Poistenie psa

Poistenie psa. Koľko stojí cestovné poistenie pre psa a kde poistiť? Využite poistenie psa od ČSOB

Poistenie zdravia, auta, majetku či iných hnuteľných vecí pozná väčšina z nás. Svoje zdravie si vážime a zdravotné poistenie pre nás predstavuje finančné krytie, ktoré nám hradí bežné aj mnohé finančne nákladnejšie úkony a vyšetrenie u lekárov. Pes ako člen rodiny takéto poistenie nemá. Možno ste však nevedeli, že poistenie psa je dnes reálne a náklady u veterinára môžu byť hradené práve takýmto spôsobom. V našom regióne síce poistenie pre psa neponúkajú všetky komerčné poisťovne, no predsa túto možnosť majitelia psov u niektorých poskytovateľov majú. A prečo vlastne poistenie psa riešiť? Je dôležité mať aj cestovné poistenie pre psa? Koľko takáto služba stojí? Poradíme vám, ako psa poistiť.

Publikované: 21.04.2023
Aktualizované: 24.04.2023
Obsah článku:

Náklady spojené so starostlivosťou o psieho spoločníka nie sú najnižšie. A reč nie je o krmive, obojku, antiparazitikách či pohodlnom pelechu, ale o zdraví vášho psa. Pri návšteve u veterinára sa vám niekedy môže stať, že pri odchode na faktúre uvidíte sumu, ktorá bude rádovo v stovkách eur a pri náročných terapiách pokojne aj viac. Je však prirodzené, že pre zdravie vášho najlepšieho psieho kamaráta urobíte, čo je vo vašich silách. Prečo sa teda nepoistiť? Ako dokáže v tomto smere poistenie psa pomôcť? Čo všetko poistenie pre psa zahŕňa? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Prečo mať poistenie psa?

Bezpečnosť a zdravie vášho psa, člena rodiny a verného priateľa, je pre vás z hľadiska jeho starostlivosti prioritou. Ako majiteľ teda zodpovedáte za jeho zdravotný stav, zdravotnú starostlivosť a návštevy veterinára. Veterinárne náklady rozhodne nepatria k malým položkám, ktoré ukrajujú z rodinného rozpočtu a v prípade neočakávaných situácií sa môže stať, že investícia do zdravia vášho domáceho miláčika sa môže vyšplhať na poriadne vysokú sumu. Pravidelná investícia do zdravotného poistenia psa je tu práve preto, aby vám pomohla s pokrytím bežných nákladov, ale tiež v krízových situáciách.

Investícia do zdravotného poistenia ani pre človeka nie je ziskovou aktivitou, burzou ani sporiacim účtom. Rovnako tak treba vnímať aj poistenie psa, ktoré sa hradí preto, aby tieto peňažné prostriedky boli následne použité na pokrytie bežných i nečakaných výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Poistením pre psa môžete predísť situácii, že budete musieť nárazovo zaplatiť veľkú finančnú čiastku za úkony, ktoré možno zachránili život vášho psíka. Vážne ochorenie, nádor, akútny zápal či nešťastný úraz? Liečba bude hradená práve zo zdrojov komplexného poistenia. „Ekonomická eutanázia“ ani náhodou nie je rozhodnutie, ktoré by chcel milujúci majiteľ učiniť.

Prečo mať poistenie psa?

Zvieracia poisťovňa na Slovensku

V minulosti na Slovensku poskytovali komerčné poisťovne možnosť poistenia domáceho miláčika. V minulosti existovali individuálne poistenia psa v spoločnosti Generali či Allianz, ktoré však postupne zanikli z dôvodu nedostatočného záujmu. Zároveň nemali cielenú propagáciu a ich finančné krytie často nebolo dostatočné. Dnes niektoré komerčné poisťovne ponúkajú možnosť pripoistenia domáceho miláčika v rámci poistenia majetku domácnosti (náklady na veterinárnu liečbu, úrazy psa, pohreb zvieraťa, riziko poškodenia cudzieho alebo vlastného majetku domácnosti). Aktuálne však na Slovensku pôsobí od roku 2020 zvieracia poisťovňa PetExpert. Ide o projekt komerčnej poisťovne ČSOB.

Táto zvieracia poisťovňa sa zaoberá len poisťovaním domácich miláčikov, pričom má stanovené podmienky, na základe ktorých umožňuje začať realizovať poistné plnenie. Pre jednoduchosť zvieracia poisťovňa PetExpert ponúka konkrétne balíčky poistenia, ktoré sa líšia cenou i službami, ktoré zahŕňajú. Považujeme za dôležité podotknúť, že poistenie platí len na území Slovenskej republiky a v prípade poistnej udalosti v zahraničí finančné plnenie nie je možné realizovať.

