
Airedalský teriér (erdelteriér) – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Jeden z najuniverzálnejších psov na svete je nielen skvelým lovcom, ale aj energickým spoločníkom. Tento teriér je tvrdohlavý a veľmi samostatný, čo sťažuje jeho výcvik. Je to výborný plavec, i preto bol v minulosti využívaný na lov vydier. Má silný lovecký inštinkt, nadšeného spoločníka vám bude robiť pri poľovaní, v súčasnosti je často využívaný na spoločenské účely. V niektorých krajinách slúži ako sprievodný či ako policajný pes. Podľa delenia FCI patrí toto plemeno do 3. skupiny (Teriéry), 1. sekcie (Veľké a stredne veľké teriéry) a štandardu patrí číslo 7. Ide o aktívne plemeno, ktoré je vždy dobre naladené a len tak ľahko ho niečo nevyľaká.
Airedalský teriér, airedale terrier či erdelteriér sa radí medzi stredne veľké plemená. Výška v kohútiku dosahuje u psov 58 cm, u sučiek je to o 2 cm menej, teda 56 cm. Hmotnosť sa u dospelých jedincov pohybuje v rozmedzí 18 až 24 kg (sučky sú prirodzene menšie, psy trochu väčšie). Ide o najväčšieho zástupcu spomedzi teriérov. Typická je preň pomerne zavalitá postava s krátkym a svalnatým telom, vodorovným dlhým chrbátom a hlbokým úzkym hrudníkom. Končatiny sú pomerne dlhé, rovné a dostatočne osvalené, čo dodáva psíkovi mrštnosť pri love. Telo je atleticky stavané, ale nepôsobí mohutne, je rovnomerne osvalené. Na valcovej hlave je výrazný dlhší a široký ňufák, po stranách nasadené uši v tvare V sú malé a preklopené dopredu. Mandľové oči sú posadené viac dopredu ako do strán, majú čiernu farbu a inteligentný výraz. Krk je krátky a silný, vysoko nasadený dlhší chvost psík nesie buď rovno vztýčený nahor, alebo zahnutý do oblúka smerom k chrbtu. Srsť erdelteriéra sa skladá z mäkkej krátkej podsady a hrubšej, mierne zvlnenej dlhšej krycej vrstvy. Základná je trieslovohnedá farba, kombinovaná je s čiernymi, sivými i tmavohnedými znakmi. Starostlivosť o srsť je náročnejšia ako u bežných krátkosrstých plemien. Hoci tento psík nepĺzne, srsť by ste mali česať aspoň raz do týždňa, trimovanie je nutné raz za 2-3 mesiace. Raz za týždeň by ste srsť mali uterákom čistiť. Srsť teriéra veľmi dobre chráni pred nízkymi teplotami, ale teplo neznáša najlepšie. Erdelteriér sa môže pochváliť pevným zdravím, avšak ako každého iného psa ho občas môžu potrápiť niektoré z bežných chorôb. Vo vyššom veku ho môže potrápiť dysplázia bedrového a lakťového kĺbu či spondylitída. Pre toto plemeno je typická chuť do jedla. Na prechádzkach by ste ho mali kontrolovať, pretože môže jesť rôzne predmety, ktoré nájde, prípadne ho vždy venčiť s náhubkom. V priemere sa airedale teriér dožíva 10 až 12 rokov.
Erdelteriér je športovo založený a najšťastnejší bude s rovnako založeným pánom. Sprevádzať vás bude pri jazde na bicykli, korčuliach i kolobežke, pri joggingu aj na túre a v zime na bežkách či sánkach. Tento aktívny pes sa bude cítiť dobre všade tam, kde sa niečo deje, predovšetkým vtedy, ak bude vo vašej blízkosti. Pre človeka so sedavým spôsobom života sa toto plemeno jednoducho nehodí. Svojho pána a rodinu miluje, k cudzím ľuďom sa správa s odstupom a štekaním vám dá jasne najavo, že sa niekto nachádza v jeho prostredí. Má veľmi silno vyvinutý ochranársky a lovecký inštinkt. Toto plemeno je veľmi nezávislé, inteligentné, avšak tvrdohlavé, nehodí sa preto pre úplného začiatočníka. Napriek tomu, že sa učí rýchlo, výcvik si vyžaduje skúsenosti a trpezlivosť. Začať by ste s ním mali čo najskôr, minimom je výcvik poslušnosti a efektívne privolanie. Erdelteriér má kladný vzťah k vode, je to výborný plavec a vie sa naučiť aj potápať. Vzhľadom na jeho chuť sa blázniť a množstvo energie je vhodným adeptom do rodiny s deťmi. Pri kontakte s nimi sa ukazuje ako trpezlivý jedinec, nevadí mu hluk, behanie ani neustále dotyky. Ako k ostatným čelnom rodiny, aj k deťom je lojálny a má tendenciu ich ochraňovať. Ďalších domácich miláčikov vo svojom okolí netoleruje, králikov, morčatá, škrečkov či andulky berie ako korisť. Na mačky si v prípade skorej socializácie dokáže časom zvyknúť, ale nie je to zaručené. Skôr ako do bytu sa hodí do domu, avšak vypustenie do záhrady mu na vybitie si energie stačiť nebude.