Belgický ovčiak

Belgický ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Príkladná disciplína a jedinečná schopnosť a chuť učiť sa povely na počkanie. Belgický ovčiak patrí k veľmi učenlivým plemenám. Pozor však na jeho dominantnosť a tvrdohlavosť. Vyznačuje sa vysokou mierou energickosti a potrebuje výdatné množstvo pohybu. Tieto ovčiaky sú rýchle a agilné, zvládajú rôzne psie športy a pohybové aktivity. Vhodné sú len pre majiteľa s dostatočným časovým fondom a skúsenosťami s výcvikom. Majú dominantnú, no empatickú povahu.

Publikované: 16.02.2023
Aktualizované: 29.11.2023
Obsah článku:

Vďaka skorej socializácii dokáže belgický ovčiak vychádzať s členmi rodiny a dnes je v mnohých krajinách spoločníkom v domácnosti. Okrem iného je to však profesionálny policajný pes, vojak, záchranár, pátrač alebo asistent. V rámci kategórie tohto stredne veľkého plemena existujú štyri druhy belgických ovčiakov, a to vrátane dlhosrstých variant.

Vzhľad a veľkosť

Pri štandardnom opise vzhľadu musíme brať do úvahy, že belgický ovčiak môže mať štyri varianty srsti. Pri pohľade na jednotlivé druhy „Belgičana“ by sa mohlo zdať, že ide o úplne odlišné plemená. Najtypickejším zástupcom tohto plemena je belgický ovčiak malinois. Vôbec najvzácnejším, no zriedkavo vyskytujúcim sa je belgický ovčiak laekenois. Tieto dva druhy majú kratšiu srsť. Zvyšné dva druhy, belgický ovčiak tervueren a groenendael majú srsť podlhovastú až dlhú. 

Anatomická stavba tela je v prípade všetkých druhov veľmi podobná a fyzické parametre sú viac-menej rovnaké, len s drobnými odlišnosťami. Postoj je veľmi vzpriamený a elegantný. Hrudník je kvadratický a mohutný. Hlava je podlhovastá a z profilu si možno všimnúť dlhý pysk, ktorý výrazne vyčnieva. Uši sú zašpicatené a posadené vysoko nad čelom. Pes má dlhé, silné a svalnaté končatiny. Pri pohybe robí krátke kroky, je rýchly a agilný. Ide o stredne veľké plemeno s hmotnosťou medzi 20 až 35 kg. V kohútiku dosahujú výšku od 56 až 66cm. Sučky sú spravidla o niečo nižšie a nevážia viac ako 30 kg. V porovnaní s nemeckým ovčiakom pôsobí postava belgického ovčiaka útlejšie.

Srsť a druhy

Na základe FCI (Medzinárodná kynologická federácia) štandardov si je plemeno belgického ovčiaka vo všetkých štyroch variantoch veľmi podobné. To platí o povahe, vlastnostiach, účeloch ich využitia. Vizuálne sú však odlišnosti pomerne výrazné. V každom prípade ide o kategóriu ovčiarskych a pastierskych psov, ktoré sa u tohto plemena líšia typom a farbami srsti.

Belgický ovčiak Malinois

Je štandardom tohto plemena. Zároveň je aj najrozšírenejším a najznámejším zástupcom tejto rasy. Belgický ovčiak malinois má krátku a priliehavú srsť, ktorá je na dotyk hladká a jemná. Okrem pravidelného vyčesávania si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Podobne ako ostatné druhy má malinois na tvári čiernu masku. Tá je najvýraznejšia od papule až smerom k ušiam. Typické sú rôzne odtiene hnedej farby – tmavohnedá, svetlohnedá, pšeničná, mahagónová alebo je možná aj kombinácia čiernej a hnedej. Končeky chlpov môžu byť sfarbené do čierna. Čistočierny belgický ovčiak malinois nie je oficiálne schváleným štandardom.

Belgický ovčiak Malinois

Belgický ovčiak Laekenois

Vzácny druh tohto plemena, ktorý sa z nášho regiónu takmer úplne vytratil. Belgický ovčiak laekenois sa vyznačuje svojou špecifickou srsťou dlhou zhruba od 4 do 6 cm. Pri prvom pohľade by si ho človek ľahko zmýlil s vlkom. Jeho srsť je hustá, strapatá a drsná až drôtovitá. V niektorých prípadoch môže srsť vytvárať zoskupenia. Na tvári je taktiež viac alebo menej výrazná čierna maska v okolí papule. Má výrazne osrstený chvost. Huňatý trup pôsobí mohutnejšie. Sfarbenie je najčastejšie hnedé – svetlé alebo tmavé, no natrafiť môžete aj na laekenoisa s odtieňom šedej. Prípustné je biele sfarbenie na hrudníku.

