
Krátkosrstá kólia – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Hľadáte psa, ktorý miluje všetky druhy aktivít a bude si rozumieť s deťmi? Krátkosrstá kólia bude pre vás ideálnym spoločníkom. Niektoré kynologické organizácie nerozlišujú medzi krátkosrstou a dlhosrstou kóliou a považujú ich za rozdielne variety jedného plemena, avšak podľa Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI) ide o dva rozdielne štandardy. Toto plemeno patrí do 1. skupiny (Ovčiarske a pastierske psy), 1. sekcie (Ovčiarske psy) a štandardu patrí číslo 296. Dlhosrstému variantu patrí číslo 156. Krátkosrstá kólia je typický rodinný pes – najšťastnejšia bude v spoločnosti členov rodiny. Keďže miluje pohyb, ocení všetky druhy aktivít, ktoré jej pripravíte. Je prirodzene inteligentná a rada a rýchlo sa učí, preto jej výcvik zvládne aj začiatočník. Stavbou tela sa síce na prvý pohľad ponáša na chrta, ale je odolnejšia ako dlhosrstá kólia a starostlivosť o ňu je menej náročná.
Podobne ako chrty sa krátkosrstá kólia vyznačuje elegantnou a atletickou postavou. Na pohľad je síce štíhla, ale mimoriadne silná. Výška v kohútiku sa u sučiek pohybuje v rozmedzí 51 až 56 cm, u psov je to 56 až 61 cm. Maximálna hmotnosť by podľa štandardu mala byť 25/29 kg (sučky/psy), v praxi je to zvyčajne viac, cca 30/35 kg. Svalstvo je veľmi dobre rozložené, preto telo nepôsobí ťažkopádne. Krátka hladká srsť môže mať podľa štandardu tri rôzne varianty: trikolóra (čiernobiela s pálením), blue merle (striebornosivá s čiernymi škvrnami) alebo sobolia (zlatá až mahagónová). Vo všetkých prípadoch sú povolené biele znaky. Väčšina zástupcov tohto plemena má prevažne biele labky. Srsť smooth kólie je hustá a tvorí ju podsada a vrchná vrstva. Plemeno chráni pred nepriazňami počasia – chladom, vetrom, dažďom i snehom. Ako u každého plemena, aj u krátkosrstej kólie sa môžete s niektorými chorobami stretnúť častejšie. Rozšírená je precitlivenosť na niektoré lieky (vyskytuje sa u blue merle variantu so špecifickým génom MDR1), vyskytnúť sa môže dermatomyozitída a očná anomália kólií (CEA). Pravidelné vyčesávanie srsti je potrebné predovšetkým v období pĺznutia, ku ktorému dochádza dvakrát ročne, inak je starostlivosť nenáročná.
Ide o citlivé a láskyplné plemeno psa, ktoré sa rado pohybuje v blízkosti svojej rodiny. Pôvodom ide síce o pastierskeho psa, avšak v súčasnosti je to skôr spoločník do koča aj do voza. Kólia sa vyznačuje vyrovnanou a veselou povahou, nebýva nervózna ani agresívna. Psíka si pokojne môže zaobstarať aj začiatočník, pretože je inteligentný a ochotne plní pokyny svojho pána. Pri dôslednom a pozitívne ladenom výcviku sa rýchlo naučí nielen základy, ale aj náročnejšie povely. Ak z vás bude cítiť lásku, poslúchne na prvýkrát. Náladovosť a tvrdé zaobchádzanie na ňu budú pôsobiť rušivo a výcvik sa zbytočne predĺži. Psík neznáša samotu, hoci je uspôsobený na celoročný pobyt vonku, potrebuje byť v čo najväčšom kontakte s rodinou. Pobyt osamote alebo chov v búde by u kólie mohol v najhoršom prípade vyvolať separačnú úzkosť. Je orientovaná na ľudí, preto nehrozí, že by sa zatúlala ďaleko. Starostlivosť o stádo má však v krvi a bude sa snažiť „naháňať a pásť“ všetko, čo sa mihne za plotom – vrátane bicyklov a áut. Túto vlastnosť treba dostať počas výcviku pod kontrolu, ak sa tak stane, budete môcť psíka v prírode venčiť aj navoľno. Krátkosrstá kólia je hravá a priateľská, rada sa tiež mazná. S deťmi bude vychádzať veľmi dobre. Osvedčí sa taktiež ako strážca, na návštevníkov upozorní štekaním. Keďže ide o športovo založeného psa, musíte mu dopriať množstvo aktivít a pohybu. Plusom je, že kólia nie je veľmi náročná a zabaví sa aj pri aportovaní a pri nácviku trikov. Má talent na psie športy, preto bez problémov zvládne agility, obedience, canicross alebo dogtrekking.