Dalmatínec

Dalmatín (dalmatínsky pes) – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Dalmatín alebo dalmatínsky pes je veľmi dobre známy vďaka rozprávke 101 dalmatíncov. Deti i dospelí sa po vzhliadnutí Disney filmu do tohto plemena zamilovali. Ľudí fascinuje predovšetkým pre svoje sfarbenie, avšak zaujať môže aj svojimi povahovými vlastnosťami. Miluje ľudí, je veľmi čistotný a nadaný na psie športy. Hoci sa o ňom traduje, že nie je veľmi inteligentný, dalmatín má dostatok bystrosti a ak ho motivujete, učí sa rýchlo. Podľa delenia Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI) sa plemeno radí do 6. skupiny (Duriče, farbiare a príbuzné plemená), 3. sekcie (Príbuzné plemená) a štandardu patrí číslo 153. Dalmatín má silno vyvinutý lovecký inštinkt, preto sa neodporúča venčiť ho bez vôdzky. Využitie má ako lovecký, ale aj ako spoločenský pes. Miluje deti, čo z neho robí skvelého rodinného psa.

Publikované: 16.05.2025
Aktualizované: 16.05.2025

Dalmatína spoznáte na prvý pohľad podľa bielej srsti s čiernymi/hnedými škvrnami. Tmavé škvrny sú rovnomerne rozložené po celom tele, v priemere majú 2 – 3 cm. Šteniatka sa rodia biele, tmavé škvrny sa objavujú až neskôr, približne po 10 až 14 dňoch, všetky bodky sú vyfarbené po 1. roku. Telo so silným a rovným chrbtom je svalnaté a kompaktné, napriek tomu pôsobí jemne. Svalnaté končatiny sú ukončené tzv. mačacími labkami – sú zaoblené, s pevnými klenutými prstami. Dlhý a silný krk bez záhybov prechádza do svalnatých ramien a štíhleho tela. Lebka je skôr úzka, zaoblené uši sú posadené vysoko a priliehajú k hlave. Farba očí súvisí s farbou škvŕn. Ak má pes pečeňovohnedé škvrny, má jantárové oči, ak sú jeho škvrny čierne, oči majú tmavohnedú farbu. Mierne zatočený chvost sa smerom k špičke zužuje a je voľne spustený. Hustá krátka srsť je príjemná na dotyk, nemá podsadu. Ide o stredné až veľké plemeno, v kohútiku totiž dosahuje 56 až 62 cm (psy), sučky sú o niečo menšie (54 až 60 cm). Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 27 až 32 kg, pričom sučky sú ľahšie, v dospelosti vážia od 24 do 29 kg. Vo všeobecnosti je toto plemeno považované za zdravé, avšak musí sa vyrovnávať s niektorými zdravotnými problémami. Vo väčšej miere sa u dalmatínov vyskytuje ochorenie dýchacieho aparátu ARDS, hluchota i urolitiáza (močové kamene). Z toho dôvodu je dôležité, aby pes veľa pil a mal neustále prístup k čerstvej vode. Srsť nemá typický psí zápach, čo je výhoda pri chove v byte, raz za čas ju však treba vykefovať. Toto plemeno je od prírody extrémne čistotné, o svoj kožuch sa stará podobne ako mačky. V priemere s vami toto plemeno pobudne 12 až 14 rokov.

Už od šteniatka sa dalmatínec vyznačuje množstvom energie, preto ho nie je jednoduché uťahať. Zaujíma sa o všetko, čo sa okolo neho deje, je veľmi ostražitý, preto sa osvedčí ako strážny pes. Na svoju rodinu je značne naviazaný, má rád jej spoločnosť a chce ju potešiť. Je prirodzene inteligentný a vďaka silnej túžbe potešiť svojho pána je výcvik pomerne jednoduchý. S maškrtami a odmenami prejde základným výcvikom bez problémov. Majiteľovi a rodine je totiž oddaný a snaží sa spolupracovať. Plemeno je známe svojím zmyslom pre humor, čo sa miestami prejavuje škodoradosťou a tvrdohlavosťou. V spoločnom súžití je preto potrebná trpezlivosť. K cudzincom je ostražité, avšak skorou socializáciou dosiahnete jeho vychádzanie nielen s ľuďmi, ale s inými zvieratami. Vzhľadom na jeho vytrvalosť a energickosť je tento pes vhodný pre aktívnych ľudí. Pes je náročný na pohyb, denne bude potrebovať aspoň 2 hodiny aktívneho pohybu, najlepšie však 3 až 4 hodiny strávené športom či zábavou. Dalmatín má rád vodu, rád sa okúpe v jazere, bude vás sprevádzať pri jazde na bicykli alebo na koni, ale aj pri joggingu, ochotne sa s vami pôjde túlať do prírody, energiu si spoľahlivo vybije pri psom športe. Vhodné sú dogdancing, stopovanie či agility. Dalmatin chce byť plnohodnotným členom rodiny, potrebuje tesný kontakt so svojou rodinou, ktorej dá veľa lásky. Má rad deti, pri kontakte s nimi sa prejavuje jeho trpezlivosť. Dlhodobé odlúčenie môže mať neblahý vplyv na psychiku psa, preto ho od šteniatka učte byť osamote.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91%)