Írsky vlkodav

Írsky vlkodav – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Jedno z najväčších plemien na svete si vás získa svojou priateľskou povahou. FCI (Medzinárodná kynologická federácia) írskeho vlkodava radí do skupiny 10, chrty. Toto impozantné plemeno bolo používané pri love na vysokú zver a vlky, v súčasnosti slúži ako spoločenský, resp. rodinný pes. Vlkodav je temperamentný a trochu tvrdohlavý, avšak i veľmi vľúdny a maznavý.

Publikované: 13.02.2024
Aktualizované: 13.02.2024

Vzrastom a hmotnosťou sa írsky vlkodav radí medzi veľké plemená psov. Samce dosahujú v kohútiku výšku 79 až 90 cm, samice sú o niečo menšie, dosahujú 71 až 81 cm. Dospelý samec vlkodava váži minimálne 55 kg, sučky vážia minimálne 40 kg. Dlhá a vysoko nasadená hlava s tmavými očami a malými stočenými ušami tróni na svalnatej a silnej štíhlej postave s mierne stočeným chvostom. Stredne dlhá srsť je hrubá a tvrdá, má mäkkú a krátku podsadu. Prípustných je niekoľko farebných variantov – biela, čierna, sivá, červená, svetlohnedá a žíhaná. Nutné je pravidelné trimovanie. V priemere sa írsky vlkodav dožíva 8 až 10 rokov. Náchylnosť na ochorenia u tohto plemena súvisí s jeho rastom a vývojom pohybového aparátu. Potrebné je dôsledne dbať na zdravý a postupný rast. K častým ochoreniam sa vzhľadom na jeho veľkosť u írskeho vlkodava môžu vyskytovať torzia žalúdka, dysplázia bedrového kĺbu, kardiologické a oftalmologické problémy a vrodená je i jeho náchylnosť na rakovinu.

Írsky vlkodav má veľmi dobré socializačné schopnosti. Býva tolerantný k mačkám i k ostatným psom. Napriek jeho veľkým rozmerom sa dokáže vlkodav pohybovať pri deťoch veľmi rozvážne. Je veľmi citlivý a oddaný svojej rodine. Ochotne a rýchlo sa učí, avšak môže byť občas tvrdohlavý, pri výcviku ho musíte motivovať. Najúčinnejšia je motivácia v podobe maškŕt. Vyhnite sa drilu a kriku, pretože psa znechutíte a začne vás ignorovať. S výcvikom je vhodné začať už v útlom veku. Vlkodav túži byť súčasťou rodiny a plne sa jej prispôsobí. Má zvýšené nároky na pohyb, v dospelosti mu pomocou dlhých prechádzok pomôžete udržať kondíciu. Spoločníka vám bude robiť pri jazde na bicykli alebo na koni, jeho potrebu po pohybe uspokojíte coursingom (beh za umelou návnadou).


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.2%)