
Thajský ridgeback – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Jedno z najstarších a najčistokrvnejších plemien sa radí medzi tzv. primitívne plemená. Čo značí, že má pôvodnú psiu povahu, nedosahovala sa šľachtením. Ako naznačuje už jeho pomenovanie, psík pochádza z Thajska, kde je „národným plemenom“. Podľa delenia FCI patrí toto plemeno do 5. skupiny (Špice a pôvodné plemená), 7. sekcie (Pôvodné plemená – poľovné psy) a štandardu patrí číslo 338. „Thajčan“ je aktívny lovec, bude oddaným spoločníkom aktívneho človeka. Svoju rodinu miluje a chce jej byť nablízku, ale potrebuje množstvo pohybu. Sprevádzať vás bude bude pri behu, bicyklovaní, na prechádzkach, miluje beh a skákanie, preto s ním môžete skúsiť aj psie športy. Zaujímavosťou je, že toto plemeno má široký psí slovník, teda veľké spektrum zvukov a vrčaní. Je sebavedomé a hrdé, premýšľa samostatne, preto bude vhodnejšou voľbou pre skúseného chovateľa, ktorý ho dokáže skrotiť.
Stredný veľký pes dosahuje v kohútiku výšku 56 – 61 cm (psy), resp. 51 – 56 cm (sučky). Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 16 až 30 kg. Pomer výšky v kohútiku a dĺžky tela je 10 : 11 a pomer hĺbky hrudníka a výšky v kohútiku je 1 : 2. Mierne klenutá lebka je plochá medzi ušami, vynikajú na nej stredne veľké oči s mandľovitým tvarom, ktoré psíkovi spolu s vráskou na čele dodávajú typický výraz. Podľa farby srsti môže byť tmavohnedá alebo jantárová, nosná huba môže byť čierna alebo modrá. Mierne naklonené uši majú trojuholníkový tvar. Hlava je spojená stredne dlhým a svalnatým krkom s dostatočne hlbokým hrudníkom s klenutým hrudným košom. Telo je dobre osvalené a vybavené na veľkú aktivitu. Pri koreni silný chvost sa k špičke zužuje, nosený je vertikálne a mierne prehnutý. Na jemnej a mäkkej koži je krátka a hladká zamatová srsť. Rovnako ako v prípade rodézskeho ridžbeka rastie pásik na chrbte v protismere a vytvára symetricky rozložený kríž, čo je typickým znakom tohto plemena. Srsť môže byť béžová, červená, modrá alebo čierna. Keďže Thajčan neprešiel krížením, ide o pomerne zdravé plemeno. Pre svoju veľkosť sa môže stretnúť s ochoreniami pohybového aparátu, predovšetkým s dyspláziou bedrového a lakťového kĺbu. Špecifickým ochorením plemena je dermoid sinus, kožný defekt, ku ktorému dochádza počas embryonálneho vývoja. Spôsobený je nekompletným oddelením kože a nervového systému. Starostlivosť o srsť je minimálna, ridgeback je sám osebe veľmi čistotný. Nemá rád zimu, vodu ani blato, preto sa špine a bahnu prirodzene vyhýba. Pri dobrej starostlivosti sa môže dožiť až 15 rokov, priemerná dĺžka života je 12 až 14 rokov.
Thajský ridgeback je aktívny a sebavedomý, lojálny a milujúci, silný a rázny. Svojej rodine chce byť neustále na blízku, preto sa bude pri dostatku pohybu veľmi dobre cítiť v byte, avšak najlepšie sa bude cítiť v dome s prístupom von. Vzhľadom na jeho skokanské schopnosti bude potrebné záhradu poriadne zabezpečiť, aby sa nedostal na ulicu. Spokojný bude všade, kde bude mať s vami kontakt a vášmu životnému štýlu sa poľahky prispôsobí. Samotu nebude znášať dobre, obzvlášť ak ho necháte v búde. Na celoročný pobyt vonku nie je vhodnou voľbou, nielenže sa silno viaže na rodinu, ale tiež má krátku srsť bez podsady. Hodiť sa bude k človeku, ktorý na psíka bude mať dostatok času. Je to dobrý strážca, k cudzím ľuďom sa správa s nedôverou. Chce sa stať vodcom svorky, teda rodiny, od šteniatka preto potrebuje dôslednú výchovu a jasne mu treba dať najavo jeho postavenie v hierarchii rodiny. Má dobrú pamäť a čo ho naučíte, to nezabudne.
Nejde o psa vhodného pre začiatočníka. Zoznámiť ho treba s rôznymi situáciami, s kotrými by sa mohol počas života stretnúť, avšak neočakávajte, že všetky príkazy splní bezhlavo. K psíkovi musíte pristupovať citlivo, pretože si zapamätá nielen to dobré, ale aj zlé. Pri výcviku zabudnite na fyzické i slovné tresty, potrebná je trpezlivosť. Ridgeback si vždy premyslí, čo preň zo splnenia príkazu plynie. Od začiatku je potrebná socializácia s inými zvieratami i deťmi, aby s nimi dokázal dobre vychádzať. Deťom je nutné vysvetliť, že psík nie je hračka a na ich šťuchanie nemusí reagovať dobre. Keďže pre toto plemeno je charateristické široké spektrum komunikačných gest, nemusí vrčanie automaticky znamenať agresivitu. Niekedy je preto náročnejšie pochopiť, čo pes „hovorí“.
Ide o energického psa, ktorý potrebuje dostatok pohybu. Dobre skáče a šplhá, zdolá pokojne aj 2-metrové prekážky, miluje beh. Bude s vami rád behať, sprevádzať vás pri jazde na bicykli, túlať sa s vami bude v prírode. Avšak má silný lovecký inštinkt, preto nezabúdajte na vôdzku a aspoň základný výcvik, aby reagoval na privolanie.