Alergia na psa – prejavy/príznaky. Ako sa zbaviť alergie u detí, aké lieky zaberajú?
Alergie trápia podstatnú časť populácie a výnimkou nie sú ani tie na domáce zvieratá. Náš článok bude zameraný na alergiu na psy, ktorá síce nie je výnimočná, zároveň však nepatrí medzi tie najhoršie a najčastejšie alergie. Vysvetlíme vám, kde sa takáto alergia na psovi „berie“ a ako ju zvládnuť.
Alergia na psa totiž nie je dôvodom na 100 % „dog free“ domácnosť. Pri dodržaní niekoľkých hygienických zásad, pravidiel správania a správnej starostlivosti o chlpáča môžete byť aj s týmto zdravotným problémom vášnivým psíčkarom.
Ako sa prejavuje alergia na psa
Prejavy alergie na psa sú podobné ako pri akejkoľvek inej alergii. Najčastejšie ide o respiračné a kožné problémy. Alergény spôsobujú najmä zápal a opuch nosových dutín alebo alergickú dermatitídu, teda zápal kože. V najhoršom prípade alebo pri dlhodobom ignorovaní problému môžu viesť k rozvoju astmy.
- Respiračné prejavy alergie na psa: kýchanie, výtok z nosa, svrbenie v nose, hrdle alebo ústach, podráždenie očí (svrbenie, začervenanie, slzenie) a opuch kože v ich okolí, upchatý nos, kašeľ, pocit tlaku na celej tvári.
- Prejavy alergie na psa signalizujúce rozvíjajúcu sa astmu: sťažené dýchanie, tlak alebo bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, počuteľné pískanie pri výdychu, poruchy spánku v dôsledku kašľa a sťaženého dýchania.
- Kožné prejavy alergie na psa: vyrážky, ekzémy, svrbenie kože, škvrny na koži (žihľavka).
Alergia na psa u detí
Podľa štatistík celosvetovo trpí alergiou približne 500 miliónov ľudí, z čoho až 40 % tvoria deti. To znamená, že sa u nich častejšie objaví aj alergia na psa. Príznaky sú rovnaké ako u dospelého človeka. Ide o spomínané respiračné a kožné problémy. Liečba a miernenie prejavov, k čomu sa dostaneme o chvíľu, sú taktiež totožné. Rozdiel spočíva vo výbere vhodných liekov, najmä nosových sprejov, ktoré môžu u detí vyvolať vedľajšie príznaky alebo byť vysoko návykové, a taktiež v disciplíne, keďže vysvetliť dieťaťu, že ho jeho miláčik nemôže olizovať od rána do večera, nemusí byť jednoduché.
V prípade detí je nutné vykonať skutočne podrobnú a presnú diagnostiku. Hlavne alergia na psa u novorodenca sa totiž pomerne často zamieňa s inými ochoreniami, napr. s atopickým ekzémom. Novorodenci vo všeobecnosti trpia skôr alergiami na potraviny, ktoré konzumuje matka, ako alergiou na zvieratá, peľ či prach. K rizikovým potravinám patria vajcia, mlieko, arašidy, vlašské a kešu orechy, pšenica, sója, ryby a mäkkýše.
Existujú psy pre alergikov?
V tomto bode sklameme všetkých, ktorí čítali alebo počuli o psoch pre alergikov. Alergény sa netvoria v chlpoch. Ide o bielkoviny nachádzajúce sa na koži, v slinách, moči zvieraťa. Na chlpoch sa v podstate iba dostávajú do prostredia, čo však neznamená, že bezsrstý pes nebude u alergika spôsobovať problémy.
Niektoré zdroje uvádzajú, že existujú plemená psov, ktoré produkujú alergény v menšej miere. Problémom je, že napr. taký pudel je raz označený za antialergického psa a inokedy za psa, ktorý je bohatším zdrojom alergénov ako iné plemená. Aj zo štúdií vyplýva skôr to, že prejavy alergie na psa nesúvisia s konkrétnym plemenom.
Ak ste alergik a túžite po chlpáčovi, pri výbere použite starú dobrú sedliacku logiku. Malý pes bude prirodzene produkovať menej alergénov ako ten s XXL rozmermi, pretože je menší. Paradoxne, krátkosrsté plemená nemusia byť vhodnejšie ako tie s dlhou srsťou. Dôvod je jednoduchý, krátkosrsté psy spravidla pĺznu viac ako tie dlhosrsté. Preto si vyberte plemeno, ktoré nepĺzne (napr. spomínaný pudel alebo jorkšírsky teriér).
Ako sa zbaviť alergie na psy – ide to?
Alergie na psa sa zbavíte ťažko, i keď nejeden psičkár alergik by potvrdil, že pri dlhodobom kontakte so psami sa prejavy jeho alergie zmiernili alebo vymizli úplne. Alergiológovia s týmto tvrdením síce spravidla nesúhlasia, existuje však niekoľko teórií, že ak je organizmus vystavený alergénu, s ktorým má „problém“, dokáže si naň, takpovediac, zvyknúť a vytvoriť si proti nemu imunitu.
Na otázku, ako sa zbaviť alergie na psy, by vám s najväčšou pravdepodobnosťou 90 % lekárov odpovedalo, že sa máte vyhýbať kontaktu s alergénom, teda so psami. Avšak nevyvrátiteľným faktom je, že pri správnom prístupe a dodržiavaní istých hygienických zásad môžete vlastniť chlpáča a zároveň nezápasiť so zdravotnými problémami. Preto, ak máte psa a zistíte, že trpíte alergiou, určite nejde o dôvod na paniku a už vonkoncom nie na zbavenie sa vášho miláčika.
