Taliansky chrtík

Taliansky chrtík – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Najmenší spomedzi chrtov vyniká priateľskou a zvedavou povahou. Ide o živého a oddaného spoločníka, ktorý chce byť v strede diania. Podľa delenia FCI (Medzinárodná kynologická federácia) sa radí do 10. skupiny – Chrty. Vyznačuje sa štíhlou, atletickou stavbou tela a veľkou energiou. So svojím majiteľom si vytvára pevné a silné puto a bude ho všade nasledovať. Nemá problém ani s deťmi. Je učenlivý a inteligentný, preto sa jeho výchovy nemusí obávať ani chovateľ-začiatočník.

Publikované: 12.04.2024
Aktualizované: 12.04.2024

Chrtík je v podstate miniatúrnou verziou veľkého chrta – štíhla stavba tela a štvorcový trup, štíhly tvar hlavy s pretiahnutým ňufákom. Dĺžka tela je približné rovnaká ako výška v kohútiku. Krk je rovnako dlhý ako hlava. Uši sú posadené vysoko a majú jemnú chrupavku, sú preto zložené. Keď chrtík spozornie, vzpriamia sa nahor. Veľké ohrúhle oči majú tmavú dúhovku. Dlhý tenký chvost sa smerom k špičke zužuje a je zahnutý smerom dohora, posadený je pomerne hlboko. Taliansky chrtík má na celom tele krátku srsť, je veľmi jemná až hodvábna. Vždy by mala mať len jednu farbu, ale biele znaky na hrudi a labkách sa tolerujú. Zvyčajne je sfarbenie čierne, sivé alebo izabel, teda béžové či svetložlté. V kohútiku dosahuje 32 až 38 cm, max. hmotnosť je 5 kg. Ide o pomerne zdravé plemeno, ktoré sa v priemere dožíva 13 až 15 rokov. Chrtíka treba chrániť pred nepriaznivým počasím, môže totiž veľmi rýchlo prechladnúť. Má citlivé trávenie, preto treba dbať na kvalitnú stravu. K častým chorobám sa radia epilepsia, alopécia a luxácia pately. Všetky sú dedičné, preto sa pri ich zistení odporúča psíka vyradiť z chovu.

Pôsobí nežne a krehko, avšak je to sebavedomý a vytrvalý psík. Je odvážny, z toho dôvodu treba dávať pozor pri strete s inými psami, aby neprecenil svoje sily. Často má náladu na maznanie, vtedy vás bude neustále oblizovať a chcieť byť vo vašej blízkosti. Ak však očakávate gaučového psíka, ktorého budete pri sledovaní televízora hladkať, sklameme vás. Taliansky chrtík vyžaduje množstvo pohybu, pretože chce objavovať a veľa toho zažiť. Na svojho majiteľa sa veľmi fixuje, chce byť neustále pri ňom. K cudzím ľuďom je nedôverčivý, ak aj v ich prítomnosti zatúži po maznaní, vtierať sa im nebude. Psíka treba od šteniatka učiť byť osamote, pretože túžba po kontakte s vami môže viesť k separačnej úzkosti a demolácii nábytku. Chrty sú lovecké psy, malého „Taliana“ by ste preto mali mať vždy na vôdzke, keby sa počas prechádzky prejavili jeho lovecké inštinkty. Aby si vybil energiu, mali by ste mu dopriať dlhé prechádzky a zapojiť ho do nejakej športovej aktivity, napr. agility či beh. Pri výchove treba dbať na dôslednosť, avšak nečakajte, že bude taký poslušný ako napr. nemecký ovčiak. Inteligentný psík sa dokáže naučiť všetko, čo potrebujete, najmä ak máte v zásobe dostatok maškŕt a nebudete šetriť slovami chvály. Tréningy by mali byť krátke, pretože taliansky chrtík neudrží dlho svoju pozornosť. Susedov poteší, že toto plemeno nemá tendenciu štekať. Ide o psíka vhodného do bytu, resp. domu, keďže je citlivý na chlad a vyžaduje kontakt s majiteľom, mal by byť ubytovaný v interiéri.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(92%)