Belgický ovčiak Laekenois

Belgický ovčiak Tervueren

Belgický ovčiak dlhosrstý, ktorý nie je kóliou. S tou si ho totiž niektorí chovatelia zvyknú zamieňať. Je to hlavne pre dlhú, hustú a nadýchanú srsť, ktorej je tento druh vlastníkom. Hlavou však pripomína typického malinoisa – výrazná čierna maska, predĺžená papuľa, špicaté uši a navzdory dlhej srsti, tvár a vrch hlavy sú pokryté krátkymi chlpmi. Husto ochlpený je aj chvost. Celkovo je postava tervuerena veľmi pôvabná a elegantná. Na hrudi a koncoch chvostu je sfarbenie tmavšie. Prípustné sú farebné odtiene svetlej a tmavej hnedej. Prevažovať môže aj výraznejšia červená.

Belgický ovčiak Tervueren

Belgický ovčiak Groenendael

Výrazne sa výzorom od predošlého druhu nelíši. Je to taktiež dlhosrstý belgický ovčiak s totožnými anatomickými charakteristikami. Srsť je dlhá a hustá. Odlišovacím znakom je jednoliate čierne sfarbenie srsti. Jednoliata farba sa u ostatných belgických ovčiakov nevyskytuje. Tolerovaná je maximálne biela škvrna na hrudi. Preto je groenendael taký výnimočný. V jeho prípade je čistočierna farba schváleným štandardom. Samozrejme, podobne ako u tervuerena je dôležitá zvýšená miera starostlivosti o srsť. A to hlavne v prípade, ak máte s dlhosrstými belgickými ovčiakmi výstavné – súťažné ambície. Pĺznutie prebieha dvakrát do roka.

Belgický ovčiak Groenendael

Zdravie, choroby a vek

Pozitívom je, že u belgických ovčiakov sa často neobjavujú žiadne atypické ochorenia. Sú veľmi odolné a dlhoveké. U plemena sa vyskytujú skôr ochorenia a problémy, ktoré sú typické pre stredne veľký vzrast. Poteší však, že ani náchylnosť na dyspláziu bedrového kĺbu nie je taká vysoká.  

  • Dysplázia lakťového kĺbu – ide o laxnosť kĺbového usporiadania, pričom sa u psa môže objaviť bolestivé krívanie a potrebný je operačný zákrok. Dôvodom je, že rast lakťových kostí je nesúmerný. Tento stav je dedičný.
  • Progresívna atrofia sietnice – PRA je degeneratívne ochorenie, ktoré spôsobuje slepotu. Ochorenie nastupuje postupne od nočnej slepoty až po úplnú slepotu. Operácia nie je možná. Psík však vďaka svojim ďalším zmyslom môže fungovať takmer plnohodnotne.
  • Epilepsia – poruchy mozgu, ktoré môžu u psa spôsobiť šoky, kŕče a úzkostné stavy vyvolané externými podnetmi. Liečba je možná vďaka vhodným medikamentom.
  • Citlivosť na anestéziu – u belgických ovčiakov, hlavne v USA, bolo možné pozorovať zhoršené reakcie na účinky anestézie. Štatisticky je u nich zvýšená miera úmrtnosti na anestetiká.

V priemere sa belgický ovčiak dožíva 12 až 16 rokov. Bohužiaľ, napriek tomu, že všeobecne sa belgické ovčiaky považujú za veľmi zdravé, aj tu sú medzi druhmi tohto plemena odlišnosti. Práve u druhu belgického ovčiaka laekenois sa objavujú vyššie uvedené ochorenia častejšie. Štatisticky boli u tohto druhu zaznamenané tiež frekventovanejšie problémy s pečeňou, epilepsiou alebo dokonca rakovinou žalúdka.

Belgický ovčiak vek

Povaha a správanie

Od „Belgičana“ očakávajte maximálny príval energie a akčnosti. Je to neposed, ktorý je neustále v pohybe a aj keď sa mu nevenujete, len zriedka ho nájdete leňošiť. Psíky majú vyvinutý excelentný ochranársky inštinkt, ktorý im bol daný ich historickým účelom. Aj dnes v niektorých regiónoch slúžia na účely pastierstva. Vďaka tomu je belgický ovčiak ostražitý, múdry a zároveň zvyknutý na disciplínu. Je nebojácny a vyznačuje sa vysokou inteligenciou.

