Stredoázijský ovčiak

Stredoázijský ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Samostatné a nezávislé robustné plemeno psa pochádzajúce zo strednej Ázie. Predstavuje záruku bezpečia a oddanosti. Je to dodnes typický strážny pes, ktorého úlohou je chrániť majetok, stádo i majiteľa. Nepatrí k najviac učenlivým psom, no dokáže si veľmi dobre osvojiť návyky. Tréning poslušnosti je pre jeho chov nevyhnutnosťou. Včasná socializácia je veľmi kľúčová. Je to nebojácny pes, ktorý bude vytrvalo pozorovať okolie a v prípade potreby zakročí.

Publikované: 17.03.2023
Aktualizované: 11.12.2023
Obsah článku:

Má vyššiu tendenciu k štekaniu. Cudzie psy príliš netoleruje a ideálne je, ak vyrastá odmalička v spoločnosti iných zvierat. V rodine si zvykne a dokáže vychádzať aj s deťmi, no neustály dohľad by mal byť samozrejmosťou. Má krátku alebo stredne dlhú srsť. Je vhodný aj na celoročný pobyt vonku. Dožíva sa relatívne vysokého veku a chváliť sa môže taktiež dobrým zdravím. Pes je vhodný len do rúk skúseného chovateľa.

Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy

Je to veľký pes s mohutnou postavou a osvaleným telom. Veľkosťou ide o neprehliadnuteľného psa s masívnou hlavou. V kohútiku môže merať stredoázijský ovčiak 65 až 70 cm. Samce sú oproti sučkám výrazne mohutnejšie a môžu mať na výšku aj viac ako 70 cm. Hmotnosť dospelého jedinca môže byť 50 až 80 kg. Rast stredoázijského ovčiaka prebieha približne do 3. – 4. roku života. Je to symetrické plemeno s optimálnym pomerom výšky a dĺžky tela. Chrbát je rovný, široký a ku koreňu chvosta mierna klesá. Chvost môže byt zatočený smerom nahor. V mnohých krajinách sa kupíruje. Hlava má hranatejší tvar. Silné, objemné ústa a ňufák na tvári dominujú. Uši psa majú tvar trojuholníka. Sú stredne veľké, zvesené a posadené pomerne nízko. Kupírovanie uší je ešte aj dnes v niektorých krajinách praktizované a brané za štandard.

Srsť je hrubá až drsná, no rovná. Kučeravá srsť môže byť považovaná za vadu. Pes má veľmi hustú podsadu, vďaka čomu skvele odoláva i mrazivému počasiu a vlhkosti. Existujú dve variety na základe dĺžky srsti. Krátka srsť má od 3 do 5 cm, dlhá srsť stredoázijského ovčiaka má 7 – 10 cm. FCI štandard pripúšťa akúkoľvek farbu srsti a kombinácie vynímajúc modrú a hnedú. Inak sa však stretnete so stredoázijským ovčiakom bielej, čiernej, šedej, hrdzavej, žíhanej, strakatej alebo vlkošedej farby. Okrem jednofarebnej variety sú bežné tiež kombinácie a škvrny či tieňovanie.

Vzhľadom na to, že sa vyskytuje v mnohých krajinách strednej Ázie, existuje viacero typov tohto psa, pričom sa v niektorých vizuálnych i povahových aspektoch odlišujú. Nesú si tiež často vlastné názvy na základe pôvodu či regiónu, kde sa chovajú. Toto plemeno je známe aj pod názovom turkménsky alabaj (tiež turkménsky vlkodav). K skupine Aziatov, ktorí podobné charakteristiky spĺňajú patria aj tadžická dachmorda, kazašský tobet, tadžický alabaj či iné psy pochádzajúce z daného regiónu strednej Ázie. Veľmi často býva stredoázijský ovčiak porovnávaný s kaukazským ovčiakom. „Kaukaz“ je však výraznejšie osrstený a mohutnejší. Zároveň je to samostatné plemeno uznané FCI štandardom.

