Zápal ucha u psa

Zápal vonkajšieho ucha u psa: príznaky, liečba

Zápal ucha u psa môžu spôsobiť parazity, baktérie, kvasinky, cudzie predmety, mechanické podráždenie, alergie, systémové imunitné ochorenia, nádory či hormonálne poruchy. Dôležitú úlohu zohráva tiež genetika, plemenná predispozícia a imunita. V našom článku sa pozrieme na príčiny, príznaky, diagnostiku a liečbu zápalu vonkajšieho zvukovodu u psa, s ktorým sa v praxi stretávame najčastejšie.

Publikované: 20.03.2023
Aktualizované: 11.12.2023
Obsah článku:

Povieme vám, ako čo najskôr spozorovať, že s ušami vášho psa niečo nie je v poriadku. Neliečené ochorenia zvukovodu sú totiž veľmi bolestivé a vedú k poruchám sluchu až trvalej hluchote. Ich liečbu je preto potrebné začať čím skôr. A, samozrejme, neopomenieme ani prevenciu, pretože predchádzať problémom je vždy lepšie, ako ich riešiť.

Príčiny zápalu vonkajšieho ucha (zvukovodu) u psa

Otitis externa, teda zápal vonkajšieho zvukovodu, spôsobuje viacero príčin. Prvou možnosťou sú zápaly spôsobené parazitmi (Otitis externa parasitaria), druhou zápaly neparazitárneho pôvodu spôsobené poranením, cudzím predmetom či iným, napr. autoimunitným ochorením (Otitis externa non-parasitaria).

Príčiny ďalej delíme na primárne a sekundárne. K primárnym patria za každých okolností spomínané parazity, prípadne iné mikroorganizmy, alebo spomínané príčiny neparazitárneho pôvodu (napr. cudzí predmet). K sekundárnym príčinám radíme rôzne mikroorganizmy (baktérie, kvasinky), ktoré priebeh ochorenia zhoršujú. Zjednodušene povedané, parazit alebo poranenie kože v uchu vytvorí ideálne podmienky na ich množenie.

Svoju úlohu zohráva aj plemenná predispozícia a tvar ušnice. Hovoríme napr. o prirodzene zúženom zvukovode u shar-peia či nadmernom ochlpení ušníc u pudla. Na vznik zápalu majú ďalej vplyv vonkajšie faktory, ako je nadmerné vlhkonádorové a horúčkovité ochorenia alebo imunosupresia.

  1. Zápal vonkajšieho ucha parazitárneho pôvodu – Otitis externa parasitaria

K primárnym príčinám vzniku parazitárneho zápalu vonkajšieho ucha u psa patria parazity:

  • Zákožka svrabová (Sarcoptes scabie)
  • Ušné roztoče (Otodectes cynotys) – hovorovo „ušný svrab“
  • Demodex canis (pri generalizovanej forme ochorenia)
  • Roztočník jesenný (Trombicula autumnalis)
  1. Zápal vonkajšieho ucha neparazitárneho pôvodu – Otitis externa non-parasitaria

Zápal zvukovodu u psa, ktorý nie je spôsobený parazitmi, môže mať mnoho príčin, čo neraz komplikuje diagnostiku aj liečbu. K primárnym príčinám vzniku Otitis externa non-parasitaria patria:

  • Mikroorganizmy
  • Cudzie predmety (napr. osiny tráv, chlpy)
  • Ochorenia kožných žliaz (poruchy sekrécie, hyperplázia apokrinných žliaz, hyperplázia a hypolázia mazových žliaz)
  • Hypersenzitívne reakcie (atopie alebo alergie na krmivo, lieky atď.)
  • Metabolické ochorenia a poruchy keratinizácie (napr. idiopatická seba Hypotyreóza, dysbalancia pohlavných hormónov)
  • Autoimunitné ochorenia (lupus erytematosus, penfigus foliaceus, penfigus erythematosus)
  • Virózy (napr. psinka)
  • Juvenilná celulitída (hlboký hnisavý zápal kože)
  • Niektoré lieky (napr. kortikoidy, ktoré oslabujú imunitný systém)

INFO: Zápal ucha u psa takmer vždy komplikuje sekundárna infekcia spôsobená batériami (napr. stafylokokus intemedius, escherichia colli) alebo kvasinkami (napr. malassezia pachydermatis, candida albicanis). Pri liečbe je preto je väčšinou nutné použiť lokálne alebo celkové antibiotiká.