Nie je vhodný pre neaktívneho a ustráchaného majiteľa. Má poriadnu dávku temperamentu, ktorú je potrebné vedieť krotiť, inak vám počas výcviku ľahko prerastie cez hlavu. Je empatický a nápomocný a rovnako ako dokáže byť skvelým disciplinovaným pracovným psom je možné, aby zapadol do rodiny s deťmi. Štípanie, ťahanie za uši či chvost ho môže otravovať a deti následne rád odignoruje. Na návštevy budú „Belgičania“ pozerať s odstupom, no stačí im dať najavo, že nejde o nepriateľov. Socializácia je nutná od šteniatka, aby si zvykali na členov rodiny i prípadné ďalšie zvieratá. Obľubujú rôzne hry a psie športy. Rovnako tak sú fanúšikmi dlhých prechádzok.

Majú zmysel pre vynaliezavosť. Ak nemajú žiadnu aktivitu, ktorá by ich zamestnala, môžu byť psíky nervózne a dožadovať sa pozornosti. Belgický ovčiak je vynikajúci strážny pes. Predovšetkým, ak ide o plemenný druh malinois. Práve ten je typickým príkladom, ktorý slúži ako policajný, vojenský, pátrací, asistenčný či drogový pes. Má unikátnu schopnosť reagovať na sled povelov veľmi rýchlo. Vhodné reakcie aj v náročných situáciách ho predurčujú na vykonávanie zodpovedných úloh. K majiteľovi sú verné a majú nízku tendenciu k úteku.

Belgický ovčiak povaha

Výchova, výcvik a starostlivosť

Dôslednosť počas výcviku i štandardnej výchovy je základom úspechu. Hoci je spolužitie s belgickým ovčiakom veľmi príjemné, návyky a základné povely sú minimom, ku ktorým by ho majiteľ mal viesť. Preto je lepšie belgické ovčiaky zveriť do rúk majiteľom, ktorý už majú s chovom psov skúsenosti. Kombinácia dominancie, temperamentu a inteligencie môže byť pre niekoho pri tréningu nezvládnuteľná. Základom výchovy je skorá socializácia s inými ľuďmi i psami. Ani v neskoršom veku na cudzie psie návštevy nemusí reagovať priateľsky.

Belgické ovčiaky sú poslušné, no počas tréningu im treba dať najavo autoritu, nie však násilím, ale citlivým prístupom a silnou väzbou. Iba vtedy sa verný belgický ovčiak postaví za majiteľa. Niekedy belgický ovčiak pôsobí nesústredene, no to môže byť spôsobené práve jeho enormnou dávkou vnímavosti. Je schopný vnímať rôzne podnety. Rad za radom uňho možno striedať povely a aj tak ho nič nezmätie. Dôležitý je tiež systém povel – odmena. Tieto psy sú veľmi agilné a rýchle. Pokojne počas výcviku skúste rôzne psiešporty – flyball, aportovanie, agility, skok do výšky, skok do diaľky alebo napríklad canicross (beh so psom). Pohyb je veľmi dôležitý pre ich mentálne zdravie. Nebojte sa vycvičeného psa vziať na túru alebo na jazero zaplávať si s vami.

Ak milujete nudu, „Belgičan“ s vami kamarát príliš nebude. Znudený belgický ovčiak nie je šťastný. Ak pes nie je v službe, ako rodinný pes sa dožaduje iného zamestnania, ktoré mu musíte dopriať. Starostlivosť o srsť je u jednotlivých druhov rozdielna. Zvlášť u belgického ovčiaka tervueren a belgického ovčiaka groenendael. Ide totiž o dlhosrsté varianty. Častejšie česanie si zaslúži aj hrubá srsť leakenoisa. Pripravte sa na to, že na jar a na jeseň táto rasa výdatne pĺzne. Na základe energetického výdaja by ste mali prispôsobiť i dávkovanie stravy. Jedlo by malo byť rozložené minimálne do dvoch dávok denne. Takým aktívnym psom je vhodné dodávať aj živiny navyše – kĺbová výživa, lososový olej alebo samostatne niektoré druhy vitamínov.

Belgický ovčiak výcvik

Belgický ovčiak do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?

Hoci sa v mnohých prípadoch uvádza, že si belgický ovčiak zvykne aj na život v byte, na základe jeho potrieb a poznatkov o plemene viac budúcim majiteľom odporúčame dom so záhradou. Pri chove v byte belgickému ovčiakovi, akéhokoľvek druhu, nebudú stačiť dve hodinové prechádzky ráno a večer. Potrebujú nielen vyvetranie, ale aktívny pohyb a aktivity, ktorými zamestnajú svoje zmysly

Na duševnú a fyzickú pohodu je toto plemeno omnoho náročnejšie ako iné. Rovnako tak i na časový fond majiteľov. Znudený pes je podráždený a nervózny. Je to vytrvalec, ktorý si rád vyskúša psie športy a vyberie sa s vami na turistiku, zabehá si popri bicykli alebo zapláva v jazere. Jedine takýmto prístupom dokážete „Belgičana“ skutočne unaviť. Čas s majiteľom trávi rád vždy veľmi ochotne. Osamote dokáže byť, na nešťastie pre majiteľa, kreatívny, čo môže pôsobiť deštruktívne (štekanie, obhrýzanie nábytku atď.). Od šteniatka je dôležitá skorá socializácia. Budúci majiteľ by mal mať na pamäti, že hoci je táto rasa učenlivá, dôležitá je pri tréningu dôslednosť a pozitívny prístup.