Zdravie, choroby a vek

Vysoká odolnosť týchto psov je hlavným dôvodom, prečo sú dlhodobo využívané v krajinách strednej Ázie ako spoľahliví partneri pri strážení stáda alebo ako ochranári majetku. Sú to veľmi húževnaté psy, ktoré bez väčších problémov odolajú nepriaznivým vplyvom počasia. Stretnúť sa u nich možno s dedičnými ochoreniami typickými pre veľké plemená.

  • Dysplázia bedrového kĺbu – skríningovým vyšetrením je možné diagnostikovať ochorenie bedrového kĺbu. Dochádza k nezvratným zmenám vo vývoji pohybového aparátu – k nekompatibilite kĺbovej jamky/puzdra (bedrá) a hlavy stehennej kosti. Pre toto ochorenie je typická genetická predispozícia. Prejavuje sa krívaním alebo sťaženým vstávaním jedinca. Pohyb je limitovaný na základe stupňa dysplázie (hraničný, mierny, stredný, ťažký).
  • Dysplázia lakťového kĺbu – ide o neželaný vývoj lakťového kĺbu, ktorý môže mať rôzne príčiny. Najčastejšie ide o nesúlad medzi kĺbom lakťa, lakťovej a vretennej kosti. Dôvod je prevažne ten, že kosti rastú odlišnou rýchlosťou. Prejavuje sa krívaním, zhoršenou flexibilitou končatiny/končatín, sťaženým vstávaním alebo atrofiou svalov.
  • Torzia žalúdka – v prípade zvieraťa dochádza k prevráteniu žalúdka v dôsledku nafúknutia. Dôvodov vzniku tejto závažnej komplikácie môže byť niekoľko. Náročný pohyb tesne po príjme potravy, nízka frekvencia kŕmenia, diétna chyba – nafukovanie alebo nekvalitná strava. Pes sa cíti nepokojne, vystrašene, má sťažené dýchanie a žalúdok sa nafukuje. Pes môže upadnúť do šoku – bezvedomia. Torzia žalúdka je závažný stav, ktorý si vyžaduje okamžitý zásah veterinára.

Stredoázijské ovčiaky sú veľké plemeno, ktoré sa môže tešiť z relatívne vysokého veku dožitia 12 až 15 rokov. Ak sa psom tohto plemena vyhýbajú dedičné ochorenia, ide o veľmi životaschopné zvieratá. Veď v krajinách svojho pôvodu fungujú často v zasnežených podmienkach, kde teplota klesá hlboko pod nulu.

Stredoázijský ovčiak zdravie

Povaha a správanie

Tieto ovčiaky sú nebojácne a enormne odolné. Svoj pôvodný účel, stráženie stáda a ochrany majetku, dokážu statočne plniť dodnes. V Kirgizsku, Turkménsku i iných krajinách strednej Ázie sú to dodnes psy, ktoré dokážu zastrašiť aj vlkov či inú divú zver. Ani väčších predátorov sa nezľaknú. Napriek dobrej socializácii zvyčajne vychádzajú dobre len so zvieratami a psami, s ktorými vyrastajú odmalička. Cudzie psy či nečakané návštevy odmenia hlasitým štekotom a svoj teritoriálny inštinkt prejavia naplno. „Návštevu“ na pozemku môžu vyhodnotiť ako nebezpečenstvo. Netreba ich však označovať za agresorov. Sú húževnaté, preto na ne v spoločnosti iných ľudí treba dohliadať.

Majú vysoké pracované nasadenie a svoje územie oddane chránia, rovnako ako svojho pána či majetok. Stredoázijské ovčiaky sú hrdé a sebavedomé, preto je dôležité, aby si prešli tréningom poslušnosti a svojho pána poslúchali na slovo. Ovládanie takéhoto veľkého psa je veľmi dôležité. Tieto psy majú väčšie sklony k štekaniu, keďže rady upozorňujú na rôznorodé podnety z ich okolia. Vo všeobecnosti sú však pokojné, trpezlivé a skromné. Je to síce stredne aktívna rasa, no pohybu si vyžaduje veľa a v priestore sa bude pravidelne prechádzať, kontrolovať a zvedavo pozorovať, čo sa deje za plotom. Napriek svojim rozmerom sú veľmi vytrvalé a dokážu vám robiť spoločnosť na dlhých prechádzkach alebo na výletoch v prírode.