Zápal vonkajšieho ucha u psa

Príznaky zápalu ucha u psa

Či už zápal ucha spôsobila parazitárna infekcia, baktéria alebo cudzie teleso, príznaky sú spravidla veľmi podobné. Najčastejšie spozorujete, že pes trasie hlavoutrepe ušamiškriabe si ich alebo obtiera o rôzne predmety/steny. Psy bývajú nepokojné, nervózne až agresívne, a to najmä pri vyšetrovaní a ošetrovaní uší.

K jasným príznakom, že uši vášho psa nie sú v poriadku, ďalej patrí suchá koža v uchuzačervenanie a opuch kože, na ktorej môžete pozorovať aj iné zmeny, napr. zhrubnutie, otvorené rany, miesta bez srsti či šupiny. Koža na ušiach býva horúca (zápal) a z uší môže vytekať sekrét alebo hnis. Pri chronickom zápale ucha u psa sa objavuje hyperpigmentácia kože.

INFO: Parazitom, ktorý spôsobuje zápal ucha najčastejšie, je Zákožka svrabová. Je lokalizovaná na špičke ucha a spôsobuje veľmi silné svrbenie. Typickým prejavom je tzv. pedálový reflex – pri stlačení koreňa ucha pes pohybuje zadnou nohou.

Liečba zápalu vonkajšieho ucha sa začína správnou diagnostikou

Na diagnostiku zápalu ucha sú väčšinou postačujúce typické klinické príznaky. Aby však mohla byť nasadená správna liečba, je potrebné zistiť presnú príčinu, ktorá spôsobuje problém. Vyšetrenie sa začína otoskopiu, teda akousi vizuálnou kontrolou ucha, pri ktorej sa veterinár sústredí na zmeny na koži či typ sekrétu a zároveň vylúči alebo potvrdí cudzie predmety vo zvukovode.

Druhým krokom je cytologický ster a ster na kultiváciu, vďaka ktorej je možné odhaliť nielen konkrétne baktérie či kvasinky, ale taktiež citlivosť/rezistenciu na antibiotiká. Pri diagnostike by sa nemalo zabúdať ani na mikroskopické vyšetrenie výteru na svrab, roztoče a demodex, prípadne ďalšie parazity. Príčinu zápalu je do istej miery možné rozlíšiť aj na základe druhu sekrétu v ušiach psa:

  • hnedý výtok z ucha psa (hnedý až hnedočierny, voskovitý sekrét) signalizuje kvasinkovú infekciu,
  • svetlohnedý sekrét pripomínajúci suchý med – zápal spôsobený stafylokokmi a/alebo streptokokmi,
  • čierny maz v uchu psa (čierny pieskovitý alebo drobivý sekrét pripomínajúci kávovú usadeninu) je jasným príznakom svrabu alebo roztočov,
  • žltohnedý vodnatý sekrét – infekcia spôsobená baktériami z rodu pseudomonas alebo proteus,
  • hnis v uchu poukazuje na bakteriálnu infekciu, ktorá môže byť primárnou alebo sekundárnou príčinou zápalu.

Zápal ucha u psa diagnostika

Ako liečiť zápal ucha u psa

Liečba zápalu vonkajšieho ucha u psa sa odvíja od jeho príčiny. Prípravky a lieky na parazity nevyliečia bakteriálnu infekciu, antibiotiká nezlikvidujú svrab, a ak má pes v uchu cudzí predmet, tak mu nepomôžu antiparazitiká ani antibiotiká. Na internete, niekedy i v literatúre, natrafíte na množstvo babských rád. Niektorými vášmu miláčikovi „iba“ nepomôžete, inými mu môžete zásadne ublížiť. Neliečené alebo nesprávne liečené ochorenia uší totiž vedú k poruchám sluchu až hluchote. To je dôvod, prečo vám určite neodporúčame žiadnu domácu liečbu zápalu vonkajšieho ucha. Ak na psovi spozorujete ktorýkoľvek z vyššie vymenovaných príznakov, mali by ste čím skôr navštíviť veterinárneho lekára.

