
Komondor – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Na prvý pohľad síce zaujme srsťou, avšak výnimočný je nielen jeho vzhľad. Maďarský ovčiak so strážnym inštinktom sa ničoho nezľakne. Odvážny a sebavedomý pes funguje ako samostatná jednotka a nevyžaduje si pozornosť. Je bystrý a vskutku všestranný – môže byť neohrozeným strážcom, policajným a záchranárskym psom, ale aj canisterapeutickým spoločníkom. Podľa delenia FCI sa toto plemeno radí do 1. skupiny (Ovčiarske a pastierske psy), 1. sekcie (Ovčiarske psy) a štandardu patrí číslo 53. Svoju rodinu miluje a ochotne ju ochráni za všetkých okolností, avšak nie je vhodný pre neskúsených chovateľov. Komondor potrebuje pána, ktorý sa preň stane prirodzeným vodcom a poradí si s jeho svojskou povahou.
Komondor sa radí medzi veľké plemená psa, určená je v prípade tohto plemena len minimálna výška v kohútiku – u sučiek je to 65 cm, u psov 70 cm. Hmotnosť sa pohybuje od cca 40 do približne 60 kg. Pes by mal byť čo najrobustnejší a čo najväčší. Robustné telo s dobre vyvinutým svalstvom je mierne dlhšie ako vyššie. Pomerne široká horná línia chrbta je dobre osvalená, zadná časť je mierne znížená. Dospelý jedinec má stredne dlhé silné končatiny, zadné sú mierne šikmé, predné pripomínajú stĺpiky. Dlhší chvost je nízko nasadený a býva stále ovisnutý, pričom zaguľatená špička smeruje mierne nahor. Štvorcová hlava zodpovedá proporciami zvyšku tela. Oči sú tmavé a tupý, rovný nos má čiernu farbu. Pomerne vysoko nasadené uši pripomínajú tvarom písmeno U a sú zvesené. Najtypickejším znakom je dlhá drôtovitá srsť, ktorá sa skladá z jemnej podsady a hrubšej krycej srsti. Povolená je len jedna farba – biela, resp. slonová kosť. Už počas 1. roka života psa (vo veku 8-9 mesiacov) sa srsť začne vlniť a motať do povrazcov alebo dredov s dĺžkou do pol metra. Svojím vzhľadom pes pripomína mop. Srsť ho chráni pred nízkymi teplotami a poskytuje mu výbornú izoláciu proti teplu. O srsť sa treba, samozrejme, starať. Aby sa nemotala príliš, je potrebné ju pravidelne „pretrhávať“. Ide síce o odolného psa, avšak choroby typické pre veľké plemená sa mu nevyhýbajú. Má sklon k dysplázii bedrových kĺbov a vyskytnúť sa môže i torzia žalúdka. Srsť treba kontrolovať kvôli parazitom a drobným poraneniam, ktoré by mohli prerásť do zápalov. Pri dobrom zdraví sa môže komodor dožiť 10 až 12 rokov.
Sebavedomý a odvážny pes sa vyznačuje pomerne komplikovanou povahou. Je zvyknutý konať samostatne a pravidelne kontrolovať svoje teritórium. K nemu má silný ochranársky inštinkt, cudzích ľudí na svojom území neznesie a toleruje ich len v prípade, ak ich sprevádza niekto z jeho rodiny. Nedá sa podplatiť, od cudzích ľudí žiadne maškrty neprijme. Komondor je vhodný pre skúseného majiteľa, ktorý je nielen sebavedomý, ale aj dôsledný a psíkovi poskytne dostatok lásky. Pes je oddaný celej rodine, avšak počúva zvyčajne len jedného človeka, konkrétne toho, ktorého uzná za svojho pána. Primeraný tréning v pozitívnom duchu je alfou a omegou, bez výcviku poslušnosti vás poslúchať nebude a bude robiť len to, čo bude chcieť. Nesmierne dôležitá je včasná socializácia, aby si komondor zvykol i na iné zvieratá aj psy. Komondor je bystrý a učenlivý, ale má rád svoj zabehnutý režim, čo výcvik sťažuje. Akékoľvek zásahy do svojho teritória nemá rád. Pokiaľ psíkovi doprajete dostatok voľného pohybu a výcvik, bude z neho priateľský a vyrovnaný pes. Má rád deti, je k nim trpezlivý, ale keď ho ich prítomnosť prestane baviť, jednoducho odíde. Šantenie a hru majú rady len šteniatka, dospelý komondor už o šantenie prejaví záujem len raz za čas. Nerobí mu problém tráviť čas osamote, najmä v prípade, že ho môže tráviť sledovaním.
Nemá veľmi výraznú potrebu pohybu, napriek tomu vás bude rád sprevádzať na dlhých prechádzkach. Celkovo mu však postačí, ak bude môcť denne strážiť dom a pozemok. Psík bude spokojný v dome s veľkým pozemkom s pravidelným prístupom k svojej rodine. Žiaden zábavný program nie je potrebný, psie športy komondora veľmi nenadchnú. Napriek tomu, že srsť psovi poskytuje izoláciu proti teplu, v lete by ste dlhšie prechádzky mali nechať na ráno alebo na večer a počas dní dopriať komondorovi dostatok odpočinku. Srsť v žiadnom prípade nekefujte, denne ju prečesávajte prstami, uhládzajte a od seba jemne oddeľujte strapaté pramene. Zastrihnúť môžete chlpy na vnútornej strane stehien a okolo genitálií a konečníka, taktiež splstnatenú srsť na labkách. Chuchvalce srsti je nutné odstraňovať aj z uší. Ak to nie je vyslovene nutné, kúpaniu sa vyhnite.