Ako vidí pes

Ako vidia psy v noci? Vidí pes farebne alebo čiernobielo?

Úvahy, dilemy a otázky o tom, ako vidia psy, sú dnes tak trocha zľudovené. U ľudí, ale i samotných majiteľov psov sa zafixovali rôzne a často nesprávne predpoklady, že pes vidí čiernobielo alebo že vidí len pohybujúce sa predmety. Takisto sa v praxi zaužívalo tvrdenie, že psí zrak je dokonale ostrý. A aká je vlastne realita? Ako vidí pes človeka? Ako vidia psy v tme? Majú psy ostrejší zrak ako ľudia? V nasledujúcom článku potvrdíme či vyvrátime niektoré mýty a taktiež poukážeme na faktické zistenia týkajúce sa zraku psov.

Publikované: 09.01.2023
Aktualizované: 13.11.2023
Obsah článku:

Psie oči fungujú inak ako tie ľudské, a to napriek tomu, že štruktúra oka je takmer identická. Hlavný rozdiel je v prítomnosti čapíkov a tyčiniek, teda zrakových receptorov v oku človeka a psa. Hoci teda naše oči vyzerajú rovnako, vnútro oka má rozdielnu „výbavu“. Farebné spektrum, ktoré vnímajú psie oči je iné ako to, ktoré vnímajú naše ľudské. To, ako vidia psy farby alebo ako vnímajú nás ľudí, pochopíte lepšie vďaka nasledujúcim odsekom.

Psie oči a ich štruktúra

Na to, aby ste čo najlepšie pochopili, ako vidí pes v porovnaní s človekom, nie je nutné popisovať celú anatómiu jeho oka. V zásade je možné povedať, že psie oko je ľudskému veľmi podobné. Tak ako ľudské oko aj psie oči obsahujú rohovku, dúhovku a šošovku. Tie sú vstupnou bránou pre svetlo, ktoré dopadá neskôr na sietnicu. Sietnica je „premietačkou“ a umožňuje nám za pomoci spojenia so zrakovým nervom vidieť reálny obraz.

V oku sa nachádzajú bunky, ktoré majú na svedomí funkciu vnímania svetla a farieb. Takýmito bunkami sú aj tyčinky a čapíky. Tyčinky sú tie bunky, ktoré zaznamenávajú množstvo svetla a čapíky sú tie, ktoré vnímajú spektrum farieb. Počet týchto buniek (zrakových receptorov) je u ľudí a psov rozdielny, čo je zásadné pre pochopenie zrakového vnímania farieb u psov.

Ďalším podstatným rozdielom je, že u psov sa pred zrakovým nervom nachádza tzv. membrána Tapetum lucidum. Vďaka tejto membráne je zrak psa citlivejší na dopadajúce svetlo. Práve Tapetum lucidum má na svedomí, že psy, ale ešte lepšie mačky či iné nočné zvieratá, vidia lepšie v šere a tme.

Štruktúra psieho oka

Princíp, ako vidí pes farby počas dňa

Farebné spektrum, ktoré vnímajú psy, je na rozdiel od ľudského oka iné. Rozdiel vo videní sveta majú na svedomí spomenuté zrakové receptory – čapíky a tyčinky. Psie oko má dva druhy čapíkov, ktoré vnímajú farby. Ide teda o dichromatické videnie – pes dokáže dobre vnímať modrú a žltú farbu. Takisto slabé odtiene zelenej, fialovej a sivej farby. Na rozdiel od človeka, ktorý má tri čapíky (trichromatické videnie) – červený, zelený, modrý. Spektrum farieb je tak omnoho pestrejšie.

Už z vyššie uvedených informácií si teda dokážete odpovedať na otázku, či je pes farboslepý. V skutočnosti vlastne áno, prirovnanie k ľudskej farbosleposti je najpresnejšie. To však ani náhodou neznamená, že pes vidí čiernobielo. Táto úvaha je nesprávna a ide len o mýtus.

