Kaukazský ovčiak

Kaukazský ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Kaukazský čuvač, kaukazský strážny pes či ruský medvedí pes berie stráženie domu a ochranu stáda za svoje poslanie. Silný ochranársky inštinkt je v jeho povahe pevne zakorenený. Toto obrie plemeno pôsobí na prvý pohľad milo a maznavo, pravdou však je, že ide o sebavedomého nezávisláka, ktorý si dokáže poradiť aj bez vás. Mohutnou stavbou tela a prenikavým štekotom odradí nejedného votrelca. Kaukazský ovčiak je vďaka huňatej srsti veľmi odolný a strážiť exteriér tak môže celoročne.

Publikované: 18.01.2024
Aktualizované: 18.01.2024

Tento strážny pes môže mať tri dĺžky srsti – krátku, strednú a dlhú, pričom dĺžkou srsti sa zvýrazňuje golier, ktorý má okolo krku. Hustá srsť s podsadou v prechodných obdobiach výrazne pĺzne. Srsť môže byť sivá, krémová, plavá, červená i biela, s pálením, fľakmi či môže ísť o kombináciu viacerých farieb. Dospelý jedinec dosahuje hmotnosť 45 až 78 kg a v kohútiku má do 70 cm. Tento pes po stáročia slúžil v kaukazskej oblasti na ochranu pastierov pred vlkmi alebo medveďmi, osvedčil sa ako strážca majetku a stád hospodárskych zvierat. Ide o nebojácneho psa, ktorý dokáže byť lojálny. Toto plemeno je považované za veľmi odolné a zdravé, napriek tomu sa uňho môžu vyskytnúť problémy typické pre veľké plemená, predovšetkým problémy s kĺbmi (dysplázia bedrových a lakťových kĺbov, problémy s kolenami).

Rozhodne nejde o vhodné plemeno pre začiatočníkov. Výchove treba venovať dostatok času, dôležitá je dôslednosť, inak sa budú výrazne prejavovať prehnané ochranárske inštinkty tohto plemena. Treba upozorniť na to, že z kaukazského ovčiaka pravdepodobne nikdy neurobíte na 100 % poslušného psa, avšak napriek jeho nezávislej povahe sa základom dokáže naučiť. Dôležitá je jeho dostatočná socializácia od mladého veku, ak si zvykne na ľudí a iné zviera v domácnosti, stane sa miláčikom rodiny.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(92.8%)