nechávať osamote príliš dlho. Pri tréningu a výchove si vytvára silné sociálne väzby na majiteľa, preto je nutné sa psíkovi pravidelne venovať, a to počas celého jeho života. Ak už musí ostať dlhšie sám, mal by mať k dispozícii veľký výbeh a ideálne aj dostatok hračiek.

Muskulatúra plemena si vyžaduje kvalitné a výživné krmivo, a to v dostatočne veľkej dávke. Kŕmenie je vhodné rozdeliť na viacero porcií denne, no s ohľadom na vek psa a jeho fyzickú aktivitu. Kombinácia dostatočného pohybu a kvalitnej stravy je v prípade Cane Corso obzvlášť dôležitá. Chovatelia odporúčajú tiež toto plemeno prikrmovať mäsom, no až od neskoršej puberty. Kvalitná strava je zárukou zdravého pohybového aparátu, silných kĺbov, kostí a zdravej srsti. Vzhľadom na hmotnosť psa rátajte s vyššou spotrebou krmiva a vyššími finančnými nákladmi.

Cane Corso do domu

Najčastejšie otázky – FAQ

Ak vás zaujímajú ďalšie informácie ohľadom plemena Cane Corso, možno práve tu nájdete odpovede na vaše otázky. V prípade, že máte určité nejasnosti, dajte nám vedieť a radi vám ochotne poradíme. Taktiež budeme radi, ak sa podelíte o vlastné skúsenosti s týmto plemenom a poskytnete nám váš názor na plemeno Cane Corso.

Priemerná dĺžka života sa u Cane Corso pohybuje v rozmedzí 9 až 12 rokov. 

Oficiálne neexistuje žiadne rozdelenie tohto plemena. Nelíši sa stavbou tela ani typom srsti. Jediné, čo štandardné plemená odlišuje, je farba srsti.

Napriek svojej ochranárskej DNA ide o veľmi inteligentné, oddané a rozvážne plemeno. Hoci je primárne Cane Corso známy ako strážny pes, ide o skvelého spoločníka do rodiny. Ide o aktívne plemeno, ktoré si vyžaduje dostatok pohybu. Pri dodržaní správnych zásad socializácie, výchovy a tréningu je Cane Corso oddaným, poslušným a bezpečným spoločníkom. Pes si vytvára veľmi silný sociálny vzťah s majiteľom, preto je socializácia s inými psami a ľuďmi dôležitá už od útleho veku šteniatka (od 3 týždňov). Predíde sa týmto spôsobom agresívnemu správaniu.

U šteniat s rodokmeňom sa cena v chovných staniciach a u registrovaných predajcov pohybuje okolo 500 až do 2 000 eur. Cena je však veľmi individuálna vzhľadom na rodové pomery daného jedinca.

Vzhľadom na potreby a povahu tohto plemena, Cane Corso nie je vhodné do bytu. Ideálne prostredie predstavuje dom s dostatočne veľkým pozemkom.

Áno, biela srsť sa v prípade Cane Corso vyskytuje. Nejde však o oficiálne uznávaný štandard – pôvodné sfarbenie srsti. Preto, ak máte výstavné či súťažné ambície, biely Cane Corso môže byť pre farbu srsti diskvalifikovaný.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(89.6%)