Triaška u psa

Triaška u psa: prečo sa pes trasie, ako zabrániť traseniu psa

Triaška u psa je pomerne bežný jav. Môže signalizovať nevinnú nervozitu, ale taktiež vážnejšie stavy, napr. otravu, neurologický problém, infekčné ochorenie či zlyhávanie niektorých orgánov. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa zdravotný stav vášho miláčika naučili pozorovať komplexne. Takto budete vedieť lepšie zhodnotiť, či je pri triaške potrebná okamžitá návšteva veterinára alebo je váš chlpáč iba nervózny.

Publikované: 14.04.2023
Aktualizované: 15.12.2023
Obsah článku:

Pozrieme sa na všetky možné dôvody triašky u psa, povieme vám, aké príznaky okrem triašky si máte všímať, ako vášmu chlpáčovi pomôcť doma a kedy neodkladne kontaktovať veterinárneho lekára. Pri jednotlivých dôvodoch triašky vám dáme aj niekoľko tipov a odporúčaní, ako tento stav zvládnuť čo najlepšie.

Menej závažné dôvody, prečo sa pes trasie

Na začiatok rozoberieme príčiny triašky u psov, ktoré ich neohrozujú na živote a sú pomerne bežné. Tak ako u ľudí aj triaška u psov sa objavuje pri nervozitestrachu a v stresových situáciách. To, že sa pes trasie počas ohňostroja, hlučných situácii v domácnosti (hádky, krik detí), búrky či návštevy veteriny, je úplne prirodzené. Na druhej strane, ak máte pocit, že trasenie je príliš silné alebo trvá neprirodzene dlho, mali by ste spozornieť.

Tras, alebo skôr akési chvenie/zášklby svalov, niekedy i celého tela, môžete pozorovať počas hlbokého spánku psa. Ide o rovnaký „jav“ ako keď tvrdo zaspíte vy a nevedomky s vami „cuká“. Takáto triaška sa často objavuje po náročnej fyzickej aktivite aj pri psychickej únave (dlhší výcvik, učenie nových cvikov, prevozy, návšteva veteriny atď.).

Ďalším častým dôvodom, prečo sa pes trasie, je chlad. Problémy so zimou majú najmä malé „bytové“ plemená, ako je čivava, srnčí ratlík či jorkšírsky teriér a tiež niektoré veľké krátkosrsté psy bez podsady, napr. Nemecký boxer, dobermanAmerický stafordšírsky teriér alebo Nemecká doga.

Nemecká doga triaška

Choroby psov spôsobujúce trasenie

Trasenie u psov môžu spôsobiť viaceré choroby. Mnohé z nich patria k závažným až život ohrozujúcim. Preto, ak neviete prísť na príčinu triašky (stres, strach atď.), je na mieste vyhľadať odbornú pomoc, minimálne vášho psa sledovať o niečo viac ako zvyčajne. Triaška sa objavuje taktiež pri bolesti, ktorá môže byť zapríčinená ochorením alebo úrazom, podchladení, horúčke a otravách.

Pes sa trasie od bolesti

Keď sa pes trasie od bolesti, spravidla ide o vážny stav. Aby ste však vedeli určiť vážnosť situácie, musíte vášho chlpáča poznať. Niektorí jedinci majú totiž prah bolesti o niečo vyšší, iní zas nižší. V preklade, niektoré psy sa rozklepú pri obyčajnom očkovaní a niektoré bolesť neprejavia ani pri otvorenej zlomenine. Každopádne, ak sa pes trasie a kňučí, napr. tesne po úraze alebo v čase rekonvalescencie po operácii, určite nečakajte a vyhľadajte pomoc.

Keď sa pes trasie a kňučí, môže ísť taktiež o príznak nevoľnosti, resp. tráviacich problémov. Mnoho psov sa takto správa tesne pred zvracaním pri bolestiach brucha či bolestiach pri kadení (pri hnačke alebo naopak pri zápche). Pokiaľ ste vlastníkom obrieho plemena, ako je novofundlandský pes alebo nemecká doga, a spozorujete tieto príznaky, môže ísť o torziu žalúdka. Torziu je nevyhnutné riešiť čo najskôr. Z dôvodu, že je žalúdok otočený, toxické látky, ktoré vznikajú pri trávení potravy, otravujú organizmus.