Ak teda budete zvažovať kúpu hračky pre psa, skúste siahnuť po žltej, modrej či fialovej farbe. Napríklad pri aportovaní pes žltú loptičku v tráve nájde poľahky aj za pomoci zraku, no na hľadanie červenej loptičky v tráve bude skôr využívať iné zmysly – čuch a sluch. Červenú a zelenú farbu vo svojom farebnom spektre nemá a farby mu budú splývať.

Farebné spektrum psa a človeka

Ostrosť zraku u psov

Pes má na prekvapenie mnohých psíčkarov menej ostrý zrak než človek. Ide o fakt, ktorý je možné jednoducho preukázať. Vedeckými testami sa zistilo, že pri statickom pozorovaní pes nedokáže vidieť predmet tak dokonale ostro ako človek. Človek dokáže veľmi efektívne zaostriť na vzdialenosť približne 20 až 25 metrov, u psa je táto vzdialenosť len okolo 6 až 10 metrov. Na druhej strane príroda to u psieho plemena zariadila inak a prirodzený lovecký inštinkt dáva psom obrovskú výhodu.

Napriek tomu, že statické predmety v blízkosti nedokáže pes vidieť tak ostro a vidí ich skôr rozmazane, vďaka ostatným zmyslom sú psie oči extrémne citlivé na dynamický pohyb. Pes dokáže pohybujúce sa objekty spozorovať na 10- až 20-krát násobne väčšiu vzdialenosť ako človek. Predmety nevidí ostro, no dokáže ich pohyb zaznamenať. Vďaka sluchu a čuchu vie navyše objekt veľmi presne lokalizovať. Aj preto sú psy v armáde, polícii alebo aj v poľovníctve perfektnými partnermi.

Ako vidí pes počas dňa

Ako vidia psy v tme?

Zrakové receptory, tyčinky, sú tie, ktoré zodpovedajú za to, koľko svetla dopadá na sietnicu. Psie oko obsahuje viac tyčiniek ako ľudské. Tyčinky fungujú podobne ako krištáľ, ktorý odráža svetelné lúče. Vďaka tomu psy v šere vidia 3- až 5-krát lepšie ako človek. Väčšie množstvo tyčiniek v spolupráci s membránou Tapetum lucidum prenáša svetlo na sietnicu vo väčšej frekvencii.

Spomenutá membrána je vlastne dôvodom, prečo ak na psa zasvietite baterkou v tme, svietia jeho oči. Svetlo sa odráža od membrány a vďaka tomu je videnie psa v horších svetelných podmienkach lepšie. Ľudské oko túto membránu nemá. Čo ak sa ocitnú psy v úplnej tme? Prekvapivo, nevidia zásadne lepšie než človek. Výhodu im dáva len lepší čuch a sluch, vďaka ktorým sa dokážu lepšie orientovať.

Ako vidí pes v tme?

Periférne videnie psa

Pes v tomto smere nad človekom výrazne víťazí. Priestorové videnie je u psa zásadne väčšie než u človeka. Ľudské oči majú zorný uhol do 190°. Pes dokáže vidieť periférne v zornom uhle až 250 ° (v závislosti od plemena a jeho tvaru hlavy). Za tento jav vďačí väčšina psov anatómii svojej lebky. Oči sú u psíkov ďalej od seba a tým pádom je priestorové videnie lepšie.

Nevýhodou tvaru lebky však je horšie centrálne videnie. Pes, ktorý sa pozerá pred seba, má centrálny uhol okolo 60 °, u človeka je to až 140 °. Jednoducho si to predstavte tak, že centrálne videnie predstavuje priestor, ktorý vidíte oboma očami, ak sa pozeráte priamo na predmet pred sebou.

Najčastejšie ochorenia očí u psov

Dôležité je, aby boli oči psíka zdravé a zrak nebol poškodený. Nie každý pes má to šťastie a u niektorých plemien sa vyskytujú defekty zraku viac ako u iných. Skôr či neskôr a predovšetkým s vyšším vekom sa u psov môžu objaviť problémy so zrakom, ktoré sú následkom často sa vyskytujúcich ochorení alebo iného poškodenia zraku.

