Maltézsky psík

Maltézsky psík/maltezák – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Poznávacím znamením tohto mini plemena je biela hebká srsť a výrazné gombíkové oči. Maltezák je chovaný ako výstavný a spoločenský pes, ide o jedno z najstarších známych plemien. Prvé záznamy o ňom sa datujú až do 4. storočia pred n. l. Ide o priateľské a nenáročné plemeno, ktoré si vytvára silnú väzbu so svojím majiteľom. Je to jedno z najmenších plemien, vyslovene bytový psík, ktorý potrebuje byť svojmu pánovi nablízku.

Publikované: 10.05.2024
Aktualizované: 10.05.2024

Podľa štandardu FCI (Medzinárodná kynologická federácia) sa radí do 9. skupiny – Spoločenské psy a sprievodné plemená a štandardu patrí číslo 65. Čierneho maltezáka by ste hľadali márne. Jediná povolená farba srsti je biela. Tá je veľmi hebká až hodvábna, lesklá a dlhá, nemá podsadu. Prirodzene padá pri tele smerom dole, nemala by byť kučeravá. Tvári kraľujú tmavé gombíkové oči tvoriace trojuholník s čiernym výrazným nosom, po bokoch sa nachádzajú vysoko posadené zvesené trojuholníkové uši. Kompaktné telo s rovnou hornou líniou a rovnobežnými labkami je svižné v pohybe. Osrstený chvost je ohnutý do oblúka, pričom sa dotýka chrbta. V kohútiku dosahuje maltezák 20 až 25 cm, váha sa pohybuje od 2 do 4 kg. Veľkosťou je to teda ideálny pes do bytu. Čistokrvný maltezák môže trpieť rôznymi chorobami, typické pre toto plemeno sú luxácia pately, degenerácia sietnice a rôzne dýchacie ťažkosti. Srsť síce nepĺzne, ale vyžaduje si každodenné česanie a pravidelné kúpanie. Pozornosť treba venovať očiam, ktoré je nutné čistiť, aby nedochádzalo k farbeniu srsti, a dentálnej hygiene. Napriek tomu ide o dlhovekého psíka, ktorý sa môže dožiť až 15 rokov.

Maltézsky psík je veľmi priateľský, a to k ľuďom i zvieratám. Je vhodným spoločníkom do rodiny, samozrejme, deťom treba vždy vysvetliť, že to nie je hračka. Ide o aktívneho psíka, ktorý sa s deťmi rád zahrá. Keďže je pomerne inteligentný a všímavý, ľahko ho vycvičíte. Pozitívnym výcvikom pomocou maškrt či clickera dosiahnete toho viac ako zlým zaobchádzaním, z neho môže byť psík frustrovaný. Zvýšený hlas je preň trest. Tento bytový pes sa viaže na svojho majiteľa, čo značí, že je vhodný do domácnosti, kde je niekto takmer stále doma. Maltézsky psík je stelesnením priateľskosti a vernosti, rád bude s vami tráviť všetok čas. Na dlhodobú neprítomnosť pána by mohol reagovať depresiou a separačnou úzkosťou. Maltezáci nevyžadujú dlhé prechádzky, to však neznamená, že s nimi musíte len sedieť doma na gauči. Pohybovo sa prispôsobia svojmu pánovi. Majú kondíciu, rady sa hrajú a trénujú, preto môžete vyskúšať aj psie športy, napr. agility alebo dogdancing. Sú trochu náchylné na štekanie, treba im preto dopriať duševnú stimuláciu.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.8%)