10 tipov, ako zmierniť príznaky alergie na psa
Zdravotné problémy u alergikov spôsobujú spomínané bielkoviny (alergény) v kožných bunkách, slinách a moči psa, ktoré sa do prostredia dostávajú predovšetkým na chlpoch. Samozrejme, mali by ste sa vyhýbať prehnanému kontaktu s vaším chlpáčom. Môžete ho pokojne hladkať, bujaré olizovanie alebo spánok s tvárou zaborenou do jeho srsti však nie sú ideálne.
Základom zmiernenia príznakov alergie na psa je zvýšená hygiena v domácnosti. Pomôžu vám i niektoré technické vychytávky, veterinárne prípravky a v neposlednom rade dôkladná starostlivosť o samotného psa.
- Hladké povrchy v domácnosti utierajte a vysávajte najčastejšie, ako to ide. Vyhnite sa používaniu prachoviek/suchých handier, ktorými alergény iba zvírite.
- Pri upratovaní používajte špeciálne prípravky na elimináciu alergénov, napr. Bio-Life HomeCleanse či Bio-Life AirCleanse.
- Koberce, čalúnený nábytok a iné textílie sú najväčšími zachytávačmi alergénov. Preto sa snažte mať v domácnosti čo najmenej takýchto predmetov. Ak si bez nich neviete predstaviť život, zabráňte ich kontaktu so psom.
- Najviac alergénov zo psa sa nachádza na miestach, kde zvykne spať (zdržiavať sa dlhšiu dobu). Pelechy či deky je preto potrebné prať o niečo častejšie. Spálňa, resp. posteľ alergika by mala byť pre psa zakázanou zónou. Platí to aj o gauči, kreslách a iných miestach, kde zvyknete ležať vy.
- Upratovanie by nemal realizovať alergik, ale iný člen domácnosti.
- Určite zvážte kúpu čističky vzduchu. Vyberte si dostatočne silný model s viacerými filtrami. Aby bola čistička účinná, mala by vzduch v miestnosti prefiltrovať minimálne 4x za hodinu.
- Dbajte na starostlivosť o kožu a srsť vášho psa. Základom je častejšie kúpanie a česanie a ochrana pred vonkajšími parazitmi (spot-on antiparazitiká alebo obojky).
- Pes alergika by mal mať kožu a srsť v perfektnom stave. Zvážte teda kŕmenie krmivami s označením „skin care“ či „skin protect“. Do stravy môžete pridať ľanový/lososový olej a biotín. Ak sa vám koža alebo srsť vášho miláčika nepozdáva, navštívte veterinára, ktorý ho vyšetrí a nastaví správnu liečbu.
- Rovnako dôležitá je starostlivosť o chrup a ďasná vášho psa. Pravidelným umývaním zubov znížite vylučovanie alergénov do prostredia. Aj v tomto prípade môžete siahnuť po krmivách určených pre zdravie ústnej dutiny (napr. Hills Sensitive stomach and skin).
- Na trhu je dostupných niekoľko prípravkov proti alergénom, ktoré sa aplikujú priamo na srsť psa. V našich končinách je dostupný Bio-Life PetalCleanse Dog.
Pomôžu pri alergii na psa lieky?
Alergia na psa sa dá zvládať aj pomocou liekov. Niektoré z nich sú voľnopredajné, iné dostanete len na predpis. Pri podozrení, že trpíte alergiou na psy, vám však určite odporúčame najprv absolvovať vyšetrenia u alergiológa, ktorý vám zároveň predpíše vhodné medikamenty.
Často sa totiž stáva, že alergia na psa nie je alergia na psa, ale iný zdravotný problém. Aj napriek tomu, že si myslíte, že vaše zdravotné problémy spôsobuje práve váš chlpáč, v skutočnosti môže ísť napr. o alergiu na peľ, plesne alebo roztoče, ktoré sa nachádzajú v psej srsti. Lieky, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť príznaky alergie na psa, sú celkové alebo lokálne antihistaminiká, dekongestanty a kortikosteroidy.
Celkové antihistaminiká
Antihistaminiká potláčajú účinky histamínu v tele, ktorý sa uvoľňuje najmä pri alergických reakciách. Ide napr. o voľnopredajné lieky ako Zyrtec a Claritine alebo lieky na predpis, ako Cetirizín, Calmaben a Fexofenadin Generics.
Nosové spreje s lokálnym účinkom
Nosové spreje obsahujúce antihistaminiká, dekongestanty a kortikosteroidy, prípadne iné antialergické látky, zmierňujú opuch sliznice a blokujú účinky spomínaného histamínu. Váš lekár vám môže predpísať napr. nosový sprej Allergodil.
Účinná je aj pravidelná dezinfekcia nosa prípravkami s obsahom morskej soli (napr. nosový sprej Sterimar) alebo vyplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky Rhino Horn. Z voľnopredajných sprejov môžete použiť:
- Nenávykový Allergodil s azelastínom vhodný aj pre deti od 6 rokov.
- Livostin na zmiernenie svrbenia, kýchania a výtoku z nosa, ktorý je vhodný aj pre deti a nie je návykový.
- Vibrocil a Olynth na zastavenie výtoku z nosa a zmiernenie opuchu sliznice, ktoré je však možné bez prestávky používať max. 7 dní.
- Flixonel s kortikosteroidmi a protizápalovými účinkami, ktorý vás zbaví kýchania, svrbenia, výtoku a upchatého nosa.
Najčastejšie otázky – FAQ
Veríme, že sme vám v našom článku priniesli všetky podstatné informácie o alergii na psy. Opäť pripomíname, že ak sa u vás objavia zdravotné problémy, je dobré navštíviť lekára a zbytočne neexperimentovať. Na záver sa pozrieme ešte na niekoľko zaujímavostí a dôležitých informácií, ktoré môžu byť nápomocné pre každého alergika.