Stredoázijský ovčiak povaha

Výchova, výcvik a starostlivosť

Pri výchove i výcviku sa treba pripraviť na to, že turkménsky alabaj a všeobecne tento druh „Aziatov“ sú plemená s vlastnou hlavou. Ich miera nezávislosti a samostatnosti prerastá často až do tvrdohlavosti a dávka trpezlivosti a odhodlania bude pri ich tréningu potrebná. Možno aj viac ako u iných známych tvrdohlavých plemien. Majú v sebe zakorenený silný ochranársky inštinkt. Je vhodné s nimi podstúpiť základný tréning poslušnosti a zabezpečiť im skorú socializáciu. Pes musí pochopiť, kto je „alfou“ svorky. Sú to nezávislí strážcovia, no pán musí byť vždy autorita. Nie sú úplne vhodné na služobný výcvik, stopovanie alebo kynologické športy.

Pri tréningu voľte metódu odmeňovania a pochvaly. Jeho schopnosť učiť sa je vo vysokej miere ovplyvnená hrdosťou a nezávislosťou. Trénujte vždy s nenakŕmeným psom, aby preňho odmena bola motiváciou. Pri tréningu je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Agresívny prístup majiteľa u psa povzbudí jeho impulzívne správanie alebo bude následne bojazlivý. Takéto zviera je potom veľmi nepredvídateľné a mnohé situácie môže vyhodnotiť nesprávne. Má silno vyvinutý ochranársky inštinkt. Ak má zviera sklon reagovať na niektoré podnety podráždene, usmerňujte a tlmte ho. Pes si dokáže vytvoriť mieru, na základe ktorej vyhodnotí, kedy má reagovať.

Rozhodne to nie je pes, ktorý by patril do rúk majiteľa začiatočníka alebo dieťaťa. Vyžaduje si skúseného chovateľa, ktorý presne bude vedieť, k čomu bude tento „obor“ slúžiť. Zároveň pre psa musí byť majiteľ absolútnou autoritou. Starostlivosť o srsť netreba preháňať, no aj tohto „velikána“ poteší, ak mu kožuch z času na čas prekefujete a prečešete. V období pĺznutia je vhodné česaním pomôcť psovi srsti sa zbaviť, aby sa zbytočne netvorili chumáče. Dbajte o pravidelný a dostatočný prísun živín v podobe kvalitného krmiva. Jedálniček by mal obsahovať taktiež surové mäso a dávku minimálne dvakrát do dňa.

Stredoázijský ovčiak výcvik

Stredoázijský ovčiak do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?

Stiesnené priestory, byt či interiér domu, určite nie sú životný priestor, ktorý by tomuto statnému ovčiakovi vyhovoval. Veľkému pozemku, záhrade a teda voľnému výbehu sa maximálne poteší. Stačí, ak mu zabezpečíte pohodlný prístrešok, kde sa ukryje pred slnkom či dažďom. Je to pes vhodný na celoročný pobyt vonku. Hustá srsť ho pred vplyvmi počasia ochráni. Samotu zvláda bez problémov. Je totiž samostatný a nezávislý. Základy tréningu poslušnosti sú nevyhnutnosťou. Hoci nemá vždy najväčšiu ochotu učiť sa, správna metóda ho dokáže presvedčiť.

Na výchovu je to pes pomerne náročný pre jeho temperament a nezávislosť. Kľúčová je skorá socializácia s inými psami i ľuďmi, následne tiež dôsledný tréning poslušnosti. Vyžaduje si skúseného chovateľa, ktorý jasne stanoví hranice a bude vedieť, ako toto hrdé plemeno zvládnuť. Dôležitý je pozitívny vzťah so vzájomným rešpektom. Je verný, oddaný a nebojácny, no majiteľovo pohladenie a pozornosť dokáže vždy oceniť. Má silné ochranárske pudy a aj preto sa v mnohých krajinách stále využíva ako strážny pes rôznych areálov, rodinných pozemkov či fariem.

