Americký pitbulteriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Jednými milovaný a druhými nenávidený. Americký pitbulteriér je spoločenské a priateľské plemeno psa, ktoré je vhodné do rodiny aj s deťmi. Je ideálny pre aktívneho majiteľa, ktorý už má skúsenosti s výchovou a výcvikom psa. Sú to dominatnejšie psy, no skorou socializáciou, výchovou a dôsledným tréningom sú z nich priateľské a oddané zvieratá. Americké pitbulteriéry sú veľmi agilné a pohybovo nadané. Majú rady pohyb a hodia sa aj pre rôzne psie športy. Radia sa k plemenám s relatívne dobrým zdravím.
Najlepšie sa cítia, ak sú blízko k rodine a hodia sa aj pre život v byte. Plemeno má spoločných predkov s americkým stafordšírskym teriérom v Anglicku a patrí do kategórie „bully“ plemien. Oficiálne nie je americký pitbulteriér uznaný Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI).
Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy
Americký pitbulteriér patrí k stredne veľkým rasám. Telo disponuje výrazne vyvinutým svalstvom. Postava je silná a atletická, telo je dlhšie ako vyššie. Chvost psa je krátky a nízko posadený. Výška v kohútiku dospelého amerického pitbulteriéra môže byť od 45 do 55 cm. Hmotnosť sa pohybuje od 15 do 27 kg, pričom samci sú väčší a ťažší. Oproti sučkám ich tak je možné ľahko rozlíšiť. Predné končatiny sú svalnaté a relatívne blízko k telu. Výrazný je hlboký hrudník a svalnatý chrbát, ktorý sa smerom k chvostu mierne zvažuje. Bedrová časť je krátka, no veľmi silná.
Prirodzene sú uši malé a vysoko posadené. Kupírovanie uší a chvosta sú pre toto plemeno typické, no v niektorých krajinách je pri chove zakázané. Hlava amerického pitbulla je neúmerne veľká k telu. Papuľa je široká so silným stiskom a nosné dierky výrazne otvorené. Srsť je krátka a hladká. Povolené sú rôzne farby a farebné kombinácie. Zo stanoveného štandardu UKC (United Kennel Club) sú vylúčené len jedince z albinizmom, farba a sfarbenie merle (nepravidelná svetlá pigmentácia ovplyvnená špeciálnym génom). Často vyhľadávaný je modrý pitbull, no aj táto farba je štandardom UKC diskvalifikovaná. Populárny je napríklad čierny pitbull alebo hnedobiele sfarbenie.
Tento pes patrí do kategórie tzv. bully plemien. Pomenovanie pitbull je len zaužívaný termín, no nie názov plemena. Budúcich chovateľov môže prekvapiť fakt, že americký pitbulteriér nie je dodnes oficiálne uznané plemeno Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI). Na rozdiel od amerického stafordšírskeho teriéra (americký staford uznávaný aj AKC – American Kennel Club) alebo stafordšírskeho bulteriéra, ktorí majú FCI a AKC presne stanovený štandard. Podľa AKC technicky platí, že každý americký stafordšírsky teriér môže byť označený ako americký pitbulteriér no nie každý americký pitbulteriér môže byť označovaný za amerického stafordšírskeho teriéra. Aj preto „pitbulla“ niektoré kynologické organizácie uznali za samostatné plemeno (United Kennel Club – UKC).
Zdravie, choroby a vek
Chronické problémy sa u „pitbullov“ vyskytujú len zriedkavo. Americké pitbulteriéry však majú predispozície k typickým ochoreniam, ktoré postihujú stredne veľké plemená psov. Spravidla ide o dedičné ochorenia, ktoré môžu byť zapríčinené aj nesprávnym chovom. Ak sa niektoré z dedičných ochorení u psa vyskytujú, jeho ďalšie rozmnožovanie by sa nemalo uskutočniť.
- Dysplázia bedrového kĺbu – ochorenie typické pre stredne veľké a veľké plemená psov. Dôvodom zhoršeného pohybu či krívania je, že jamka bedrového kĺbu nie je kompatibilná s hlavou stehennej kosti.
- Alergie – pre „bully“ plemená pomerne typická choroba, ktorá je najčastejšie spôsobená environmentálnymi činiteľmi, ako tráva, prach alebo peľ. Častejšie sa vyskytuje i intolerancia na niektoré potraviny – obilniny alebo niektoré druhy mäsa. U psa môže spôsobovať hnačky alebo svrbenie.
