Saarloosov vlčiak

Saarloosov vlčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Sčasti pes a sčasti vlk – toto plemeno je výsledkom kríženia nemeckého ovčiaka s vlkom. Vlčiak pochádzajúci z Holandska mal byť pôvodne pracovným plemenom, avšak jeho povaha ho predurčila na spoločenskú cestu. Psík je prirodzene inteligentný a k svojej rodine mimoriadne priateľský, k cudzincom sa však správa ostražito. Saarloosov vlčiak je citlivý a vyžaduje si pokojný prístup s pozitívnou motiváciou. Vlčie gény nezaprie, preto môže sem-tam na povrch vyplávať jeho tvrdohlavosť. Socializácia je potrebná už od šteniatka, rovnako ako minimálne základný výcvik. Podľa štandardu FCI sa plemeno radí do 1. skupiny (Ovčiarske a pastierske psy), 1. sekcie (Ovčiarske psy) a štandardu patrí číslo 311. S tým súvisí vyvinutý ochranársky inštinkt psíka i jeho schopnosť zvládnuť nepriaznivé podmienky a celoročný chov vonku.

Publikované: 04.07.2025
Aktualizované: 04.07.2025

Tento vlčiak sa radí medzi väčšie psy, svojím výzorom aj sfarbením sa výrazne ponáša na vlka. To značí, že telo je dlhšie ako výška v kohútiku, hlava musí byť v správnom pomere k trupu a mať vlčí vzhľad. Na hlave s klinovitým tvarom sa nachádzajú vysoko posadené, po stranách umiestnené uši v tvare písmena V. Psík ich nosí vzpriamené. Mandľové oči sú žlté. Svalnatý krk lemovaný bohatým golierom plynule prechádza do trupu. Predné nohy sú dlhé, zadné svalnaté, pohyb psíka je elegantný. V pokoji šabľovito zahnutý alebo rovno nesený chvost je dobre osrstený, siaha až k pätám psíka. Zaujímavosťou je srsť, ktorá sa líši podľa ročného obdobia. V zime prevláda hustá podsada, ktorá psíka chráni pred nepriaznivým počasím, v lete je výrazná horná vrstva. Hustú srsť má psík po celom tele, teda aj na bruchu a vnútornej strane stehien. Povolené sú tri farebné varianty – vlčia sivá, hnedá alebo krémová až biela. Farbe srsti je prispôsobená farba nosa, u krémových a vlkošedých vlčiakov je čierna, u hnedých psíkov môže mať pečeňovú farbu. Vlkošedí a hnedí psíkovia majú taktiež zreteľnú masku. Saarloosov vlčiak v dospelosti dosahuje výšku v kohútiku v rozmedzí 60 až 70 cm (sučky), resp. 65 až 75 cm (psy). Hmotnosť sa u dospelých jedincov pohybuje od 36 do 41 kg. Vzhľadom na veľkosť plemena nie je prekvapením jeho sklon k niektorým typom chorôb. Ide predovšetkým o problémy s kĺbmi (dysplázia bedrového alebo lakťového kĺbu) a očami (progresívna atrofia sietnice). Od pôvodných plemien „podedil“ predispozície na myelopatiu a dwarfismus. V priemere sa Saarloosov vlčiak dožíva 10 – 12 rokov. Keďže psík mení srsť v závislosti od ročného obdobia, je potrebná zvýšená starostlivosť najmä v období pĺznutia.

Saarloos svoju vlčiu stránku nezaprie – je živý a energický, hrdý a nezávislý, má rád spoločnosť, je ako stvorený na život v svorke. Má jemnú a citlivú povahu, kontakt s rodinou je preňho nesmierne dôležitý. Vlčiak nemá rád samotu a pozitívny vzťah nemá ani k akýmkoľvek zmenám. Vyznačuje sa inteligenciou, to však neznamená, že ho ľahko vycvičíte. Je totiž aj tvrdohlavý a rád sa rozhoduje sám. Výcvik sa musí niesť v pozitívnom duchu, bez nervozity a netrpezlivosti, a psík musí pochopiť, prečo má niečo splniť. Nie je dominantný, pozná svoje miesto v svorke a nesnaží sa prebrať kontrolu. So socializáciou treba začať už v ranom veku, najlepšie v rozmedzí 3. až 16. týždňa. Vďaka nej sa psík zbaví plachosti a zvykne si na rôzne životné situácie. Rodinu miluje, avšak k cudzincom sa Saarloosov vlčiak stavia odmietavo. Pokiaľ si však človek získa jeho dôveru, stane sa z neho priateľský a prítulný spoločník. Štekanie nie je uňho na dennom poriadku, ale pri hre či v ohrození ide o spôsob bežnej komunikácie. Rovnako tak v prípade, že psík žije v svorke. Ak s vlčiakom plánujete často cestovať, mali by ste ho čo najskôr zoznamovať s autami, prípadne s MHD. Saarloos miluje pohyb, skvelým parťákom vám bude pri prechádzkach prírodou a na turistike v horách. Pozor na jeho lovecký inštinkt. Pri prechádzkach nezabúdajte na vôdzku. Hodiť sa bude k niekomu, kto mu bude môcť venovať väčšinu dňa. V prípade, že pravidelne chodíte do práce, bude pre psíka vhodné dedinské prostredie, resp. prístup do záhrady. Mladé psy majú tendenciu všetko obhrýzať a túlať sa. Skúsený psičkár si s výcvikom a socializáciou vlčiaka poradí jednoduchšie, pre začínajúcich chovateľov nebude dobrou voľbou. Saarloos si zakladá na rutine, výrazné vybočenie z nej nemusí znášať dobre.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.8%)