Rotvajler

Rotvajler – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Napriek svojmu hrozivému výzoru je rotvajler vo svojej podstate veľmi láskyplný, priateľský a pokojný pes, ktorý miluje deti a je veľmi poslušný. Vyžaduje si však skorú socializáciu, suverénnu a konzistentnú výchovu a výcvik, preto nie je vhodným plemenom pre neskúseného chovateľa. Ide o bývalého pastierskeho a mäsiarskeho psa, ktorého využívali na hnanie jatočných zvierat na trh, v súčasnosti je to skôr obranný a služobný pes.

Publikované: 25.01.2024
Aktualizované: 25.01.2024

Tento stredne veľký až veľký mohutný pes sa vyznačuje robustnou postavou a dosahuje výšku 61 až 68 cm (samce), resp. 56 až 63 cm (samice). Hmotnosť sa u dospelých psov pohybuje na úrovni 45 až 54 kg, sučky vážia zvyčajne od 42 do 50 kg. Rotvajler sa vyznačuje dvojvrstvovou srsťou – podsadou a tvrdou, tesne priliehajúcou vrchnou vrstvou. Sfarbenie je čierne s pálením na hrudi, nohách, tvári a na krku i pod chvostom. Svalnatá postava a veľká papuľa so 42 zubmi vzbudzujú rešpekt. Na stredne dlhej a širokej lebke sa nachádzajú vysoko posadené, prirodzene zvesené trojuholníkové uši. Toto plemeno je vo všobecnosti považované za zdravé, ale choroby typické pre veľké plemená sa mu nevyhýbajú. Rotvajlerov najviac trápia ochorenia pohybového aparátu, ochorenia srdca a očí. Priemerne dosahuje rotvajler vek 8 až 11 rokov.

Na prvý pohľad na to možno nevyzerá, ale rotvajler je skvelým rodinným psom. Pri správnej výchove sa z neho stane ochranca rodiny a spoločník detí. Dôležitá je i skorá socializácia, pretože v dospelosti môže mať rotvajler problém s inými psami rovnakého pohlavia. Ide o inteligentného a poslušného psa, ktorý je oddaný rodine a svojmu pánovi. Nie je zbytočne agresívny a ani uštekaný, avšak rodinu bude chrániť pred každým nebezpečenstvom. Keďže ide pôvodom o pracovného psa, treba ho zamestnávať a dopriať mu dostatok pohybu. Aby sa nenudil, môžete s ním cvičiť obranu, vyskúšať psie športy (agility, obedience či stopovanie) alebo z neho spraviť spoločníka pri jazde na bicykli či behu. Každodenné dlhšie prechádzky by mali byť samozrejmosťou, preto budete psíkovi musieť venovať dostatok času.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91%)