
Faraónsky pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Tento psík sa teší obľube predovšetkým pre svoju neuveriteľnú radosť zo života. Stredne veľké plemeno má veľkú potrebu pohybu, preto vás bude nadšene sprevádzať pri behu, pri jazde na bicykli alebo na túrach. Je to láskavý a milujúci spoločník, ktorý sa pôvodne využíval na lov králikov. Lovecký inštinkt má stále silný, preto by ste na prechádzkach nemali nikdy zabúdať na vôdzku. Faraónsky pes je inteligentný a vytrvalý, má potrebu svojho pána potešiť, čo uľahčuje výcvik. Hoci ľudskú spoločnosť miluje, zachováva si istú mieru nezávislosti. Psík sa bude najlepšie cítiť v byte, keďže podobne ako vipet má krátku srsť a málo telesného tuku. Podľa delenia FCI sa plemeno radí do 5. skupiny (Špice a pôvodné plemená), 6. sekcie (Pôvodné plemená) a štandardu patrí číslo 248.
Faraónsky pes siluetou pripomína egyptského boha Anubisa, vďaka čomu si vyslúžil svoje meno. Stredne veľký pes s atletickou postavou a ostražitým výrazom je rozpoznateľný vďaka hlave s podlhovastým ňufákom, hlboko posadenými oválnymi jantárovými očami, veľkými, široko nasadenými vzpriamenými ušami, ktorá je spojená dlhým krkom so svalnatým telom, svojou stavbou pripomínacim chrta. Trup je rovný, hrudník hlboký a s dobre klenutými rebrami, vysoko nesený a prehnutý chvost sa smerom k špičke zužuje, siahať by mal po členkový kĺb. Výnimočnosťou tohto plemena je, že uši a nos faraónskeho psíka pri vzrušení sčervenajú. Výška v kohútiku sa u sučiek (do 61 cm) a u psov (do 63 cm) líši. Dospelý pes dosahuje hmotnosť približne 23-24 kg. Krátka srsť je lesklá, nemá podsadu a tesne prilieha k telu. Stretnúť sa môžete s viacerými farebnými variantami – hrdzavohnedá, žltohnedá či pálená –, podľa štandardu môže mať psík na niektorých častiach tela biele znaky. Biela by mala byť špička chvosta, hruď, lysinka i prsty na nohách. Vzhľadom na to, že toto plemeno nemá žiadne čierne kožné pigmenty, ani nos, viečka a vnútro uší nemajú tmavú farbu, ale sú ružovkasté. Vo svojej podstate ide o veľmi zdravé plemeno, nie je pre typický zvýšený počet chorôb. Stretnúť sa môžete predovšetkým s alergiami rôzneho druhu (potravinové, inhalačné či kontaktné). Keďže má nízku koncentráciu tuku, je faraónsky pes citlivý na anestetiká. Citlivý je i na chlad, preto ho pri nepriaznivom počasí treba obliecť. Starostlivosť o toto plemeno nie je náročná. Srsť si nevyžaduje česanie a nevydáva typický psí pach. V zdraví sa môže faraón dožiť 12 až 14 rokov.
Veselý a hrdý, milujúci pes s túžbou potešiť svojho pána, rodený lovec, ktorý sa rád túli. Faraónsky pes má svojskú povahu, preto treba pri výcviku postupovať opatrne, avšak dôsledne. Hoci ide o milujúceho spoločníka, v ktorom sa skrýva prirodzená túžba potešiť svojho pána, treba si uvedomiť, že psík je svojhlavý. Tréning by preto mal byť prísny, ale nie príliš (pozor, stále pozitvne motivovaný) a zároveň do istej miery tolerantný. Dôslednosť je dôležitá, inak psík začne brať výnimky z pravidla ako samozrejmosť a začne si robiť, čo chce. Minimom by mal byť výcvik poslušnosti a privolanie psíka, to treba trénovať už od šteniatka. Napriek tomu nemusíte dosiahnuť 100-percentnú poslušnosť, čo súvisí aj s výrazným loveckým inštinktom psíka. Domá vás môže počúvať na slovo, ale vonku poľahky zabudne na dobré vychovanie, ak zacíti korisť. Jeho lovecký pud prevyšuje jeho vôľu počúvať. Od malička by ste mali korigovať aj nadmerné štekanie psíka. Ním ohlasuje nielen cudziu návštevu, ale aj dáva najavo svoje emócie. Poslušnosť dosiahnete i tým, že psíkovi poskytnete dostatok možností sa vyblázniť.
Faraónsky psík je vhodný pre turistov a milovníkov športových aktivít. Sprevádzať vás bude pri behu, cyklistike i na turistike. Vynikne aj v psích športoch, ako sú agility alebo coursing. Vďaka primeranému vyblázneniu sa z neho stane pokojný spoločník, ktorý ocení maznanie. Dobre vychádza s deťmi, správa sa k nim jemne a rád s nimi trávi čas hraním. S inými psíkmi nemá problém, avšak malé chlpaté zvieratá považuje za korisť, preto postupujte opatrne pri zoznamovaní s inými domácimi zvieratami. Pri zaistení dostatočného množstva pohybu sa bude faraónsky psík dobre cítiť v byte. Na celoročný pobyt vonku sa nehodí, avšak pokojne ho môžete chovať aj v dome s prístupom do záhrady. Tá musí byť dobre oplotená, aby psíkovi zabránila v útekoch za korisťou.