Ako naučiť psa pýtať sa von

Ako naučiť psa pýtať sa von – naučte psa cikať vonku

Máte doma konečne svoje vysnívané šteniatko? V poriadku, teraz je na rade výcvik a osvojenie si návykov. Začiatky sú vždy ťažké, no o to dôležitejšie. Už od šteňacieho veku treba psa učiť správnym hygienickým návykom a disciplíne, pretože s pribúdajúcimi týždňami a mesiacmi to bude viac a viac náročné. Majitelia, ktorí chovajú psov v byte alebo v interiéri domu sa často stretávajú s viacerými výzvami a jednou z nich je, naučiť psa cikať vonku. Ak máte s výchovou psov skúsenosti, viete, že šteniatko a jeho návyky, zvlášť, ak ide o vyprázdňovanie, si vyžadujú trpezlivosť a správny prístup. Ako naučiť psa pýtať sa von? Ako naučiť psa cikať a kakať vonku?

Publikované: 05.06.2023
Aktualizované: 08.01.2024
Obsah článku:

V tomto smere zohráva úlohu aj psia matka. Šteniatka po narodení prirodzene nedokážu ovládať svoje trávenie. Všetky potreby, vrátane cikania či kakania, vykonávajú do pelechu. Ich matka ich však vždy očistí, aby boli na mieste, kde spia v čistote a bez zápachu. Postupne ako šteňatá rastú, všímajú si vzorce správania ich matky a ak chodí ona vykonávať potrebu von či na jedno konkrétne miesto, šteniatka sa snažia to opakovať. To, že vykonávať svoje vyprázdňovacie rituály pes nemá v miestnosti, kde žije lepšie pochopí v šteňacom veku. S výcvikom sa odporúča začať vo veku 2 až 4 mesiacov. Aj pes je individualita, niektoré pochopia okamžite, čo od nich vyžadujete, iné budú tvrdohlavé a kým sa dočkáte výsledkov, musíte si pripraviť zásoby trpezlivosti.

Vyprázdňovanie psa – trávenie ako časovač

Od útleho šteňacieho veku je možné pozorovať, ako tráviaci systém šteniatka funguje. To dáva majiteľovi výhodu v tom, že môže orientačne vedieť, v akom čase bude zhruba šteniatko vykonávať svoju potrebu. Pri malých šteňatách dochádza k potrebe vyprázdňovania zhruba 5 až 30 minút po kŕmení. Samozrejme, nie je to exaktná veda, takže harmonogram kŕmenia a vyprázdňovania môže mať určité odchýlky a špecifiká.

Načasovanie vám môže pomôcť určiť, kedy psíka zobrať von vycikať alebo venčiť a začať tak vytvárať rituál. Všeobecne je známe, že vek šteňaťa nepriamo určuje, na aký čas by malo byť schopné zadržať vyprázdňovanie. U 2-mesačného psa by to teda mali byť 2 hodiny, u ročného psa celá noc. Samozrejme, ani toto netreba brať úplne faktograficky, pretože každý pes môže byť iný. Potom je čas na to vziať ho von za účelom vykonania potreby. Krátko po jedle žiadne zbesilé behanie. Ideálne je začať ho brávať na jedno konkrétne miesto, kde bude môcť pokojne vykonať, čo treba. Práve tu sú základy toho, ako naučiť psa vykonávať potrebu na jedno miesto. Hlavne na šteňa príliš netlačte a nekričte naňho. Pes vycíti nervozitu a nátlak celý proces vyprázdňovania len skomplikuje a predĺži.

Návod, ako naučiť psa pýtať sa von

Postup, ako naučiť psa pýtať sa von

Trpezlivosť je základ úspechu. V prípade výcviku psa to platí niekoľkonásobne. Ak už teda dokážete vnímať pravidelnosť potreby vyprázdňovania psíka, je čas na to, aby ste začali u psa vytvárať rutinu, motivovali ho, aby nadobudol pocit, že ak sa vyciká či vykaká vonku na jednom mieste, robí niečo dobre. Tu je jednoduchý postup, ako naučiť psa vykonávať potrebu na jedno miesto.