Podmienky pre poistenie psa – čip je nutnosťou

Poisťovacia inštitúcia má vždy stanovené podmienky, za ktorých je ochotná a schopná domáce zviera poistiť. V prípade zvieracej poisťovne PetExpert je podmienkou vekovú rozhranie. Minimálny vek poisťovaného psa je 8 týždňov, maximálny vek u malého plemena je 10 rokov, stredného plemena 8 rokov a veľkého plemena 6 rokov. Povinnosťou majiteľa je absolvovať čipovanie so psom. Taktiež musí mať pes povinné očkovanie a pravidelné preventívne prehliadky. Nie je však nutné ani povinné žiadne vstupné vyšetrenie zvieraťa. Potrebné je vyplniť zdravotný dotazník, ktorý po založení poistenia poisťovňa posiela. Výhodou je, že založenie poistenia psa môžete vykonať aj online cez formulár, ktorý stačí pravdivo vyplniť na základe požiadaviek.

Po prijatí prvej platby je poistenie aktívne na druhý deň. Pozor, poisťovňa má stanovené čakacie lehoty plnenia. Po 3 dňoch poisťovňa prepláca plnenie na úrazypo 30 dňoch na ochorenia, po 60 dňoch v prípade odcudzenia a po 6 mesiacoch na stanovené ortopedické diagnózy (nespadá sem napr. dysplázia kĺbov). Stanovené čakacie lehoty môžu byť nastavené aj individuálne, čo je presnejšie uvedené v konkrétnej poisťovacej zmluve.

Čip je nutnosťou pre poistenie psa

Poistenie pre každého psa – bez papierov i z útulku

Veľkou výhodou je tiež možnosť poistiť psa bez papierov či zviera z útulku. Potrebné je, aby pes spĺňal kritériá veku, povinného očkovania, preventívnych prehliadok a čipovania. V prípade psov z útulku môže byť problematické stanoviť vek psa. V takom prípade je potrebné navštíviť veterinára a získať potvrdenie o odhade veku, ktorým sa vek psa približne určí aj v rámci poisťovacej zmluvy. Nie je možné poistiť viac psov pod jednu zmluvu, každé zviera musí mať uzatvorené vlastné zmluvné poistenie.

Poistenie pre psa a limit finančného plnenia

V prípade poistenia PetExpert hradí poisťovňa diagnostiku, liečbu pri úrazoch a zraneniach, náklady na terapiu ochorení, operácie, pooperačnú starostlivosť, hospitalizáciu i lieky spojené s nákladom na liečbu. Detailnejšie podmienky uvádza vždy poisťovací subjekt v samotných podmienkach zmluvy. Majiteľ psa hradí spoluúčasť vo výške 10 % z celkovej ceny ošetrenia.

Limit finančného plnenia poistenia sa vzťahuje na vybraný poistný program. Základný program Štart hradí náklady do výšky 1 200 eur za rokBasic poistný program do výšky 2 000 eur za rok a Premium až do výšky 3 000 eur za rok. Samotné poisťovacie balíčky väčšinou nemožno kombinovať. V prípade prečerpania limitu plnenia si už klient hradí náklady sám.

Zmluva s veterinármi

Aby bolo finančné plnenie – čerpanie poistenia možné, dôležité je pre tento účel navštevovať veterinára, ktorý má s poisťovňou uzatvorenú partnerskú zmluvu. Zoznam zmluvných veterinárov si teda pred uzatvorením pozrite. V prípade, že váš veterinár medzi zmluvnými veterinármi nie je, je na vás, či budete po novom navštevovať zmluvného veterinára vo vašej blízkosti alebo nie. V prípade ohrozenia života je možné so zvieraťom ísť aj k veterinárovi, ktorý nemá s poisťovacím subjektom uzatvorenú zmluvu. V prípade nekrytých preventívnych vyšetrení takisto nie je nutné, aby ste navštevovali zmluvného veterinára.

Veterinár musí mať s poisťovňou uzatvorenú partnerskú zmluvu

Koľko stojí poistenie psa?

Ceny poisťovacích subjektov sa môžu líšiť aj s ohľadom na obsah finančného plnenia, úkonov, ktoré poistenie hradí. ČSOB poistenie pre psa je stanovené mesačnou tarifou na základe konkrétneho balíka.