Zlatý retriever triaška

Horúčka a podchladenie

Triaška pri horúčke nie je ničím výnimočným ani pri ľuďoch a rovnako to funguje aj u psov. Nie je možné povedať, od koľkých stupňov Celzia sa môže dostaviť triaška. Ak ju však na vašom psovi spozorujete, prvým krokom by malo byť práve zmeranie jeho telesnej teploty (za každých okolností). To, že ide o prejav horúčky, sa najčastejšie prejavuje tým, že sa pes trasie a dychčí (rýchle a plytké dýchanie).

Ako bolo spomenuté vyššie, pes sa môže triasť od „obyčajnej“ zimy a rovnako tak z vážneho podchladenia. Ak nameriate teplotu nižšiu ako 37 – 36 °C, je nevyhnutné psa čím skôr zahriať vhodným spôsobom. Dajte ho do teplej izby a priamo k nemu umiestnite zdroj tepla. Ideálna je výhrevná podložka, ak ju však nemáte, pomôže vám napr. fľaša s horúcou vodou v kombinácii s izotermickou fóliou, ktorá je súčasťou každej autolekárničky. Dajte si pozor, aby ste psa nepopálili a neohriali príliš rýchlo.

Pri podchladení je dych psa spomalený a „ťažký“, teda presne opačný ako pri zvýšenej teplote. Upozorňujeme, že horúčka aj znížená teplota môžu mať mnohé príčiny. V lete a zime ide často o klasické prehriatie alebo podchladenie. K ďalším možným príčinám patrí bakteriálna či vírusová infekcia, zápal, úraz, krvácanie, nádorové ochorenia, alebo ochorenia/zlyhávanie orgánov.

Zlyhávanie obličiek

Zlyhávanie obličiek u psov sa môže prejavovať širokou škálou príznakov od zvracania a hnačiek cez zápal ďasien až po časté močenie, poruchy koordinácie, náhly kolaps a triašku. Nebudeme vás zaťažovať tým, čo presne spôsobuje triašku pri zlyhávaní obličiek, keďže ide o komplikovaný proces. Pre vás ako majiteľa je dôležité vedieť, že keď na vašom psovi spozorujete trasenie v kombinácii s ktorýmkoľvek vyššie vymenovaným príznakom, mali by ste okamžite vyraziť na veterinárnu kliniku.

Chorý pes triaška

Zlyhávanie pečene a vnútorné parazity

Pri zlyhávaní pečene je organizmus zaplavovaný toxínmi, čo môže spôsobiť triašku, celkovú slabosť, záchvaty až náhly kolaps. Podobný efekt na telo psa majú vnútorné parazity v prípade, keď sa premnožia v naozaj veľkom množstve. Parazity sú nebezpečné najmä pre malé šteňatá, jedincov s inými ochoreniami či oslabenou imunitou a seniorov. Neurologické príznaky vrátane triašky môžete na psovi pozorovať aj po nesprávnom odčervení. Niektoré parazity, napr. škrkavky, pri úhyne produkujú toxíny, ktorými môžu otráviť samotné zviera. O vhodnom odčervení by ste sa preto mali poradiť s veterinárnym lekárom.

Otravy

Otrava nie je chorobou v pravom slova zmysle, ide však o veľmi vážny stav, ktorý si vyžaduje okamžitý zásah skúseného veterinára. Pri otrave, v závislosti od druhu požitého jedu, môžete u psa pozorovať akékoľvek príznaky. Niekedy ide o zvracanie, zníženú teplotu alebo hnačku, inokedy o nadmerné slinenie, padanie z nôh, triašku, apatiu a nechutenstvo. Príznaky sa môžu objaviť samostatne alebo súbežne. Ak máte podozrenie, že váš pes mohol zjesť otravu, lieky, nevhodné jedlo toxické pre psov alebo jedovaté rastliny, nesnažte sa mu pomôcť doma. Jediná bezpečná vec, ktorú môžete urobiť, je podanie živočíšneho uhlia.