  • V závislosti od harmonogramu spánku, kŕmenia a vyprázdňovania budete chodiť so psíkom pravidelne von za účelom cikania či kakania. Sledujte správanie psíka, všímajte si prejavy, ktoré uňho signalizujú potrebu vyprázdňovania.
  • Vyprázdňovanie a časté močenie u šteniatka je otázkou niekoľkých desiatok minút po kŕmení. Psíka teda krátko po jedle vezmite von, nie však za účelom pohybu, behanie po jedle nie je vhodné, ale čisto za účelom vyprázdňovania.
  • Nezabudnite na pochvalu či prípadnú odmenu – maškrtu za každý úspešný počin (mláčku či hovienko) na mieste, kde je to v poriadku. Miesto, kde budete chodiť so psíkom by malo byť na začiatku jedno a to isté, pokojné a tiché bez okolitých ruchov. Ak sa to šteniatku na danom mieste párkrát podarí, pachové stopy mu pomôžu vytvoriť asociáciu a bude vedieť, že toto jedno miesto je na daný účel to pravé. Nezabúdajte so sebou brať aj vrecká na psie exkrementy.
  • Rutinu budujte spôsobom, že šteňa budete brávať na rovnaké miesto približne v podobnom čase. Na potrebu psa vezmite ráno po zobudení, po kŕmení a aj pred spaním. Týmto spôsobom sa u psa vytvorí schopnosť zadržať potrebu na nevyhnutný čas a následne sa sám začne pýtať von alebo vám to naznačí určitým signálom – sedenie pred dverami, škrabanie labkou o podlahu, štekanie, kňučanie alebo inak.
  • V priebehu výcviku na niektorých psov funguje zavedenie povelu. Hoci cikanie či kakanie na povel nie je niečo, čo možno presne stanoviť. Ak psa vezmete na miesto, kde chcete, aby potrebu vykonával alebo ho pustíte na záhradu, môžete mu stanoviť povel „cikaj, voľno, užžž“. V zásade ide väčšinou len o signál, že teraz má pes priestor na to, aby potrebu vykonal.

Postup, ako naučiť psa pýtať sa von

Pozitívna motivácia a žiadne karhanie

S nehodami v byte či dome je potrebné rátať. Pokojne sa môže stať, že psovi sa nepodarí potrebu zadržať aj po niekoľkých úspešných pokusoch. Stále však platí, že psíka by ste nemali trestať, kričať naňho ani mu nenamáčať ňufák do mláčky, ktorú spravil. Psíka len vystresujete a aj tak nebude chápať, prečo ho vlastne trestáte. Ak ide o malé šteňa, je vhodné, ak na určité miesto vo vnútri dáte noviny alebo absorpčné podložky, ktoré môžu byť psíkovi určitou alternatívou. Okolo 6. až 12. mesiaca by už mal pes bez problémov zvládať cikať a kakať vonku.

Psíka takisto pri potrebe nenáhlite. Možno ste ho práve zobrali von, fúka vietor, je vám zima a tak na psíka tlačíte, nech si pohne, no na vykonanie potreby potrebuje svoj pokoj a čas. Niektoré psy sa v interiéri vymočia úmyselne aj preto, že sa im jednoducho nevenujete. Ide o akúsi demonštráciu toho, že sa dožadujú vašej pozornosti.

Najčastejšie otázky – FAQ

Riešite rovnaký problém? Snažíte sa naučiť vášho psa pýtať sa von, ak potrebuje cikať alebo kakať? Chcete vedieť, ako naučiť psa vykonávať potrebu na jedno miesto? Ako naučiť psa pýtať sa von pravidelne? Veríme, že rady v našom článku vám v tomto pomôžu. Ak máte otázky, neváhajte nás kontaktovať. Takisto v prípade, že máte vlastnú osobnú skúsenosť, rady, odporúčania alebo tipy, ktoré ste pri výcviku psa v tomto prípade využili, budeme radi, ak sa o ne podelíte. Stačí, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom.

Dôležité je vytváranie rutiny. Psíka od šteňacieho veku berte von vždy krátko po kŕmení. Nezabúdajte ísť na venčenie so psom ráno po zobudení alebo pred spaním. Je ideálne chodiť v počiatkoch na jedno miesto, s ktorým si pes cikanie a kakanie vonku bude spájať. Za každý úspešný počin ho pochváľte a odmeňte maškrtou.

Odporúča sa začať s výcvikom okolo 2. až 4. mesiaca. Niektorým psom ide vytváranie si návykov rýchlejšie, iným pomalšie. Trpezlivosť je dôležitá. Okolo 6. – 12. mesiaca by pes mal zvládať pýtať sa von a cikať vonku.

Určite ho netrestajte ani naňho nekričte. Váš hnev ničomu neprospeje a pes aj tak nebude rozumieť, prečo ho karháte. S občasnými nehodami počítajte na začiatku výcviku, ale aj vo fázach, keď už pes cikanie a kakanie vonku zvláda. Z času na čas je vyprázdňovanie psa špecifické a nehoda sa môže vyskytnúť. Koniec koncov sledujte, či nejde o prejavy nejakého ochorenia u psa.


