Mops

Mops – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

K malým psím plemenám vhodným do bytu patrí aj mops, mopslík či anglicky pug. Tento psík má rád spoločnosť ľudí a najväčšiu radosť má, keď mu niekto venuje pozornosť. Je roztomilý a hravý, len málokedy sa prejavuje hlasným štekaním. Má rád pohyb a potrebuje ho pomerne veľa, aby si udržal kondíciu. Ide o inteligentného drobca so zmyslom pre humor, ktorý rád vymýšľa.

Publikované: 05.02.2024
Aktualizované: 05.02.2024

Psík pochádzajúci z Číny sa vyznačuje veľkou guľatou hlavou s typickými vráskami, plochým ňufákom a pomerne veľkými, tmavými a okrúhlymi očami. Malé uši sú buď visiace, sklopené smerom dozadu, pričom sa odhaľuje vnútro ucha, alebo sklopené dopredu, pričom končeky priliehajú k lebke. Telo je krátke a malé, pritom kompaktné, chrbát je rovný, chvost vysoko nasadený a stočený k telu. Končatiny sú pomerne krátke, ale silné. Srsť je jemná a hladká, povolené sú štyri odtiene, a to čierna, strieborná, béžová a marhuľová (apricot). V kohútiku dorastá mops do výšky 25 až 28 cm, dospelý jedinec váži 6 až 8 kg. Dĺžka života mopslíkov je na úrovni 12 až 15 rokov. Nevyhnú sa však niektorým vrodeným ochoreniam, ktoré sú typické pre toto malé plemeno. Patria k nim dysplázia bedrového kĺbu, dýchacie ťažkosti (vďačia za ne svojmu krátkemu nosu), problémy s očami (napr. syndróm suchého oka) či tráviace problémy. Starostlivosť spočíva predovšetkým v pravidelnom čistení tváre a vyčesávaní srsti. Toto plemeno je náchylné na prehriatie, treba na to dávať pozor najmä v lete.

Mops je typickým bytovým psom, ktorý miluje pozornosť a je oddaný svojmu pánovi. Je to energické plemeno, napriek tomu rado oddychuje. Psík môže byť tvrdohlavý a dokáže sa uraziť, našťastie to nikdy netrvá dlho. Pri výchove by ste mali byť dôslední, mopslíky často skúšajú rôzne triky, aby od tréningu odviedli pozornosť. Vhodné je s výcvikom začať od šteniatka, postačí 10 – 15 minút 2-3x denne. Mopsy skvelo vychádzajú s deťmi, preto sú vhodnou voľbou do rodiny. Ide o nekonfliktné tvory, ktoré budú dobre vychádzať taktiež s ostatnými zvieratami vo vašom okolí.


Komentáre
Sisa 06.Feb.2024

Ja mám dve mopsinky a sú to úplne odlišné povahy. Jedna je pohodlná staršia dáma, čo najradšej spí na gauči a druhá je hravá ročná slečna, ktorá potrebuje kopec pohybu.
Spoločné majú to, že nás obidve neskonale milujú a chcú byť čo najbližšie pri nás. Sú to priateľské psíky, ktoré však potrebujú režim a neustupovať. Psík je úplne bez agresivity, čaká na od ľudí pohľadkanie, nie zlo. A dosť pĺznu a to celoročne. Chovať len v interiéri. Nie si vhodné na dvor.

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.8%)