- Cerebrálna ataxia – je to dedičné ochorenie, ktoré postihuje nervovú sústavu psa. Dochádza k poškodeniu mozočka u psa a následne k nekontrolovanému traseniu, náklonom hlavy, sťaženým pohybom alebo k zhoršenej koordinácii pohybov.
- Kožné ochorenia – u amerických pitbulteriérov je vyššia predispozícia k rôznym kožným ochoreniam. Spúšťačom sú najčastejšie parazity alebo roztoče. Dôležité je preto pravidelné odčervenie a odblšenie.
- Hypotyreóza – je ochorenie štítnej žľazy, ktoré súvisí s nadmernou alebo nedostatočnou tvorbou hormónov tohto orgánu. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré je geneticky podmienené. Spúšťačom však môže byť aj nádorové ochorenie. Podávanie liečby s prísunom potrebných hormónov je možné.
- Ochorenie srdca – aortálna stenóza či iné srdcové ochorenia zvyčajne súvisia s genetickou predispozíciou u jedinca.
Zvyčajne sa americký pitbulteriér dožíva 12 až 14 rokov. Aj to svedčí o tom, že ide o veľmi odolné a húževnaté plemeno. Dôležitá je riadna starostlivosť, pravidelné odčervovanie, očkovanie a kontroly u veterinára. S pribúdajúcim vekom u psa sa môžu objavovať niektoré uvedené ochorenia častejšie.
Povaha a správanie
Negatívna povesť plemien, ktorým patrí prívlastok „bull“ alebo „pitbull“, je dnes prežitkom a mýtom. Vyslúžili si ich pre svoju minulosť (psie zápasy), ktorej strojcami boli ľudia. Odstrašujúci dojem pramení tiež z ich urastenej a svalnatej postavy. V skutočnosti sú sklony k agresivite u amerického pitbulteriéra porovnateľné s inými rodinnými plemenami psov. Dôvody, prečo je viac zdokumentovaných útokov tohto plemena na iné psy, zvieratá či ľudí sú tie, že sú svojimi majiteľmi týmto smerom často vychovávané alebo, naopak, sú ich výchova a výcvik zanedbávané. V takomto prípade môžu takéto psy prejavovať vyššiu mieru agresivity, čo však platí pre viaceré plemená. Skutočné povahové charakteristiky tohto plemena sú často opomínané.
Americký pitbulteriér je aktívny, priateľský, láskavý a rodinný spoločník. Má rád pozornosť svojich blízkych. Ak je správne vychovaný a dostatočne socializovaný, bude perfektným a tolerantným spoločníkom k deťom. Jeho prah citlivosti či bolesti je vysoký, preto deťom pri hrách mnohé odpustí. Pokiaľ sa mu niečo nepáči, pokojne odíde. Sú to lojálne psy, ktoré ochotne trávia čas v spoločnosti človeka. Ide o učenlivé plemeno, ktoré si však vyžaduje dôsledný výcvik. Svoju vysokú inteligenciu prejaví pri tréningu i rôznych hrách. Americký pitbull je veľmi živelný a vytrvalý. Zvládne tiež rôzne aktivity a psie športy, ako agility, skok do výšky alebo ťahanie lana. Pokojne sa s vami vyberie na turistiku či beh. V Spojených štátoch amerických sú v niektorých regiónoch využívaní aj ako záchranári alebo pátracie psy.
Výchova, výcvik a starostlivosť
Neustále prezentované informácie o tom, akú potrebuje tento pes pri výchove a výcviku pevnú ruku nie sú úplne na mieste. Samozrejme, americký pitbulteriér potrebuje mať v osobe majiteľa autoritu, no zároveň v neho musí mať dôveru a cítiť vzájomný rešpekt. Nevynímajúc láskavý a citlivý prístup, ktorý si tento pes zaslúži, tak ako každé iné plemeno. Je faktom, že u amerického pitbulteriéra (nielen uňho) je nutná veľmi skorá socializácia s inými psami, pretože sa „bully“ plemená všeobecne horšie znášajú s cudzími psami a zvieratami pre ich dominantnejšiu povahu. Skorou socializáciou a tréningom však možno toto správanie výrazne potlačiť. Americký pitbulteriér má svoj prirodzený temperament a dokáže prejaviť svoju nadradenosť hlavne voči ostatným psom. Naopak, k cudzím ľudom je veľmi často priateľský viac, ako by ste čakali.
