Aljašský malamut

Aljašský malamut – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Už na prvý pohľad je pri tomto plemene zrejmé, že pochádza zo severských krajín, konkrétne z Aljašky. Chlpatý obor slúžil, podobne ako sibírsky husky, pôvodne na prepravu a sprevádzal majiteľa pri love, avšak vďaka svojej priateľskosti robil aj spoločníka deťom. Aljašský malamut je vytrvalec, ktorý sa radí do 5. skupiny FCI – Špice a pôvodné plemená, konkrétne do sekcie Severské saňové psy.

Publikované: 01.03.2024
Aktualizované: 01.03.2024

Aljašský malamut je typický ťažný pes, čomu zodpovedá aj jeho výzor. Toto plemeno ľahko rozpoznáte podľa kompaktnej telesnej stavby s hlbokým hrudníkom a silnými ramenami, a širokej veľkej hlavy so stredne veľkými vzpriamenými ušami a mandľovými očami. Oči majú hnedú farbu, vyslovene zakázaná je modrá, ktorá je dôvodom na vyradenie z chovu. Ňufák aj okraje pyskov a očí musia mať čiernu farbu. Osrstený chvost je vzpriamený, nemal by byť zatočený. Srsť chráni malamuta pred chladom, tvorená je olejovou podsadou a krycou srsťou (je tvrdá a kratšia). Huňatý kožuch je zvyčajne kombináciou sivej až čiernej a bielej, prípadne je to hnedá s bielymi znakmi. Biela srsť pokrýva časť tváre (tvorí masku), spodnú časť tela a končatiny. Dospelý malamut dosahuje v kohútiku výšku 58 – 64 kg a hmotnosť 34 – 38 kg. S ohľadom na drsné podmienky, z ktorých aljašský malamut pochádza, možno povedať, že ide o veľmi odolné plemeno proti chorobám. Napriek tomu má náchylnosť na ochorenia typické pre veľké plemená psov, konkrétne ide o choroby pohybového aparátu (dysplázia bedier a lakťových kĺbov) a ochorenia oči (progresívna atrofia sietnice a šedý zákal). Tento statný pes je uspôsobený na život v teplotách +30 až -30 °C, avšak v prípade tepiel potrebuje dostatok vody a možnosť ukryť sa pred slnkom. Táto rasa je vhodná na celoročný pobyt vonku a nepotrebuje zateplenú búdu. Malamut pĺzne 2x do roka a počas tohto obdobia je vhodné denné vyčesávanie srsti.

Ide o plemeno, ktoré potrebuje priestor a vyžaduje dôslednú výchovu. Malamut je predurčený na prácu, ťahanie bremien a lov, strážny pes z neho nebude. Má veľkú silu a vytrvalosť, pritom je inteligentný. To značí, že potrebuje vybiť svoju energiu, napr. vás môže sprevádzať pri jazde na bicykli, bežkách alebo pri behu, ocení aj canicross, ale aj aspoň základný výcvik. Pri dlhých prechádzkach ho nikdy nepúšťajte navoľno, pretože môže zaúradovať jeho silný lovecký inštinkt. Nie je vhodný pre neskúsených chovateľov, pretože je síce veľmi priateľský a rád sa túli, ale zároveň je tvrdohlavý a bude sa snažiť stať vodcom svorky. Potrebná je i jeho skorá socializácia s inými zvieratami. S ľuďmi vychádza veľmi dobre a k deťom sa správa starostlivo. Ak nechcete, aby vám malamut rozhrýzol všetky topánky a snažil sa prekopať na slobodu (rád a veľa hrabe), musíte ho zamestnať. Znudený, nepokojný a osamelý pes sa môže prejavovať vytím, vo všeobecnosti však ide o veľmi tiché plemeno.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(92.8%)