Komentáre
Petra 18.Oct.2023

Dobrý deň, máme 6m fenku jorksira ktora nechce vykonávať potrebu vonku. Môžme tam byť aj 2-3h a zakaždým všetko donesie domov. Vojdeme do bytu a uteká hneď na miesto podložky (tie sme už ale zrušili). Skúšali sme zobrať podložku aj vonku ale nič. Prosím ako docieliť aby sa vycikala a vykakala vonku nech ju môžme pochváliť aby to pochopila ? Ďakujem za odpoveď

Odpovedať

redakcia Animals.sk 18.Oct.2023

Dobrý deň sl./p. Petra, ide u vášho psíka o typickú prechodovú fázu, kedy si osvojil určitý návyk a teraz je potrebné ho zmeniť. Preto tomu ťažšie rozumie. Vaša fenka si navykla, že práve podložka na cikanie/kakanie bola vhodným miestom, kde vykonávala potrebu. V tomto prípade je však potrebná len a len trpezlivosť a repetitívna činnosť, teda neustále so psíkom opakovať rituál, že každé ráno, po každom jedle, v rovnakom čase pôjde von. Skúsiť môžete vonku niektoré z pokynov, ako "cikaj" či "čúraj". Prípadne, choďte na miesta, napr. verejný výbeh, kde bude cítiť moč či exkrementy ostatných psov a môže to u nej evokovať vykonanie potreby. Jednoducho si musí potrebu vonku začať s určitým podnetom asociovať. Samozrejme, po vykonaní potreby musí nasledovať pochvala a odmena. Ak potrebu vykoná dnu, nebojte sa zdvihnúť prst a povedať "fuj". Miesto, kde doteraz v byte potrebu vykonávala, poriadne umyte s dezinfekčným a pokojne aj silno aromatickým čistiacim prostriedkom, aby už nemala žiadnu pachovú stopu. V prípade, že do pár týždňov sa nedostaví úspech, odporúčame obrátiť sa na profesionálneho trénera a poradiť sa o ďalšom postupe. Veľa šťastia.

peter 21.Oct.2023

dajte podložku naspäť do miestnosti, nechajte psa vykonať potrebu a použitú podložku berte so sebou von. mal by to rýchlo pochopiť ked ju použije vonku a dostane odmenu

Andrea Sahuľová 30.Jan.2024

Dobrý deň, máme 3m psika.
Chodíme s ním pravidelne každé 2 h cikať von, neučili sme ho na podložku ale aj keď sa za celý deň nepociká aspoň 3 dni potom na 4. deň sa nám dvakrát za deň pociká, nema nejake extra miesto necika stale na to iste miesto. Neviem prečo. Snažíme sa s ním každé 2 h chodiť von nedávame mu veľa vody A aj tak sa nám stane že buď predtým ako ho ideme vyvenčiť sa nám pred dverami pociká alebo si vedľa nás sadne na gauč a tam sa pociká. Ale zato zakaždým keď ideme s nim von sa Vycika. S kakanim nemá problém to sa naučil okamžite len cikanie nám robi problém. Zaujímalo by ma prečo to tak je …

Odpovedať

redakcia Animals.sk 02.Feb.2024

Dobrý deň, sl./p. Andrea,
čo sa týka uvedenej situácie, rozhodne postup, ktorý praktizujete je správny. Ako píšte, psík má len 3 mesiace. To znamená, že všetky zvyklosti si ešte len osvojuje. Zároveň sa učí ovládať svoje potreby, medzi ktoré patrí aj vyprázdňovanie. V podstate si vytvára svoj určitý režim a všetko si asociuje. Je skvelé, že sa mu to väčšinu času darí a za to ho treba chváliť, no nehoda sa stať môže. Každý psík je v tomto individuálny. Určite z toho netreba robiť tragédiu. Mnohé psy si osvoja stabilný režim do 6. až 12. mesiaca a dovtedy sa nehody stávajú. Pokračujte v doterajšom výcviku, uvidíte, že v priebehu času sa nehody minimalizujú a úplne vytratia. Ešte podotknem, že psíkovi zabezpečte stály prístup k vode (miska s vodou), nedávajte mu vodu len v určitých intervaloch.

Denisa 02.Aug.2024

Dobrý deň,
máme 6 mesačné šteňa a stále sa nevie naučiť vypýtať sa von čúrať. Veľkú potrebu to áno, to si sadne k dverám, to ani nikdy nevykonala vnútri, ale na malú sa nevie vypýtať.
Už bolo tak že celý mesiac sa nevyčúrala ani raz doma, a to sme predlžovali inervaly, aby viac vydržala a teraz už opäť celý týždeň po sebe, každý deň sa doma vyčúra. Spôosobom že sa hrá a začne čúrať, leží pozerá na nás a začne čúrať kdekoľvek, v jej brlohu, kdekoľvek kde momentálne leží alebo počas spánku
Ona chápe že spraví zle, uši dá dozadu a odíde inam, ale ako ju naučiť aby dala apsoň náznak že jej treba?
Občas to spraví po hodine čo sme došli z vonku, očas po 15 min, nie je tam žiadna spojitosť nemáme sa čoho chytiť prečo, z akého dôvodu to robí

Ďakujem za radu

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Tréning/výcvik

Vaše hodnotenie:
(91.8%)