  • Štart balík stojí 25 eur/mesiac, pričom poskytuje poistenie veterinárnych nákladov do sumy 1 200 eur/rok.
  • Basic balík stojí 30 eur/mesiac, hradí veterinárne náklady do sumy 2 000 eur/rok, náklady na nájdenie 150 eur/rok a poistenie nákladov na opatrovanie – hospitalizáciu do 250 eur/rok.
  • Premium balík stojí 35 eur/mesiac, hradí veterinárne náklady do sumy 3 000 eur/rok, poistenie nákladov na nájdenie 250 eur/rok, poistenie nákladov na opatrovanie – hospitalizáciu 400 eur/rok, poistenie straty alebo odcudzenia 600 eur a poistenie smrti 600 eur.

Na trhu s poistením sa môžu vyskytovať aj iné, menej renomované, súkromné spoločnosti, ktoré poskytujú službu poistenia psa. Je vhodné si tak jednotlivé poisťovacie programy porovnať. Existujú tiež služby komerčných poisťovní, ktoré ponúkajú aspoň doplnkové pripoistenie domáceho zvieraťa v rámci poistenia majetku domácnosti (Generali – Domino Extra, AXA – Domov IN, Allianz – SP). Aj v tomto prípade sa však o možnosti a obsahu plnenia poistenia informujte.

Cestovné poistenie pre psa má význam

Dostupné zdravotné poistene pre psa sa vzťahuje na krajinu, kde bolo poistenie uzatvorené. V prípade, že sa so psom chystáte do zahraničia, oplatí sa zvážiť, či nie je vhodné priplatiť si za cestovné poistenie pre psa. Počas dovolenky s domácim miláčikom sa totiž môže prihodiť viacero neočakávaných i neželaných skutočností.

Na Slovensku poskytuje službu cestovného poistenia psa napríklad spoločnosť UNION. Tá kryje liečebné nálady v zahraničí spojené s úrazom alebo náhlym ochorením až do výšky 1 000 eur. Takisto kryje škodu, ktorú pes spôsobil inej osobe na majetku alebo zdravía to do výšky až 2 000 eur.

Na uzatvorenie cestovného poistenie pre psa musí mať psík vystavený platný medzinárodný očkovací preukaz a musí byť čipovaný. Poistenie sa vzťahuje na všetky zahraničné krajiny a destinácie.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujala vás možnosť poistenia pre psa? Máte so službou poistenie psa skúsenosti? V prípade, že máte otázky ohľadom tejto témy, napíšte nám ich do sekcie komentárov pod článok. Radi vám odpovieme a poradíme. Ak máte skúsenosť s poistením psa, poistnou udalosťou či konkrétnym prípadom, kedy vám poistenie psa pomohlo, budeme radi za váš názor v diskusii.

Nie, poistenie psa nehradí náklady spojené s liečbou dysplázie kĺbov. Dôvodom je, že ide o dedičné chronické ochorenie kĺbov a pohybového aparátu, ktoré poistenie nemôže pokrývať vzhľadom na jeho genetické predispozície.

Nie, pes nemusí byť bezprostredne pred poistením začipovaný, no čip je podmienkou, aby mohlo byť poistné plnenie v prípade poistnej udalosti uskutočnené. Preto je dôležité psa do 30 dní od založenia poistenia nechať začipovať a nahlásiť číslo čipu poisťovni.

Nie, pes pred vycestovaním do zahraničia nemusí mať cestovné poistenie. Táto služba je však dobrá v prípade, že máte obavy z toho, či sa psíkovi niečo nemôže stať alebo nemôže spôsobiť väčšie škody. Poistné plnenie v takomto prípade kryje liečebné náklady i spôsobené škody do stanovenej výšky.

Áno, v rámci poisťovacích programov je možné vybrať si program, ktorý umožňuje finančné plnenia aj v prípade smrti psa.

Suma za poistenie psa sa môže líšiť s ohľadom na veľkosť psa, zdravotný stav i obsah poistného plnenia, ktoré poisťovací subjekt ponúka. Zvyčajne ide o tarifné – mesačné platby vo vopred stanovenej sume. Cena za poistenie psa je 25 až 35 eur/mesiac (v priemere).

Na ochorenia a úkony, na ktoré sa poistenie pre psa nevzťahuje, je najlepšie sa informovať u poskytovateľa poistenia ešte pred uzatvorením zmluvy. Zvyčajne sa však poistenie nevzťahuje na dedičné ochorenia, chronické ochorenia psa a tiež na spôsobené škody s výnimkou cestovného poistenia pre psa.


Ďalšie články z kategórie Psy

Vaše hodnotenie:
(90.2%)