To však zo psa nerobí bojové plemeno ani agresívne zviera a potrebná je len dôsledná výchova a tréning poslušnosti. Americký pitbulteriér je inteligentný a učenlivý. Dokonca ho tréningy dokážu veľmi nadchnúť. Na povely reaguje veľmi dobre a veľmi rýchlo si veci pamätá. Pozor však na nesprávny prístup k tréningu, pes si negatívne veci zapamätá a presvedčiť ho opaku je niekedy hlavolam. Žiadne násilie alebo prehnané trestanie nie sú vítané. Jeho tvrdohlavosť je niekedy na škodu, no trpezlivosť a dôslednosť pri tréningu je dôležitá pri akomkoľvek psovi. Nezabúdajte, že s americkým pitbulteriérom si pri tréningu budujete silnú väzbu, ktorá je veľmi dôležitá.
Výcvik a výchova by mali byť zverené do rúk skúseného chovateľa, ktorý má skúsenosti s výcvikom psov. Ak si s pitbullom neviete dať rady, určite urobíte dobre, ak navštívite psiu školu. Majiteľ by mal byť aktívny a ochotný sa psovi venovať, tráviť s ním čas a okrem prechádzok ho pokojne vziať so sebou behať alebo bicyklovať. Týmto psom doprajte kvalitnú stravu bohatú na živočíšne bielkoviny. BARF je pre psa ideálnou stravou s vyváženou energetickou hodnotou. Kombinujte tiež kvalitné suché krmivo. Krátku srsť stačí kefovať raz za týždeň.
Americký pitbulteriér do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?
Sú to psy, ktoré si vonku poradia, no vzhľadom na krátku srsť je potrebné im zabezpečiť teplý úkryt. Omnoho častejšie amerického pitbulteriéra ľudia chovajú vo vnútri bytu či domu. Ak má v dome trvalý alebo pravidelný prístup k voľnému výbehu, je to optimálne. Bytové prostredie mu však neprekáža a dobre sa adaptuje. S pravidelnými vychádzkami bude spolužitie s pitbulteriérom bezproblémové. Navyše majú krátku srsť a upratovanie chlpov v byte bude jednoduchšie. Zároveň sú to psy, ktoré svoju rodinu milujú nadovšetko a spoločnosť blízkych majú veľmi rady. Ochotne si s vami poležia na gauči a nechajú sa hladiť. Rovnako tak si s vami rady pôjdu zabehať.
Plemeno amerického pitbulla si vyžaduje skorú socializáciu, dôslednú výchovu a výcvik poslušnosti už od šteniatka. V takom prípade z neho dokážete vychovať skutočne spoločenského a priateľského spoločníka. Žiadny americký pitbulteriér nemá sklony k vyššej miere agresivity, ak nie je jeho výchova zanedbávaná a pri tréningu z neho nerobíte agresora. Sú to vhodné psy k deťom, samozrejme, ako v každom inom prípade, dozor je vždy žiaduci. Dokážu byť tvrdohlavé, no sú učenlivé a ak ich tréning baví, povelom porozumejú veľmi rýchlo. Bavia ich aj psie športy, rady sa budú preťahovať lanom, skákať do výšky alebo sa zabavia pri psom agility. V USA slúžia aj ako služobné psy u polície alebo pre záchranárov.
Sú to psy pre aktívnych majiteľov, ktorí majú skúsenosti s výcvikom psov. Nepatria do rúk deťom ani začiatočníkom. Sú vytrvalé a energické a únavu zriedkavo dajú najavo. Oddych im však doprajte. Majú vždy potrebu po pohybe, no pravidelnými prechádzkami či hrami potrebu amerického pitbulteriéra uspokojíte. Majú rady, ak im venujete čas, samotu príliš neobľubujú, hoci čas, kedy ste v práci zvládnu. Dlhší čas osamote u nich môže vyvolať deštrukčné správanie. Dbajte na pravidelné dávky krmiva.
Otázky a odpovede – FAQ
Je podľa vás americký pitbulteriér vhodným plemenom pre vás? Zaujímate sa o jeho povahu alebo charakterové vlastnosti? V našom článku sa dozviete, aký je jeho vzťah k deťom, koľko rokov sa dožíva a tiež základné informácie týkajúce sa starostlivosti o toto plemeno. Ak máte otázky súvisiace s americkým pitbulteriérom, budeme radi, ak nám dáte vedieť v diskusii pod článkom. Možnosť komentovať máte aj v prípade, že máte skúsenosti s touto rasou. Budeme veľmi radi, ak prispejete svojimi radami a odporúčaniami.