Základom liečby zápalu ucha u psa je už spomínaná správna diagnostikaodstránenie primárnej príčiny, dôkladné a pravidelné čistenie uší, použitie vhodných liekov (antibiotické alebo ušné kvapky na zápal, celkové/lokálne antibiotiká, protizápalové lieky atď.) a posilnenie imunity.

Liečba zápalu vonkajšieho ucha pôsobeného parazitmi, baktériami a kvasinkami

V prípade infekcie spôsobenej parazitmi je nutné použiť vhodné antiparazitické lieky. Prvou voľbou sú tzv. spot-on prípravky (pipety – napr. Advocate, Stronghold), ktoré sa aplikujú na krk. Poznáme aj antiparazitické kvapky do uší (napr. Otospectrine), ich dostupnosť na slovenskom trhu však nie je najlepšia.

Pri bakteriálnej infekcii, ktorá sa k tej parazitárnej pridá takmer vždy, sa používajú antibiotiká. Ak zápal nie je príliš silný, veterinár vám predpíše iba lokálne antibiotické kvapky do uší pre psov, niekedy je však potrebné použiť aj celkové antibiotiká. Na liečbu zápalu zvukovodu sa okrem klasických antibiotických kvapiek používajú i tzv. otologiká s 3 zložkami:

  1. antimykotikum na potlačenie kvasinkovej infekcie,
  2. antibiotikum na potlačenie bakteriálnej infekcie,
  3. protizápalová zložka.

Liečba zápalu vonkajšieho ucha neparazitárneho pôvodu

Liečba zápalu vonkajšieho ucha neparazitárneho pôvodu je založená na odstránení primárnych príčin, ktoré ho spôsobili. Ak má váš pes v uchu cudzí predmet, napr. osinu, liečba bude spočívať v jej odstránení, nasadení ušných kvapiek na zápal a potlačení bakteriálnej/kvasinkovej infekcie.

V prípade autoimunitných ochorení je potrebné diagnostikovať konkrétne ochorenie. To isté platí pri alergiách, hormonálnych poruchách, virózach, metabolických chorobách či poruchách keratinizácie kože a ďalších možných príčinách zápalu vonkajšieho ucha, o ktorých sme hovorili v začiatku nášho článku.

Zápal ucha u psa liečba

Ako správne čistiť uši pri zápale zvukovodu

Dôležitou súčasťou liečby zápalu zvukovodu je pravidelné a správne čistenie uší s vhodným prípravkom. Prvotné čistenie, ktoré musí byť naozaj dôkladné, by mal zrealizovať veterinár. Zároveň vám ukáže, ako psovi uši čistiť tak, aby ste mu neublížili – napr. neprepichli bubienok paličkou do ucha.

  1. Aplikujte čistič do ucha.
  2. Ucho dôkladne premasírujte.
  3. Čistič nechajte pôsobiť minimálne 5 minút.
  4. Ucho opäť premasírujte a nechajte psa čistič vytriasť.
  5. Pomocou vatových tyčiniek odstráňte sekrét (dajte pozor, aby v uchu neostal kúsok vaty).
  6. Na záver môžete uši vypláchnuť fyziologickým roztokom.

Výber vhodných kvapiek do ucha pre psa

Aby malo čistenie uší zmysel, je potrebné zvoliť správny čistič uší. Vo všeobecnosti sú pri zápale za účinné považované ušné kvapky ako Otifree, Clorexyderm spot gelEpi-otic či Otipur sol. Na trhu existujú aj iné prípravky, základom je, aby obsahovali:

  • Propylénglykol,
  • Hydrouhličitán,
  • Karbomit,
  • Peroxid,
  • Kyselina salicylová alebo mliečna – keratolytické látky, ktoré majú schopnosť odstrániť zrohovatenú kožu,
  • Kyselina octová – znižuje pH, a tým pôsobí antibakteriálne,
  • Kyselina boritá alebo octan hlinitý – majú schopnosť vysúšať kožu a tlmiť zápal.

Kvapky do ucha pre psa

Nepodceňujte svrbenie uší u psa alebo ako predchádzať zápalu zvukovodu

Zápalu uší sa dá predchádzať. Najdôležitejšie je, aby bol váš chlpáč v dobrej kondícii, mal dobrú imunitunetrpel inými ochoreniamipodvýživou či nadváhou, dostával kvalitnú stravu, mal dostatok pohybu a nežil v stresujúcom prostredí.

