Shih tzu

Shih-tzu – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Jedno z najpopulárnejších malých plemien psov, ktoré sa stalo obľúbeným pre svoju prispôsobivosť a priateľskú povahu. Ide o typického bytového psa, ktorý miluje leňošenie na gauči a nevyžaduje priveľa pohybu. Pochádza z Tibetu alebo Číny, kde si tento leví pes už pred stáročiami získal popularitu u čínskej kráľovskej rodiny. Ide o spoločenského psa, ktorý miluje ľudí aj iné zvieratá.

Publikované: 29.01.2024
Aktualizované: 29.01.2024

Malý pes s hodvábnou srsťou po celom tele v kohútiku dorastá do výšky 20 až 28 cm a dosahuje hmotnosť 4 až 7 kg. Dlhá srsť pĺzne len mierne, ale vyžaduje si pravidelné česanie, kefovanie a zastrihávanie. Kúpanie je potrebné cca raz za mesiac. Srsť s podsadou môže byť rovná alebo mierne zvlnená, farebnosť môže byť rôzna. Povolená je akákoľvek farba srsti od čiernej až po bielu, pri viacfarebných je typická biela lysinka a biela špička chvosta. V tvári vyrastá srsť do všetkých strán, vďaka čomu vytvára v okolí brachycefalického nosa tzv. chryzantémový efekt. Pre ši-cu je príznačný mierny predkus a veľké a guľaté tmavé oči. Toto plemeno nevyžaduje veľa aktivity a napriek tomu, že sa dobre cíti v spločnosti ľudí, je zvyknuté tráviť čas aj osamote. Pozitívny prístup majú shih-tzu k deťom aj iným zvieratám, milujú hladkanie, škrabkanie a hranie sa. Napriek tomu majú nezávislú povahu a silnú osobnosť. S výcvikom je nutné začať v útlom veku, pretože psíkovia majú sklon k tvrdohlavosti. Ide však o inteligentné plemeno, ktoré sa nové triky dokáže naučiť pomerne rýchlo.

Hoci sa shih-tzu vo všeobecnosti považuje za zdravé plemeno, má sklon k istým zdravotným problémom. Častejšie sa potýka s alergiami, problémami s očami a zubami, ale aj s problémami s pohybovým aparátom. Psík sa najlepšie cíti v spoločnosti členov domácnosti a miluje svojho pána. Ši-cu sa dožíva 10 až 16 rokov.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.6%)