Rodézsky ridgeback

Rodézsky ridgeback – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Pes pochádzajúci z Južnej Afriky sa radí do 6. skupiny FCI (Duriče, farbiare a príbuzné plemená), do sekcie 3 (Príbuzné plemená) a patrí mu číslo 146. Historicky sa táto skupina orientovala predovšetkým na lov zveri, tam pramení označenie rodézskeho ridgebacka ako afrického levieho psa. Môže sa pochváliť obrovskou vytrvalosťou a perfektným čuchom, je to rýchly a silný atlét, ktorý nie je náročný na starostlivosť. Je to verný a nebojácny spoločník, ktorý dokáže vychádzať aj s deťmi. Ridgebacka treba zamestnať, inak sa prejavia jeho deštruktívne sklony.

Publikované: 17.05.2024
Aktualizované: 17.05.2024

Rodézskeho ridgebacka rozpoznáte veľmi jednoducho podľa hrebeňa srsti na jeho chrbte, ktorá rastie opačným smerom. Vyvýšený prúžok srsti začína za ramenami, je zreteľne označený a smerom k chvostu sa zužuje. Končí na úrovni bokov. Srsť je krátka a lesklá, povolená je len jedna farba – pšeničná. Nemá tendenciu zapáchať a keďže nemá podsadu, pĺzne len málo. Na veľkej trojuholníkovej hlave je výrazný ňufák (môže mať čiernu i hnedú farbu) a zvesené uši, na ušiach a papuli môže byť tmavá maska. Telo ridgebacka je pevné a svalnaté, na hlbokom hrudníku sú dobre klenuté rebrá. Chvost je dlhý a tenký, k špičke sa zužuje. Toto plemeno dosahuje v kohútiku výšku 60 až 69 cm, hmotnosť sa pohybuje okolo 30 až 38 kg. Sučky sú prirodzene menšie ako psy. Ridgeback je považovaný za odolné plemeno, miernu genetickú predispozíciu má len k dysplázii bedrového a lakťového kĺbu, inak sa mu choroby vyhýbajú. Pri dobrej starostlivosti sa môže dožiť 12 rokov, priemerná dĺžka života je 10 rokov.

Povaha rodézskeho ridgebacka je pre mnohých milovníkov psov fascinujúca. Je to inteligentný, avšak svojhlavý pes, temperamentný, ale aj lojálny. Rád si vymedzuje svoje teritórium, preto sa hodí skôr do rúk skúseného chovateľa. Ridžbek má silnú potrebu brániť, preto je dôsledná výchova dôležitá. Výcvik by mal byť konzekventný, ale bez drilu a kriku. Ridgeback dobre reaguje na pozitívnu výchovu. Treba si uvedomiť, že je síce inteligentný, ale aj tvrdohlavý, ako mnoho poľovných psov, preto je dôslednosť nevyhnutná. Má totiž skvelú pamäť a ak raz poľavíte, pes na to nezabudne. Minimum by mal byť výcvik základnej poslušnosti.

Ridgeback nie je uštekaný, reagovať tak môže len v prípade, že chce upozorniť na nebezpečenstvo. Napriek svojej veľkosti je vhodný k deťom, tie by ho však nemali zbytočne provokovať. Od šteniatka by si mal zvykať na iné zvieratá, v dospelosti ich potom bude tolerovať. Ide o psa vhodného do bytu aj do domu, vyžaduje však dostatok pohybu. Najvhodnejší je preň dom so záhradou. Je nutné psa zabaviť, pretože ak sa nudí, má tendencie k útekom a hrabaniu. Vonku vydrží aj celý rok (potrebuje zateplenú búdu, keďže nemá podsadu), avšak musíte mu dopriať kontakt s členmi rodiny. Ridgeback je ideálnou voľbou pre aktívnych ľudí, spoločnosť vám bude robiť pri joggingu i turistike, môžete s ním vykonávať i rôzne psie športy, napr. agility, coursing alebo stopovanie. V mnohých krajinách je to pes záchranár alebo stopovací pes.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(92%)