Vhodný je belgický ovčiak pre každého majiteľa s množstvom času a základnými skúsenosťami s tréningom s výchovou psa. Belgický ovčiak je dominantný, inteligentný, učenlivý, bystrý, vnímavý, empatický, ale aj temperamentný. Pri nevhodnom prístupe k výcviku sa zatne a tvrdohlavosťou vás dokáže doslova odradiť. Je vhodný ako rodinný pes na záhradu, strážny pes do rozsiahleho areálu alebo na profesionálny výcvik. Bežne funguje ako policajný pes alebo pátrač. V mnohých krajinách je to pes záchranár, drogový pes alebo asistenčný pes. Jeho schopnosť učiť sa množstvu povelov je ukážková a mnohé plemená mu túto vlastnosť môžu závidieť.

Belgický ovčiak v záhrade

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujalo vás plemeno belgického ovčiaka? Chcete vedieť, či môže byť belgický ovčiak dlhosrstý? Máte doma toto inteligentné a učenlivé plemeno? Dajte nám vedieť, ak by ste chceli vedieť niečo viac. Takisto budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie nižšie. Môžete sa opýtať priamo nás alebo ostatnýchčitateľov. Ak máte skúsenosti s chovom belgického ovčiaka, podeľte sa o svoje zážitky, názory a skúsenosti s touto rasou.

Belgické ovčiaky sa dožívajú priemerne od 12 do 16 rokov. Bez ohľadu, o ktorý konkrétny druh plemena ide.

FCI – Medzinárodná kynologická federácia uznáva štyri samostatné štandardy rasy belgický ovčiak. Z hľadiska kategórie sú to pastierske a ovčiarske psy, ktoré majú takmer totožné vlastnosti, povahu i anatomické črty. Odlišujú sa primárne typom srsti. Belgický ovčiak malinois a belgický ovčiak laekenois sú krátkosrsté variety. Belgický ovčiak tervueren a belgický ovčiak groenendael (prípustná farba je len jednoliata čierna) sú dlhosrsté variety. Mierne odlišnosti sú takisto v ich farebnosti.

Energickú, inteligentnú a učenlivú. Belgický ovčiak patrí k psom, ktoré ľahko vycvičíte podľa potreby. Od prírody sú strážcovia. Sú oddaní a lojálni voči majiteľovi. Belgické ovčiaky sú taktiež empatické a odolné. Napriek dávke temperamentu, ktorú treba mať pri výcviku pod kontrolou, sú vhodným spoločníkom do rodiny. Vyžadujú si veľké množstvo pohybu a aktivít. Sú neúnavní a rýchli bežci. Belgické ovčiaky sú ideálne pre majiteľov, ktorí radi žijú aktívne, behajú, bicyklujú či plávajú. Zároveň by však majiteľ mal poznať základy správneho tréningu, aby vedel byť psovi prirodzenou autoritou.

Na základe povahy a potrieb belgického ovčiaka je lepšie, ak má toto plemeno dostatok miesta a priestoru pre výdatný pohyb. Vzhľadom na jeho fyzický fond je pohyb pre belgického ovčiaka alfou a omegou spokojného spolužitia s majiteľom. Ani časté prechádzky nemusia u psa ukojiť jeho potrebu po aktivite. Energickosť je jeho výraznou črtou, rôzne pohybové aktivity, skúmanie a objavovanie veľmi obľubuje. Z tohto hľadiska je teda belgický ovčiak vhodný skôr do domu so záhradou a k majiteľom, ktorí majú čas sa mu naplno venovať.

Veľmi záleží od pôvodu psa a jeho rodokmeňa. U belgických ovčiakov sa cena líši ešte aj na základe druhu plemena. Dlhosrsté belgické ovčiaky sú väčšinou drahšie, keďže ide často o výstavné jedince. Obyčajne kúpite šteniatko belgického ovčiaka s papiermi za 800 až 2 000 eur.


Komentáre
Miroslav Hamrák 27.Nov.2023

Plemeno je na moju ruku rýchle, múdre, dominantne a pripravené na každú chvíľu. Jednoducho ako ja ???? prišiel som si na svoje. Jednoducho pes psa pozná ????

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(89.8%)