Husky

Sibírsky husky – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Sibírsky husky je nezávislý, sebavedomý a vyrovnaný pes, ktorý je zvyknutý žiť v svorke, preto nemá s ostatnými psami problém. Radí sa k stredným plemenám psov so silným loveckým inštinktom. Je to odolný a vytrvalý pes, ktorý potrebuje skúseného majiteľa. Často totiž skúša hranice a dokáže byť tvrdohlavý.

Publikované: 23.01.2024
Aktualizované: 23.01.2024

Hustá srsť huskyho môže byť čisto biela, čierna, striebristá, čokoládová, červená alebo je ich srsť kombináciou farieb, napr. bielej a čiernej či bielej a zlatej. Trojuholníkové uši sú umiestnené vysoko a nachádzajú sa blízko pri sebe. Na tvári je rozpoznateľná maska tvorená kontrastom farieb. Charakteristické sú výrazné oči, ktoré majú buď modrú, alebo hnedú farbu, vyskytovať sa môžu i jedinci s očami rôznej farby. V kohútiku dosahuje toto plemeno max. 60 cm, hmotnosť sa pri sučkách pohybuje od 15,5 do 23 kg, u samcov je to 20,5 až 28 kg. Husky sú zdravé a odolné psy, dožívajú sa 10 – 14 rokov. Vďaka hustej srsti s podsadou je psík chránený pred vetrom a mrazom a môže byť celoročne vonku. Najideálnejšie je však rozdeliť čas na pobyt vonku a vnútri, aby mu nechýbal kontakt s majiteľom. Srsť treba kefovať raz týždenne počas roka a denne  v čase pĺznutia.

Ide o zdravé plemeno, avšak potrápiť ho môžu choroby typické pre veľké plemená psov, menovite dysplázia bedrového kĺbu, luxácia pately a posunutie močovej trubice. Nezriedka sa objavujú choroby očí, napr. šedý zákal. Sibírsky husky bol vyšľachtený na behanie, preto potrebuje množstvo pohybu. Ak ho dostatočne nezamestnáte, môže mať tendencie utekať a túlať sa. Je to pes vhodný do domu s veľkou záhradou, tá však musí byť dobre oplotená. Aby sa husky dostal na slobodu, môže skúšať plot podhrabať alebo preskočiť. Susedov poteší, že nemá tendenciu štekať. Husky miluje ťahanie rôznych bremien, ale uspokojí sa i s outdoorovými športami a turistikou.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(88.8%)