Shaker syndróm (White dog shaker syndrome)

Shaker syndróm je pomerne neznáme ochorenie. Natrafíte naň aj pod názvami triaška reagujúca na steroidy, syndróm generalizovanej triašky (tremoru), idiopatický syndróm triašky alebo (little) white dog shaker syndrome (vo voľnom preklade, syndróm triašky malých bielych psov), a to z dôvodu, že sa najčastejšie objavuje práve u bielych psov malých plemien s hmotnosťou pod 13 kg, ako je maltézsky psík, West highland white teriér či malý a trpasličí pudel.

Shaker syndróm sa prejavuje trasením hlavou alebo celého tela. Triaška môže byť mierna, ale taktiež veľmi závažná, a to až tak, že pes nie je schopný sám jesť, piť či chodiť. Príznaky, ktoré niekedy zahŕňajú aj iné neurologické problémy, sa zhoršujú pri vzrušení alebo fyzickej aktivite a v pokoji alebo spánku môžu úplne vymiznúť.

Ochorenie sa spravidla rozvinie počas rannej dospelosti, teda vo veku 1 – 2 rokov. Príčina jeho vzniku nie je známa. Diagnostika je založená na vylúčení iných zdravotných problémov (napr. ataxia, zlyhávanie obličiek/pečene). Shaker syndróm sa lieči podávaním steroidov, ktoré utlmujú imunitný systém zvieraťa, približne počas 2 týždňov.

Shaker syndróm

Čo robiť, keď sa trasie starý pes

Triaška u starých psov je samostatnou témou. Môže ju spôsobovať množstvo vecí. Prvou z nich je prirodzená strata sily v končatinách, svaloch, prípadne celom tele. Tras veľmi často spôsobujú bolesti súvisiace s chorobami kĺbov. Staršie psy sú náchylné na ochorenia orgánov, najmä obličiek. Ak teda na vašom seniorovi spozorujete tieto príznaky, mali by ste ho dať komplexne vyšetriť.

Keď sa trasie starý pes a vylúčite vážnejšie zdravotné problémy, tento stav by ste nemali nechať tak. Nápomocná je kĺbová výživapravidelné nenáročné prechádzky alebo cvičenia v pohodlí domova. Niektoré z nich môžete vykonávať doma, pokiaľ však chcete vášmu miláčikovi dopriať komplexnú starostlivosť, odporúčame vám vyhľadať pomoc zvieracieho fyzyoterapeuta.

Najčastejšie otázky – FAQ

Veríme, že ste po prečítaní nášho článku pochopili, že triašku u psa netreba podceňovať. Na záver sme si pre vás pripravili ešte niekoľko odpovedí na časté otázky majiteľov psov, na základe ktorých môžete lepšie zvládnuť stres u vášho chlpáča a pochopiť, v akých situáciách je vhodná návšteva veterinára.

Trasenie zadných nôh u psa môžete pozorovať v starobe, pri vyčerpaní, napr. po náročnej fyzickej aktivite aj pri strese. Môže ísť taktiež o dôsledok úrazu, neurologického problému alebo ochorenia a dehydratácie.

Ak vlastníte chlpáča, ktorý sa rozklepe aj pri tom najmenšom podnete, mali by ste na tomto jeho „neduhu“ intenzívne pracovať. Krik, zakazovanie ani prehnané upokojovanie nič nevyriešia. Snažte sa vášho psa postupne a opatrne naučiť na stresové situácie. Napr. ak sa bojí jazdy autom, vozte ho v ňom čo najčastejšie, ak má paniku z hlasných zvukov, pokúste sa ho pomaly „naučiť“ na hluk. Pri vyslovene nervovo labilných jedincoch sa poraďte s veterinárom o možnostiach prírodných liekov na upokojenie (napr. Aptus Relax).

Pokiaľ nepoznáte presnú príčinu triašky u psa, v žiadnom prípade mu nepodávajte akékoľvek lieky, a to ani tie 100 % prírodné. Lieky na zmiernenie príznakov, teda triašky, musí za každých okolností vybrať veterinár.


Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(89%)