Nie je to typický pes k deťom, no v závislosti od výchovy a miery socializácie je možné, aby bol psom do rodiny. Náruživý spoločník ako labrador alebo zlatý retriever to však nikdy úplne nebude a v spoločnosti detí je lepšie mať psa pod dozorom aj vzhľadom na jeho veľkosť, pretože môže nechcene ublížiť. Srsť pravidelne vyčesávajte a kontrolujte chrup zvieraťa. Pre toto 50 až 80 kg zviera budete potrebovať dostatok krmiva. Toto plemeno dospieva až do 3 – 4 rokov svojho života, preto spočiatku dbajte na prísun krmiva s nižším obsahom vápnika, aby zviera nerástlo rýchlo. Zamerajte sa tiež na kvalitnú bielkovinovú stravu s obsahom mäsa (BARF). Psovi môžete v pravidelnej dávke podávať i kĺbovú výživu pre lepšiu kondíciu (poraďte sa s veterinárom) kĺbov, kostí a svalov. Kŕmte minimálne dvakrát do dňa. Pripravte sa, že stredoázijský ovčiak bude mať vysokú spotrebu krmiva, čo sa prejaví aj na výdajoch.

Stredoázijský ovčiak do domu

Najčastejšie otázky – FAQ

Predstavuje pre vás plemeno stredoázijského ovčiaka zaujímajú voľbu? Radi by ste sa dozvedeli viac o povahe tohto plemena a jeho vlastnostiach? Chcete vedieť, ako dlho stredoázijský pastiersky ovčiak žije? V našom článku sa dočítate základné informácie o tomto plemene. Budeme radi, ak nám dáte vedieť, aké sú vaše praktické skúsenosti s chovom tohto plemena. Vaše rady a odporúčania môžu pomôcť aj ostatným čitateľom a záujemcom o toto plemeno. V prípade otázok sa zapojte do diskusie pod článkom.

Plemeno stredoázijského ovčiaka sa napriek svojej veľkosti dožíva slušného veku 12 až 15 rokov.

Nebojácna a nezávislá. Je to samostatný pes so silným ochranárskym inštinktom. Dodnes plní úlohu strážcu. Je pokojný a trpezlivý, no na neželané podnety reaguje rýchlo s cieľom chrániť. Nie je to agresor, ale obranár, ktorý vždy vyhodnocuje nebezpečenstvo.

Nejde o typického rodinného psa k deťom a už vôbec nejde o psa pre deti. Stredoázijský ovčiak patrí do rúk skúseného chovateľa, ktorý mu je autoritou. Vo vzťahu k deťom záleží od spôsobu výchovy. Deti dokáže tolerovať a veľmi si ich obľúbiť, no vždy je nutné mať také veľké zviera pod dozorom.

Medzi kynológmi nepanuje zhoda v rámci druhového delenia tohto plemena, ktoré patrí do súhrnnej kategórie aziatov. Podľa väčšiny kynológov v strednej Ázii sa toto plemeno chová v rôznych regiónoch a na základe toho sa psy v istých vizuálnych črtách odlišujú. Štandard plemena stanovený FCI – Medzinárodnou kynologickou federáciou pozná len názov stredoázijského pastierskeho psa (stredoázijský ovčiak – Central Asian Shepherd Dog).

Rozdiel určuje samotný FCI štandard, keďže ide o dve samostatne registrované plemená. Vizuálne je možné pozorovať, že kaukazský ovčiak je vyšší v kohútiku, mohutnejší, ťažší a má dlhšiu srsť. Odlišovacím znakom je taktiež dlhý a osrstený chvost. Stredoázijské ovčiaky majú chvost kratší a zatočený nahor. Odlišné je takisto sfarbenie a niektoré povahové črty.

Toto plemeno je vhodné len na chov vo voľnom výbehu. Ideálne dom – pozemok s veľkou záhradou. Pre svoj životný štýl si vyžaduje veľa pohybu a stiesnené priestory bytu mu vôbec nevyhovujú.

V niektorých krajinách je toto plemeno viac, v iných menej cenené. Cena za stredoázijského ovčiaka sa pohybuje okolo 700 až 1 800 eur, ak máte záujem o jedinca s papiermi. Ak nejde o oficiálny chov bez garancie pôvodu, cena sa môže pohybovať na úrovni 500 eur.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.4%)