Rovnako dôležitá je pravidelná kontrola uší. Odporúčame sa vám „do nich pozrieť“ aspoň 2-3-krát za mesiac. Ak zbadáte začervenanie, šupiny, výtok, cudzí predmet či suchú kožu v uchu, alebo zacítite nepríjemný zápach, okamžite navštívte veterinára. Pri kontrole môžete psovi ucho jemne stlačiť pri koreni. Keď začne pohybovať zadnou nohou (akoby sa išiel škrabať) alebo prejaví známky bolesti, ide taktiež o dôvod na návštevu veterinárnej kliniky. To isté platí v prípadoch, keď pes trasie hlavou alebo si ju obtiera o predmety.

K zdraviu uší u psa prispejete ich pravidelným, avšak nie prehnaným čistením. Použite akýkoľvek voľnopredajný čistič uší a vatové tampóniky. Vatové tyčinky používajte len vtedy, ak ste si na 100 % istí, že máte čistenie zvládnuté na jednotku s hviezdičkou. Jedinou a zároveň veľmi účinnou prevenciou pred vznikom parazitárnej infekcie uší je používanie antiparazitických obojkov a spot-on prípravkov, napr. už spomínaného Advocate alebo Stronghold.

Najčastejšie otázky – FAQ

Na záver nášho článku sme si pre vás pripravili niekoľko odpovedí na často kladené otázky, ktoré súvisia so zápalom vonkajšieho zvukovodu u psa. Pozrieme sa na ďalšie možné príčiny jeho vzniku, dáme vám pár tipov, ako účinne posilniť obranyschopnosť psa a v krátkosti vám povieme zopár dôležitých informácií o chronickom zápale uší.

Áno, môžu. Najmä pri kúpaní v prírodných nádržiach sa majitelia psov so zápalmi uší stretávajú pomerne často. Voda obsahuje množstvo patogénov, ktoré môžu spôsobiť zápal. Prevencia v tomto prípade neexistuje. Jediné, čo môžete pre vášho chlpáča urobiť, je posilnenie obranyschopnosti a kúpanie v čistej vode. Zápal môže spôsobiť aj nadmerné vlhko, preto je dobré, ak po kúpaní psovi vysušíte uši. Neexistuje žiaden presný návod, ako dostať vodu z ucha psa, určite sa však nesnažte uši „sušiť“ vo vnútri. Použite vatové tampóniky alebo suchú papierovú utierku a psovi vysušte len vonkajšiu časť zvukovodu. Prievan u psa môže taktiež spôsobiť zápal. K tomuto javu dochádza menej často. Nebezpečné je najmä dlhodobé vystavenie uší psa chladnému alebo silnému vetru. Ten podráždi jemnú kožu na ušiach, ktoré sú následne náchylnejšie na vznik bakteriálnej alebo kvasinkovej infekcie.

Ak sa zápal ucha nelieči počas dlhej doby, môže prejsť do chronickej formy. Pri chronickom zápale ucha u psa môžu byť nápomocné ušné kvapky s koloidným striebrom (napr. TraumaPet® oto Ag) či obsahom iných antiseptických látok, pravidelné čistenie zvukovodu, užívanie liekov na utlmenie svrbenia a posilňovanie imunity. Neraz je potrebné chirurgicky odstrániť útvary, ktoré v ušiach vznikli v dôsledku neliečeného zápalu. Presný postup liečby a spôsob tlmenia príznakov musí stanoviť veterinárny lekár.

Organizmus psa s dostatočne silnou obranyschopnosťou si pri kontakte s baktériami, parazitmi, kvasinkami či inými patogénmi poradí sám. Funguje to rovnako ako u ľudí. Ak má pes silnú imunitu, omnoho lepšie zvládne aj už vzniknutý zápal. Imunitu u psov najlepšie posilníte kvalitným krmivom a niektorými výživovými doplnkami, ako je betaglukán, panenský lososový či ľanový olej, riasa Kelpaprobiotiká či vitamínové a minerálne komplexy. Na trhu sú dostupné i rôzne kombinované prípravky na imunitu, napr. Canvit ImmunoLUPO byliny prášok či Energy Imunovet.


Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(90.6%)