  • Šedý zákal oka – šošovky (katarakta)
  • Zelený zákal oka – poškodenie zrakového nervu (glaukóm)
  • Hnisavý zápal oka (infekcia)
  • Luxácia šošovky (uvoľnenie šošovky)
  • Fyzické poškodenie zrakového orgánu

Najčastejšie otázky – FAQ

Radi by ste sa ešte spýtali na informácie týkajúce sa psieho zraku? Chýba vám v článku nejaká podstatná informácia? Máte vlastné skúsenosti s vnímaním farieb u vášho psa? Neváhajte sa o svoje skúsenosti podeliť s nami a ostatnými čitateľmi. Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie.

Farebné spektrum psov je chudobnejšie. Napriek tomu nevidia len čiernobielo, ako si veľa ľudí myslí. Vďaka prítomnosti dvoch čapíkov (dichromatické videnie) vnímajú dobre modrú a žltú farbu, taktiež odtiene fialovej, zelenej alebo sivej. Ľudské oko má farebné spektrum bohatšie vďaka trom čapíkom (trichromatické videnie) – červený, modrý, zelený. Množstvo farieb a ich odtieňov je tak väčšie. Človek má zrak ostrejší na statické objekty a dokáže zaostriť na väčšiu vzdialenosť. Naopak, pes na statické predmety očami nedokáže tak dobre zaostriť. Pohyb objektov však dokáže zachytiť na 10- až 20-krát väčšiu vzdialenosť než človek. Horšiu ostrosť však pes dopĺňa ďalšími zmyslami, ako čuch a sluch.

Oveľa lepšie nie. Pes má v šere výhodu oproti človeku vďaka väčšiemu množstvu tyčiniek a membráne Tapetum lucidum. Psie oči dokážu absorbovať viac svetla a vyslať cez zrakový nerv viacero signálov. Človek má menej tyčiniek a nemá ani membránu. V úplnej tme psovi pomáha čuch a sluch, no zrak nie je výrazne lepší. Evolučne sú na tom lepšie vlky, z ktorých psie plemená pochádzajú. Najlepšie sú na tom mačky, ktoré v tme dokážu vidieť veľmi dobre.

Keď sa pes pozerá na televízor, využíva svoje dvojfarebné videnie. Vidí teda modrú a žltú farbu, ako aj odtiene zelenej a fialovej. Psie oči sú však veľmi citlivé na pohyb a zobrazovacie schopnosti spolu s vysokou frekvenciu obrazu u moderných televízorov dokážu psov zaujať. Preto si pes sadá často bližšie k obrazovke, aby dokázal dynamické scény a blikanie sledovať čo najintenzívnejšie. V neposlednom rade psa televízor zaujme i zvukovými prejavmi. Niektorých psov sledovanie televízora vyslovene baví, iné psy zasa strácajú pozornosť po pár sekundách.

Človeka, rovnako ako všetko, vidí v dichromatickom farebnom spektre. Záleží teda na tom, čo má osoba oblečené. Vďaka zrakovým receptorom pes najlepšie vidí modrú a žltú farbu, prípadne odtiene zelenej, šedej a fialovej. V zásade sa dá videnie psa prirovnať k ľudskej farbosleposti. Človeka teda zrakom vníma aj podľa spektra farieb, ktoré dokáže dešifrovať.

Ako uvádzame v texte vyššie, zrakové schopnosti psa sa dajú prirovnať k ľudskej farbosleposti. Pes však ani náhodou nevidí len v odtieňoch čiernej a bielej, farebné spektrum je oproti ľudskému zraku chudobnejšie, no veľmi dobre pes vníma žltú a modrú farbu. Taktiež odtiene zelenej, fialovej a šedej. Pes teda vidí čiastočne farebne.


Ďalšie články z kategórie Psy

Vaše hodnotenie:
(90.4%)